Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Raport cenowy maj 2024: Na rynku nowych mieszkań długo oczekiwana stabilizacja cen. Czy wszędzie?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 11.06.2024, Data aktualizacji: 11.06.2024

7 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 15 głosów

Raport cenowy maj 2024
Jak kształtowały się ceny mieszkań w maju 2024 roku? Czy ceny lokali deweloperskich będą spadać? Jakie zmiany obserwujemy na rynku nieruchomości? Zobacz analizę ekspertów portalu RynekPierwotny.pl.

Sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo dynamiczna. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w maju 2024 roku w wielu miastach odnotowano zmiany względem ubiegłego miesiąca. Sprawdź, w których miastach były one najbardziej widoczne.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak kształtowały się ceny mieszkań z rynku pierwotnego oraz ceny mieszkań z rynku wtórnego,
 • gdzie mieszkania są najdroższe, a gdzie najtańsze,
 • w których miastach ceny mieszkań odnotowały największy wzrost.

Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym: wzrosty i spadki w maju 2024 roku

Sprawdźmy, jak kształtują się stawki za m kw. w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Aglomeracji Katowickiej.

Średnie ceny mieszkań w Warszawie

Średnia cena mieszkań w Warszawie w maju 2024 roku wynosiła 17 595 za m kw. Tym samym stolica nie odnotowała zmiany średniej ceny ofertowej względem poprzedniego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 17 585 za m kw.

Warszawa zawdzięcza stabilizację średniej ceny metra kwadratowego pojawieniu się w sprzedaży dużej puli lokali z segmentu popularnego. Otóż jedna czwarta z blisko 2,1 tys. mieszkań, które deweloperzy wprowadzili do sprzedaży w maju, miało cenę poniżej 14,5 tys. zł za metr kwadratowy, a cena co drugiego lokalu nie przekraczała 16,6 tys. zł, czyli i tak znacznie poniżej średniej, która w stolicy wynosi ok. 17,6 tys. zł za metr - mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. 

Ceny mieszkań Warszawa

Co ciekawe, w maju 2024 r. liczba lokali, która trafiła do sprzedaży wzrosła. Na koniec miesiąca warszawscy deweloperzy posiadali w swojej bazie dokładnie 12 122 ofert nowych mieszkań, czyli o 887 szt. więcej niż w kwietniu 2024. 

Ponadto, rynek wtórny w Warszawie stanął pod znakiem wzrostów cen mieszkań względem poprzedniego miesiąca. Właśnie tutaj w maju 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 18 809 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”.

Zobacz ofertę mieszkań w Warszawie

Warszawa

Średnie ceny mieszkań w Krakowie

Średnia cena mieszkań w Krakowie w maju 2024 roku wynosiła 16 325 zł za m kw. Tym samym stolica Małopolski odnotowała wzrost cen o 1% względem poprzedniego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 16 127 zł za m kw.

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży wzrosła. Na koniec miesiąca krakowscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 5 505 ofert nowych mieszkań, czyli o 494 szt. więcej niż w kwietniu 2024.

Ponadto, rynek wtórny w Krakowie stanął pod znakiem stabilizacji cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w maju 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 17 497 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”.  

Zobacz ofertę mieszkań w Krakowie

kraków

Średnie ceny mieszkań w Trójmieście

Średnia cena mieszkań w Trójmieście w maju 2024 roku wynosiła 15 311 zł za m kw. Tym samym w Gdańsku, Gdyni i Sopocie odnotowano 2% wzrost średniej ceny ofertowej względem poprzedniego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 15 003 zł za m kw.

Ceny mieszkania Gdańsk

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca trójmiejscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 6 122 ofert nowych mieszkań, czyli o 168 szt. mniej niż w kwietniu 2024.

Ponadto, rynek wtórny w Trójmieście stanął pod znakiem stabilizacji cen mieszkań względem poprzedniego miesiąca. Właśnie tutaj w maju 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 15 422 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz ofertę mieszkań w Trójmieście

trójmiasto

Średnie ceny mieszkań we Wrocławiu

Średnia cena mieszkań we Wrocławiu w maju 2024 roku wynosiła 13 905 zł za m kw. Tym samym w stolicy Dolnego Śląska odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 3% względem poprzedniego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 13 554 zł za m kw.

We Wrocławiu deweloperzy nie zrezygnowali z wprowadzania do sprzedaży stosunkowo drogich – jak na ten rynek – mieszkań. W maju ich średnia cena wynosiła blisko 17,3 tys. zł za metr kwadratowy i była najwyższa spośród wszystkich największych miast. W efekcie średnia mieszkań w ofercie poszła w górę w ciągu zaledwie jednego miesiąca aż o 3%. Na zamożnych klientów stawiają także krakowscy deweloperzy. Wprowadzone przez nich w maju na rynek mieszkania kosztowały średnio ponad 17,5 tys. zł za metr kwadratowy - mówi Marek Wielgo. 

Co ciekawe, w maju 2024 r. liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca wrocławscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 6 959 ofert nowych mieszkań, czyli o 450 szt. więcej niż w kwietniu 2024.

Ponadto, rynek wtórny we Wrocławiu stanął pod znakiem wzrostu cen mieszkań względem poprzedniego miesiąca. Właśnie tutaj w maju 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 14 031 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz ofertę mieszkań we Wrocławiu

Wrocław

Średnie ceny mieszkań w Łodzi

Średnia cena mieszkań w Łodzi w maju 2024 roku wynosiła 11 033 zł za m kw. Tym samym w stolicy Ziemi Łódzkiej odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 1% względem poprzedniego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 10 975 zł za m kw.

Ceny mieszkań w Łodzi

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży wzrosła. Na koniec miesiąca łódzcy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 8 520 ofert nowych mieszkań, czyli o 614 szt. więcej niż w kwietniu 2024 roku.

W maju rynek wtórny w Łodzi stanął pod znakiem wzrostu cen mieszkań względem poprzedniego miesiąca. Właśnie tutaj w maju 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 8 694 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz oferty mieszkań w Łodzi

Łódź

Średnie ceny mieszkań w Poznaniu 

Średnia cena mieszkań w Poznaniu w maju 2024 roku wynosiła 13 151 zł za m kw. Tym samym w stolicy Wielkopolski nie odnotowano zmiany średniej ceny ofertowej względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 13 175 zł za m kw.

Jak mówi Marek Wielgo - stolica Wielkopolski utrzymała w maju miano lidera podwyżek. Od początku roku średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie firm deweloperskich wzrosła w tym mieście aż o 7%.

Ceny mieszkań Poznań

Co ciekawe, w maju 2024 r. liczba lokali, która trafiła do sprzedaży wzrosła. Na koniec miesiąca poznańscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 7 097 ofert nowych mieszkań, czyli o 562 szt. więcej niż w kwietniu 2024.

Ponadto, rynek wtórny w Poznaniu stanął pod znakiem stabilizacji cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w maju 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 11 465 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz oferty mieszkań w Poznaniu

Poznań

Średnie ceny mieszkań w Aglomeracji Katowickiej

Średnia cena mieszkań w Aglomeracji Katowickiej w maju 2024 wynosiła 10 663 za m kw. Tym samym w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii nie odnotowano zmiany średniej ceny ofertowej względem poprzedniego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 10 632 zł za m kw. 

Stabilizacja średniej ceny metra kwadratowego ma miejsce również w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Tam już od trzech miesięcy średnia utrzymuje się na poziomie 10,6 tys. zł, a od grudnia ub. roku wzrosła tylko o 1%, czyli najmniej ze wszystkich metropolii - mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Co ciekawe, w maju 2024 r. liczba lokali, która trafiła do sprzedaży wzrosła. Na koniec miesiąca lokalni deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 7 791 ofert nowych mieszkań, czyli o 311 szt. więcej niż w kwietniu 2024 r.

Ponadto, rynek wtórny w Aglomeracji Katowickiej stanął pod znakiem stabilizacji cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w maju 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 8 515 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”.

Zobacz oferty mieszkań w Aglomeracji Katowickiej

Aglomeracja Katowicka
Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023