Podkrakowskie miejscowości – gdzie zamieszkać w okolicach stolicy Małopolski?
Data publikacji: 13.01.2022, Data aktualizacji: 11.04.2024
Średnia ocen 4/5 na podstawie 61 głosów
Chcesz zamieszkać w spokojnej okolicy i jednocześnie sprawnie dostać się do centrum? Do wyboru masz nie tylko peryferia dzielnic, ale i przedmieścia. Sprawdź, które miejscowości zapewniają wygodne warunki życia i łatwy dojazd do Krakowa.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- co skłania do zakupu domu w podkrakowskich gminach
- ile czasu potrzeba na dostanie się do centrum Krakowa
- jakie są średnie ceny za nieruchomości w okolicach stolicy Małopolski
Miejscowości w okolicach Krakowa
Mieszkanie w okolicach dużego miasta pozwala korzystać z jego udogodnień, a jednocześnie cieszyć się zaletami mniejszej miejscowości. Przygotowaliśmy zestawienie miast i wsi pod Krakowem. Czas dojazdu jest orientacyjny i może się różnić w zależności od środka transportu i pory dnia, natomiast odległość od centrum to pomiar w linii prostej.
Sprawdź mieszkania w okolicach Krakowa
Skawina
Znajduje się tutaj szpital i funkcjonują placówki medyczne, a także szkoły, przedszkola i żłobki oraz Centrum Kultury i Sportu. Jest też sporo zieleni i miejsc rekreacyjnych. Miasto od Krakowa oddzielają Lasy Tynieckie. Dzieci i dorośli mogą spędzać czas w parkach, na placach zabaw i Błoniach Skawińskich. Mieszkańcy korzystają z krytego basenu, lodowiska, kortu do squasha. Kilka kilometrów od miejscowości jest ośrodek jeździecki.
Odległość od centrum: około 13 km
Czas dojazdu do centrum: samochodem około 30 minut, transportem publicznym 40-60 minut
Najbliżej do dzielnicy: Dębniki
Ojców
Wieś słynie z Ojcowskiego Parku Narodowego, a ten z atrakcji turystycznych, tras rowerowych i szlaków. Dla miłośników wypoczynku w ruchu z pewnością nie zabraknie możliwości rekreacji. W Ojcowie nie ma szkół, ale placówka jest np. w Skale (siedziba gminy, do której należy wieś). Ze względu na turystyczny charakter okolicy, na jej terenie znajdują się liczne restauracje.
Odległość od centrum: około 18 km
Czas dojazdu do centrum: samochodem 40-50 minut
Najbliżej do dzielnicy: Prądnik Biały, Mistrzejowice
Zabierzów
Mieszkańcy Zabierzowa mogą korzystać z uroków lasu Zabierzowskiego. To największy kompleks leśny pod Krakowem. Miłośnicy wędrówek i przejażdżek znajdą szlaki piesze i rowerowe. Zrewitalizowany Zalew Kamieniołom w Zabierzowie jest idealny do spacerów i wypoczynku. W miejscowości są kluby sportowe, plac zabaw, klub fitness, kort do squasha. W oddalonych o około 12 minut drogi Nielepicach mieści się Stadnina Koni Huculskich.
Odległość od centrum: około 12 km
Czas dojazdu do centrum: samochodem około 30 minut, koleją około 20 minut
Najbliżej do dzielnic: Prądnik Biały, Broniowice, Zwierzyniec
Zielonki
W Zielonkach jest szkoła podstawowa, przedszkola (samorządowe i 2 niepubliczne) i żłobek. W miejscowości znajduje się park wiejski, plac zabaw, a na terenie gminy szlaki rowerowe. W pobliżu jest mnóstwo zieleni i miejsc rekreacyjnych. Na przykład w ciągu mniej więcej 20 minut dojedziesz do Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego i Ojcowskiego Parku Narodowego. Około 40 minut zajmie Ci dojazd samochodem się do Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Kilkanaście kilometrów od miejscowości jest lotnisko.
Odległość od centrum: około 6 km
Czas dojazdu do centrum: samochodem około 20 minut, komunikacją około 35 minut
Najbliżej do dzielnic: Prądnik Biały, Mistrzejowicie
Zobacz mieszkania w Zielonkach
Niepołomice
W mieście jest Wiślana Trasa Rowerowa, a także place zabaw, obiekty sportowe i trasy rowerowe, przebiegające m.in. przez Puszczę Niepołomicką. W ciągu 10 minut dojedziesz do Kąpieliska Przylasek Rusiecki. Miejscowość leży w pobliżu autostrady A4, a na odcinku Kraków-Tarnów znajduje się Węzeł Niepołomice. Funkcjonują tutaj szkoły, przedszkola i żłobki oraz placówki medyczne. Gmina rozwija się gospodarczo. Na jej terenie są trzy strefy inwestycyjne, co wiąże się z obecnością wielu firm i ich zakładów.
Odległość od centrum: 20 km
Czas dojazdu do centrum: samochodem 40-45 minut, transportem publicznym około 70 minut
Najbliżej do dzielnic: Nowa Huta, Podgórze
Zobacz mieszkania w Niepołomicach
Wieliczka
Miasto jest znane z Kopalni Soli i atrakcji turystycznych. Jego mieszkańcy mają do dyspozycji centrum edukacyjno-rekreacyjne, a w nim pływalnię, siłownię, arenę lekkoatletyczną i hale sportowe. Są tutaj również parki i place zabaw. Obok biegnie autostrada A4.
Odległość od centrum: około 12 km
Czas dojazdu do centrum: samochodem około 30 minut, transportem publicznym 40-50 minut
Najbliżej do dzielnic: Bieżanów-Prokocim, Podgórze Duchackie
Michałowice
Wieś Michałowice znajduje się przy drodze krajowej nr 7 oraz 3 km od lasu Michałowskiego. Dojazd samochodem do Ojcowskiego Parku Narodowego zajmuje 30 minut, a do Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego niecałe 10 minut. W Michałowicach są place zabaw i klub jazdy konnej, a także ośrodek zdrowia, szkoła, przedszkola i żłobek.
Odległość od centrum: około 11 km
Czas dojazdu do centrum: samochodem pół godziny, transportem publicznym około 45-50 minut
Najbliżej do dzielnic: Prądnik Biały, Mistrzejowice
Węgrzce
W Węgrzcach są przedszkola, a najbliższa szkoła mieści się w Bibicach. Dojazd do niej własnym środkiem transportu trwa jedynie 2 minuty. Węgrzce są oddalone od Zielonek o 4 km i należą do tej samej gminy, więc mieszkańcy mogą korzystać z tych samych udogodnień.
Odległość od centrum: około 6,5 km
Czas dojazdu do centrum: samochodem 15-20 minut, komunikacją około 25-40 minut
Najbliżej do dzielnic: Prądnik Biały, Mistrzejowice
Bochnia
W mieście są żłobki i bogata oferta edukacyjna dla starszych dzieci i młodzieży, czyli przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Mieszkańcy mają dostęp do placówek medycznych, w tym szpitala. Mogą korzystać z placów zabaw i parków takich, jak Planty Salinarne, Park Rodzinny „Uzbornia” czy Plac Turka. Około 7 minut zajmuje dojazd samochodem do lasu w Brzeźnicy/Gorzkowie, a tylko ponad 10 minut trzeba, by dotrzeć do jeziora Czarny Staw w Brzeźnicy i lasu w Starym Wiśniczu.
Odległość od centrum: około 36 km
Czas dojazdu do centrum: samochodem około 50-65 minut, koleją (PKP Intercity) około 30-40 minut
Najbliżej do dzielnic: Bieżanów-Prokocim
Liszki
Wieś leży niedaleko autostrady A4 i IV obwodnicy Krakowa. W Liszkach są przedszkola, szkoła podstawowa oraz przychodnia i centrum medyczne. W ciągu kilku minut dojedziesz do Zalewu Budzyńskiego i Zalewu na Piaskach. Stąd jest też blisko do Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego położonego częściowo na terenie gminy Liszki, Czernichów i Krakowa, a także do Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego, Lasów Tynieckich i Doliny Mnikowskiej. Około 10 minut zajmuje dojazd do portu lotniczego.
Odległość od centrum: 13 km
Czas dojazdu do centrum: samochodem około 20-40 minut, komunikacją 40-50 minut
Najbliżej do dzielnic: Zwierzyniec, Dębniki
Mogilany
Działa tutaj kilka przedszkoli niepublicznych, jedno samorządowe i szkoła podstawowa oraz ośrodek zdrowia i centrum medyczne. Dojazd od ośrodka jeździeckiego DIAGRAM zajmuje około 10 minut, podobnie jak do ośrodka Włosań. W około 25 minut można dojechać do Jeziora Dobczyckiego. Atrakcją i to nie tylko turystyczną, jest Dwór w Mogilanach z parkiem. Nieopodal znajduje się rezerwat przyrody „Cieszynianka”, a kilka minut jazdy samochodem od Dworu idealny do spacerów Las Mogilany. Miejscowość leży przy drodze krajowej nr 7.
Odległość od centrum: prawie 14 km
Czas dojazdu do centrum: samochodem około 30 minut, komunikacją 40 minut
Najbliżej do dzielnic: Swoszowice, Dębniki
Balice
W Balicach jest lotnisko oraz punkt poboru opłat na autostradzie A4, co może być zaletą i wadą, ze względu na hałas i ruch. Jako że wieś należy do gminy Zabierzów, mieszkańcy mają blisko do lasu Zabierzowskiego i Zalewu Kamieniołom. Funkcjonuje tutaj szkoła podstawowa, przedszkole samorządowe i zespół szkolno-przedszkolny.
Odległość od centrum: 11 km
Czas dojazdu do centrum: samochodem pół godziny, komunikacją 50-60 minut
Najbliżej do dzielnic: Zwierzyniec
Czym dojechać do Krakowa?
Jeśli pracujesz w Krakowie i zamierzasz dojeżdżać codziennie, to na pewno liczysz się z tym, że samochód będzie niezbędny. Jednak z okolic dojedziesz również transportem publicznym, w tym komunikacją miejską, autobusami aglomeracyjnymi i koleją.
Komunikacja miejska
Komunikacja działa w ramach trzech stref taryfowych – miasta Kraków i dwóch stref aglomeracyjnych obejmujących miasta i gminy podmiejskie. Do II strefy biletowej należą gminy:
- Skała (Ojców)
- Skawina
- Wieliczka
- Zabierzów (Zabierzów, Balice)
- Zielonki (Zielonki, Węgrzce)
- Niepołomice
- Michałowice
- Liszki
- Mogilany
Podróżując komunikacją publiczną nie zawsze dojedzie się z Krakowa bezpośrednio do danej miejscowości. Może okazać się, że trzeba zmienić środek transportu lub resztę trasy pokonać pieszo. Na przykład linia MPK nr 210 kursuje w pobliżu Ojcowa, ale autobus nie przejeżdża przez wieś. Najbliższy przystanek jest w Czajowicach.
Autobusy
Autobusy aglomeracyjne w Krakowie obsługują miejscowości na terenie okolicznych gmin, w tym:
- Zielonki (Zielonki, Węgrzce)
- Michałowice
- Skawina
- Liszki
- Wieliczka
- Niepołomice
- Zabierzów (Zabierzów, Balice)
- Mogilany
Kolej
Szybka Kolej Aglomeracyjna w Aglomeracji Krakowskiej kursuje na trzech trasach obejmujących m.in.: Kraków Główny, Wieliczkę, Bochnię i Skawinę, którą obsługuje również POLREGIO. Przewoźnik kursuje też w Zabierzowie i Bochni – z niej można dojechać do Krakowa PKP Intercity.
Parking
Jeśli jeździsz samochodem, ale po drodze zechcesz przesiąść się do komunikacji miejskiej, możesz to zrobić na jednym z parkingów działających w systemie P+R (Parkuj i Jedź).
Czy warto mieszkać pod Krakowem?
Wszystkie wymienione miejscowości (z wyjątkiem Bochni), należą do Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego, który cechuje się wysokim poziomem rozwoju gospodarczego. Oddziałuje to na rozwój przedsiębiorczości, co z kolei wpływa na liczbę miejsc pracy.
Kraków to ważny ośrodek akademicki, turystyczny i biznesowy, co oznacza tłumy studentów, turystów i pracowników. Spośród 12 polskich metropolii, to właśnie w metropolii krakowskiej w imprezach masowych uczestniczy najwięcej osób i to tutaj jest największe zagęszczenie atrakcji turystycznych (Raport o stanie polskich metropolii: Kraków 2019, PwC). Przekłada się to na jakość powietrza (smog), ruch uliczny i hałas.
Wprawdzie w 2021 r. władze Krakowa, okolicznych gmin i Polski Alarm Smogowy wspólnie zaczęły działania, których celem jest poprawa powietrza. Ma to nastąpić w wyniku wymiany starych pieców, jednak na efekty trzeba poczekać.
Warto wspomnieć, że w 2021 r. rozbudowano drogę krajową nr 94, dzięki której łatwiej dojechać do Krakowa. Jednak mieszkańcy okolicznych miejscowości nie mają tak dobrego dostępu do infrastruktury komunikacyjnej, jak krakowianie.
Mieszkanie w dużym mieście ma plusy i minusy, podobnie jak życie w miasteczku lub na wsi. Cena jest jednym z ważniejszych czynników skłaniających do zakupu nieruchomości pod Krakowem. Za wyborem takiej lokalizacji przemawiają również warunki życia (np. spokój i ogród obok domu) oraz bliskość zieleni, w tym lasów i rezerwatów przyrody.
Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: