Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Gdzie kupić mieszkanie w Łodzi?

Marta Gług
Marta Gług

Data publikacji: 26.07.2023, Data aktualizacji: 09.07.2024

5 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu

Gdzie kupić mieszkanie w Łodzi?
Gdzie kupić mieszkanie w Łodzi i której dzielnicy warto zamieszkać? Sprawdź nasz przewodnik po osiedlach stolicy województwa łódzkiego!

Łódź to trzecie pod względem ludności miasto w Polsce. Stolica województwa łódzkiego jest ważnym ośrodkiem akademickim, kulturalnym i przemysłowym. Miasto jest pozytywnie oceniane przez swoich mieszkańców, którzy często decydują się na zakup własnej nieruchomości. Nowi nabywcy to często osoby młode, które zaczynają pracę lub studia.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.

Gdzie w Łodzi warto zamieszkać? Dzielnice i ceny mieszkań

Łódź zajmuje powierzchnię 293,25 km². W latach 1960-1992 miasto było podzielone na 5 dzielnic administracyjnych. Obecnie stolica województwa łódzkiego jest jednolitą gminą miejską na prawach powiatu, przez oficjalnie nie funkcjonują w niej dzielnice. Znany w przeszłości podział jest jednak używany przez mieszkańców również dzisiaj. Gdzie warto zamieszkać i kupić mieszkanie w Łodzi? Przedstawiamy krótki przewodnik po dzielnicach miasta.

Widzew

Dawna dzielnica Widzew zajmuje największą cześć miasta. Równocześnie jest to obszar o najmniejszej gęstości zaludnienia. Przestronny obszar składa się z osiedli: Andrzejów, Dolina Łódki, Mileszki, Nowosolna, Olechów-Janów, Stary Widzew, Stoki-Sikawa-Podgórze, Widzew-Wschód, Zarzew oraz Osiedle nr 33. Duża część terenu pozostaje nadal niezabudowana, co przyciąga deweloperów. Na Widzewie powstają nowe inwestycje, które cieszą się zainteresowaniem nabywców.

Widzew z lotu ptaka

Do zakupu zachęcają także umiarkowane ceny. Najtańsze mieszkanie można znaleźć już w cenie za nieco ponad 6 700 zł/m². W krajobrazie dzielnicy dominuje zabudowa wielomieszkaniowa, choć znajdziemy tu także domy jednorodzinne i wiele terenów zielonych. W ostatnich latach budują się tu także biurowce, co dla mieszkańców może oznaczać wkrótce brak koniecznoci dojazdu do pracy w innych dzielnicach.

Bałuty

Północny obszar Łodzi zamieszkiwany jest przez największą liczbą mieszkańców (około 191,6 tys. osób) miasta. Rejon sąsiaduje z Widzewem, Śródmieściem i Polesiem oraz z Aleksandrowem Łódzkim, Zgierzem i pobliskimi wsiami. Bałuty dzielą się na osiedla: Bałuty Zachodnie, Radogoszcz, Łagiewniki, Julianów-Marysin-Rogi, Bałuty-Doły, Bałuty-Centrum, Wzniesień Łódzkich oraz Teofilów-Wielkopolska.

Łódź BałutyFot. Domena Publiczna

Ceny mieszkań nie są już tak atrakcyjne, jak na Widzewie, ale nadal plasują się na umiarkowanym poziomie. Średnia cena nieruchomości to niewiele ponad 8200 zł/m². W tej lokalizacji powstaje wiele nowych osiedli, w tym niska zabudowa jednorodzinna. Dzielnica chętnie wybierana jest przez rodziny z dziećmi, pary i seniorów.

Łódź Górna

Dzielnica Górna znajduje się przy południowej granicy miasta. W jej obręb wchodzi 8 osiedli administracyjnych. Są to Chojny-Dąbrowa, Chojny, Górniak, Piastów-Kurak, Rokicie, Ruda, Nad Nerem i Wiskitno. Średnia cena nieruchomości w tej dzielnicy wynosi 8 412 zł/m². Najtańsze mieszkanie można jednak znaleźć już w cenie 6 400 zł/m², dzięki czemu osoby, które chcą skorzystać z preferencyjnego kredytu, mogą postawić na większy metraż. Deweloperzy oferują głównie lokale w zabudowie szeregowej z ogródkami oraz mniejsze mieszkania o wielkości około 25 m².

Łódź GórnaFot. Stevenlodz na podstawie CC BY-SA 4.0

Na osiedlach znajdują się place zabaw, rowerownie i miejsca parkingowe lub garaże. Chętnie osiedlają się tu rodziny z dziećmi, single, pary i studenci. Na terenie znajdują się dwie uczelnie wyższe: Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności oraz Wyższa Szkoła Studiów Międzynarodowych WSSM. Nie brakuje tu także żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych oraz infrastruktury handlowej.

Polesie

Uznawane jest za jedno z najatrakcyjniejszych miejsc do mieszkania w Łodzi. Dzielnica wyróżnia się dużą ilością zieleni i terenów rekreacyjnych, a równocześnie posiada świetną komunikację z centrum i innymi miastami. Na jej terenie znajdują się stacje kolejowe Łódź Kaliska oraz Łódź Retkinia oraz zajezdnia autobusowa MPK na Nowych Sadach. Na uwagę zasługują Park im. marszałka Józefa Piłsudskiego, łódzkie ZOO, Aquapark Fala oraz Łódzki Ogród Botaniczny.  

Łódź PolesieFot. HuBar na podstawie CC BY-SA 2.5

Funkcjonuje tu 7 żłobków i 15 szkół podstawowych, przez co dzielnica jest chętnie wybierana przez rodziny z dziećmi. Metraż mieszkań waha się od 25 m² do powierzchni ponad 100 m². Średnia cena nieruchomości w tej dzielnicy to 8 490 zł/m². Duże zainteresowanie mieszkaniami sprawia, że Polesie to świetne miejsce, aby kupić nieruchomość pod wynajem.

Śródmieście

Kupione mieszkanie można także łatwo wynająć w dzielnicy Śródmieście. Rewitalizacja i ciekawa historia miasta przyciągają nie tylko mieszkańców, ale także turystów z całego świata. W tej dzielnicy chętnie wynajmują mieszkania także studenci. Szukasz lokalu na użytek własny?

Łódź ŚródmieścieFot. Vit Korotky na podstawie CC BY 3.0

Aby móc skorzystać z dofinansowania do kredytu, prawdopodobnie będziesz musiał postawić na mniejszy metraż. Śródmieście jest zdecydowanie najdroższą dzielnicą Łodzi. Średnia cena mieszkania w tej dzielnicy to 12 899 zł/m². Największą atrakcją dzielnicy jest ulica Piotrkowska i Łódzka Manufaktura. Dzielnica jest także zagłębiem akademickim. To idealny wybór dla osób, które cenią sobie szybki dostęp do rozrywki i kultury.

Gdzie kupić mieszkanie w Łodzi: podsumowanie

Stolica województwa łódzkiego zachęca do zakupu nieruchomości cenami mieszkań i warunkami życia. Umiarkowane ceny pozwolą Ci znaleźć atrakcyjną nieruchomość w dobrej lokalizacji. Jeśli zależy Ci na większym metrażu, warto rozważyć zakup mieszkania na Bałutach, w Widzewie lub Górnej. Droższe mieszkania znajdują się na Polesiu i w Śródmieściu, co w przypadku osób chętnych do skorzystania z programu, może oznaczać ograniczenia względem metrażu i mniejszy wybór ofert.

Marta Gług

Copywriterka i redaktorka z kilkuletnim doświadczeniem w branży nieruchomości. Interesuje się urbanistyką i architekturą. Uwielbia podejmować trudne tematy i przybliżać je w przystępny i praktyczny sposób. Specjalizuje się w tekstach z zakresu nieruchomości, aranżacji wnętrz, prawa i finansów.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023