Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Gdzie deweloperzy mogą zarobić najwięcej?

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 02.01.2015, Data aktualizacji: 23.06.2022

Średnia ocen 3/5 na podstawie 8 głosów

Gdzie deweloperzy mogą zarobić najwięcej?
Jakie lokalizacje zapewniają deweloperom największy zysk? Czytaj dalej na RynekPierwotny.pl!

Zyski firm deweloperskich nie od dziś budzą spore kontrowersje. Uważa się, że sprzedaż wybudowanych mieszkań i domów jest bardzo opłacalna. Powszechne są nawet opinie o pięćdziesięcioprocentowych marżach deweloperów. W przypadku typowych inwestycji takie wyniki to już przeszłość. Tym niemniej firmy inwestujące w pięciu dużych miastach nie mają powodów do narzekań. Warto sprawdzić, jakie lokalizacje zapewniają deweloperom największy zysk.

Łódź zdecydowanie wyróżnia się na tle innych metropolii

Nieruchomościowy raport NBP z III kw. 2014 r. zawiera informacje o rentowności inwestycji deweloperskich w sześciu największych miastach. Obliczona stopa zwrotu z kapitału własnego (ROE = zysk netto/kapitał własny) dotyczy typowych i nowo rozpoczynanych projektów (patrz poniższy wykres). Analitycy NBP przyjęli, że modelowe inwestycje dzielą się na trzy etapy:

  • prace przygotowawcze – do siódmego kwartału
  • budowa sfinansowana kredytem oraz wkładem własnym dewelopera (30% kosztów inwestycji) – od ósmego kwartału do czternastego kwartału
  • sprzedaż pozostałych 40% lokali i zamknięcie projektu – od piętnastego do osiemnastego kwartału

Bardziej dokładne informacje na temat założeń stosowanych przez Narodowy Bank Polski można znaleźć w raporcie tej instytucji z 2011 r.

Na podstawie przykładowego modelu inwestycji deweloperskiej NBP ustalił, że w pięciu metropoliach aktualna stopa zwrotu z kapitału własnego przekracza 17%. Pod koniec września 2014 r. najlepszy wynik (prawie 20%) odnotowano w Warszawie. Stopy oszacowane przez NBP nie dotyczą jednego roku, lecz całego okresu realizacji przykładowych inwestycji (18 kwartałów). Trzeba zwrócić uwagę, że poziom „deweloperskiego” ROE w pięciu metropoliach jest wyższy od wartości obliczonych pod koniec boomu hipotecznego (II kw. 2008 r.).          

Na tle analizowanych miast zdecydowanie wyróżnia się Łódź. Pod koniec I kw. 2009 r. zbliżony poziom „deweloperskiego” ROE notowano na terenie Gdańska i Wrocławia. Później dwa ostatnie miasta stały się znacznie bardziej atrakcyjne dla inwestorów. Łódzki rynek podążył zupełnie inną ścieżką. Obecnie jest on mało ciekawym celem dla firm budujących mieszkania (lokalny poziom ROE to 7%). Łódzcy deweloperzy podlegają silnej presji cenowej ze strony rynku wtórnego. Spore znaczenie ma też dwucyfrowa stopa bezrobocia i ujemne saldo migracji. Wszystkie wymienione czynniki skutecznie ograniczają aktywność inwestorów. Dane portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że w Łodzi na nabywców czeka około 1800 nowych „M”. Aktualna podaż krakowskiego rynku pierwotnego jest wyższa o 5000 lokali.

Zysk dewelopera może przekraczać 20% ceny nowego lokalu

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne

Narodowy Bank Polski prócz „deweloperskiego” wskaźnika ROE, szacuje również udział zysku brutto w cenie przykładowego lokalu z segmentu popularnego. Od połowy 2012 r. analiza NBP jest prowadzona zgodnie z nowym modelem obliczeniowym (patrz informacje pod tabelą). Zmiana założeń przyczyniła się do obniżenia szacowanego zysku deweloperów. Wyniki NBP są teraz bardziej zbieżne z informacjami, które podają sami inwestorzy. Ich zyski zmalały po wprowadzeniu wymagań dotyczących środków ochrony nabywcy (rachunków powierniczych i gwarancji).

*- Założenia NBP: przyjęto cenę lokalu 50 mkw. w pięciokondygnacyjnym bloku z podziemnym garażem. Konstrukcja budynku jest tradycyjna (cegła ceramiczna). W ramach inwestycji deweloper buduje 100 identycznych lokali (po 50 mkw.) oraz pomieszczenia usługowe na parterze. Udział części wspólnych wynosi 20%, a koszt budowy wszystkich pomieszczeń i garaży jest zbliżony. Deweloper przy pomocy kredytu finansuje 70% przedsięwzięcia (wkład własny inwestora to 30%). Inwestycja zostaje zamknięta po 18 kwartałach. Przygotowania do budowy trwają 7 kwartałów, a po 14 kwartałach budynek jest ukończony. Deweloper zaciąga kredyt w 8 kwartale. W trakcie 4 kwartałów od zakończenia budowy pozostałe 40% mieszkań znajduje nabywców. Kredyt zostaje spłacony do 18 kwartału. Deweloper zaczyna przyjmować środki klientów po rozpoczęciu budowy.    

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych NBP (Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w III kw. 2014 r.)

Po uwzględnieniu wszystkich założeń NBP obliczył, że zysk brutto warszawskiego dewelopera wynosi prawie jedną czwartą ceny przykładowego mieszkania (wynik z III kw. 2014 r.). W czterech metropoliach (Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk) analizowany wskaźnik przekroczył 20%. Tylko na terenie Łodzi odnotowano marżę niższą od 10%. Taki wynik może nie przekonać firmy, która planuje wieloletni projekt inwestycyjny.  

Specyfika działalności deweloperskiej ma wpływ na ocenę obliczonych marż. Nie można ich rozpatrywać w perspektywie jednego roku. Zgodnie z założeniami NBP budowa przykładowych mieszkań trwa 7 kwartałów. Długość okresu przygotowań jest identyczna. Założenia przyjęte przez Narodowy Bank Polski dobrze odzwierciedlają rynkowe realia. W praktyce dość często okazuje się, że załatwienie wszystkich formalności urzędowych zajęło deweloperowi więcej czasu niż prace budowlane.

Andrzej Prajsnar

Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Stopy procentowe: wzrost i obniżka stóp procentowych oraz wpływ na kredyty hipoteczne

      Stopy procentowe: wzrost i obniżka stóp procentowych oraz wpływ na kredyty hipoteczne

      7 maja 2025 roku Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 0,5 pkt proc., sprowadzając stopę referencyjną do najniższego od wielu miesięcy poziomu 5,25 proc. To pierwsza taka decyzja od października 2023 roku, ale czy Polacy naprawdę odczują ulgę? Czy to początek długo wyczekiwanego trendu obniżek? Sprawdzamy, co decyzja NBP oznacza dla kredytobiorców i jak wpłynie na rynek nieruchomości.

      08 maja 2025

      Marcin Moneta

    • Koszty utrzymania mieszkania w 2025 roku: czynsz, media i inne opłaty za mieszkanie

      Koszty utrzymania mieszkania w 2025 roku: czynsz, media i inne opłaty za mieszkanie

      Drożejące produkty w sklepach i wzrost cen paliw na stacjach to nie jedyne dotkliwe skutki do niedawna mocno rozpędzonej inflacji. Gospodarstwa domowe boleśnie odczuły wzrost kosztów i opłat związanych z utrzymaniem mieszkania. Jak przedstawiają się opłaty za czynsz i media w 2025 roku? Sprawdź.

      07 maja 2025

      Marcin Moneta

    • Kredyt hipoteczny bez ślubu: jak dostać kredyt dla pary bez ślubu?

      Kredyt hipoteczny bez ślubu: jak dostać kredyt dla pary bez ślubu?

      Coraz więcej par decyduje się na zakup wspólnej nieruchomości jeszcze przed ślubem. O ile w przypadku małżeństw zasady przyznawania kredytu są czytelne i nie budzą wątpliwości, o tyle osoby pozostające w nieformalnych związkach często zastanawiają się, czy wspólny kredyt hipoteczny bez ślubu jest możliwy? Zdecydowanie tak! Jak uzyskać kredyt hipoteczny na dwie osoby bez zawierania związku małżeńskiego? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

      29 kwietnia 2025

      Daniel Grzegorzek

    • Kredyt bez BIK i KRD: czy można uzyskać kredyt hipoteczny, gotówkowy, konsolidacyjny i dla firm bez weryfikacji?

      Kredyt bez BIK i KRD: czy można uzyskać kredyt hipoteczny, gotówkowy, konsolidacyjny i dla firm bez weryfikacji?

      Negatywne wpisy w BIK nie muszą przekreślać Twoich szans na finansowanie – pod warunkiem, że znasz realne możliwości i alternatywy. W artykule analizujemy, jak historia kredytowa wpływa na zdolność kredytową, kiedy banki mogą przyznać kredyt mimo negatywnego raportu BIK oraz jakie bezpieczne opcje finansowania bez weryfikacji w BIK i KRD oferują instytucje pozabankowe. Dowiedz się, czy istnieją pożyczki bez BIK i kiedy można się o nie ubiegać.

      28 kwietnia 2025

      Daniel Grzegorzek

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023