Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Czym jest Fundusz Mieszkań na Wynajem?

Ewelina Zajączkowska-Klec
Ewelina Zajączkowska-Klec

Data publikacji: 29.03.2023, Data aktualizacji: 04.08.2023

Średnia ocen 4/5 na podstawie 51 głosów

Fundusz Mieszkań na Wynajem
Fundusz Mieszkań na Wynajem to program, w którym można uzyskać dofinansowanie od BGK. Jak skorzystać z funduszu? W miastach można wynająć lokal? Czytaj.

Do 2015 roku można było wynająć mieszkanie jedynie od prywatnego inwestora, co często było jedyną alternatywą dla kupna własnego 'M'. Zmieniło się to po wprowadzeniu projektu Funduszu Mieszkań na Wynajem sygnowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Realizowany jest on na podstawie ustawy o funduszach inwestycyjnych i umożliwia osobom, których nie stać na własne mieszkanie, wynajem na stabilnych warunkach opierających się o zasady rynkowe. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym jest Fundusz Mieszkań na Wynajem od BGK, 
  • jakie są zasady wynajmu mieszkań,
  • w jakich miastach można skorzystać z oferty Funduszu.

Co to jest Fundusz Mieszkań na Wynajem?

W założeniu Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i resortu finansów, Fundusz Mieszkań na Wynajem miał być projektem, który inwestuje w całe bloki z lokalami przeznaczonymi do najmu. Docelowo miało to być 20 tysięcy mieszkań. Drugim podstawowym założeniem miały być niższe czynsze od stawek rynkowych o średnio 20-30%. Przy czym im dłuższy czas najmu, tym wysokość opłaty miała być niższa (i ostatecznie to założenie pozostało niezmienione).

Od powstania projektu minęło 8 lat (pierwsze mieszkania dostępne były w 2015 roku). W tym czasie budowano kolejne bloki i wynajmowano mieszkania chętnym kwalifikującym się do udziału w programie. Z biegiem czasu okazało się jednak, że opłaty są znacząco wyższe od średniej rynkowej. Najemcy, nieco rozczarowani obecnymi założeniami programu, mają za to do dyspozycji nowe, w pełni wykończone oraz urządzone mieszkania (kuchnie wyposażone w wysokiej klasy sprzęt AGD i w pełni urządzone łazienki). 

Celem Funduszu Mieszkań na Wynajem jest profesjonalizacja i stworzenie systemu najmu instytucjonalnego, gdzie wynajmującym jest instytucja państwowa, a nie tak jak dotychczas osoba prywatna. W ramach funduszu lokale dostępne są w największych polskich miastach, co ma być sposobem na zwiększenie mobilności zawodowej Polaków, a także ma stanowić alternatywę wobec zakupu nieruchomości na kredyt hipoteczny

Jakie są różnice między najmem krótkoterminowym a długoterminowym? Czytaj

Do kogo skierowana jest oferta i jakie są zasady wynajmu mieszkań od Funduszu?

Co ciekawe, jest to pierwszy projekt skierowany nie tylko do najemców indywidualnych - Fundusz Mieszkań na Wynajem zakłada również możliwość najmu na cele firmowe. Do udziału w programie mogą zgłaszać się osoby czynne zawodowo, uczące się (studenci, doktoranci) oraz osoby mające ustalone prawo do świadczeń ZUS (emerytury, renty, urlopy macierzyńskie i rodzicielskie).

Projekt nie ma żadnych, w tym powszechnych w innych programach, ograniczeń wiekowych, natomiast głównym warunkiem najmu jest wypłacalność, dlatego każdy potencjalny najemca zobowiązany jest do przedłożenia wyciągu z konta. Osoby prywatne są zobligowane do podpisania umowy w formie najmu okazjonalnego. Ta forma, z założenia, ma ułatwiać eksmisję najemcy, w sytuacji braku płatności za wynajem.

Jeżeli po drugiej stronie stoi firma, możliwy jest najem z przeznaczeniem na mieszkania dla swoich pracowników lub w celu uruchomienia nieuciążliwej działalności gospodarczej. Firmy zobowiązane są do podpisania standardowej umowy najmu. Podmioty komercyjne mają możliwość podpisania długoterminowego zobowiązania (od 6 miesięcy do kilku lat), gwarancję stałej wysokości czynszu oraz pakiet wsparcia dla najemcy. Fundusz oferuje również wynajem lokali użytkowych. 

Do dyspozycji zarówno najemców prywatnych, jak i firm, pozostaje całodobowy serwis oferujący pomoc w sytuacji wystąpienia usterki technicznej.Dostępność mieszkań oraz informacje na temat tego, jak skorzystać z funduszu dostępne są na stronie internetowej funduszu.

Mieszkania na wynajem

W jakich miastach działa Fundusz Mieszkań na Wynajem?

Fundusz mieszkań na wynajem funkcjonuje w 6 dużych miastach w Polsce. 

Fundusz Mieszkań na Wynajem - Wrocław:

  • ul. Zakładowa 8, 10, 12, 14
  • ul. Dąbrowskiego 40A, 40B, 40C

Fundusz Mieszkań na Wynajem - Poznań:

  • u. Saperska 32B, 32C
  • ul. Czarnieckiego 6, 6A, 6B

Fundusz Mieszkań na Wynajem - Warszawa:

  • ul. Przy Agorze 26 (Młociny)
  • ul. Powązkowska 13 (Żoliborz)
  • ul. Ficowskiego 8 (Żoliborz)
  • ul. Samochodowa 2 (Mokotów)
  • ul. Terespolska 17 (Grochów)
  • ul. Gen. Grochowskiego (Piaseczno)

Fundusz Mieszkań na Wynajem - Kraków:

  • ul. Polonijna 9, 15, 17
  • ul. Drukarska 4

Fundusz Mieszkań na Wynajem - Katowice:

  • ul. Pułaskiego 27A, 27B, 27C

Fundusz Mieszkań na Wynajem - Gdańsk:

  • ul. Kilińskiego 1, 9
  • ul. Kołodzieja 56, 56A

Jakie są opinie o Funduszu? Wady i zalety

Fundusz mieszkań na wynajem sygnowany przez BGK wydaje się atrakcyjną opcją dla osób szukających długoterminowego i stabilnego rozwiązania mieszkaniowego. Jednakże, po bliższym przyjrzeniu się ofercie, można zauważyć pewne niedociągnięcia takie jak niekonkurencyjne ceny czynszów w porównaniu z ofertami prywatnych wynajmujących. Ma to swoje odzwierciedlenie w ostatnich doniesieniach medialnych, z których wynika, że stawki rosną w zatrważającym tempie. Kolejną wadą jest wynajem lokali nieumeblowanych, co wydłuża czas przygotowań do zamieszkania.

Czym zastąpić Fundusz Mieszkań na Wynajem? Sprawdź

Niemniej jednak, nieruchomości oferowane przez Fundusz są nowe, o wysokim standardzie i nie wymagają kaucji, co może być atrakcyjne dla najemców. Ponadto umowa z góry określonym czasem trwania daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, a także chroni przed nagłą koniecznością wyprowadzki.

Fundusz Mieszkań na Wynajem stanowi alternatywę dla kupna lokalu na kredyt lub wynajmu od prywatnego właściciela i wypełnia lukę na rynku nieruchomości.

Fundusz Mieszkań na Wynajem

Państwowy najem instytucjonalny

Fundusz Mieszkań na Wynajem to projekt BGK, który umożliwia wynajem nowoczesnych nieruchomości na stabilnych warunkach, opierających się o zasady rynkowe. Celem projektu jest profesjonalizacja rynku i stworzenie systemu najmu instytucjonalnego, gdzie wynajmującym jest instytucja państwowa, a nie osoba prywatna. W ramach funduszu nieruchomości dostępne są w największych polskich miastach i skierowane do osób wypłacalnych. Jednakże, wbrew założeniom projektu, czynsze są wyższe od rynkowej średniej, co jest 'nieco' rozczarowujące dla niektórych najemców.

Ewelina Zajączkowska-Klec

Jako copywriter i PR-owiec, od ponad 7 lat pomaga firmom z branży nieruchomościowej w tworzeniu wizerunku i podnoszeniu sprzedaży za pomocą treści. Dobra znajomość rynku nieruchomości oraz umiejętność analizowania i łączenia faktów sprawia, że tworzy merytoryczne teksty, pomagające zrozumieć mechanizmy rynkowe. Prywatnie entuzjastka śpiewu i gry na ukulele.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

3 Komentarze

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • byla lokatorka

    Bardzo mocno odradzam! O ile przez caly okres wynajmu wszystko wyglada w porzadku (poza wszechobecnymi rybikami w mieszkaniu i na osiedlu) to zakonczenie relacji jest koszmarem - po ogledzinach mieszkania firma wystawia fikcyjne faktury za np. malowanie mieszkania, ktore się nie odbyło. Znalazlam tej firmie klienta na moje miejsce, wiec wiem dokladnie ze wprowadzil sie tam a stan mieszkania byl taki jak je oddalam. Natomiast mnie obciazono oplata za malowanie, kwota byla mocno zblizona do kwoty kaucji ktora powinna byc zwrocona.

    20 marca 2024, 10:44
  • Były lokator

    Gorąco nie polecam, po zakończeniu wynajmu zamiast potrącić koszty z kaucji, firma zarzeka się że kaucje zwróci a koszty prosi o opłacenie osobnym przelewem i grozi odsetkami. Kaucji nigdy nie otrzymałem.

    26 stycznia 2024, 17:03
  • Mieszkanka

    W przeciągu roku dostałam 4 pisma o zaległościach w płaceniu czynszu. Wszystkie na ponad 7 tysięcy. Jedno na 17 tysięcy. W ostatnim liście nawet grozili wpisaniem do krajowego rejestru dłużników. Czynsz opłacam regularnie bez zwłoki. Nie idzie się z Funduszem mieszkań na wynajem dogadać. W umowie jest miesięczny okres wypowiedzenia umowy, a firma odmawia, bo nie znajdą nikogo w czasie pandemii i nie zarobią. Nie mam dostępu do komórki lokatorskiej którą wynajmuję, bo zmienili zamki. wynajmowanie mieszkania od tej firmy to sam stres i nieprzyjemności.

    28 kwietnia 2020, 10:46

Artykuły powiązane

  • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

    Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

    Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

    21 listopada 2024

    Redakcja

  • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

    Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

    Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

    20 listopada 2024

    Redakcja

  • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

    Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

    Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

    20 listopada 2024

    Daniel Grzegorzek

  • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

    Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

    Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

    19 listopada 2024

    Dagmara Osińska

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Forbes 2022
Nagroda Forbes 2021
Nagroda Digital Excellence Awards 2022
Nagroda Laur Klienta 2023
Nagroda Dobry Pracodawca 2023
Nagroda Gazele Biznesu 2023