Wiadomości mieszkaniowe

Joanna Rodnicka

Joanna Rodnicka

Porady - Wyposażenie wnętrz - Trendy

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 11 głosów

Folie okienne

Chcesz zamontować folie okienne? Na co zwrócić uwagę przy zakupie i w jaki sposób prawidłowo przyklejać folie na okna? Podpowiadamy!

Folie okienne

Chcielibyście ustrzec się ciekawskiego wzroku przechodniów czy palącego gorąca. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzają rozwiązania zmniejszające przezierność okna oraz przyciemniające szyby np. folie przeciwsłoneczne. Podpowiemy Wam, które z nich sprawdzą się najlepiej w danych sytuacjach, na co zwrócić uwagę przy zakupie i w jaki sposób prawidłowo przyklejać ja na okna.

Folie okienne

Przeglądając propozycje rynkowe, znajdziemy wiele różnych typów folii okiennych wraz z możliwościami ich zastosowania. Wielu z Was zapyta jednak: po co w ogóle przyklejać folię na okna? Ci, którzy nie mieli okazji zobaczyć wykorzystania folii okiennych, mogą być zaskoczeni.

Folia okienna to nic innego jak specjalna naklejka na okno o grubości i fakturze dostosowanej do potrzeb kupującego oraz rodzaju okna. Główną zaletą folii, jest znaczne ograniczenie przezierności okna, a co za tym idzie zapewnienie komfortu i intymności we własnym domu.

Folie okienne są znacznie bardziej wydajne niż firany, ponieważ zapewniają o wiele mniejszą przezierność, zarówno w dzień, jak i przy zapalonym świetle wieczorami. W zależności od rodzaju okna oraz naszych potrzeb do wyboru są:

  • folie wewnętrzne, których trwałość określa się od 12 do 15 lat oraz
  • zewnętrzne, które zużywają się szybciej, a ich żywotność wynosi od 2 do lat.

Ich podstawową zaletą jest niska cena, duży wybór wzorów oraz prosty montaż. Warto wiedzieć, że łatwo je także zdjąć, jeśli efekt który uzyskamy, nie będzie nas zadowalał.

Folie okienne przeciwsłoneczne

Tego rodzaju folia sprawdzi się w bardzo nasłonecznionych wnętrzach, które szybko się nagrzewają. Jest ona też często wykorzystywana jako alternatywa bądź wspomaganie klimatyzacji. Folie tego typu wykorzystywane są na szeroką skalę w krajach, gdzie lato trwa dłużej niż dwa czy trzy miesiące. Od kilku sezonów zauważyć można jednak, iż także w Polsce chcemy korzystać z ich niekwestionowanych zalet.

 

Montowane są one nie tylko w domach mieszkalnych, ale także w biurach, halach produkcyjnych, ośrodkach zdrowia i wszędzie tam, gdzie należy zadbać o komfort, zarówno życia, jak i pracy. Duże nasłonecznienie jest przyjemne na wakacjach czy podczas odpoczynku w ogrodzie, niemniej w codziennym życiu może stać się niemałym utrudnieniem.

Do głównych zadań folii przeciwsłonecznych należy redukcja promieni widzialnych o 80%, promieni podczerwonych do 90% oraz promieni UV nawet do 99%. Zaciemnienie folii może być różne, na rynku znajdziecie wiele powłok antysolarnych z dokładnie wyszczególnionymi parametrami. Ciekawym rozwiązaniem będzie też folia spełniająca zarówno rolę przeciwsłoneczną, jak i znanego nam wszystkim lustra weneckiego – widoczność z wewnątrz będzie znakomita, a z zewnątrz całkowicie ograniczona.

Naklejanie folii na okno

Montaż folii okiennej nie wymaga specjalnych zdolności manualnych i większość z Was poradzi sobie z tym samodzielnie. Jeśli już zamówicie i kupicie folię, która Wam odpowiada, a jej montaż możliwy jest na Waszych oknach, będziecie potrzebowali kilku drobiazgów, które ułatwią Wam zadanie.

Wśród zakupów znaleźć się muszą:

  • specjalistyczny płyn do montażu folii okiennych, którego użycie gwarantuje brak pęcherzyków oraz zgrubień na folii,
  • ostry skrobak do czyszczenia szyb,
  • szpachelka,
  • taśma klejąca,
  • miara,
  • rozpylacz do płynu rozcieńczonego z wodą,
  • nożyk do przycinania oraz
  • czyste szmatki.

Przystępując do montażu folii, należy zmierzyć dokładnie szybę oraz odjąć 2 mm z każdej strony, co pozwoli na swobodne jej przyklejenie bez nachodzenia na uszczelki. Powierzchnia szyby powinna zostać dokładnie oczyszczona z wszelkich zabrudzeń.

Producenci płynów montażowych odradzają mycie okien płynem do naczyń przez naklejaniem folii, ponieważ detergent w nim zawarty może powodować białe smugi pod jej powierzchnią. Folię delikatnie oddzielamy od warstwy ochronnej, zabezpieczając ją delikatnie taśmą klejącą, aby zapobiec sklejeniu. Wcześniej przygotowanym roztworem płynu montażowego i wody spryskujemy folię i powierzchnię szyb, a następnie przystępujemy do naklejania, zaczynając od środka okna, by następnie rozprowadzić folię na całej powierzchni.

Za pomocą szpachelki usuwamy wodę pozostałą po płynie, wszelkie nierówności i pęcherzyki, a następnie osuszamy rogi za pomocą czystej, suchej szmatki. Pamiętajcie, że przez kilka pierwszych tygodni nie powinniście czyścić powierzchni szyby pokrytej folią, aby mogła się prawidłowo przykleić, a w przyszłości oczyszczać ją miękką ściereczką bez użycia silnych detergentów. 

Źródło: YouTube, folie-online.pl
 
Zdjęcie główne: ROL-KING, http://rol-king.pl/folie-okienne/
 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy