Fakty i mity o pośrednikach

Wojciech Orzechowski
Wojciech Orzechowski

Data publikacji: 19.09.2019, Data aktualizacji: 27.07.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 3 głosów

Fakty i mity o pośrednikach
Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę, nawiązując współpracę z pośrednikiem nieruchomości? Przeczytaj rady Wojciecha Orzechowskiego!

Pośrednik nieruchomości może okazać się nieocenionym wsparciem dla każdego inwestora. Jest on jedną z osób, która może wspomóc nas w wyszukiwaniu okazji, czyli tzw. perełek inwestycyjnych, dlatego warto zastanowić się, czego można się po nim spodziewać oraz na jakim etapie nawiązać współpracę. 

 1. Czy każdy pośrednik umie negocjować?

Z własnego doświadczenia wiem, że tylko 20 proc. agentów nieruchomości potrafi sprzedawać i negocjować oraz chętnie podejmuje wyzwania. Musisz ocenić, z kim warto nawiązać więzi. Pamiętaj jednak, że kiedy bierzesz się za inwestowanie w nieruchomości, to powinieneś znać tajniki negocjacji. 

Niestety często pośrednikami zostają osoby przypadkowe, które nie mają wiedzy ani umiejętności handlowych, a już tym bardziej nie umieją zbijać cen. Łatwo się o tym przekonać. Kiedy cena mieszkania wynosi np. 280 tys. zł, powiedz swojemu pośrednikowi, żeby zaproponował sprzedającemu 200 tys. zł. (My nie wiemy, jaki próg graniczny ma sprzedający, więc warto spróbować i zobaczyć reakcję naszego pośrednika). 

 1. Czy pośrednik będzie Cię reprezentował i będzie Ci pomagał?

To się okaże. Bywa niestety różnie. Sam byłem świadkiem, gdy w Krakowie w jednej z nieruchomości uczestnik moich warsztatów już dogadał się ze sprzedającym, a pośrednik przyszedł i powiedział: „Proszę pana, niech pan nie sprzedaje za tę cenę. Znajdę panu klienta, który zapłaci więcej”. Albo współpracujemy i jesteśmy wobec siebie uczciwi, albo nie. Dlatego tak ważne jest nawiązywanie relacji z pośrednikiem, tak by to z nami kontaktował się w pierwszej kolejności.

 1. Czy pośrednik wszystko sprawdzi?

Moim zdaniem każdy inwestor powinien sam zadbać o zweryfikowanie dokumentów, nieruchomości i samego sprzedającego. Nie należy polegać na pośredniku. Niejednokrotnie  spotkałem się z pośrednikiem, który mówił: „Mam dokumenty”. A gdy o nie prosiłem, okazywało się, że wspomniane dokumenty są dopiero w trakcie przygotowania. Pośrednik nastawiony jest w wielu przypadkach tylko na zysk, a dobra obsługa pozostaje w sferze naszych oczekiwań.

 1. Czy pośrednik będzie dobrze pracował za 1% prowizji?

Jeśli w umowie z agencją widzisz zapis mówiący o jednoprocentowej prowizji dla pośrednika, to raczej możesz od razu go zmienić. Dlaczego? Policz, ile wyniesie to przy Twojej nieruchomości – jak na zaangażowanie w rzetelne załatwianie wszystkich spraw, może się okazać, że za mało. Zapewniam, że jeżeli pojawi się inny kupiec, który da 1,5 proc. albo 2 proc., to nieruchomość, którą miałeś mieć Ty, nie trafi do Ciebie, tylko pójdzie do tego, kto zapłaci więcej. Zastanów się, czy chcesz pracować z ludźmi, którzy życzą sobie tylko 1 proc. prowizji. To podejrzane.

 1. Czy pośrednik pomoże Ci u notariusza?

Niestety nie jest to regułą. Doświadczyłem sytuacji, w której pośrednik nabrał wody w usta i kiedy w trakcie umowy przyrzeczonej u notariusza sprzedająca oznajmiła, że nie wyprowadzi się zgodnie z zawartą umową przedwstępną po 7 dniach od podpisania umowy przyrzeczonej, tylko dopiero po miesiącu, pośredniczka w ogóle mnie nie wsparła i nie próbowała doprowadzić do ugodowego rozwiązania zaistniałej sytuacji. Dlatego warto pamiętać, że nie zawsze można polegać na pośredniku podczas wizyty u notariusza.

 1. Czy pośrednik wie wszystko o nieruchomościach?

Znam agencję, w której pośrednicy są dedykowani konkretnym osiedlom i ulicom. I faktycznie, oni mogą wiedzieć o wszystkim, co się dzieje na danym osiedlu czy ulicy, jeśli chodzi o sprzedaż i zakup nieruchomości. Zdarzało się jednak nieraz, że rozmawiałem z takim pośrednikiem, który nie miał zielonego pojęcia, co sprzedaje, nie miał kluczy do mieszkania, był zupełnie zagubiony. I okazywało się, że tak naprawdę to jest mieszkanie jego koleżanki, a on przychodzi, żeby tylko je zaprezentować.

Jeżeli jesteś doświadczonym inwestorem, jeżeli zdobywasz wiedzę z miesiąca na miesiąc, to powinieneś sam najlepiej wiedzieć, jak oceniać daną nieruchomość, a pośrednik może Ci tylko pomagać w odnajdywaniu okazji.

 1. Czy pośrednik jest punktualny?

Jeżeli oczekujesz, że agent nieruchomości jest zawsze punktualny, to niestety niejednokrotnie możesz się zawieść. Bywało, że długo czekaliśmy na umówione spotkanie, a niekiedy pośrednik o 11 potwierdzał wizytę np. na godzinę 17, a potem już nie odbierał telefonów. Czasami więc pośrednicy są nie tylko niepunktualni, lecz także nieodpowiedzialni.

 1. Czy pośrednik załatwi Ci mieszkanie?

To powinien być jego cel. I faktycznie – najlepszym z “dostawców perełek®” jest pośrednik. Dlatego należy dbać o jak najlepsze relacje. Trzeba dobrze go poznać, opłacać i pamiętać np. o urodzinach, a także żyć w zgodzie ze szefem agencji, w której pracuje. Wtedy szansa na otrzymanie świetnej okazji, wspaniałej nieruchomości mocno winduje.

 

Oczywiście należy pamiętać, że nie wszyscy pośrednicy podchodzą do swoich obowiązków w sposób nierzetelny. Czasem trafisz na takich, którzy pracują w zawodzie wiele lat i są wręcz perfekcjonistami. Niemniej musisz mieć z tyłu głowy, że możesz trafić na tych mniej zaangażowanych. Więc po prostu zachowuj się tak jak na drodze – stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Pamiętaj też o nawiązaniu relacji z tymi „lepszymi” pośrednikami – jeśli dobrze ich opłacisz, to możesz oczekiwać tego, że staną się niezawodnymi dostawcami perełek inwestycyjnych. 

apartamenty inwestycyjne – zarabiaj na nieruchomościach

 

Wojciech Orzechowski
Wojciech Orzechowski

Biznesmen, Inwestor, Deweloper, Rentier, Mentor. Twórca Warsztatów Inwestowania w Nieruchomości. Autor książek „Zarabiaj na Nieruchomościach” i „Wszystko o FLIPACH – 200 Pytań do Eksperta” współautor książki „Finansowanie Nieruchomości” oraz twórca Symulatora inwestowania w nieruchomości w postaci gry planszowej „Rentier”.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: