Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Mistrzejowice w Krakowie: gdzie kupić mieszkanie na Mistrzejowicach?

Marta Gług
Marta Gług

Data publikacji: 29.10.2024, Data aktualizacji: 05.11.2024

17 minut czytania
Mistrzejowice w Krakowie: gdzie kupić mieszkanie na Mistrzejowicach?
Mistrzejowice to jedna z dzielnic Krakowa, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób poszukujących wymarzonego lokum dla siebie. Dlaczego lokalizacja ta zyskuje na wartości? Co warto wiedzieć o Mistrzejowicach? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami.

Mistrzejowice to dzielnica Krakowa, na terenie której można odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku i tłumów. Charakteryzuje się bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą miejską oraz dostępem do licznych terenów zielonych i rekreacyjnych. Na mapie Krakowa Mistrzejowice zaliczane są do dzielnic najbardziej przyjaznych dzieciom, ponieważ mają doskonale rozbudowane zaplecze edukacyjne.

Z tego artykułu dowiedz się m.in.:

  • czym wyróżnia się ten rejon Krakowa
  • jak się żyje w Mistrzejowicach
  • jakie atuty przemawiają za wyborem tej lokalizacji
  • gdzie kupić mieszkanie w krakowskich Mistrzejowicach

Kraków Mistrzejowice – informacje ogólne

Mistrzejowice to jedna z 18 dzielnic Krakowa, która położona jest w północnej części miasta. Do 1991 roku przynależała do granic administracyjnych Nowej Huty. Obecnie w skład dzielnicy XV Mistrzejowice wchodzą następujące jednostki urbanistyczne zwane osiedlami:

  • Batowice,
  • Dziekanowice,
  • Mistrzejowice,
  • Osiedle Mistrzejowice Nowe,
  • Osiedle Oświecenia,
  • Osiedle Kombatantów,
  • Osiedle Bohaterów Września,
  • Osiedle Piastów,
  • Osiedle Srebrnych Orłów.

Zobacz mieszkania Mistrzejowice

W tej części Krakowa zabudowa jest mocno zróżnicowana. Można tu znaleźć zarówno osiedla o zabudowie z wielkiej płyty złożone z budynków wielokondygnacyjnych, jak i składające się z domów jednorodzinnych. Na terenie dzielnicy XV powstaje coraz więcej nowoczesnych inwestycji mieszkaniowych.

Położenie dzielnicy na mapie Krakowa

Mistrzejowice to jedna z północnych dzielnic miasta, z której można szybko dojechać do centrum miasta. Od północy sąsiaduje z gminą Zielonki, od południa z dzielnicą XVII Wzgórza Krzesławickie, od zachodu z XIV Czyżyny i XVI Bieńczyce, a od wschodu z III Prądnik Czerwony. Mistrzejowice zajmują dość niewielką powierzchnię 559 ha. Liczba mieszkańców w tej dzielnicy wynosi 50 950 osób (stan na 31.12.2021r.). Gęstość zaludnienia kształtuje się na poziomie 9 100 os./ m kw.

Osiedle MistrzejowiceOsiedle Mistrzejowice

Planowany rozwój dzielnicy Mistrzejowice

Mistrzejowice zmieniają się z typowej sypialni Krakowa w miejsce bardzo wygodne do życia. W dzielnicy powstaje coraz więcej nowoczesnych osiedli mieszkaniowych, obiektów sportowo-rekreacyjnych oraz boisk wielofunkcyjnych. Modernizowane są zabytkowe budowle, placówki edukacyjne, otwarte siłownie czy istniejące parkingi wraz z miejscami postojowymi. Dzielnica Mistrzejowice stawia rozwój infrastruktury drogowej, w tym znaczną poprawę warunków przemieszczania się w rejon Dworca Głównego.

Plany inwestycyjne na 2023 r. dotyczą zwiększenia miejsc parkingowych przy ul. ks. Józefa Kurzei. Przy opracowywaniu dokumentacji projektowej ma być uwzględniona także przebudowa oświetlenia, przebudowa chodnika na teren zieleni urządzonej, przesadzenie istniejących krzewów oraz wykonanie nowych nasadzeń. Realizacja zadań we wspomnianym zakresie odbędzie się prawdopodobnie w 2023 r.

Mistrzejowice: atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Mistrzejowice są położone na terenie dawnej wsi. W tym miejscu zachowały się nieliczne elementy starej zabudowy. Z biegiem lat dzielnica bardzo się zmieniła pod względem urbanizacji czy infrastruktury. Na jej terenie znajduje się spora liczba placówek sportowo-rekreacyjnych, obiektów sakralnych i historycznych oraz kompleksów zieleni urządzonej.

  • Fort Pancerny 48 A Mistrzejowice – powstał w latach 1895-1897 na wzgórzu nad Doliną Dłubni. Zaprojektowany został przez gen. Emila Gołogórskiego i składał się na fortyfikację wokół Krakowa. W 2021 roku rozpoczął się remont fortu, który potrwa do 2023 roku. Zadbane otoczenie budowli przy ulicy Ognistych Wici pełni funkcję parku rekreacyjnego.
  • Fort Pancerny Batowice – usytuowany jest w centrum parku przy os. Złotego Wieku. W 2017 roku został wpisany do rejestru zabytków. Na terenie fortyfikacji pochodzących z XIX wieku znajduje się wiele gatunków drzew, krzewów oraz mniejszych ssaków. Obecnie fort wymaga remontu, który zaplanowano na lata 2022-2023.
  • Park Mistrzejowice – planty miejskie zajmujące powierzchnię ponad 10 ha. Usytuowany jest w obrębie ul. Obrońców Warszawy, Srebrnych Orłów i Wawelskiej. Na jego terenie znajduje się skatepark Mistrzejowice, scena muzyczno-teatralna oraz boisko sportowe.
  • Park Tysiąclecia w Krakowie – zlokalizowany jest na prawie 11 hektarach. W 2021 roku został zmodernizowany – powstały tutaj m.in. nowe alejki, podjazdy dla niepełnosprawnych czy schody. W tym miejscu odnowiono skatepark, plac zabaw, fontannę oraz scenę plenerową, która usytuowana jest w otoczeniu drzew, krzewów i rabat.
  • Park Wodny w Krakowie – znajduje się przy ulicy Pasterza, nieopodal granicy z Prądnikiem Czerwonym. Oferuje szeroki zakres atrakcji dla rodzin z dziećmi i seniorów. Na terenie obiektu można skorzystać z rwącej rzeki, zjeżdżalni, hydromasaży, siłowni wodnej, jacuzzi czy tęczowej ścieżki.
  • Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy – postmodernistyczny obiekt sakralny położony jest przy os. Bohaterów Września. W jego wnętrzu znajduje się zabytkowy, późnobarokowy ołtarz oraz współcześnie namalowany obraz patronki.
Park Tysiąclecia Park Tysiąclecia

Bezpieczeństwo XV dzielnicy Krakowa

XV dzielnica jest zaliczana do umiarkowanie bezpiecznych miejsc na mapie Krakowa. Mieszkańcy nie czują się szczególnie zagrożeni, ale dbają o właściwe zabezpieczenie posiadanego mienia. Według policyjnych statystyk dochodzi tutaj do znacznej liczby kradzieży z włamaniem. Rzadko odnotowywane są groźniejsze przestępstwa. Na obszarze Mistrzejowic realizowane są projekty, które przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców. Przede wszystkim mowa o dodatkowych patrolach policji w godzinach wieczornych oraz doposażeniu straży pożarnej w sprzęt ratowniczo-gaśniczy. 

Oferta dla dzieci

Mistrzejowice są miejscem szczególnie przyjaznym najmłodszym mieszkańcom. Na terenie dzielnicy XV znajduje się wiele atrakcyjnych placówek, w których dzieci mogą kreatywnie spędzić czas wolny. Jednym z polecanych miejsc jest sala zabaw i bawialnia „Miasteczko Dzieci”, która mieści się przy os. Złotego Wieku. Powierzchnia całego obiektu wynosi 350 metrów kw. W „Miasteczku Dzieci” usytuowane są domki, wewnątrz których znajdują się zabawki tematyczne oraz elementy edukacyjne. Placówka organizuje także ciekawe warsztaty, niezapomniane urodziny i imprezy dla dzieci.

Na terenie Mistrzejowic znajduje się wiele placów zabaw i ogródków jordanowskich. Dużą popularnością wśród dzieci cieszą się zwłaszcza Planty Mistrzejowickie, gdzie usytuowany jest kompleks rekreacyjny. Na obszarze zmodernizowanego parku znajdują się dwa atrakcyjne place zabaw i ogólnodostępne boiska wielofunkcyjne. Oprócz tego mieści się skatepark oraz trial park.

Komunikacja w Mistrzejowicach 

Dzielnica XV jest dobrze skomunikowana z centrum miasta oraz pozostałymi częściami Krakowa. Mieszkańcy mogą korzystać z rozwiniętej siatki połączeń komunikacyjnych. Węzeł Mistrzejowice Kraków obejmuje dziennie i nocne linie tramwajowe i autobusowe. W niedalekiej przyszłości planowane jest uruchomienie Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, łączącego Mistrzejowice ze skrzyżowaniem ul. Meissnera i Lema. Mieszkańcy skorzystają z takiego połączenia najpóźniej w 2025 roku.

Ile zajmuje dojazd do centrum?

Podróż samochodem w rejon Starego Miasta zajmuje ok. 20 minut. W godzinach szczytu może się wydłużyć do 40-50 min. Dojazd do ścisłego centrum miasta komunikacją miejską zajmuje średnio 30-35 minut.

Tramwaje

Siatka linii tramwajowych łączy Mistrzejowice z wieloma dzielnicami Krakowa. Kursuje tutaj jeden tramwaj nocny (64). Do kluczowych linii tramwajowych należy:

  • 9 – (Mistrzejowice – TAURON Arena Kraków – Nowy Bieżanów P+R);
  • 14 – (Mistrzejowice – Stary Kleparz – Bronowice);
  • 16 – (Mistrzejowice – DH Wanda – Bardosa);
  • 52 – (Czerwone Maki P+R – AWF – Osiedle Piastów);
  • 64 – (Osiedle Piastów – AWF – Bronowice Małe).

Autobusy

Linie autobusowe przebiegające przez Mistrzejowice są doskonałym uzupełnieniem sieci tramwajowej. Mieszkańcy mogą nimi dotrzeć do praktycznie każdej dzielnicy Krakowa. Do najważniejszych linii autobusowych w Mistrzejowicach zalicza się:

  • 123 – (Mistrzejowice – Os. Wandy – Mały Płaszów P+R);
  • 138 – (Kombinat – Osiedle Mistrzejowice Nowe – Azory);
  • 159 – (Osiedle Piastów – Bora-Komorowskiego – Cichy Kącik);
  • 182 – (Os. Na Stoku – Mistrzejowice – Dworzec Główny Wschód);
  • 250 – (Prądnik Czerwony – Dziekanowice Batowice SKA – Zastów Pętla);
  • 502 – (Aleja Przyjaźni – Bora-Komorowskiego – Cracovia Stadion).

komunikacja miejska w Krakowie

komunikacja miejska w Krakowie

Metro

Przez Kraków nie przebiega linia metra. W przyszłości rozpocznie się budowa trasy szybkiego transportu bezkolizyjnego o długości 21,8 km. Nowa inwestycja ma być zrealizowana w całości do 2037 roku.

Dworce/ zajezdnie

Na terenie Mistrzejowic usytuowana jest stacja kolejowa Kraków Batowice, skąd mieszkańcy mogą wygodnie dojechać do PKP Kraków Główny. Oprócz tego znajduje się dworzec autobusowy MPK Mistrzejowice, który pełni funkcję pętli oraz przystanku dla komunikacji miejskiej. Dodatkowo obsługuje autobusy dalekobieżne. W Mistrzejowicach położona jest także pętla tramwajowa Piasta Kołodzieja i os. Bohaterów Września.

Ścieżki rowerowe

Mistrzejowice są miejscem przyjaznym również rowerzystom. Mieszkańcy mogą korzystać z wielu stacji rowerowych, rozlokowanych w różnych częściach dzielnicy. Przez Mistrzejowice przebiegają malownicze szlaki rowerowe, m.in. Twierdzy Kraków czy Po Krakowie oraz jedna z głównych tras dla rowerzystów nr 11. Ścieżka łączy bezkolizyjnie ścisłe centrum z Prądnikiem Czerwonym, os. Oświecenia i Mistrzejowicami. Biegnie od ul. Rakowickiej pod torami kolejowymi, przez ul. Radomską, Lublańską do Ronda Polsadu. Następnie przebiega przez Dobrego Pasterza, ul. Bohomolca do pętli tramwajowej w Mistrzejowicach.

Korki – gdzie najczęściej występują?

Duże utrudnienia w ruchu pojawiają się w godzinach szczytu na drogach wylotowych z Krakowa i głównych frakcjach komunikacyjnych. Często korkuje się ulica Piasta Kołodzieja oraz Powstańców. Spore zatory tworzą się również na Dobrego Pasterza, Bora-Komorowskiego czy Jaracza. Mieszkańcy z niecierpliwością czekają na otwarcie drogi ekspresowej S52 na odcinku od węzła Modlnica do Kraków Mistrzejowice, wzdłuż której utworzone będą trzy tunele.

Mistrzejowice - widok na miasto Mistrzejowice

Planowane inwestycje drogowe

Obecnie trwa budowa IV etapu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, która realizowana jest w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego. Na trasie łączącej pętlę w Mistrzejowicach ze skrzyżowaniem Meissnera i Lema tramwaje będą mogły kursować z częstotliwością nawet 90 min. Powstaje też S52 Północna Obwodnica Krakowa o długości 12,5 km. Droga ekspresowa ma być oddawana do użytku etapami w 2023 i 2024 r.

Do najważniejszych planowanych inwestycji należy budowa premetra, które powstanie również na terenie Mistrzejowic. Aktualnie opracowywana jest również koncepcja utworzenia linii tramwajowej na odcinku od ul. ks. Jancarza przez Stella-Sawickiego do Ronda Dywizjonu 308.

Edukacja w Mistrzejowicach

Na terenie dzielnicy znajduje się całkiem sporo placówek oświatowych dla dzieci i młodzieży. Najwięcej jest przedszkoli oraz szkół podstawowych. W Mistrzejowicach funkcjonują zarówno placówki samorządowe, jak i prywatne. Rodzice nie narzekają na ofertę edukacyjną w dzielnicy XV. Nie zgłaszają większych problemów z dostępnością miejsc.

Żłobki i przedszkola

W Mistrzejowicach znajdują się 2 publiczne żłobki i kilka placówek prywatnych. Na terenie dzielnicy funkcjonuje 10 publicznych przedszkoli oraz 6 niepublicznych. Do najpopularniejszych placówek w Mistrzejowicach należy:

  • Żłobek Samorządowy nr 6 przy os. Piastów;
  • Żłobek Samorządowy nr 22 przy os. Tysiąclecia;
  • Przedszkole Samorządowe nr 64;
  • Przedszkole Samorządowe nr 125;
  • Przedszkole Samorządowe nr 131 „Stokrotka”;
  • Przedszkole Samorządowe nr 144;
  • Przedszkole Samorządowe nr 152 „Akademia Dziecięcej Twórczości”;
  • Przedszkole Samorządowe nr 177 im. Czesława Janczarskiego;
  • Przedszkole Samorządowe nr 187 „Pod Lipami”;
  • Publiczne Przedszkole „Glukusie”;
  • Publiczne Przedszkole „A KUKU”.

Szkoły podstawowe

Ogółem funkcjonuje tutaj 6 publicznych placówek dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Niektóre z nich dysponują oddziałami integracyjnymi. Do grona publicznych placówek zalicza się:

  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 77;
  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 144;
  • Szkoła Podstawowa nr 126 im. Komisji Edukacji Narodowej;
  • Szkoła Podstawowa nr 139 im. Jana Brzechwy;
  • Szkoła Podstawowa nr 85 im. ks. Kazimierza Jancarza;
  • Szkoła Podstawowa nr 89 im. Kornela Makuszyńskiego.
edukacja-mistrzejowice

Licea i technika

Na terenie dzielnicy XV znajdują się 3 publiczne szkoły średnie. Uczniowie mogą kontynuować naukę w jednej z następujących placówek edukacyjnych:

  • XXI Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Ignacego Witkiewicza -Witkacego;
  • Publiczne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Krakowie przy os. Piastów;
  • Technikum Poligraficzno-Medialne nr 20 przy os. Tysiąclecia (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 21).

Uczelnie wyższe

W Mistrzejowicach nie ma żadnych szkół wyższych. Większość renomowanych uczelni znajduje się w pobliskich Czyżynach i dzielnicy Prądnik Czerwony. Na terenie Mistrzejowic usytuowana jest:

  • Szkoła Policealna „Centrum Nauki i Biznesu Żak”.

Rekreacja w Mistrzejowicach

Nie brakuje tu terenów zielonych oraz rekreacyjnych. Okoliczne parki zajmują dość dużą powierzchnię i są często wybierane na rodzinne spacery. Mieszkańcy chętnie też korzystają z bogatej oferty sportowo-rekreacyjnej. W tej części Krakowa znajduje się wiele popularnych sieci fitness, skateparków, boisk wielofunkcyjnych czy siłowni plenerowych.

Tereny zielone

Planty Mistrzejowiskie to najbardziej znany park miejski, w pobliżu którego mieści się zabytkowy Fort Pancerny Batowice. Na 11-hektarowym terenie znajduje się sporo atrakcji dla miłośników historii, spacerów i jazdy na rowerze. W sezonie letnim odbywają się tu pikniki rodzinne oraz koncerty plenerowe. Atrakcyjnym miejscem na mapie Mistrzejowic jest także Park Tysiąclecia, gdzie nie brakuje miejsc do gier, zabawy i odpoczynku. Na wyróżnienie zasługuje też Park Reduta, który zajmuje powierzchnię prawie 8 ha. Usytuowany jest w bliskiej odległości od granic dzielnicy, miejsce to zostało zaprojektowane przez mieszkańców Krakowa.

Park Tysiąclecia Park Tysiąclecia

Miejsca przeznaczone do rekreacji

Szczególnym powodzeniem cieszy się Park Wodny przy ulicy Dobrego Pasterza – jeden z największych aquaparków w Polsce. Można tu skorzystać z saunarium, leczniczych hydromasaży czy jacuzzi solankowych. Placówka organizuje też zajęcia nauki pływania dla grup szkolnych. Na jej terenie znajduje się m.in. 8 zjeżdżalni, brodzik z Wyspą Piratów, rwąca rzeka oraz ścianka wspinaczkowa. Dużą popularnością wśród mieszkańców cieszą się sieci fitness, takie jak: „Mrs. Sporty”, „FitPark” czy „Oops!! Studio Fitness”.

Gastronomia i kultura

Oferta gastronomiczna w Mistrzejowicach jest bogata i dość zróżnicowana, więc znalezienie dobrej restauracji nie stanowi problemu. Położone na terenie dzielnicy restauracje specjalizują się w przygotowywaniu dań kuchni polskiej, włoskiej oraz orientalnej. Wiele lokali oferuje posiłki z dowozem i na wynos. Na terenie dzielnicy usytuowane są domy kultury oraz biblioteki miejskie. Oprócz tego znajduje się kino znanej sieci multipleks oraz parafia Mistrzejowice pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. 

Gdzie zjeść w dzielnicy?

Smakosze kuchni włoskiej mogą skorzystać z oferty: „Włoski Rant: Pizza & Food” przy os. Tysiąclecia, „Cucina Aperta” w C.H. Serenada czy „Trattoria Grande Piadina” przy os. Kalinowym. Bardziej tradycyjne potrawy oferuje restauracja „Pod Złotym Liściem” na os. Złotego Wieku. Azjatyckie dania serwuje „Bar Orientalny Phuong Dong” przy al. Generała Tadeusza Bora-Komorowskiego. Na pyszne hamburgery warto się wybrać do lokalu „Wolove Burgers” usytuowanego przy os. Złotego Wieku.

Rozrywka w dzielnicy

Z oferty kulturalnej Mistrzejowic mogą skorzystać zarówno najmłodsi mieszkańcy, jak i dorośli. Na terenie dzielnicy usytuowany jest Klub Mirage Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta (os. Bohaterów Września 26), Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy (os. Tysiąclecia 15), Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida Klub Kuźnia (os. Złotego Wieku). W wymienionych placówkach organizowane są ciekawe zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży. Mieszkańcy Mostrzejowic mogą się wybrać na seans filmowy do Multikina przy ul. Dobrego Pasterza. Oprócz tego mają dostęp do 3 bibliotek publicznych – przy os. Złotego Wieku, os. Tysiąclecia i Bohaterów Września.

Gdzie wybrać się na zakupy?

Mieszkańcy Mistrzejowic mają dostęp do bogatej infrastruktury handlowo-usługowej. Od 2017 roku funkcjonuje tutaj galeria handlowa Centrum Serenada, na terenie której mieści ok. 170 sklepów znanych marek. W jednym z najnowszych obiektów można kupić nie tylko odzież czy obuwie, ale też zrobić zakupy spożywcze lub skorzystać z oferty restauracji. Na terenie Mistrzejowic znajduje się również Centrum Handlowe Krokus z dużym supermarketem oraz strefą gastronomiczną. Oprócz tego usytuowany jest plac targowy Złoty Wiek.

Osiedle Bohaterów Września Osiedle Bohaterów Września 

Zdrowie w Mistrzejowicach – oferta dzielnicy

Mieszkańcy nie narzekają na poziom opieki medycznej. Mogą korzystać z opieki zdrowotnej zarówno w przychodniach rejonowych, jak i placówkach prywatnych. Szpitale publiczne znajdują się w bliskiej odległości od dzielnicy XV. Nie brakuje też aptek, najbliższa całodobowo czynna placówka mieści się w Nowej Hucie.

Jakość powietrza i wody

Podobnie jak w całym Krakowie, często dochodzi tu do przekroczenia norm PM10 i PM2.5. Problem ten pojawia się głównie w sezonie grzewczym, czyli w okresie od października do kwietnia. Aktualny poziom zanieczyszczeń warto sprawdzać na bieżąco na stronie platformy aquicn.org. Jak przekonuje rzecznik prasowy MPWiK w Krakowie woda z kranu jest dobrej jakości i można ją pić nawet bez przegotowania.

Oferta placówek medycznych

Na terenie dzielnicy usytuowane są 2 przychodnie rejonowe: SPZOZ nr 8 (przy os. Złotego Wieku) i SPZOZ nr 11 (os. Piastów). Spośród pozostałych dostępnych placówek zdrowotnych warto wymienić:

  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej przy os. Złotego Wieku;
  • NZOZ „Gemelli” przy os. Piastów;
  • „Med-All” Centrum Medyczne przy ul. Budziszyńskiej;
  • „Piast” Centrum Medyczne przy os. Piastów.

Gdzie kupić mieszkanie na Mistrzjowicach? Nowe budownictwo vs. spółdzielnie mieszkaniowe

Mistrzejowice to dzielnica Krakowa, która dynamicznie się rozwija i oferuje szeroki wybór mieszkań zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Jest to atrakcyjna lokalizacja dla osób poszukujących nieruchomości w spokojnej, dobrze skomunikowanej okolicy, z rozwiniętą infrastrukturą handlowo-usługową i edukacyjną.

Ważnym atutem jest także planowana budowa linii tramwajowej Mistrzejowice, co w przyszłości jeszcze bardziej usprawni komunikację z centrum Krakowa i zwiększy atrakcyjność inwestycyjną dzielnicy.

Mieszkania na sprzedaż Kraków Mistrzejowice - jak wygląda rynek wtórny?

Jednym z głównych zarządców budynków mieszkalnych w tej okolicy jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Mistrzejowice Północ (SM Mistrzejowice Północ). Spółdzielnia ta zarządza licznymi osiedlami, takimi jak Osiedle Piastów czy Osiedle Bohaterów Września, oferując mieszkania o różnym metrażu i standardzie.

Dzięki wieloletniej działalności SM Mistrzejowice Północ zyskała zaufanie mieszkańców, dbając o modernizację budynków oraz rozwój infrastruktury, co sprawia, że osiedla przez nią zarządzane są atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. Lokale z zasobów spółdzielczych często stanowią konkurencyjną ofertę na rynku wtórnym, szczególnie dla osób szukających mieszkań w przystępnych cenach i spokojnej okolicy.

Mistrzejowice - mieszkania na sprzedaż od dewelopera

Dla osób zainteresowanych nowoczesnymi inwestycjami mieszkaniowymi Mistrzejowice oferują także szereg nowych projektów deweloperskich z rynku pierwotnego. Nowe osiedla powstają w różnych częściach dzielnicy, często w bliskiej okolicy terenów zielonych, co jest dodatkowym atutem dla rodzin z dziećmi i osób ceniących bliskość natury.

Nowe mieszkania charakteryzują się wysokim standardem wykończenia, funkcjonalnymi układami pomieszczeń oraz dostępem do miejsc parkingowych. Wśród nowych inwestycji warto zwrócić uwagę na projekty w okolicach Osiedla Oświecenia czy Osiedla Srebrnych Orłów, które oferują mieszkania o podwyższonym standardzie, często z widokiem na okoliczne parki i tereny rekreacyjne.

Najlepsze osiedla w Mistrzejowicach do zamieszkania

Osiedle Dla kogo? Powody wyboru
Osiedle Oświecenia Single, studenci Bliskość centrum miasta i uczelni, dobre połączenia komunikacyjne dzięki licznym liniom tramwajowym i autobusowym. Nowoczesne budownictwo z wygodnymi mieszkaniami. Dostęp do centrów handlowych jak Centrum Serenada i miejsc rozrywki. Idealne dla osób ceniących miejski styl życia.
Osiedle Piastów Rodziny z dziećmi Spokojna i bezpieczna okolica, dużo terenów zielonych i parków. Bliskość szkół i przedszkoli, co ułatwia codzienne obowiązki rodzicom. Place zabaw i infrastruktura sportowa zachęcają do aktywnego spędzania czasu.
Osiedle Bohaterów Września Młode małżeństwa, single Atrakcyjne ceny mieszkań, co jest ważne dla osób rozpoczynających samodzielne życie. Rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa, dobre połączenia komunikacyjne z resztą miasta.
Osiedle Mistrzejowice Nowe Emeryci Spokojne otoczenie z dala od miejskiego zgiełku. Bliskość przychodni zdrowia, aptek i sklepów. Tereny spacerowe i parki sprzyjają rekreacji. Spółdzielcze mieszkania zapewniają opiekę administracyjną i łatwość w załatwianiu spraw mieszkaniowych.
Osiedle Kombatantów Rodziny z dziećmi, emeryci Przyjazne sąsiedztwo i społeczność lokalna. Dostęp do parków, placów zabaw i miejsc rekreacji. Dobre zaplecze edukacyjne z pobliskimi szkołami i przedszkolami.
Osiedle Srebrnych Orłów Młode małżeństwa, single Nowe inwestycje mieszkaniowe oferujące nowoczesne mieszkania. Bliskość komunikacji miejskiej ułatwia dojazd do pracy czy na uczelnię. Dostęp do sklepów, restauracji i usług w pobliżu.
Batowice Rodziny szukające domów jednorodzinnych Spokojna, podmiejska atmosfera, idealna dla osób ceniących ciszę. Domy jednorodzinne z ogrodami, duże działki dające poczucie przestrzeni. Bliskość natury i terenów zielonych.
Dziekanowice Osoby ceniące spokój i przestrzeń Mało zurbanizowany teren, możliwość budowy własnego domu według indywidualnych potrzeb. Cisza i spokój, z dala od miejskiego zgiełku, a jednocześnie dobry dojazd do Krakowa.

Opinie mieszkańców o Mistrzejowicach

Jak Mistrzejowice oceniają mieszkańcy dzielnicy i na jakie atuty lub mankamenty tej lokalizacji zwracają uwagę? Oddajmy wypowiedź w usta Krakowian:

Magda, 23 lata, studentka wynajmująca kawalerkę:

Mistrzejowice to dla mnie idealne miejsce do życia. Jako studentka cenię sobie dobre połączenia komunikacyjne z centrum miasta i uczelnią. Bliskość przystanków tramwajowych i autobusowych sprawia, że dojazd na zajęcia zajmuje mi niewiele czasu. Dodatkowo okolica jest spokojna i bezpieczna, co jest dla mnie bardzo ważne.

Pan Andrzej, 65 lat, emeryt:

Przeprowadziłem się tu kilka lat temu i nie żałuję. Mistrzejowice oferują dużo terenów zielonych, gdzie mogę spacerować z psem. Bliskość przychodni zdrowia i aptek jest dla mnie dużym plusem. Spółdzielnia Mieszkaniowa Mistrzejowice dba o nasze osiedle, dzięki czemu czuję się tu komfortowo.

Kasia i Marcin, 30 i 32 lata, młode małżeństwo z dzieckiem:

Wybraliśmy Mistrzejowice na miejsce zamieszkania ze względu na doskonałe zaplecze edukacyjne dla naszego syna. W okolicy jest wiele przedszkoli i szkół podstawowych. Poza tym podoba nam się dostępność parków i placów zabaw. Często spędzamy czas w Parku Tysiąclecia, który jest świetnym miejscem na rodzinne spacery.

Tomasz, 28 lat, singiel pracujący w IT:

Cenię sobie Mistrzejowice za spokój i jednocześnie dobry dojazd do centrum, gdzie pracuję. Mieszkania są tutaj bardziej przystępne cenowo niż w innych częściach Krakowa. Planuję zakup własnego mieszkania i rozważam oferty od Spółdzielni Mieszkaniowej Mistrzejowice Północ.

Mistrzejowice w Krakowie: podsumowanie

Krakowskie Mistrzejowice to dzielnica o zróżnicowanej ofercie mieszkaniowej, licznych terenach zielonych oraz rozwiniętej infrastruktury. Jest to idealne miejsce dla rodzin, osób ceniących spokój, ale również tych, którzy chcą mieć łatwy dostęp do centrum Krakowa. Dzięki obecności spółdzielni mieszkaniowych oraz nowym inwestycjom dzielnica stale się rozwija, oferując mieszkańcom coraz więcej udogodnień i atrakcji, które wpływają na jakość i komfort codziennego życia.

Marta Gług

Copywriterka i redaktorka z kilkuletnim doświadczeniem w branży nieruchomości. Interesuje się urbanistyką i architekturą. Uwielbia podejmować trudne tematy i przybliżać je w przystępny i praktyczny sposób. Specjalizuje się w tekstach z zakresu nieruchomości, aranżacji wnętrz, prawa i finansów.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Gdzie kupić mieszkanie w Krakowie?

      Gdzie kupić mieszkanie w Krakowie?

      Jeśli wciąż nie masz wymarzonego mieszkania lub planujesz przeprowadzkę do Krakowa, sprawdź, co warto wziąć pod uwagę, szukając miejsca do życia w stolicy Małopolski.

      15 listopada 2021

      Marta Gług

    • Raport cenowy grudzień 2024

      Raport cenowy grudzień 2024

      Sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo ciekawa. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w grudniu 2024 roku w wielu miastach odnotowano stabilizację cen mieszkań.

      13 stycznia 2025

      Redakcja

    • Targi mieszkaniowe w Krakowie 2024 i 2025: kiedy odbywają się targi mieszkaniowe w Krakowie?

      Targi mieszkaniowe w Krakowie 2024 i 2025: kiedy odbywają się targi mieszkaniowe w Krakowie?

      Rynek nieruchomości może niektórych przerastać, dlatego warto skorzystać z okazji, jaką są targi mieszkań i domów. Zwiedzający mogą doradzić się w istotnych kwestiach ekspertów finansowych i inspektorów budowlanych czy analityków rynku mieszkaniowego. Targi nieruchomości w Krakowie to doskonałe miejsce, w którym można spełnić marzenia o własnym domu.

      18 listopada 2024

      Dominika Perkowska

    • Przed nami 154. Targi Domów i Mieszkań w Krakowie

      Przed nami 154. Targi Domów i Mieszkań w Krakowie

      W weekend 23-24 listopada w Hali Cracovia przy al. Focha 40 w Krakowie odbędzie się ostatnia w tym roku edycja targów mieszkaniowych organizowanych przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań. Przez oba dni analitycy rynku mieszkaniowego, eksperci finansowi i inspektorzy budowlani będą się dzielić swoim doświadczeniem podczas darmowych prelekcji. Doradzą na co zwrócić uwagę przy zakupie i odbiorze technicznym domu lub mieszkania, omówią bieżące tematy związane z kredytami hipotecznymi. Na uczestników targów czekać będą specjalne oferty i promocje przygotowane przez deweloperów.

      12 listopada 2024

      Redakcja

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023