Jak urządzić wnętrze w stylu hygge?
Data publikacji: 24.02.2023, Data aktualizacji: 24.02.2023
Średnia ocen 4/5 na podstawie 8 głosów
Mieszkanie powinno być oazą. Miejscem, gdzie znikają wszystkie troski i zmartwienia. Aby tak się stało, warto zadbać o przytulny i komfortowy wystrój lokalu. Pomoże nam w tym duński styl wnętrzarski - hygge. Czym się charakteryzuje? Odpowiadamy!
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jakie są główne założenia filozofii hygge
- jak hygge przekłada się na aranżacje wnętrz
- jakie kształty kojarzą się z ukojeniem i spokojem
Czym charakteryzuje się styl hygge we wnętrzach?
Duński termin hygge nie ma jasnego tłumaczenia. Jest to pewnego rodzaju filozofia, alternatywa dla życia w ciągłym pośpiechu. To sztuka tworzenia przyjaznej atmosfery, która sprzyja cieszeniu się małymi przyjemnościami. To spojrzenie na świat, które można przenieść na wiele płaszczyzn, w tym styl urządzenia mieszkania.
W przysłowiowych czterech ścianach spędzamy bardzo dużo czasu. Dlatego warto zadbać o to, aby nasze M było przytulne i pozwalało na przyjemny wypoczynek po ciężkim dniu. Czym zatem charakteryzuje się mieszkanie w stylu hygge?
Przede wszystkim jest urządzone tak, aby lokatorzy czuli się w nim bezpiecznie i komfortowo. Jak tego dokonać? Nie musisz zabierać się za rewolucyjne zmiany. Istotne są drobne elementy i niuanse. Klimatyczna lampka, wygodny fotel, regał z ulubionymi książkami to dobry początek na zbudowanie hygge we wnętrzu. Zgodnie z tą filozofią to właśnie dodatki, tzw. małe rzeczy "robią robotę".
Jak wprowadzić styl hygge do wnętrz? Podstawowe zasady
Wprowadzenie hygge do wnętrza jest bardzo proste. Nie potrzebujesz do tego ani dużych nakładów finansowych, ani ogromu pracy. Wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku zasadach. Chcesz je poznać? Czytaj dalej!
Jako bazę stosuj subtelne kolory
Hygge to nienachalny styl, który kojarzy się z delikatnością i jasnymi barwami. Powinny być one jak najbardziej naturalne i subtelne. Doskonale sprawdzają się wszelkie odcienie bieli i szarości. Warto stosować także barwy ziemi, np. zgaszone zielenie, brązy i delikatne beże. Ci, którzy chcieliby jednak trochę zaszaleć, mogą bez obaw sięgać po nieco odważniejsze kolory. Egzamin zdadzą intensywne odcienie błękitu, a nawet ciemne granaty. Pamiętaj jednak o umiarze.
Zastosuj punktowe światło
Oświetlenie odgrywa niemal kluczową rolę w urządzaniu mieszkania. Za jego pomocą możemy odmienić wnętrze. Jak to zrobić? Po pierwsze zadbaj o jasność pomieszczeń w ciągu dnia. Pozwól promieniom słonecznym wpadać do mieszkania i je rozświetlać.
Z kolei po zachodzie słońca, pierwsze skrzypce będą grać lampki czy świecie. Zapomnij o dużych żyrandolach. Postaw na oświetlenie punktowe. Dzięki temu, że w Twoim mieszkaniu znajdzie się wiele źródeł światła, łatwiej będzie Ci dopasowywać oświetlenie do klimatu, jaki chcesz osiągnąć.
Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, zamontuj w domu kominek. Nic nie tworzy atmosfery lepiej niż prawdziwy ogień.
Postaw na wygodne meble
Duńskie wnętrza są nie tylko piękne, ale przede wszystkim wygodne. Komfortowy fotel z podnóżkiem, duży stół czy miękkie łóżko to klucz do szczęścia. Pamiętaj także, że meble nie powinny mieć skomplikowanych kształtów. Najlepiej sprawdzą się wszelkie obłości i owalne formy.
Wprowadź naturę do wnętrza
Wykorzystanie naturalnych materiałów jak drewno, wiklina, rattan, kamienie, glina, len oraz utrzymanie aranżacji w kolorach ziemi - pomogą w budowaniu kojącej przestrzeni. Ciepłe kolory drewna dodadzą przytulności wnętrzom. Dla Duńczyków drewniane podłogi, meble i akcesoria to swoiste must have.
Wykorzystaj przytulne dodatki
Mieszkanie powinno cieszyć nie tylko zmysł wzroku, ale także dotyku. Dlatego też warto zadbać o to, aby w naszym M znalazło się jak najwięcej miękkich dodatków. Poduszki, koce, mięsiste dywany, pluszowe zasłony - już na samą myśl o takim wyposażeniu człowiek czuje się “otulony”.
Pamiętaj, że najważniejsza jest prostota
Hygge to pochwała prostoty. Dlatego urządzając wnętrze w duńskim stylu, pamiętaj, aby zachować rozsądek i kierować się zasadą mniej znaczy więcej. Wyrzuć szpargały, które tworzą niepotrzebny chaos. Minimalizm to dobry kierunek w drodze po ukojenie.
Zadbaj o roślinki
Natura to nieodłączny element stylu hygge. Warto wprowadzić ją do mieszkania nie tylko ze względów estetycznych ale także zdrowotnych. Nie wiesz na co postawić? Z pewnością sprawdzą się świeże kwiaty w ciekawym wazonie, starannie wypielęgnowane rośliny doniczkowe czy zioła na parapecie w kuchni.
Styl hygge po polsku - jak urządzić konkretne pomieszczenia w stylu hygge?
Salon
W myśl koncepcji hygge kluczem do szczęścia są spotkania z przyjaciółmi. Salon powinien nam umożliwiać spędzanie czasu w większym gronie, dlatego ważną rolę w jego aranżacji odgrywają meble wypoczynkowe. Duża kanapa i wygodny fotel to konieczne elementy wyposażenia. Jeżeli pozwala ci na to przestrzeń, ustaw stół z krzesłami tak, aby oddzielić strefę wypoczynkową od jadalni. Jeżeli jednak planujesz celebrować posiłki w kuchni, to wystarczy, że obok kanapy postawisz drewniany stolik kawowy.
Na kanapie powinny znaleźć się liczne poduszki, ciepłe wełniane koce czy dekoracyjna narzuta. Zwróć uwagę również na kolory. Pozwól dominować spokojnym barwom. Dobrze sprawdzi się biel, beż czy kość słoniowa.
W pokoju dziennym warto wyeksponować rodzinne pamiątki, zdjęcia, książki czy ulubione plakaty. Nie powinno zabraknąć także kwiatów. Dobrze sprawdzą się zarówno te świeżo cięte, jak i doniczkowe. Zwróć uwagę na doniczki. Wybierz te w jasnych barwach albo postaw na wiklinowe plecionki.
Sypialnia
Sypialnia powinna zachęcać do odpoczynku, zatem na nic zdadzą się tu krzykliwe barwy. Warto postawić na kojące szarości czy pastele. Ponieważ sypialnia to miejsce odprężenia dla ciała, umysłu i duszy, daj swoim oczom odpocząć od różnych bodźców, wybierając tylko dwa lub trzy kolory na stonowanym tle.
Pamiętaj o wygodnym łóżku, puszystych poduszkach i lampce nocnej - warto postawić na drewnianą. Dobrze sprawdzi się również miękki dywan. Nie musi być duży - ważne, abyś po przebudzeniu nie stawiał ciepłej stopy na zimnej posadzce.
Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia jest oświetlenie. Oprócz głównego źródła światła postaw na kilka mniejszych, łatwiej będzie stworzyć intymną atmosferę. W sypialni doskonale sprawdzą się migoczące świece lub małe ozdobne lampki cotton balls.
Możesz również zaopatrzyć się w świeczkę, minimalistyczny wazon czy oryginalną, lecz stonowaną poszewkę na poduszkę. Te akcesoria nadadzą wnętrzu stylowego charakteru.
Łazienka
Wyobraź sobie zimowy wieczór spędzony na relaksacyjnej kąpieli w wannie, w tle słychać kojącą muzykę, a płomień świecy gra swoim cieniem na ścianie... Filozofia hygge zachęca nas do czerpania przyjemności z małych rzeczy.
Aby relaks był jeszcze przyjemniejszy, przyda się wygodna wanna - może być wolnostojąca. Warto zakupić taką, do której będzie dołączona drewniana deseczka, możesz ją również zrobić samodzielnie. Będzie ona pełniła funkcję półki. Możesz postawić na niej ulubiony kubek gorącej herbaty, książkę i oddać się zasłużonemu odpoczynkowi.
Jaki kształt wanny wybrać? Najlepiej sprawdzi się owalna. Tuż obok niej połóż okrągły dywanik. Dlaczego właśnie taki? Koło symbolizuje wewnętrzną jedność i równowagę. Nie bez powodu we wnętrzach zgodnych z filozofią hygge znajdziemy okrągłe, lustra, stoły, puffy, meble czy dodatki z łagodnymi, obłymi liniami pomogą stworzyć wnętrze pełne harmonii.
W łazience warto także zwrócić uwagę na płytki. Postaw na te imitujące kamień lub drewnopodobne. Dobrze sprawdzą się także gładkie płytki w barwach ziemi.
Całość niech dopełnią dodatki. Użyj wiklinowych koszy na pranie, kosmetyki czy inne szpargały.
Kuchnia
O kuchni zwykło się mówić, że jest sercem domu. Przytulność i bezpieczeństwo to coś, czego oczekujemy od tego pomieszczenia. Jak je zatem urządzić?
W hygge ważne jest połączenie funkcjonalności, wygody i estetyki. Nie ma tu natomiast miejsca na przepych czy przearanżowanie. W kuchni również sprawdzi się prostota. Zacznijmy od mebli - możesz wybrać zarówno te wykonane z płyty, jak i drewniane. Oczywiście wszystko, co bliskie naturze lepiej wpasowuje się w styl duński.
Istotny w tym pomieszczeniu będzie również stół. Duńczycy przywiązują dużą wagę do spotkań z innymi ludźmi. Pielęgnowanie więzów to ważna część codziennego życia. Kuchnia jest centrum życia domowników. Zadbaj zatem o to, aby stół ich wszystkich pomieścił. Warto wybrać drewniany, solidny. Możesz przykryć go lnianym obrusem i postawić na nim wazon ze świeżo ciętymi kwiatami.
Używaj ładnej, ulubionej zastawy stołowej, żeby celebrować posiłki. Co więcej, zrezygnuj z telewizora w kuchni. Brak szklanego ekranu w tym pomieszczeniu wpłynie na jakość prowadzonych rozmów.
Dodatkowo powieś miękkie zasłony, surowe fotele przykryj narzutami w roślinne wzory, a na krzesłach ułóż poduszki.
Przedpokój
Przedpokój musi być funkcjonalny. To pomieszczenie nie może być graciarnią, zatem ważne jest rozplanowanie przestrzeni i wygospodarowanie odpowiedniej ilości półek.
Aby zyskać dodatkowe miejsce, postaw na meble wiszące. W przedpokoju powinno znaleźć się także lustro. Pod nim warto umieścić niewielką półkę na kosmetyki. Zadbaj także o estetykę. Schowaj buty do szafki albo połącz przyjemne z pożytecznym i w przedpokoju postaw drewniane siedzisko z otwieraną klapą. Tym samym zyskasz dodatkowy schowek. Na ścianach możesz zawiesić klimatyczne grafiki albo obrazy.
W przedpokoju najczęściej nie ma okien, dlatego doświetl to pomieszczenie za pomocą sztucznego światła.
O czym pamiętać projektując dom w stylu hygge?
Tempo życia współczesnego człowieka jest bardzo szybkie. Mamy coraz mniej czasu, żyjemy w stresie i pod dużą presją. Dlatego też to jak wygląda nasze mieszkanie, jest tak istotne. Powinno być komfortowe i służyć odpoczynkowi. To najważniejsza zasada stylu hygge. Wnętrze ma być dla nas, nie my dla niego. Nie musi być wyszukane czy drogie. Wystarczy, że będzie poprawiało nasze samopoczucie, będzie schronieniem, w którym każda spędzona minuta stanie się przyjemnością.
Projektując dom w stylu hygge, powinniśmy także pamiętać o użyteczności. Tutaj nie ma miejsca na przerost formy nad treścią. Ważne, aby wnętrze było uporządkowane. W chaosie trudniej o złapanie oddechu i relaks.
Warto także zadbać o odpowiednio wygospodarowaną przestrzeń do przyjmowania gości. Spędzanie czasu w gronie bliskich osób, to kolejny sposób na złapanie życiowego balansu.
Podsumowanie
Według raportu ONZ World Happy Index z 2016 roku, Duńczycy są najszczęśliwszym narodem na świecie. Nic zatem dziwnego, że chcemy inspirować się ich stylem i uczyć się od nich czerpania przyjemności z małych rzeczy. Pomocna w tym jest odpowiednia aranżacja mieszkania. Dzięki kilku prostym zabiegom, zwyczajne cztery ściany mogą stać się prawdziwą oazą i miejscem, gdzie z przyjemnością będziemy ładować swoje akumulatory. Jak tego dokonać? Wystarczy wprowadzić do wnętrza prostotę, harmonię i dbałość o własny komfort. To fundamenty stylu hygge - duńskiego sposobu na szczęście.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: