Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Analiza rynku nieruchomości w województwie śląskim

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 11.03.2022, Data aktualizacji: 16.01.2024

6 minut czytania

Średnia ocen 3/5 na podstawie 27 głosów

Rynek nieruchomości na Śląsku
Popyt na śląskie nieruchomości wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Jak zróżnicowanie lokalnego sektora mieszkaniowego przekłada się na ceny? Sprawdź.

Zainteresowanie potencjałem inwestycyjnym województwa widać na rynku nieruchomości. Śląsk jest regionem wyjątkowo atrakcyjnym gospodarczo, a to przyciąga zarówno inwestorów, jak i osoby poszukujące nowego miejsca do zamieszkania.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym charakteryzuje się śląski rynek nieruchomości mieszkaniowych
  • jakie są ceny mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym 
  • jaki potencjał inwestycyjny ma region

Rynek nieruchomości na Śląsku – charakterystyka 

Mimo pandemii nie słabnie popyt na mieszkania. Jednak większy popyt wiąże się ze wzrostem cen, co pokazuje analiza rynku nieruchomości. Województwo śląskie odnotowało największy, bo aż 13-procentowy wzrost w skali kraju. Według danych GUS-u za III kw. 2021 r. w porównaniu do analogicznego okresu, ceny nieruchomości w Polsce zwiększyły się o 8,3%. W II kw. sytuacja wyglądała podobnie, a największy wzrost również był w województwie śląskim – o 10,2%.

W Katowicach zmalała liczba ofert do 7 tys. za metr kwadratowy mieszkania – w styczniu 2021 r. było ich 34%, a rok później, w 2022 r. tylko 5%. Wzrost cen obserwujemy też na pobliskim rynku nieruchomości. Dolny Śląsk, a dokładnie Wrocław zanotował spadek najtańszych ofert w tym samym okresie z 23% do 2%. 

Pandemia nie spowodowała spadku ogólnej liczby oddawanych do użytkowania mieszkań w województwie. Okazuje się, że 2020 r. był pod tym względem lepszy od roku poprzedniego. Według wstępnych danych, spadek o prawie 1,3 tys. mieszkań nastąpił w 2021 r., jednak wciąż było to więcej niż przed pandemią.

Według danych GUS-u (Bank Danych Lokalnych) w 2019 r. oddano do użytkowania ogółem prawie 14 tys. mieszkań. Poza Katowicami żaden powiat nie przekroczył liczby tysiąca lokali.

W 2020 r. ogólna liczba mieszkań wzrosła do prawie 18,3 tys., z czego najwięcej w:

  • Katowicach (ponad 3,4 tys.), 

Sprawdź ofertę mieszkań w Katowicach

  • Bielsku-Białej (ponad 1 tys.), 
  • Gliwicach (prawie 1,3 tys.). 

Sprawdź ofertę mieszkań w Gliwicach

Najwięcej mieszkań na sprzedaż i wynajem (ponad 3,2 tys.) oddano w Katowicach.

Co się buduje w Katowicach? Sprawdź

W 2021 r. (styczeń-grudzień) najmniej mieszkań wprowadzono w Piekarach Śląskich, Bytomiu, i Jastrzębiu-Zdroju. Natomiast najwięcej lokali przekazano do użytkowania w:

  • Katowicach (2325)
  • Bielsku-Białej (832),
  • powiecie tarnogórskim (826),
  • powiecie cieszyńskim (806),
  • Częstochowie (714) - sprawdź inwestycję Osiedle Neonowe.
<a href=Bielsko-Biała" width="850">Bielsko-Biała

Największe ośrodki na Śląsku 

Na obszarze województwa funkcjonuje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która jest największym tego typu obszarem w Polsce. GZM leży na terenie konurbacji górnośląskiej i obejmuje swym zasięgiem terytorium 41 gmin, w tym miasta takie jak Katowice, Sosnowiec i Gliwice. Do największych ośrodków województwa zalicza się również Częstochowę i Bielsko-Białą. 

Ze względu na atrakcyjne ceny, warto zainteresować się nieruchomościami w okolicach tych miast. I to ofertami nie tylko pochodzącymi z rynku pierwotnego, ale i z drugiej ręki.

W 2020 r. najwięcej mieszkań (w ramach transakcji rynkowych) sprzedano na rynkach:

  • wtórnym (13,8 tys.), zwłaszcza w Katowicach i Bytomiu,
  • pierwotnym (3,7 tys.), zwłaszcza w Gliwicach i Tychach.

Według analizy Metropolitalnego Obserwatorium Społeczno-Ekonomicznego w III kwartale 2021 r. oferty mieszkań na rynku wtórnym objęły znacznie większy obszar Metropolii i głównie jej centralną część. Mowa w szczególności o centrum Katowic, Gliwic i Bytomia.

Na mieszkaniowym rynku pierwotnym w podaży dominowały Katowice, Sosnowiec i tereny na styku Katowic, Chorzowa i Siemianowic Śląskich. Sporo ofert można było znaleźć również Gliwicach i Siewierzu oraz na granicy Bytomia i Piekar Śląskich.

Najwyższe średnie ceny 1 mkw. mieszkań na rynku pierwotnym występowały w centrum Katowic – powyżej 8 tys. zł/mkw. W Tychach, Sosnowcu i Gliwicach poziom cen był zbliżony do tych w południowych dzielnicach Katowic (6-8 tys./mkw.). W większości miejscowości cena metra kwadratowego zaczyna się od 5 tys. zł. Można było jednak znaleźć jeszcze tańsze oferty, np. w Piekarach Śląskich i Chorzowie.

Na rynku wtórnym ceny mieszkań w Katowicach również były najwyższe (powyżej 7 tys. zł/mkw.). Ponadto wyższe ceny występowały w Tychach (powyżej 6 tys.) i Gliwicach (4-6 tys.).

Liderem powstających projektów mieszkaniowych jest stolica województwa. Jeśli szukasz nowych inwestycji mieszkaniowych, sprawdź również oferty lokalnych rynków deweloperskich w Częstochowie, Gliwicach, Sosnowcu, Tychach i Chorzowie. W tych lokalizacjach jest ich najwięcej, a ceny są niższe od cen mieszkań w Katowicach.

Katowice
Katowice

Potencjał inwestycyjny aglomeracji śląskiej

Atrakcyjność Śląska pod względem przyciagania inwestorów zagranicznych została zauważona i doceniona w raporcie Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości 2022. Województwo śląskie znalazło się na 6 miejscu w rankingu regionów. Co sprawia, że aglomerację uznaje się za najbardziej uprzemysłowiony obszar Polski? Skąd tak duże zainteresowanie inwestorów tym terenem?

Przemiany Górnego Śląska

Ostatnie lata to okres dużych przemian w stolicy Górnego Śląska. Do największych miejskich projektów można zaliczyć rewitalizację i przebudowę centrum oraz nową siedzibę NOSPR-u.

  • Katowice są siedzibą Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) położonej w województwie śląskim, na terenie konurbacji górnośląskiej oraz Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Do Metropolii należą m.in. Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Chorzów i Tychy – łącznie 41 gmin.
  • Około 30 km od Katowic znajduje się międzynarodowy port lotniczy Katowice-Pyrzowice, 60 km od miasta port lotniczy Kraków-Balice, a około 1,5  godziny zajmuje dojazd do portu lotniczego Ostrawa w Czechach.
  • Bezpośrednio, jak i obok stolicy Górnego Śląska przebiegają drogi krajowe, ekspresowe i autostrady (A1 i A4) oraz Drogowa Trasa Średnicowa – ważny szlak komunikacyjny biegnący od Katowic do Gliwic. Koleją można dojechać do europejskich miast, np. Berlina i Wiednia.
  • Katowice przyciągają studentów ofertą edukacyjną i cenami. Inwestorom opłaca się więc lokować kapitał w mieszkania pod wynajem. W jednym z najtańszych miast akademickich znajdują się siedziby renomowanych uczelni wyższych, w tym Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego i Akademii Muzycznej. 
KatowiceKatowice

Strefa przedsiębiorczości

  • Województwo wraz z 6 powiatami województwa opolskiego należy do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na jej terenie funkcjonuje ponad 450 firm, które zatrudniają 90 tys. osób. W 2019 r. FDI Business Financial Times uznał ją za najlepszą strefę ekonomiczną w Europie.
  • Województwo śląskie, jako jedyny region w Polsce, otrzymało od Europejskiego Komitetu Regionów tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2021-2022. Wcześniej takie wyróżnienie otrzymała Małopolska (2016 r.) oraz Gdańsk i Pomorze (2020 r.). 
  • Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2021 r. wyniosła 4,2%. Niższa była tylko w województwie wielkopolskim (3%), a poniżej 5% jeszcze w województwach: małopolskim, mazowieckim, dolnośląskim i lubuskim.
  • Na Śląsku nie tylko tworzy się biznes, ale i o nim dyskutuje. W Katowicach regularnie odbywa się Europejski Kongres Gospodarczy.

Rynek mieszkaniowy w Katowicach - czym się wyróżnia? Czytaj

Rozwinięta infrastruktura komunikacyjna 

  • Aglomeracja słynie z rozbudowanych sieci połączeń drogowych, kolejowych i lotniczych zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Mowa m.in. o autostradach A1 i A4, Drogowej Trasie Średnicowej na terenie konurbacji śląskiej i drogach ekspresowych. 
  • W Pyrzowicach znajduje się lotnisko, ale warto wspomnieć, że w Krakowie i Ostrawie również funkcjonują międzynarodowe porty lotnicze. Dojazd samochodem z Katowic do Kraków Airport zajmuje około 45 minut, a do czeskiego lotniska 2 godziny. 

Znaczący ośrodek akademicki i kulturalny 

  • W województwie jest 30 uczelni wyższych. W roku akademickim 2020/21 kształciło się ponad 106 tys. osób, co daje jeden z najlepszych wyników w kraju. Więcej studentów uczyło się tylko w województwach: mazowieckim, małopolskim, wielkopolskim i dolnośląskim. 
  • W 2024 r. Katowice będą Europejskim Miastem Nauki, do czego przyczynił się Śląski Festiwal Nauki – wydarzenie o międzynarodowym charakterze. 
CzęstochowaCzęstochowa

Podsumowanie

Nie tylko katowicki rynek, ale i główne ośrodki aglomeracji oraz okolice zachęcają do zakupu nieruchomości cenami i warunkami życia. Jeśli szukasz mieszkania z drugiej ręki sprawdź oferty w centralnej części Metropolii. Tam jest ich najwięcej, ale powstają też nowe inwestycje. Katowice znalazły się wśród obszarów z największą liczbą lokali i domów rozpoczętych przez deweloperów w 2021 r.  W naszej bazie jest obecnie prawie 3,3 tys. ofert nowych mieszkań na terenie województwa, z czego 1,5 tys. to oferty nowych mieszkań w Katowicach.

Dobra komunikacja z miastami aglomeracji i resztą kraju, mnóstwo zieleni, miejsca pracy. To tylko niektóre czynniki decydujące o wyborze mieszkania na lokalnych rynkach nieruchomości Śląska. Biznesowa, turystyczna i edukacyjna specyfika regionu przyciąga również osoby szukające tymczasowego adresu. Jak wynika z analizy sytuacji na polskim rynku mieszkaniowym najmu, jednym z najlepszych miejsc do zakupu nieruchomości w celu inwestycyjnym są właśnie śląskie tereny.

Sprawdź ofertę mieszkań na Śląsku

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Gdzie kupić mieszkanie w Katowicach?

      Gdzie kupić mieszkanie w Katowicach?

      Katowice i otaczające je aglomeracja są jednym z największych rynków nieruchomości w Polsce. Do zakupu mieszkania zachęcają atrakcyjne ceny nieruchomości oraz liczne możliwości rozwoju zawodowego w regionie.  Obecność wielu szkół i uczelni wyższych sprawia, że do Katowic każdego roku napływają nowi studenci. Popyt na zakup mieszkania stymuluje także program „Bezpieczny Kredyt 2 procent", którego beneficjenci mogą liczyć na dofinansowanie spłaty kredytu. Gdzie najlepiej kupić mieszkanie i jak znaleźć atrakcyjny lokal, który odpowiada założeniom programu?

      26 lipca 2023

      Marta Gług

    • Raport cenowy październik 2024

      Raport cenowy październik 2024

      Sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo dynamiczna. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w październiku 2024 roku w wielu miastach odnotowano zmiany względem ubiegłego miesiąca. Sprawdź, w których miastach były one najbardziej widoczne.

      12 listopada 2024

      Redakcja

    • Raport cenowy wrzesień 2024

      Raport cenowy wrzesień 2024

      Sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo dynamiczna. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl we wrześniu 2024 roku w wielu miastach odnotowano zmiany względem ubiegłego miesiąca. Sprawdź, w których miastach były one najbardziej widoczne.

      08 października 2024

      Redakcja

    • Raport cenowy sierpień 2024

      Raport cenowy sierpień 2024

      Jak kształtowały się ceny mieszkań w sierpniu 2024 roku? Czy ceny lokali deweloperskich będą spadać? Jakie zmiany obserwujemy na rynku nieruchomości? Zobacz analizę ekspertów portalu RynekPierwotny.pl.

      12 września 2024

      Redakcja

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023