Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Co robi agent nieruchomości: obowiązki i zadania pośrednika w obrocie nieruchomościami

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Data publikacji: 18.11.2024, Data aktualizacji: 18.11.2024

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 53 głosów

Co robi agent nieruchomości: obowiązki i zadania pośrednika w obrocie nieruchomościami
Kim właściwie jest i co robi agent nieruchomości? Czy warto skorzystać z jego usług? Sprawdź, czym zajmuje się dobry agent nieruchomości na rynekpierwotny.pl.

Wiele osób wciąż ma wątpliwości co do korzystania z usług agenta nieruchomości. Jednak sprzedaż, kupno czy wynajem mieszkania wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Pośrednik pomaga swoim klientom szybciej i korzystniej zrealizować transakcje dotyczące lokali.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • kim jest agent/pośrednik nieruchomości;
  • czy agent nieruchomości musi mieć licencję;
  • kiedy warto skorzystać z jego usług przy zakupie, sprzedaży lub wynajmie mieszkania.

Czym dokładnie zajmuje się agent nieruchomości?

Agent nieruchomości, znany również jako pośrednik, zajmuje się głównie pośrednictwem w transakcjach na rynku mieszkaniowym. Jego praca jest wymagająca, ponieważ musi równoważyć oczekiwania sprzedających, kupujących oraz wynajmujących.

Obowiązki pośrednika nieruchomości obejmują przede wszystkim łączenie stron transakcji, które chcą kupić lub wynająć mieszkanie czy inną nieruchomość. Dobry agent potrafi skutecznie zachęcić do skorzystania z oferty. Na co dzień musi wykazywać się dobrą znajomością rynku nieruchomości oraz przepisów prawnych związanych z ich obrotem.

Zakup nieruchomości

Praca pośrednika wymaga ciągłego dokształcania się i dostosowywania do zmieniających warunków. Celem działań agenta jest skojarzenie strony popytowej i podażowej, co prowadzi do sprawnej finalizacji transakcji. Agent nieruchomości powinien posiadać również rozwinięte umiejętności interpersonalne, w tym zdolność do budowania zaufania, utrzymywania dobrych relacji z klientami oraz prowadzenia negocjacji.

Zakres obowiązków agenta nieruchomości

Zakres obowiązków agenta nieruchomości zależy od strategii konkretnego biura. W niektórych agencjach agent wykonuje wszystkie niezbędne czynności związane z przeprowadzeniem bezpiecznej transakcji, podczas gdy w innych odpowiedzialny jest tylko za wybrane zadania, a pozostałe realizują zawodowi podwykonawcy.

Obowiązki pośrednika są regulowane umową pośrednictwa i muszą być zgodne z przepisami prawa. Do najważniejszych obowiązków agenta nieruchomości należą:

  • opracowywanie ofert mieszkań i domów na sprzedaż lub wynajem,
  • prezentacja ogłoszeń w internecie oraz innych nośnikach reklamowych,
  • utrzymywanie stałego kontaktu z właścicielem lokalu oraz potencjalnymi klientami,
  • prezentowanie nieruchomości osobom zainteresowanym,
  • pozyskiwanie nowych ofert,
  • tworzenie umów kupna-sprzedaży lub najmu,
  • doradzanie klientom,
  • pomoc w tworzeniu niezbędnych dokumentów do finalizacji transakcji.

Czynności pośrednika w obrocie nieruchomościami

Agent nieruchomości powinien przede wszystkim dbać o dobre relacje z klientem. Powinien umieć zbadać jego potrzeby, np. określić, na czym najbardziej mu zależy, jak szybko chce sprzedać lub wynająć mieszkanie oraz jaka cena będzie dla niego satysfakcjonująca. Osoba sprzedająca nieruchomość może liczyć na to, że agent przygotuje ofertę, która skutecznie zachęci do zakupu.

W dzisiejszych czasach zadania pośrednika nie ograniczają się jedynie do prezentacji lokum czy publikacji ogłoszeń. Agenci oferują coraz więcej usług towarzyszących, takich jak:

  • home staging,
  • wirtualne wycieczki,
  • promocja w kanałach social media.

Wielu pośredników bierze udział w konsultacjach wnętrzarskich, negocjacjach oraz zajmuje się promowaniem ofert na portalach branżowych. Do ich obowiązków należy również kompletowanie potrzebnych dokumentów oraz ustalanie ceny oferty.Agent nieruchomości sprawdza stan prawny nieruchomości przeznaczonej na sprzedaż lub wynajem. Zapoznaje się z dokumentacją własnościową, dokonuje wstępnej kontroli zapisów w rejestrach urzędowych oraz sprawdza ewentualne obciążenia hipotekami i zadłużenia.

Jak wygląda sprzedaż mieszkania lub domu przez agenta nieruchomości?

Pośrednik podejmuje działania mające na celu zwiększenie zysku sprzedającego i odciąża go od obowiązków związanych ze sprzedażą. Agent towarzyszy właścicielowi mieszkania od początku procesu sprzedaży, doskonale znając realia rynku nieruchomości, co pozwala na zawieranie korzystnych transakcji.

Doświadczony agent potrafi skutecznie prowadzić negocjacje i wie, kiedy warto skorzystać z home stagingu, aby sprzedać lokal szybciej i z większym zyskiem. Przygotowuje również umowy przedwstępne i protokoły zdawczo-odbiorcze.

Podsumowanie: co robi agent/pośrednik nieruchomości?

Agent nieruchomości to specjalista, który pośredniczy w transakcjach sprzedaży i wynajmu nieruchomości. Doskonale zna procedury formalne oraz potrafi zachęcić potencjalnych nabywców do zakupu lub wynajmu.

Przyjęcie nieruchomości

  • weryfikacja stanu prawnego i faktycznego, doradztwo i przedstawienie możliwych wariantów sprzedaży, usługa pośrednictwa/podpisanie umowy;

Oferowanie nieruchomości

  • przygotowanie atrakcyjnej oferty, określenie sposobu i formy reklamy, publikacja ogłoszeń, obsługa klientów poszukujących nieruchomości, udzielanie informacji telefonicznie oraz pisemnie, prezentacja nieruchomości;

Sprzedaż lub wynajem nieruchomości

  • protokół uzgodnień, zgromadzenie niezbędnych dokumentów, uczestnictwo przy sporządzaniu umowy notarialnej, przekazanie mieszkania nowemu właścicielowi, pomoc w rozliczeniu transakcji, przepisanie umów na dostawę mediów.

Dzięki współpracy z pośrednikiem można znacznie szybciej przeprowadzić transakcję oraz wynegocjować korzystniejsze warunki. Osoba wykonująca ten zawód zabezpiecza również transakcje pod względem prawnym, co czyni ją niezastąpionym partnerem w obrocie nieruchomościami.

Dagmara Osińska

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023