Czym jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 28.02.2022, Data aktualizacji: 10.03.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 10 głosów

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB)
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to system informacji o źródłach ogrzewania w Polsce. Do kiedy można składać deklaracje? Sprawdź.

CEEB jest bazą danych, która ma pomóc w dbałości o środowisko - walce ze smogiem. To narzędzie, które nie tylko wskaże czym Polacy grzeją swoje domy, ale także wesprze proces wymiany starych kotłów grzewczych na bardziej ekologiczne urządzenia. Grzewcza mapa Polski ma się istotnie przyczynić do poprawy jakości powietrza w kraju.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • co to jest CEEB i jakie ma założenia
 • jak wyglądają przepisy
 • kto i kiedy musi złożyć deklarację 

CEEB - czym jest?

CEEB to baza, której działalność rozpoczęła się 1 lipca 2021 roku. Narzędzie powstało w odpowiedzi na zdecydowanie zbyt niską jakość powietrza w Polsce. Jego celem jest poprawa tej jakości poprzez likwidację głównej przyczyny powstawania smogu - emisji szkodliwych substancji chemicznych. Baza zakłada zdobycie informacji o sposobie grzania we wszystkich nieruchomościach, posiadających źródło ciepła o mocy nieprzekraczającej 1 MW.

Wszystko po to, aby wesprzeć pracę organów administracji centralnej, jak i samorządowej w zakresie planowania polityki niskoemisyjnej; usprawnić wymianę starych kotłów grzewczych oraz uporządkować informacje na temat dotychczas udzielonej pomocy publicznej w zakresie termomodernizacji i wymiany kotłów.

System zbiera informacje o posiadanym źródle ciepła, rodzaju paliw stałych stosowanych w kotłach, charakterystyce energetycznej obiektu, terminach przeprowadzonych kontroli czy przyznanym w przeszłości wsparciem finansowym lub ulgi związanej z termomodernizacją. ​​Dane będą udostępniane różnym podmiotom - organom nadzoru budowlanego, urzędnikom gmin czy Inspekcji Ochrony Środowiska.

czym jest CEEB

Dane CEEB - skąd pochodzą?

Wraz ze startem bazy powstał obowiązek składania odpowiedniej deklaracji, który ciąży na wszystkich właścicielach i zarządcach nieruchomości mieszkalnych, usługowych i obiektów publicznych. To jednak nie jedyne źródło informacji. Kolejne dane będą się pojawiać na podstawie już istniejących baz danych – jest nią m.in. rejestr charakterystyki energetycznej budynków, a także przeprowadzonych inspekcji i kontroli.

Weryfikacją zadeklarowanych informacji, a także ich modyfikacją czy uzupełnieniem mogą zająć się osoby uprawnione do wprowadzania danych i informacji do bazy, które dokonają inwentaryzacji nieruchomości.

Będą to więc kominiarze, inspekcja ochrony środowiska oraz osoby kompetentne do przeprowadzenia kontroli dotyczących gospodarowania odpadami czy ściekami, a także osoby wskazane przez BGK, realizujące czynności w zakresie premii termomodernizacyjnych i premii remontowych i osoby wskazane przez organy realizujące czynności w zakresie ulgi podatkowej.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - ustawa

Wszystkie regulacje odnośnie CEEB zostały zamieszczone w rozdziale 5a ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Ustawa nowelizująca jest datowana na 28 października 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2127). Zawiera informację o tym, jakie dane gromadzi baza, skąd są one pozyskiwane i kto jest upoważniony do ich wprowadzania, komu mogą być udostępnione dane z CEEB, a także kto i kiedy ma obowiązek złożyć deklarację, co powinna ona zawierać. 

CEEB - ustawa

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - deklaracja

Od 21 lipca 2021 r. każdy właściciel lub zarządca nieruchomości posiadającego źródło ciepła o nominalnej mocy cieplnej do 1 MW, ma obowiązek dostarczyć wypełnioną deklarację. Można tego dokonać w formie papierowej - wysyłając listem lub osobiście we właściwym Urzędzie Gminy/Miasta albo online. Forma elektroniczna wymaga profilu zaufanego lub e-dowodu i jest dostępna na stronie https://ceeb.gov.pl/. Na tej samej stronie znajdziemy wzory deklaracji - opcja A dla budynków i lokali mieszkalnych oraz opcja B dla budynków i lokali niemieszkalnych. 

Deklaracja musi zawierać podpis, dane kontaktowe i adresowe osoby wypełniającej dokument, dane adresowe nieruchomości, jej rodzaj, klasę kotłów na paliwo stałe, rodzaje stosowanych w kotłach paliw stałych, rodzaj i liczbę źródeł ciepła zainstalowanych oraz eksploatowanych w obiekcie, a także ich funkcję (ogrzewanie i/lub ciepła woda). Do źródeł ciepła należą między innymi:

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - do kiedy? 

Należy pamiętać, że obowiązek złożenia deklaracji wynika z przepisów prawa, nie jest więcej potrzebne wezwanie. Dla źródeł ciepła zainstalowanych przed początkiem działania CEEB tj. 21 lutego 2021, termin składania formularza to 12 miesięcy, a więc do 30 czerwca 2022 roku. W przypadku nowych urządzeń lub instalacji, uruchomionych po 21 lutego, termin ten wynosi 14 dni od uruchomienia. 

Za zaniechanie dostarczenia dokumentu lub przekroczenie przewidzianych terminów, grozi grzywna do do 500 zł. W przypadku sprawy w sądzie, wysokość grzywny może wzrosnąć do 5000 zł.

CEEB - do kiedy?

Podsumowanie

Do dnia 14 lutego 2022 do bazy wpłynęło niemal 2 mln deklaracji. Na ten moment dane wskazują, że najwięcej obiektów korzysta z kotła na paliwo stałe (1 113 929), kolejna grupa źródeł ciepła to kocioł gazowy/bojler gazowy/podgrzewacz gazowy przepływowy/kominek gazowy (598 644) i kominek lub koza (255 152). CEEB udostępnia także ranking gmin z największą liczbą deklaracji.

Wypełnienie formularza jest mało skomplikowane, a sam druk jest prosty i przejrzysty. Trzeba pamiętać, że jej doręczenie leży w obowiązku każdego właściciela lub zarządcy nieruchomości, która posiada źródło ciepła i spalania paliw do mocy 1 MW - niezależnie od tego czy lokal jest obecnie zamieszkały, a urządzenie grzewcze regularnie używane. I choć dla starych instalacji jest jeszcze trochę czasu - warto zainteresować się tematem i uzupełnić deklarację.

Jak działają programy termomodernizacji w Europie? Czytaj

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: