Wiadomości mieszkaniowe

Joanna Rodnicka

Joanna Rodnicka

Porady - Wyposażenie wnętrz - Trendy

19 marca 2020

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 15 głosów

Budowa domu w lesie

Czy budowa domu w leśnej głuszy to dobry pomysł i jak to technicznie przeprowadzić? Czytaj na RynekPierwotny.pl

Budowa domu w lesie

Wielu z Was marzy zapewne o życiu w miejscu, gdzie nie dosięga ciekawskie oko sąsiadów, gdzie cisza przerywana jest tylko szumem drzew i śpiewem ptaków, gdzie nie jeżdżą samochody i nie latają samoloty, a wszechobecny spokój sprawia, iż z wielką ochotą budzicie się każdego dnia. Czy taka sielanka jest w ogóle możliwa? Podpowiemy Wam dziś, na co zwrócić uwagę przygotowując się do pomysłu i projektu domu w środku lasu oraz prześledzimy teoretyczne problemy, z jakimi przyjdzie Wam się spotkać.

Dom w lesie – jakie formalności?

Kupno działki leśnej nie stanowi większego problemu. Właścicielem kawałka lasu może stać się właściwie każdy z nas. Czy jednak można w swoim własnym lesie wybudować dom? Otóż najczęściej niestety nie można, co nie oznacza, że jest to całkowicie niemożliwe. Decydując się na taką inwestycję, musicie być przygotowani, że przyjdzie Wam się przedzierać przez gąszcz formalności, często trudnych do zrozumienia i dość mocno frustrujących. Najważniejszą sprawą, na jaką zwrócić należy uwagę, jest fakt czy w planie zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu przewidziano możliwość budowy domu. Jeśli tak, sprawa nie będzie skomplikowana, jeśli nie, to najczęściej marzenie domu w tym wybranym miejscu (lesie) odłożyć trzeba będzie na półkę. Jeśli w planie nie przewidziano możliwości budowy domu, to nie wiele jesteście w stanie zrobić. Jeśli bardzo Wam zależy na tym akurat kawałku ziemi, dla którego plan miejscowy budowy domu nie przewiduje, możecie wystąpić z prośbą o jego zmianę. Gmina może również samodzielnie ogłosić chęć przystąpienia do zmiany, a zainteresowany może wystosować wniosek o tzw. odleśnienie działki, a więc o zmianę przeznaczenia gruntu leśnego na cele nieleśne. W teorii jest to stosunkowo proste, w praktyce bywa niestety bardzo skomplikowane, co nie znaczy, że nie należy próbować. Decyzję o odleśnieniu działki podejmuje marszałek województwa. Zanim wniosek trafi jednak tak wysoko, przejść musi jeszcze długą drogę urzędową zaczynając od wójta, poprzez burmistrza oraz izbę rolniczą, której pozytywna opinia jest niezbędna dla marszałka. Trochę inaczej wygląda to w przypadku lasów prywatnych, a więc jeśli już właścicielem danego terenu jesteście. Decyzję o przekształceniu działki leśnej prywatnej podejmuje starosta, niemniej kupując las, nigdy nie macie pewności, że taką zgodę otrzymacie.

Mamy zgodę na budowę – co dalej?

Jeśli plan przewiduje budowę domu na działce leśnej lub też uda Wam się uzyskać zgodę marszałka na jej odleśnienie, czeka Was jeszcze kilka formalności, zanim będziecie mogli przystąpić do pracy. Na szczęście ta formalność, a więc prośba o wyłączenie Waszego lasu z produkcji leśnej, kierowana do dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych nie powinna nastręczać żadnych problemów. Odmowy spodziewać mogą się Ci z Was, których działka znajduje się na terenie lasów bardzo cennych z punktu widzenia środowiska naturalnego lub m.in. leżąca na ziemiach parku krajobrazowego czy też narodowego. O tym, na jakich gruntach znajduje się dana działka wiedzieli będziecie już wcześniej, podczas załatwiania pierwszych formalności, tak więc nic tu nie powinno Was już zaskoczyć.

Jak budować dom w lesie?

Budowa domu w środku lasu wymaga, jak już wspomnieliśmy, sporo zachodu. Jeśli plan zagospodarowania dla danej przestrzeni nie jest uchwalony, a Wy uzyskaliście zgodę na przekształcienie działki leśnej na rolną, musicie wystąpić z prośbą o wydanie decyzji związanej z warunkami zabudowy oraz zagospodarowania Waszego terenu. Zanim o to wystąpicie, zwróćcie uwagę czy działka (Wasza lub też ta, którą kupić planujecie) posiada bezpieczny dojazd do drogi publicznej. Jest to jeden z ważnych deteminantów, jaki może mieć wpływ na wydanie wspomnianej decyzji. Jeśli działka nadal widniała będzie jako leśna, musicie liczyć się z tym, że decyzja najprawdopodobniej będzie odmowna. Przepisy zupełnie inaczej traktują działki rolne, a niżeli działki leśne, tak więc przekształcenie jest najczęściej kluczową sprawą, jeśli marzycie o życiu w leśnej głuszy.

 

 

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy