Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Zimowe pomysły na drobne zmiany w mieszkaniu

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 03.12.2020, Data aktualizacji: 23.06.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 22 głosów

Zima w domu i ogrodzie
Zimowe porządki i aranżacje? Jak je sprawnie przeprowadzić i przygotować mieszkanie na nadejście zimy? Przeczytasz na RynekPierwotny.pl.

Wraz ze zmieniającą się aurą, zmieniają się nasze potrzeby względem otoczenia, w którym przebywamy. Modnym i nieodzownym zabiegiem, stało się dostosowanie wnętrza do pór roku. Zima jest jednym z najbardziej oczekiwanych momentów i idealnym czasem na odświeżenie czterech kątów.

Jak przygotować dom na nadejście zimy? Podpowiadamy. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak zaaranżować wnętrza na zimę
  • jak urządzić zimowy balkon i taras
  • jak i kiedy uporządkować mieszkanie na okres zimowy

Zimowe porządki w domu 

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym dni stają się coraz krótsze, pranie powieszone na świeżym powietrzu suszy się znacznie dłużej, a z uwagi na szybko zachodzące słońce mamy mniej zapału do pracy. Zwłaszcza do przeprowadzenia zimowych, przedświątecznych porządków. Dzięki naszym sprawdzonym poradom Twój dom będzie lśnił czystością. Jak szybko i sprawnie przeprowadzić zimowe porządki? Podpowiadamy.

Prócz standardowych porządków, jakie wykonujemy o każdej porze roku, przed zimą warto zabezpieczyć okna i drzwi. Dzięki temu unikniemy dużych rachunków za ogrzewanie. To najważniejsza rzecz, o której warto pamiętać.

Jak uszczelnić okna? 

Nieważne, czy mieszkamy w bloku z wielkiej płyty, w nowoczesnym budownictwie czy domu jednorodzinnym, możemy obniżyć rachunki za ogrzewanie. W innym naszym artykule przeczytacie jak to zrobić poprzez uszczelnienie okien.

Uszczelnienie okien na zimę

Jak uszczelnić drzwi? 

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak prawidłowo uszczelnić drzwi. Zwłaszcza w sezonie zimowym, gdy chłodne powietrze dostaje się z zewnątrz do naszych czterech ścian. Pierwszą kwestią jest dokładne sprawdzenie stanu uszczelek. Jak to zrobić? Trzeba przyjrzeć się uszczelkom i sprawdzić, czy nie mają odkształceń i odgnieceń. Jeśli uszczelki nie wymagają wymiany, można zakonserwować je dodatkowo przy użyciu specjalnego preparatu, przeznaczonego do elementów z kauczuku lub silikonu. Takie działanie przedłuży żywotność uszczelek. 

Zimowa organizacja garderoby 

Garderoba zimowa nie różni się znacząco od jesiennej, więc jej organizacja nie powinna być tak pracochłonna jak ogarnianie szafy po sezonie wiosenno-letnim. Jeśli jednak wystarczająco nie przyłożyliśmy się do tego jesienią, teraz jest najlepszy moment, by nadrobić zaległości i uporządkować ubrania tak, by później nie marnować już na to czasu. Przede wszystkim należy je posegregować na takie, które będą nam służyć w czasie najbliższych zimowych miesięcy i takie, które będą w tym czasie bezużyteczne. Te drugie warto odpowiednio wydzielić na innych półkach lub przełożyć do worków lub pudełek. Tym samym warto przejrzeć zimowe ubrania z poprzednich sezonów, wyprać je, wyprasować i ewentualnie usunąć zmechacenia lub skorzystać z usług krawca lub szewca. 

Zimowa garderoba

Harmonogram prac porządkowych 

Co powinien zawierać harmonogram jesiennych prac porządkowych? Sprawdź naszą checklistę.

Reorganizacja szafy 

W pierwszej kolejności warto przejrzeć swoją szafę, by usunąć z niej letnie ubrania oraz wyjąć z zakamarków te na zimę, ewentualnie dokupić brakujące elementy garderoby. 

Generalne porządki w domu 

Jeszcze przed pierwszymi mrozami warto umyć okna, poza tym warto uporządkować zabałaganione pomieszczenia, szafki czy szuflady. 

Wymiana firan i tekstyliów 

Przed nastaniem zimy, w trakcie której spędzamy mnóstwo czasu otuleni w ciepłe koce i pościele, warto zadbać o higienę tekstyliów, a więc wyprać je lub ewentualnie wymienić. Nadejście nowej pory roku to także świetna okazja, by wprowadzić do domu nowe dekoracje.

Wymiana tekstyliów na zimę

Uporządkowanie kuchni i spiżarni 

W pierwszej kolejności warto rozmrozić i umyć lodówkę oraz zamrażarkę i wyczyścić zmywarkę. Poza tym warto skontrolować stan produktów sypkich i oczywiście zrobić miejsce dla aromatycznych herbat, kaw i grzanego wina. 

Sprzątanie łazienki i porządkowanie kosmetyków

Łazienkę należy uporządkować w sposób, jaki wykorzystujemy przez cały rok (według najnowszych trendów warto wykorzystać do tego domowe specyfiki takie jak woda z cytryną i octem), a ponadto warto sprawdzić daty ważności używanych przez siebie kosmetyków, wyrzucić te, które są już przeterminowane i tym samym zrobić miejsce na nowe. 

Sprzątanie ogrodu i balkonu 

Przed zimą należy skosić trawnik, pozamiatać liście i zabezpieczyć rośliny wieloletnie lub usunąć lub przesadzić do doniczek te mniej wytrzymałe. Poza tym należy również zabezpieczyć meble oraz narzędzia ogrodowe. Podobnie należy postąpić z balkonem. 

Aranżacja wnętrz na zimę

Zimowe porządki to tylko wstęp do zmiany aranżacji czterech ścian. Nie musimy jednak całkowicie zmieniać naszych wnętrz. Wystarczą niewielkie metamorfozy, wymiana dodatków i sezonowych akcesoriów. Jak zaaranżować wnętrze na zimę? Sprawdzisz poniżej. 

Zimowe kolory

Pomimo tego, że zima jednoznacznie kojarzy się ze śnieżną bielą, nie jest to jedyna barwa, która pasuje do zimowych aranżacji wnętrz. O tej porze roku warto inspirować się przyrodą i kolorami, które w niej naturalnie występują - podczas zimowych spacerów obserwujemy piękne drzewa iglaste ciemnozielonymi igiełkami, czerwone owoce jarzębiny czy kaliny i ogołocone z liście brązowe gałęzie i pnie drzew kwitnących wiosną i to właśnie te barwy powinny wybijać się na pierwszy plan w naszych mieszkaniach.

Kolor ścian trudno jest zmienić, ale czerwień czy brąz łatwo można przemycić w dodatkach takich jak poduszki czy lampki, w tym sezonie szczególnie pożądana jest czerwień rubinu, która pięknie kontrastuje z bielą. Jeśli jednak możemy pozwolić sobie na większy remont, to warto postawić na srebrny kolor ścian, który doskonale będzie komponował się z bardziej wyrazistymi elementami dekoracyjnymi, także tymi na Boże Narodzenie. 

Ciepłe tkaniny 

Zimą odpowiedni dobór tekstyliów jest ważny nie tylko ze względu na ich wartość dekoracyjną, ale i czysto praktyczną - ciepłe koce na zimę czy grube pledy przydają się jak nigdy. Z tego powodu warto wymienić cienkie letnie koce na te wykonane z ciepłych tkanin zimowych takich, jak wełna, bawełna czy polar. Tekstylia to jednak nie tylko pledy, narzuty i koce na zimę, są to również dywany i wykładziny, które nadają wnętrzom pożądanej przytulności i ciepła. Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów dywanów z materiałów naturalnych i sztucznych, można kupić łatwe w pielęgnacji dywany o krótkim włosiu lub bardziej spektakularne dywany typu futro, po których przyjemnie jest stąpać nawet boso.

Zimowe inspiracje do wnętrz

Zimowy klimat - odpowiedni nastrój i akcesoria 

Zima to pora roku, w trakcie której szczególnie ważne jest zadbanie o odpowiedni nastrój w domu, w którym właśnie wtedy spędzamy najwięcej czasu. W czasie, kiedy dni stają się coraz krótsze i coraz bardziej doskwiera nam brak słońca warto zainwestować w odpowiednie oświetlenie, zwłaszcza niemęczące oczu nowoczesne oświetlenie led, które emituje przyjemnie rozproszone światło żółte. Innym sposobem na zadbanie o odpowiednią ilość światła w domu są różnego typu świeczki i świece, które oświetlą pomieszczenia delikatnym płomieniem, a jeśli zdecydujemy się na świece zapachowe także niepowtarzalnym aromatem.

Wielbiciele dekoracji diy powinni także spróbować samodzielnie wykonać ozdobne lampiony lub świece diy na przykład zdobywające coraz większą popularność świece woskowe czy świece sojowe albo osławione w mediach społecznościowych różnokolorowe cotton balls. Zimowe dekoracje mogą również nawiązywać do najważniejszych w tym okresie świąt Bożego Narodzenia. W wytworzeniu świątecznego nastroju z pewnością pomogą drzewka choinkowe, girlandy, świece ozdobne i dekoracje ze sztucznego śniegu. 

Zimowe dodatki

Zimowa aranżacja balkonu i tarasu 

Zimowy balkon nie musi pusty czekać na powrót wiosny, bo wbrew pozorom nawet w czasie największych mrozów może wyglądać atrakcyjnie. Po tym, jak jesienią zostanie już oczyszczony z letnich roślin i mebli do nowej aranżacji warto wykorzystać iglaki i krzewy zimozielone takie jak świerki, jałowce czy wrzosy. Są to rośliny wytrzymałe na niskie temperatury, ale należy je odpowiednio przed nimi zabezpieczyć. Pojemniki, w których rosną powinny być owinięte styropianem, kartonami lub słomą, a części naziemne powinny być osłonięte włókniną. W sklepach dostępne są różnego rodzaju osłony na balkon oraz doniczki na balkon, które pomogą nam dobrać wszelkie niezbędne elementy wyposażenia w taki sposób, by nasz taras był nie tylko praktyczny, ale i estetyczny. 

Zima w ogrodzie 

Wielu niedoświadczonych ogrodników zastanawia się, co kwitnie w ogrodzie zimą i co można zrobić, żeby podwórko nie wyglądało na opustoszałe i zaniedbane. Wbrew pozorom możliwości jest wiele, bo rośliny ogrodowe kwitnące zimą występują w wielu odmianach i kolorach, które pięknie kontrastują z bielą śniegu lub zielenią iglaków. Krzewy kwitnące zimą w ogrodzie to między innymi różnego rodzaju derenie, oczary i wrzośce. Z kolei kwiaty kwitnące zimą w ogrodzie to m.in. ciemiernik, oczar, przebiśnieg czy lawenda.  

wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023