Zakup mieszkania na wynajem zabezpieczeniem na starość?
Data publikacji: 01.12.2016, Data aktualizacji: 14.06.2017
Średnia ocen 4/5 na podstawie 12 głosów
Mieszkanie na wynajem- trafiona inwestycja
- Posiadanie mieszkania na wynajem to dobra i stabilna forma oszczędzania. W Polsce taki rodzaj inwestycji przynosi stopy zwrotu wyższe niż tradycyjne formy oszczędzania jak np. lokata. Jest to także forma oszczędności o mniejszym ryzyku niż w przypadku rynku kapitałowego- mówi Radosław Bieliński, Rzecznik Prasowy Dom Development S.A. Mieszkanie to nadal jeden z najbardziej pewnych i dobrze rokujących sposobów lokowania kapitału. To doskonały sposób lokowania kapitału, który szczególnie w okresie starości, będzie dla nas pewnym i bezpiecznym gwarantem dodatkowego źródła dochodu.
Mieszkanie na wynajem - pewny zysk
Starość jest okresem, w którym potrzeby finansowe ludzi wzrastają, chociażby ze względu na wzmożone wydatki związane z leczeniem. Niski poziom emerytur z całą pewnością, w wielu przypadkach ogranicza ludzi starszych. Są wówczas zdani na pomoc najbliższych lub świadomie muszą zrezygnować z zalecanych im środków medycznych. O inwestowaniu w nieruchomości, jako jednym z lepszych sposobów na bezpieczną emeryturę mówi Wojciech Smolak, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w BPI Polska: - Mieszkanie na wynajem to przede wszystkim pewne i stałe źródło dodatkowych dochodów, jak również inwestycja na przyszłość wynikająca ze wzrostu wartości nieruchomości w czasie. W przypadku rodziców to również dobry pomysł na zabezpieczenie dzieci - w przyszłości możemy przekazać im mieszkanie i tym samym ułatwić start w dorosłe życie.
Dobry czas na kupno mieszkania
Sytuacja na rynku nieruchomości sprzyja nabywaniu mieszkań. Coraz więcej mieszkań kupowanych jest za gotówkę. Niskie oprocentowanie, stabilne ceny mieszkań, dosyć dobra dostępność kredytów oraz różnego rodzaju promocje deweloperów - stanowią ogół czynników, które zachęcają a nawet w pewien sposób mogą motywować do zakupu mieszkania. Jak słusznie zauważa Radosław Bieliński, Rzecznik Prasowy Dom Development S.A. - Wzrost niepewności i zmienności na światowych rynkach kapitałowych może przełożyć się na większe zainteresowanie mieszkaniami uznawanymi za jedną z „bezpiecznych przystani” wśród opcji inwestycyjnych.
Nieatrakcyjność innych form inwestowania dodatkowo zachęca do lokowania kapitału w opłacalny w długim terminie wynajem mieszkań. Wynajem jest korzystny szczególnie w dużych miastach. Tam popyt na mieszkania w dobrej lokalizacji, o odpowiednim standardzie, zawsze utrzymuje się na wysokim poziomie. Na zalety tak zlokalizowanych mieszkań na wynajem wskazuje Wojciech Smolak, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w BPI Polska: - Zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem jest przede wszystkim wysokie w dużych miastach, ze względu na duży odsetek ludności napływowej – są to najczęściej młodzi ludzie i mając na uwadze ich potrzeby warto kierować się wyborem nieruchomości pod wynajem.
Wynajem zabezpieczeniem na przyszłość
Coraz więcej mieszkań kupowanych jest z myślą o wynajmie. Z takim sposobem lokowania pieniędzy, żadna emerytura nie jest straszna. Mieszkanie, jako dobro materialne, już samo w sobie jest wartością. Jeśli jednak już a jakichś przyczyn, nie będziemy chcieli go wynajmować, zawsze możemy go sprzedać. A zarobione na nim pieniądze spożytkować w dogodny dla nas sposób. - Na traktowanie nieruchomości jako zabezpieczenia na tzw. „czarną godzinę” pozwala m.in. rekordowo wysoki poziom rentowności najmu, który w ostatnim czasie utrzymywał się na poziomie około 5-6% brutto. Dodatkowo obrót małymi mieszkaniami – a najczęściej takie są przedmiotem zakupów inwestycyjnych – jest stosunkowo łatwy. Sprzedaż małych mieszkań w dobrej lokalizacji nie powinna przysporzyć właścicielom problemów, a wpływy z takiej transakcji mogą stanowić wyraźny zastrzyk gotówki- Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development. Mieszkanie na wynajem to sposób na spokojną i komfortową pod względem finansowym starość. Pieniądze w nie zainwestowane, to źródło stałego przychodu. Ponadto sposób na zysk z jego sprzedaży, gdy jego wartość w czasie wzrośnie. A co równie istotne, dobro materialne, które można pozostawić po sobie dzieciom.
Z wykształcenia filolog i ekonomista.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: