Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Zakup mieszkania na wynajem zabezpieczeniem na starość?

Magdalena Szwed
Magdalena Szwed

Data publikacji: 01.12.2016, Data aktualizacji: 14.06.2017

Średnia ocen 4/5 na podstawie 12 głosów

Zakup mieszkania na wynajem zabezpieczeniem na starość?
Mieszkanie na wynajem to dobra lokata kapitału. Konkurencyjna wobec innych form inwestowania. Jeśli myślimy o bezpiecznej emeryturze, warto w obecnych, sprzyjających warunkach, stać się właścicielem takiego "M".

Mieszkanie na wynajem- trafiona inwestycja

- Posiadanie mieszkania na wynajem to dobra i stabilna forma oszczędzania. W Polsce taki rodzaj inwestycji przynosi stopy zwrotu wyższe niż tradycyjne formy oszczędzania jak np. lokata. Jest to także forma oszczędności o mniejszym ryzyku niż w przypadku rynku kapitałowego- mówi Radosław Bieliński, Rzecznik Prasowy Dom Development S.A. Mieszkanie to nadal jeden z najbardziej pewnych i dobrze rokujących sposobów lokowania kapitału. To doskonały sposób lokowania kapitału, który szczególnie w okresie starości, będzie dla nas pewnym i bezpiecznym gwarantem dodatkowego źródła dochodu.

Mieszkanie na wynajem - pewny zysk

Starość jest okresem, w którym potrzeby finansowe ludzi wzrastają, chociażby ze względu na wzmożone wydatki związane z leczeniem. Niski poziom emerytur z całą pewnością, w wielu przypadkach ogranicza ludzi starszych. Są wówczas zdani na pomoc najbliższych lub świadomie muszą zrezygnować z zalecanych im środków medycznych. O inwestowaniu w nieruchomości, jako jednym z lepszych sposobów na bezpieczną emeryturę mówi Wojciech Smolak, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w BPI Polska: - Mieszkanie na wynajem to przede wszystkim pewne i stałe źródło dodatkowych dochodów, jak również inwestycja na przyszłość wynikająca ze wzrostu wartości nieruchomości w czasie. W przypadku rodziców to również dobry pomysł na zabezpieczenie dzieci - w przyszłości możemy przekazać im mieszkanie i tym samym ułatwić start w dorosłe życie.

Dobry czas na kupno mieszkania

Sytuacja na rynku nieruchomości sprzyja nabywaniu mieszkań. Coraz więcej mieszkań kupowanych jest za gotówkę. Niskie oprocentowanie, stabilne ceny mieszkań, dosyć dobra dostępność kredytów oraz różnego rodzaju promocje deweloperów - stanowią ogół czynników, które zachęcają a nawet w pewien sposób mogą motywować do zakupu mieszkania. Jak słusznie zauważa Radosław Bieliński, Rzecznik Prasowy Dom Development S.A. - Wzrost niepewności i zmienności na światowych rynkach kapitałowych może przełożyć się na większe zainteresowanie mieszkaniami uznawanymi za jedną z „bezpiecznych przystani” wśród opcji inwestycyjnych.

Nieatrakcyjność innych form inwestowania dodatkowo zachęca do lokowania kapitału w opłacalny w długim terminie wynajem mieszkań. Wynajem jest korzystny szczególnie w dużych miastach. Tam popyt na mieszkania w dobrej lokalizacji, o odpowiednim standardzie, zawsze utrzymuje się na wysokim poziomie. Na zalety tak zlokalizowanych mieszkań na wynajem wskazuje Wojciech Smolak, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w BPI Polska: - Zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem jest przede wszystkim wysokie w dużych miastach, ze względu na duży odsetek ludności napływowej – są to najczęściej młodzi ludzie i mając na uwadze ich potrzeby warto kierować się wyborem nieruchomości pod wynajem.

Wynajem zabezpieczeniem na przyszłość

Coraz więcej mieszkań kupowanych jest z myślą o wynajmie. Z takim sposobem lokowania pieniędzy, żadna emerytura nie jest straszna. Mieszkanie, jako dobro materialne, już samo w sobie jest wartością. Jeśli jednak już a jakichś przyczyn, nie będziemy chcieli go wynajmować, zawsze możemy go sprzedać. A zarobione na nim pieniądze spożytkować w dogodny dla nas sposób. - Na traktowanie nieruchomości jako zabezpieczenia na tzw. „czarną godzinę” pozwala m.in. rekordowo wysoki poziom rentowności najmu, który w ostatnim czasie utrzymywał się na poziomie około 5-6% brutto. Dodatkowo obrót małymi mieszkaniami – a najczęściej takie są przedmiotem zakupów inwestycyjnych – jest stosunkowo łatwy. Sprzedaż małych mieszkań w dobrej lokalizacji nie powinna przysporzyć właścicielom problemów, a wpływy z takiej transakcji mogą stanowić wyraźny zastrzyk gotówki- Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development. Mieszkanie na wynajem to sposób na spokojną i komfortową pod względem finansowym starość. Pieniądze w nie zainwestowane, to źródło stałego przychodu. Ponadto sposób na zysk z jego sprzedaży, gdy jego wartość w czasie wzrośnie. A co równie istotne, dobro materialne, które można pozostawić po sobie dzieciom.

Magdalena Szwed
Magdalena Szwed

Z wykształcenia filolog i ekonomista.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      21 listopada 2024

      Redakcja

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023