Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Zagłówek do łóżka

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 14.04.2020, Data aktualizacji: 03.10.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 11 głosów

Zagłówek do łóżka
Wezgłowie estetycznie dopełnia łóżko, zabezpiecza ścianę i jest przede wszystkim przyjemnym oparciem. Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl!

Sypialnia to miejsce, w którym najczęściej odpoczywamy. Po całym dniu przenosimy się tam, aby zregenerować nasz organizm. Przy jej urządzaniu stawiamy również na walory estetyczne. Ciekawym i coraz popularniejszym motywem używanym w ich wnętrzach są zagłówki za łóżko. Nadają osobistego oraz oryginalnego charakteru dla całego pomieszczenia. W dodatku są wyjątkowo wygodne i funkcjonalne. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak samodzielnie wykonać zagłówek
  • jakie są rodzaje zagłówka
  • jak dopasować zagłówek do stylu sypialni

Zagłówek możemy dopasować do stylu naszej sypialni. Mamy do wyboru kilka rodzajów. Jeśli pomieszczenie urządzone jest w stylu romantycznym, kwiatowym to zdecydowanie sprawdzą się jednolite zagłówki tapicerowane. Klasyczne, eleganckie wnętrze idealnie współgra z tymi drewnianymi, a nowoczesne, glamour z pikowanymi włoskimi modelami.

Ciekawym pomysłem jest również samodzielne wykonanie zagłówka. Takie rozwiązanie daje swobodę w dobraniu koloru i materiału wezgłowia. Jest to element, który może stanowić wyróżniający akcent w całej sypialni. Oprócz funkcji użytkowej staje się stylową dekoracją ścienną pasującą do stylistyki całego wnętrza.

Zagłówek do łóżka tapicerowany

To najpopularniejsze obecnie rozwiązanie. Ma miękką i przyjemną powierzchnię z materiału. Wnętrze to zazwyczaj płyta drewniana, wiórowa lub z MDF-u. Do nich daje się miękkie wypełnienie jakim jest pianka tapicerska lub poliuretanowa. Całość natomiast wykończona jest materiałem tapicerskim. Tego typu zagłówki najczęściej wykonuje się na specjalne zamówienie lub samodzielnie.

Pikowany zagłówek

Nadaje wnętrzu przytulny i ciepły charakter. Sprawdza się w nowoczesnym wnętrzu, a jak jest wykonany ze skóry to także nadaje elegancji. Kiedy pomiędzy pikowania dodamy ozdobne elementy, jak np. guziki lub koraliki idealnie współgra ze stylem glamour. W zależności od wybranej formy i koloru pasuje do wnętrz o charakterze romantycznym, prowansalskim czy do stylu retro. W ciemniejszych kolorach sprawdzi się także we wnętrzach skandynawskich czy nowoczesnych. Jeśli zostanie zamontowany we wnęce i podświetlony może stanowić główny motyw aranżacji sypialni.

Drewniany zagłówek

To idealne rozwiązanie do nowoczesnych, minimalistycznych oraz klasycznych wnętrz. W tych ostatnich mogą być używane w formach bardziej stylizowanych a nawet rzeźbionych. Jest to najbardziej uniwersalny model i dostępny w przeróżnych formach, wielkościach, kolorach i rodzajach drewna. Zwykle zgrywa się z ramą łóżka i tworzy doskonałą całość.

Drewniane deski tworzą estetyczne zwieńczenie nawiązujące do rustykalnego stylu aranżacji wnętrz. Szczególnie dobrze prezentują się surowe ze szlachetnego drewna z widocznymi sękami i słojami. Taka aranżacja wprowadza swojski i ludowy klimat. Jednak należy pamiętać, że jest to raczej dekoracja niż miękka podpora dla pleców.

Co jeszcze?

Do wyboru mamy jeszcze modele zagłówków wykonane z paneli 3D, modułowe, z poduszek, palet czy drewnianych listew czy poduszek.

Jak zrobić zagłówek do łóżka?

Zagłówki hand made prezentują się doskonale i dają wiele satysfakcji właścicielom. Prace zaczyna się od przygotowania płyty (może być to płyta ze sklejki, wiórowa czy OSB). Szerokość oczywiście musi być dopasowana do rozmiaru materaca, dobrze się sprawdza trochę szersza. Wysokość zależy już od nas samych. Za wysokie wezgłowie może przytłoczyć pomieszczenie, chyba że stanowi główny motyw sypialni. Gdy zaplanowaliśmy pikowanie, powinniśmy w tym momencie zaznaczyć na płycie rozstaw i w wyznaczonych miejscach wywiercić niewielkie otwory.

Teraz przygotowujemy gąbkę tapicerską, którą docinamy. Następnie umieszcza się watolinę, a na nią wybraną tkaninę. Tu trzeba pamiętać, aby materiału było trochę z zapasem, tak aby na pewno nam starczyło. Wszystko mocujemy gęsto zszywkami do płyty Guziki na nóżce stworzą pikowaną ścianę. Tył płyty natomiast wykańcza się odpowiednio dopasowanym kawałkiem materiału, który należy zawinąć i gęsto zamocować zszywkami. I tak naprawdę zbliżamy się do końca – zamontowania płyt na ścianie. Możemy im nadać dowolny kształt np. prostokąta albo zaokrąglony. Zagłówek można oprzeć o ścianę i zaprzeć materacem lub przykleić do ściany klejem montażowym. I gotowe.

wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Slow home: czym jest dobrostan w Twoim domu i jak wspierać well-being?

      Slow home: czym jest dobrostan w Twoim domu i jak wspierać well-being?

      Dziewięćdziesiąt procent czasu spędzamy wewnątrz budynków. Średnio czternaście godzin dziennie przebywamy we własnych domach. Tak wynika z badań organizacji non-profit World Green Building Council. Nie ulega zatem wątpliwości, że to jak wyglądają wnętrza, ma ogromne znaczenie. Ich wygląd wpływa na nasze samopoczucie i poziom energii. Jak zatem zadbać o wygląd najbliższego otoczenia? Na czym polega idea slow home i jak ją wprowadzić w życie? Przede wszystkim warto skupić się na tym, na co mamy wpływ, czyli na naszych mieszkaniach. Poznaj sposoby na zaaranżowanie czterech ścian tak, aby stały się przyjaznym miejscem do odpoczynku i wspierały Twój dobrostan.

      05 kwietnia 2024

      Marlena Rzepniewska

    • Jak oddzielić kuchnię od salonu: inspiracje na aranżacje kuchni z salonem

      Jak oddzielić kuchnię od salonu: inspiracje na aranżacje kuchni z salonem

      Moda na otwarte przestrzenie we wnętrzach trwa w najlepsze. Jak oddzielić kuchnię od salonu? Kuchnia z salonem to rozwiązanie polecane szczególnie do małych mieszkaniach. Warto wyznaczyć granice między pomieszczeniami. Oto 10 sposób na oddzielenie aneksu kuchennego do salonu.

      04 kwietnia 2024

      Dagmara Osińska

    • Wnętrza w stylu modern classic: salon, kuchnia, sypialnia, przedpokój i łazienka w stylu modern classic

      Wnętrza w stylu modern classic: salon, kuchnia, sypialnia, przedpokój i łazienka w stylu modern classic

      Modern classic to styl, który łączy przede wszystkim tradycyjne formy i współczesne techniki aranżacji wnętrz. Tutaj spotyka się XIX-wieczne wzornictwo i nowoczesność. Oznacza to, że elegancja i dyskretny luksus łączą się z funkcjonalnością i wygodą. Czym charakteryzuje się styl wnętrz modern classic i jak wprowadzić go do swojej aranżacji? Podpowiadamy, jak przenieść ponadczasowy styl klasyczny w pałacowym wydaniu do współczesnych mieszkań.

      19 stycznia 2024

      Dominika Perkowska

    • Pakiety wykończeniowe

      Pakiety wykończeniowe

      Marzy Ci się pięknie, nowe i wykończone już wnętrze? Nie masz jednak czasu ani wiedzy, aby zrobić to samodzielnie? Skorzystaj z pakietów wykończeniowych! Czym dokładnie są i co warto o nich wiedzieć? Czytaj dalej.

      19 maja 2023

      Marlena Rzepniewska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023