Wybieramy półki na książki
Data publikacji: 10.01.2016, Data aktualizacji: 15.11.2021
Średnia ocen 4/5 na podstawie 29 głosów
Stwierdzenie: „Pokaż mi swoje książki, a powiem Ci kim jesteś”, sprawdza się prawie we wszystkich przypadkach. Wchodząc po raz pierwszy do mieszkania znajomego, często zwracamy uwagę właśnie na jego książki. Wiedza na temat tego, co nowo poznana osoba czyta, może dać nam dość jasny obraz z kim mamy do czynienia.
Książki są łączącym nas z przeszłością pomostem. Księgozbiór zmienia się często pod wpływem tego, co wydarzyło się w naszym życiu i jak zmieniliśmy się my sami. Warto jednak o nie zadbać, bo może kiedyś podarujemy je przyszłemu pokoleniu? Przedstawiamy Wam kilka przykładów jak w ciekawy i niebanalny sposób przechowywać książki, aby stały się elementem dekoracyjnym i dopełniały nasze wnętrze.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak przechowywać księgozbiór książek
- jak samodzielnie wykonać półki
- jak obecność książek wpływa na wnętrze
Półki czy biblioteczka?
W zależności od tego ile macie książek (oraz oczywiście miejsca w mieszkaniu), zależało będzie to jakie meble powinniście brać pod uwagę. Wiele zależy też od stylu i aranżacji wnętrza. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby posiadacze bogatych księgozbiorów zainwestowali i w półki i w solidne regały, czy też duże biblioteczki naścienne.
Miejscem gdzie najczęściej przechowujemy książki jest salon, choć w wielu mieszkaniach znaczna ich liczba znajduje się także w sypialni (nie jest to rozwiązanie do małej sypialni) czy holu. Osoby, które bardzo lubią czytać i bez książek obejść się nie potrafią, mogą stworzyć mini biblioteczkę także w łazience (pod warunkiem, że nie są bardzo wartościowe, cudem zdobyte wydania - wilgoć nie ma na nie zbyt dobrego wpływu).
Jedno jest pewne - książki zawsze dobrze się prezentują i warto spędzić trochę czasu, aby odpowiednio je poukładać. Nie muszą stać od największej do najmniejszej, jak to zwykle bywało w naszych domach. Ciekawą kompozycję tworzą na przykład książki ułożone według koloru okładek.
Półka – nie półka
Półki na książki nie muszą być zwykłą, prostą deską powieszoną na ścianie w salonie. W zależności od aranżacji pomieszczenia możemy pozwolić sobie na drobne lub duże szaleństwa. Jeśli proste deski powiesimy pod kątem, a na końcu umieścimy zabezpieczenie przed spadaniem książek, to już z nudnej półki zrobimy ciekawy element dekoracyjny. Świetnie sprawdzają się geometryczne wzory, takie jak kwadraty, koła, trójkąty.
W zasadzie, wszystko co tylko sobie wymyślimy, może zostać przystosowane do tego, aby stało się miejscem przechowywania książek. Jeśli nasze wnętrze urządzone jest w stylu nowoczesnym bądź futurystycznym, bardzo dobrze pasowały będą półki zamknięte, a więc przypominające ramę do zdjęcia z zaokrąglonymi rogami. Ten model jest ostatnio wyjątkowo popularny. Możecie pokusić się o półki inspirowane naturą w postaci wijących się na ścianie gałęzi. To rozwiązanie dla tych, którzy mają dużo miejsca, nie boją się innowacyjnych pomysłów i lubią zabawiać się formą.
Książki w powietrzu
Ciekawym rozwiązaniem są bardzo cienkie półki montowane do ściany, w kształcie litery L. Półki takie umieszcza się w książce, która stanowi podstawę dla pozostałych, układanych jedna na drugą. Pamiętać należy, aby w książce – podstawie przykleić półkę do okładki, w przeciwnym razie będzie odstawała i spadała w dół.
Takie rozwiązanie sprawdzi się u tych z was, którzy traktują książki przede wszystkim jako element dekoracyjny, wadą tego typu półek jest bowiem niewielka ilość jaka zmieści się na książkowej piramidzie. Zaletą jest jednak brak widocznej półki, co sprawia wrażenie lewitujących w powietrzu książek i zwraca uwagę wszystkich tych, którzy Was odwiedzą.
Półki zrobione ze skrzynek i palet
Jeśli jesteście miłośnikami stylu EKO i wszystkiego co można powtórnie wykorzystać, to rozwiązanie będzie dla Was idealne. Półki zrobione z drewnianych skrzynek, na przykład po owocach, świetnie prezentują się między innymi we wnętrzach inspirowanych naturą i zaaranżowanych w kolorach ziemi. Pasowały będą też do stylu industrialnego, a pomalowane na biało idealnie wpasują się w styl skandynawski. Półki takie mogą wisieć samodzielnie, lub też ustawione jedna na drugiej tworzyć duży regał. To jak je ustawicie zależało będzie od Waszej inwencji twórczej.
Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest też bardzo niska cena, ponieważ skrzynki możemy kupić w każdym większym supermarkecie lub też dostać w osiedlowym sklepie z owocami. To samo dotyczy palet, które kosztują niewiele, a umiejętnie odnowione i przebudowane staną się elementem wyjątkowo dekoracyjnym.
Wykorzystaj narożnik
Jeśli nie macie zbyt dużo miejsca, a książek w domu przybywa, pomyślcie o wykorzystaniu narożników, które zwykle bywają zapomniane. Umieszczenie trójkątnych półek narożnych nie stanowiło będzie problemu, jest też rozwiązaniem stosunkowo tanim (w zależności oczywiście ile półek będzie potrzeba). Aby pomysł nie wydawał się zbyt banalny, możecie powiesić kilka i ustawić książki od sufitu do podłogi kierując się kolorami okładek. Stworzycie piękny kolorowy książkowy kącik, a tym samym wykorzystacie miejsce w pomieszczeniu, bez obciążania wnętrza dodatkowymi meblami.
Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: