Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 14.07.2020, Data aktualizacji: 03.06.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 3 głosów

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?
Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Radzimy - sprawdź na RynekPierwotny.pl!

Jakość powietrza ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, stan zdrowia a nawet koncentrację. Suche powietrze jest problemem w wielu domach. Może powodować podrażnienie dróg oddechowych, rozwój infekcji, zaczerwienienie oczu, przesuszenie skóry. Należy pamiętać, że wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić od 45 do 55%.

Komfortowy poziom zapewni profesjonalny nawilżacz powietrza. Jak wybrać ten odpowiedni? Podpowiadamy.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak działa nawilżacz powietrza
 • na co zwrócić uwagę kupująć nawilżacz do mieszkania
 • jakie są rodzaje nawilżaczy poowietrza 

Nawilżacz powietrza – jak działa?

Najprostsze nawilżacze powietrza to pojemniki ze szkła lub ceramiki, które wiesza się na grzejnikach lub stawia na parapetach. Nowoczesne urządzenia są elektryczne i oferują wiele funkcji dodatkowych. We wszystkich wykorzystywana jest woda (jeśli ma filtr wapienny, można używać wody z kranu, inaczej musi być przegotowana lub destylowana). Wiele modeli posiada czujniki wilgotności, które regulują jej poziom we wnętrzu i dostosowują się automatycznie do zapotrzebowania.  

Chłodne powietrze, które ogrzewamy nie jest od razu wilgotne. Zyskuje natomiast większy potencjał do zatrzymywania pary wodnej, jednak nie robi tego, jeśli w powietrzu jest za mało drobinek wody. W tym celu dostarcza się parę wodną w sztuczny sposób. Większość nawilżaczy powietrza posiada również funkcje eliminujące bakterie wewnątrz zbiornika. W niektórych znajduje się opcja podgrzewania wody do temperatury, w której giną drobnoustroje. W innych znajdziemy stworzony do tego celu filtr antybakteryjny z jonami srebra. Aktywny filtr węglowy powoduje natomiast, że nawilżacz powietrza wydaje czystą, krystaliczną mgiełkę usuwając przy tym pył i zabrudzenia znajdujące się w powietrzu.

nawilżacz powietrza - jak działa?

Nawilżacz powietrza - rodzaje

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy działa na zasadzie tworzenia ultradźwięków. Cząsteczki wody rozbijane są za pomocą drgań. Potem przemieszczają się do powietrza. Mgiełka, która powstaje z takiego urządzenia jest chłodna i świeża. To najcichsze rozwiązanie do domu, jednak soniczne drgania mogą okazać się niepokojące dla zwierzaków.

Nawilżacz powietrza z jonizacją

Powietrze jest nie tylko suche, ale zawiera wiele niekorzystnych dla naszego organizmu jonów dodatnich. Nadmiar kationów wywołuje rozdrażnienie i zmęczenie, co prowadzi m.in. do częstych bólów głowy. Dzięki nawilżaczowi powietrza z funkcją jonizacji wyrównamy poziom ładunków w powietrzu, które wytwarzają m.in. ekrany komputerów.

Nawilżacz parowy

Nawilżacz parowy to najprostsze rozwiązanie, które podgrzewa powietrze do temperatury wrzenia. Urządzenie wytwarza wtedy ciepłą mgiełkę. Jednak podczas pracy urządzenia może się nieznacznie podnieść temperatura powietrza w całym pomieszczeniu. Proces bulgotania wody ma na celu zniszczenie bakterii i drobnoustrojów znajdujących się w zbiorniku.

nawilżacz-parowy

Nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacz ewaporacyjny ma bardzo prostą budowę, dzięki czemu jest prawie bezawaryjny. Wewnątrz znajduje się specjalny wkład nawilżający. Z niego odparowuje woda, a drobinki są wydmuchiwane przez zamontowany w środku wentylator. Urządzenie oczyszcza powietrze i nawilża je w najzdrowszy dla naszych organizmów sposób. Co ważne pilnuje, aby wilgotność powietrza nie przekroczyła poziomu 60% zawilgocenia.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Nawilżacz powietrza składa się z pojemnika na wodę, dyszy wylotowej, układu zasilającego i oczywiście filtra. Pozostałe elementy wyposażenia są różne w zależności od modelu, który wybieramy.

Pojemność i moc

W pojemniku na wodę zmieścimy od 2,5 do 10,5 litra wody. Moc urządzenia może wynieść od 20 do 400W. Dla przykładu zbiornik o pojemności 5 litrów i mocy 40W starcza na 16 godzin ciągłej pracy. Oczywiście, im więcej wody zmieścimy w pojemniku, tym rzadziej będziemy musieli go uzupełniać, a im większa moc, tym dłużej urządzenie będzie pracować i więcej mgiełki wytworzy.

Wydajność

Wydajność opisuje się wartością ml/h. Oznacza, ile mililitrów wody w postaci pary wypuści urządzenie w ciągu godziny. Może to być od 100ml/h do 500ml/h.

Powierzchnia nawilżania

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na powierzchnię nawilżania – to parametr, który określa jaką powierzchnię urządzenie może nawilżać. Najniższą jest 10m2, a najmocniejsze nawilżą wnętrza, które mają nawet do 100m2 powierzchni.

Dodatkowe funkcje

Dodatkowo możemy w nawilżaczu znaleźć np. dyspenser do zapachów. Umieszczona jest w nim bibułka, którą nasącza się olejkami eterycznymi rozpylanymi wraz z wodą. W niektórych modelach stosuje się antybakteryjną substancję tzw. bioabsorber. Zapobiega ona rozwojowi bakterii i pleśni.

Głośność

Przy wyborze nawilżacza powietrza istotny jest również dźwięk i szum, jaki generuje. Urządzenie ma sprzyjać relaksowi, dlatego jest to bardzo ważna kwestia. Głośność pracy może się wahać od 16dB w trybie cichym do 56dB przy maksymalnych obrotach (podobny poziom do szumu panującego w biurze).

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza to przede wszystkim urządzenie 2w1. Główną zaletą jest posiadanie jednego urządzenia zamiast dwóch. Oczyszczacz z funkcją nawilżania polecany jest dla osób, które mają problem z utrzymaniem prawidłowej wilgotności i potrzebują jednoczesnego oczyszczania powietrza. Urządzenie rekomendowane jest przede wszystkim dla alergików i astmatyków.

Nawilżacz powietrza - jak wybrać?

Urządzenie powinniśmy dobrać przede wszystkim do indywidualnych potrzeb i preferencji. Najważniejsze, aby sprawdzić wielkość pomieszczeń oraz poziom wilgotności powietrza. Ważnym aspektem jest również budżet. Na rynku znajdziemy proste modele nawilżaczy za kilkadziesiąt złotych. Profesjonalne modele mogą kosztować od kilku do nawet kilkanastu tysięcy złotych.

 
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: