Wilgoć w mieszkaniu – jak się jej pozbyć?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 16.11.2018, Data aktualizacji: 14.07.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 28 głosów

Wilgoć w mieszkaniu – jak się jej pozbyć?
Wilgoć to problem wielu domów. Jeśli nie udało nam się jej zapobiec, istnieje kilka skutecznych sposobów na walkę z nią. Sprawdźcie, co polecamy!

Zbyt wysoki poziom wilgotności w naszym mieszkaniu może powodować złe samopoczucie, rozwój pleśni i grzybów oraz wszechobecny zapach stęchlizny. Ma to wpływ nie tylko na pogarszający się stan techniczny budynku, ale także na nasze zdrowie. Jednak istnieją skuteczne metody, które przede wszystkim zapobiegają lub w razie konieczności usuwają jej skutki.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak radzić sobie z wilgocią w mieszkaniu
 • jakie rośliny pomagają w walce z tym problemem 
 • ile kosztuje osuszacz 

Odpowiedni poziom wilgotności mieści się w przedziale 40-65%. Jak wskazują badania gdy pary wodnej jest w powietrzu za dużo lub za mało spada poczucie komfortu, a co za tym idzie ma to również negatywny wpływ na nasze zdrowie. W zależności od tego jak długo przebywamy w takim pomieszczeniu skutki mogą być różne.

Przyczyny wilgoci w domu

Wilgoć w mieszkaniu może mieć różne źródła. Mogą za nią odpowiadać materiały, które zostały zastosowane w budownictwie i wykończeniach lub po prostu zbyt rzadkie wietrzenie budynku. Głównie za wilgoć w mieszkaniu odpowiada zła izolacja i niedziałająca wentylacja. Sprzyjające warunki to również szczelnie zamknięte okna i drzwi, które zdecydowanie ograniczają wymianę powietrza. Poziom wilgotności zwiększa też częste pranie, gotowanie, prasowanie i gorące kąpiele. Jakie to ma skutki na pomieszczenie, zależy przede wszystkim od jego układu i wielkości.

Mostek termiczny

Jedną z oznak pojawiającej się wilgoci są tzw. mostki termiczne, czyli miejsca gdzie ściana wychładza się bardziej niż na reszcie powierzchni. Tutaj dochodzi do kondensacji pary wodnej, a w efekcie do zagrzybienia. Można ten problem zlikwidować przez ocieplenie budynku, ale bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej grubości styropianu lub wełny mineralnej.

Problemy z wentylacją

Czy nasza wentylacja działa prawidłowo możemy sprawdzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy przystawić zapaloną świeczkę do kratek wentylacyjnych w łazience i kuchni. Jeśli płomień nie odchyla się mocno w ich kierunku to znaczy, że należy udrożnić kominy. W łazienkach poprawną wentylację zapewnią specjalne otwory lub przycięcia w drzwiach. Kolejną sprawą jest otwieranie okien przynajmniej na kilka minut co najmniej dwa razy dziennie. Jeśli natomiast jest za duży smog lub za zimno ustawiajmy klamki pod kątem 45 st. dla mikrowentylacji.

Sposoby na wilgoć w mieszkaniu

Pochłaniacz wilgoci

Poziom wilgotności w mieszkaniu można zmniejszyć za pomocą pochłaniacza wilgoci. W tego typu urządzeniach znajduje się wymienny wkład, który składa się ze specjalnego absorbentu rozpuszczającego się podczas wchłaniania wilgoci z powietrza. Powoduje to, że gromadzi się ona we wkładzie, następnie kamienieje i zwiększa swoją wagę. Po kilku dniach skamieniały absorbent zaczyna ulegać skraplaniu. Co najważniejsze takie urządzenie zmniejsza wilgotność nawet o 60%. Jego cena jest niewielka, ponieważ wynosi od 15 do 60 zł, plus wkłady.

Elektryczny osuszacz

Tego typu urządzenie to zdecydowanie większy wydatek – rzędu około 500-1000 zł. Są dwa typy elektrycznych osuszaczy: absorpcyjny i kondensacyjny. W pomieszczeniach chłodniejszych - poniżej 12 stopni stosuje się ten pierwszy. Natomiast osuszacze kondensacyjne częściej spotkamy w domach.

Specjalistyczna firma

Jeśli nie pomogą domowe metody można wezwać specjalizującą się w osuszaniu mieszkań firmę. Mogą zaproponować np. ozonowanie, które skutecznie niweluje wilgoć, poprawia jakość powietrza oraz likwiduje brzydkie zapachy. Dodatkowym plusem jest pozbycie się z naszych mieszkań bakterii, grzybów i roztoczy.

Domowe metody walki z wilgocią w mieszkaniu

Rośliny

Zbyt duży poziom wilgotności w mieszkaniu mogą zwalczyć również rośliny. Niektóre gatunki skutecznie ją pochłaniają. Są to m.in. paproć, oplątwa czy skrzydłokwiat i bluszcz.

Soda oczyszczona

To niezbędny składnik każdego domu. Radzi sobie również z wilgocią, ponieważ ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Dodatkowo wchłania wilgoć z otoczenia. Stosuje się ją w miejsca zmienione, pozostawiając na dwie godziny, a potem szorując szczoteczką. Sodę można również po prostu położyć w miseczkach w miejscach, gdzie mamy ten problem.  

Sól morska

Sól morska jest idealna do walki z wilgocią w mieszkaniu. Wsypaną do małych płóciennych woreczków wieszamy w miejscach, gdzie występuje. Należy je wymieniać przynajmniej raz w miesiącu.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: