Ozonowanie nieruchomości - na czym polega?
Średnia ocen 4/5 na podstawie 6 głosów
Ozonowanie wnętrz stało się popularne w trakcie pandemii koronawirusa COVID-19. To wtedy hotele i nieruchomości na wynajem krótkoterminowy wprowadziły do swojej oferty właśnie tę formę dezynfekcji. Metoda jest również z powodzeniem wykorzystywana w celu odkażania pomieszczeń biurowych, mieszkalnych i użyteczności publicznej. Dzięki temu usuwane są nie tylko wszelkie brzydkie zapachy, ale też drobnoustroje, roztocza, wirusy i bakterie. Ozonowanie wpływa więc na komfort oraz bezpieczeństwo mieszkańców. Czy rzeczywiście procedura jest skuteczna?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- czym jest ozonowanie domów i mieszkań
- kiedy warto przeprowadzić ozonowanie
- ile kosztuje ozonowanie i jak skuteczna jest ta metoda
Na czym polega proces ozonowania?
Ozonowanie to sposób, aby skutecznie dezynfekować i dezodoryzować wnętrza – wszędzie tam, gdzie tradycyjne wietrzenie nie przynosi efektów. Wszystko za sprawą rzeczonego ozonu, który jest gazem reaktywnym. To oznacza, że wchodzi w reakcje ze związkami organicznymi, jak drobnoustroje, pleśń czy grzyby. Zadaniem ozonu jest je utleniać, przez co są one rozbijane na prostsze czynniki – nieszkodliwe już dla człowieka. Co ważne, ozon to cząsteczka tlenu, ale o trzech, a nie dwóch atomach. Trzeci atom ma tendencję do odłączania się i wchodzenia w reakcje właśnie z innymi związkami. Nie jest to jednak cząstka stabilna i w ciągu kilku godzin ulega pełnemu rozkładowi na nieszkodliwy tlen.
Ozonowanie pomieszczeń: domu, mieszkania czy biura polega na użyciu specjalnych generatorów, które wytwarzają ozon, a ten dociera wszędzie tam, gdzie tlen. Proces musi być wykonany przez specjalistów, bowiem gaz ten jest szkodliwy dla ludzi i wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Jednak profesjonalne ozonowanie powietrza, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, jest całkowicie bezpieczne.
Ile kosztuje ozonowanie?
W tym momencie na rynku jest wiele firm, które oferują usługi ozonowania mieszkań i innych pomieszczeń. Cena uzależniona jest przede wszystkim od powierzchni nieruchomości, która wymaga wykonania dezynfekcji, a także od przyczyny tej konieczności. Oczywiście na stawki ma wpływ także lokalizacja – w dużych miastach będą zdecydowanie wyższe.
Zwykle trzeba skorzystać z indywidualnej wyceny usługi do danej nieruchomości. Firmy zazwyczaj korzystają z jednego z dwóch cenników – licząc za metr kwadratowy, gdzie średnia cena to 4-6 zł lub licząc czas pracy generatora ozonu, gdzie jedna godzina to średni koszt 80-120 zł.
Ozonowanie mieszkania krok po kroku
Usługa ozonowania powinna być przeprowadzona przez doświadczoną firmę. Samodzielne ozonowanie może nie być bezpieczne i skuteczne. Zanim jednak to nastąpi, należy odpowiednio przygotować wnętrze. Jak to zrobić?
Mieszkanie powinno się najpierw dokładnie posprzątać – przede wszystkim odkurzyć. Ozon niejako „postarza” przedmioty. Trzeba więc zabezpieczyć (lub wynieść) szczególnie pamiątki, obrazy czy cenne meble. Te, które zostaną, należy otworzyć – szafy, pawlacze, komody itd. Pod dywany warto coś podłożyć, aby i tam cząsteczki ozonu miały szansę dotrzeć. Wskazane jest zdjęcie pokrowców z tapczanów i materacy – chyba że to one są źródłem przykrych zapachów. Wynieść należy również kwiaty.
Co bardzo ważne, ozon musi utrzymać się przez pewien czas w powietrzu, w określonym stężeniu. Co więcej, jako że ma szkodliwe działanie dla człowieka – nie może przedostać się do innych pomieszczeń, na przykład do sąsiedniego mieszkania w bloku poprzez wentylację. Wobec tego ozonowane wnętrza trzeba odpowiednio uszczelnić.
Podczas samego procesu, w pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta – warto na ten czas opuścić mieszkanie. Osoba obsługująca ozonator powinna mieć specjalną odzież ochronną oraz maskę chroniącą drogi oddechowe. Czas ozonowania zależy od wielu czynników, m.in. od wielkości pomieszczenia i zwykle oscyluje w granicach kilku godzin. Po zakończeniu należy wywietrzyć wnętrze, a firma powinna na wszelki wypadek sprawdzić stężenie ozonu w powietrzu (nie powinno przekraczać 0,1 ppm). Po ozonowaniu w mieszkaniu będzie unosił się charakterystyczny zapach, co może trwać kilka dni, nawet przy bezpiecznych dla człowieka ilościach.
Dla kogo ozonowanie?
Ozonowanie nieruchomości niesie za sobą wiele korzyści, a sam ozon radzi sobie z wieloma szkodliwymi substancjami. Metoda jest szczególnie przydatna dla alergików czy astmatyków, usuwa bowiem z powietrza wszelkie alergeny, drobnoustroje, zarazki, zarodniki grzybów i roztocza. Ozonowanie sprawdzi się też w wielu innych sytuacjach. Dzięki ozonowaniu skutecznie pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów, nawet stęchlizny czy środków chemicznych.
Jak urządzić dom dla alergika? Czytaj
Powinniśmy zdecydować się na ozonowanie domu lub mieszkania, jeśli w tym:
- często palono papierosy i wyczuwalny jest zapach dymu papierosowego,
- doszło do pożaru lub zalania,
- powstał grzyb lub pleśń,
- był wykonany remont,
- przez długi czas nikt nie mieszkał i/lub jest zaniedbane.
Ponadto ozon w odpowiednim stężeniu może być skuteczną bronią na owady i insekty, w tym: pluskwy, mole, mrówki, pchły, rybiki, a nawet karaluchy. Dezynfekcję ozonem warto wykonać, gdy chcemy przystosować mieszkanie do pojawienia się noworodka czy osoby terminalnie chorej oraz w przypadku chorób wymagających wysokiej czystości pomieszczenia.
Skuteczność procedury ozonowania
Skuteczność ozonowania nieruchomości zależy od skali problemu oraz konkretnych oczekiwań. W niektórych sytuacjach wystarczy wykonać procedurę raz, a ta przyniesie zamierzone efekty. Zwykle ma to miejsce, gdy chcemy pozbyć się zapachu farb i chemikaliów po remoncie czy woni papierosów po poprzednim lokatorze. Jeśli jednak stoimy przed wyzwaniem smrodu spalenizny – zabieg ozonowania trzeba będzie przeprowadzić kilkukrotnie.
Ozon jako metoda dezynfekcji jest skuteczny w 99 proc., co oznacza, że doraźnie pozbywa się z pomieszczenia wszelkich szkodliwych związków i substancji. Trzeba przy tym pamiętać, że ozonowanie nie zabezpiecza przed ich ponownym pojawieniem.
Podsumowanie
Zastosowanie ozonu jest bardzo szerokie, a gaz z łatwością radzi sobie z wieloma sytuacjami. Jest to zatem skuteczna metoda w jednorazowej walce np. z nieprzyjemnym zapachem, ale też jako profilaktyka, gdy szczególnie zależy nam na czystym powietrzu – choćby w przypadku alergików. Proces wymaga zatrudnienia specjalistycznej firmy i odpowiedniego przygotowania mieszkania, jednak nie jest to czynność, którą powtarzamy raz w tygodniu. Zwykle ozonowanie wykonuje się nie częściej niż raz na 3 miesiące.
Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: