Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Ozonowanie nieruchomości - na czym polega?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 12.07.2022, Data aktualizacji: 26.10.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 5 głosów

Ozonowanie nieruchomości
Ozonowanie pomieszczeń to coraz popularniejszy trend. Pozwala usunąć alergeny i nieprzyjemne zapachy. Ile kosztuje taka dezynfekcja? Czy jest szkodliwa? Sprawdź.

Ozonowanie wnętrz stało się popularne w trakcie pandemii koronawirusa COVID-19. To wtedy hotele i nieruchomości na wynajem krótkoterminowy wprowadziły do swojej oferty właśnie tę formę dezynfekcji. Metoda jest również z powodzeniem wykorzystywana w celu odkażania pomieszczeń biurowych, mieszkalnych i użyteczności publicznej. Dzięki temu usuwane są nie tylko wszelkie brzydkie zapachy, ale też drobnoustroje, roztocza, wirusy i bakterie. Ozonowanie wpływa więc na komfort oraz bezpieczeństwo mieszkańców. Czy rzeczywiście procedura jest skuteczna?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym jest ozonowanie domów i mieszkań
 • kiedy warto przeprowadzić ozonowanie
 • ile kosztuje ozonowanie i jak skuteczna jest ta metoda

Na czym polega proces ozonowania?

Ozonowanie to sposób, aby skutecznie dezynfekować i dezodoryzować wnętrza – wszędzie tam, gdzie tradycyjne wietrzenie nie przynosi efektów. Wszystko za sprawą rzeczonego ozonu, który jest gazem reaktywnym. To oznacza, że wchodzi w reakcje ze związkami organicznymi, jak drobnoustroje, pleśń czy grzyby. Zadaniem ozonu jest je utleniać, przez co są one rozbijane na prostsze czynniki – nieszkodliwe już dla człowieka. Co ważne, ozon to cząsteczka tlenu, ale o trzech, a nie dwóch atomach. Trzeci atom ma tendencję do odłączania się i wchodzenia w reakcje właśnie z innymi związkami. Nie jest to jednak cząstka stabilna i w ciągu kilku godzin ulega pełnemu rozkładowi na nieszkodliwy tlen.

Ozonowanie pomieszczeń: domu, mieszkania czy biura polega na użyciu specjalnych generatorów, które wytwarzają ozon, a ten dociera wszędzie tam, gdzie tlen. Proces musi być wykonany przez specjalistów, bowiem gaz ten jest szkodliwy dla ludzi i wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Jednak profesjonalne ozonowanie powietrza, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, jest całkowicie bezpieczne.

na czym polega ozonowanie mieszkania

Ile kosztuje ozonowanie?

W tym momencie na rynku jest wiele firm, które oferują usługi ozonowania mieszkań i innych pomieszczeń. Cena uzależniona jest przede wszystkim od powierzchni nieruchomości, która wymaga wykonania dezynfekcji, a także od przyczyny tej konieczności. Oczywiście na stawki ma wpływ także lokalizacja – w dużych miastach będą zdecydowanie wyższe.

Zwykle trzeba skorzystać z indywidualnej wyceny usługi do danej nieruchomości. Firmy zazwyczaj korzystają z jednego z dwóch cenników – licząc za metr kwadratowy, gdzie średnia cena to 4-6 zł lub licząc czas pracy generatora ozonu, gdzie jedna godzina to średni koszt 80-120 zł.

Ozonowanie mieszkania krok po kroku

Usługa ozonowania powinna być przeprowadzona przez doświadczoną firmę. Samodzielne ozonowanie może nie być bezpieczne i skuteczne. Zanim jednak to nastąpi, należy odpowiednio przygotować wnętrze. Jak to zrobić?

Mieszkanie powinno się najpierw dokładnie posprzątać – przede wszystkim odkurzyć. Ozon niejako „postarza” przedmioty. Trzeba więc zabezpieczyć (lub wynieść) szczególnie pamiątki, obrazy czy cenne meble. Te, które zostaną, należy otworzyć – szafy, pawlacze, komody itd. Pod dywany warto coś podłożyć, aby i tam cząsteczki ozonu miały szansę dotrzeć. Wskazane jest zdjęcie pokrowców z tapczanów i materacy – chyba że to one są źródłem przykrych zapachów. Wynieść należy również kwiaty.

Co bardzo ważne, ozon musi utrzymać się przez pewien czas w powietrzu, w określonym stężeniu. Co więcej, jako że ma szkodliwe działanie dla człowieka – nie może przedostać się do innych pomieszczeń, na przykład do sąsiedniego mieszkania w bloku poprzez wentylację. Wobec tego ozonowane wnętrza trzeba odpowiednio uszczelnić.

Podczas samego procesu, w pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta – warto na ten czas opuścić mieszkanie. Osoba obsługująca ozonator powinna mieć specjalną odzież ochronną oraz maskę chroniącą drogi oddechowe. Czas ozonowania zależy od wielu czynników, m.in. od wielkości pomieszczenia i zwykle oscyluje w granicach kilku godzin. Po zakończeniu należy wywietrzyć wnętrze, a firma powinna na wszelki wypadek sprawdzić stężenie ozonu w powietrzu (nie powinno przekraczać 0,1 ppm). Po ozonowaniu w mieszkaniu będzie unosił się charakterystyczny zapach, co może trwać kilka dni, nawet przy bezpiecznych dla człowieka ilościach.

ozonowanie mieszkania krok po kroku

Dla kogo ozonowanie?

Ozonowanie nieruchomości niesie za sobą wiele korzyści, a sam ozon radzi sobie z wieloma szkodliwymi substancjami. Metoda jest szczególnie przydatna dla alergików czy astmatyków, usuwa bowiem z powietrza wszelkie alergeny, drobnoustroje, zarazki, zarodniki grzybów i roztocza. Ozonowanie sprawdzi się też w wielu innych sytuacjach. Dzięki ozonowaniu skutecznie pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów, nawet stęchlizny czy środków chemicznych.

Jak urządzić dom dla alergika? Czytaj

Powinniśmy zdecydować się na ozonowanie domu lub mieszkania, jeśli w tym: 

 • często palono papierosy i wyczuwalny jest zapach dymu papierosowego, 
 • doszło do pożaru lub zalania,
 • powstał grzyb lub pleśń,
 • był wykonany remont,
 • przez długi czas nikt nie mieszkał i/lub jest zaniedbane.

Ponadto ozon w odpowiednim stężeniu może być skuteczną bronią na owady i insekty, w tym: pluskwy, mole, mrówki, pchły, rybiki, a nawet karaluchy. Dezynfekcję ozonem warto wykonać, gdy chcemy przystosować mieszkanie do pojawienia się noworodka czy osoby terminalnie chorej oraz w przypadku chorób wymagających wysokiej czystości pomieszczenia.

dla kogo ozonowanie mieszkania

Skuteczność procedury ozonowania

Skuteczność ozonowania nieruchomości zależy od skali problemu oraz konkretnych oczekiwań. W niektórych sytuacjach wystarczy wykonać procedurę raz, a ta przyniesie zamierzone efekty. Zwykle ma to miejsce, gdy chcemy pozbyć się zapachu farb i chemikaliów po remoncie czy woni papierosów po poprzednim lokatorze. Jeśli jednak stoimy przed wyzwaniem smrodu spalenizny – zabieg ozonowania trzeba będzie przeprowadzić kilkukrotnie.

Ozon jako metoda dezynfekcji jest skuteczny w 99 proc., co oznacza, że doraźnie pozbywa się z pomieszczenia wszelkich szkodliwych związków i substancji. Trzeba przy tym pamiętać, że ozonowanie nie zabezpiecza przed ich ponownym pojawieniem.

Podsumowanie

Zastosowanie ozonu jest bardzo szerokie, a gaz z łatwością radzi sobie z wieloma sytuacjami. Jest to zatem skuteczna metoda w jednorazowej walce np. z nieprzyjemnym zapachem, ale też jako profilaktyka, gdy szczególnie zależy nam na czystym powietrzu – choćby w przypadku alergików. Proces wymaga zatrudnienia specjalistycznej firmy i odpowiedniego przygotowania mieszkania, jednak nie jest to czynność, którą powtarzamy raz w tygodniu. Zwykle ozonowanie wykonuje się nie częściej niż raz na 3 miesiące.

Jak się pozbyć wilgoci? Zobacz

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023