Wiata na drewno

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 18.02.2020, Data aktualizacji: 20.07.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 37 głosów

Wiata na drewno
Jak zbudować wiatę na drewno? Budowa wiaty drewnianej krok po kroku na RynekPierwotny.pl!

Gdy przychodzi jesień i zima posiadacze kominków muszą mieć gdzie przechowywać drewno na opał. Często nie ma na nie miejsca w domu czy garażu. Rozwiązaniem jest budowa własnej wiaty na drewno przed domem lub w ogródku. Jest to bardzo przydatny element przydomowej architektury. Jeśli zostanie odpowiednio wykonany może zapewnić optymalne suszenie materiału oraz skutecznie uporządkuje przestrzeń przed domem.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym jest wiata na drewno
 • jak ją wykonać
 • gdzie najlepiej ją umiejscowić

Wiata na drewno – co to jest?

Wiata na drewno może tworzyć przydomowy element architektury, lub być wolnostojącą drewutnią. Jest niezwykle potrzebna dla osób, które używają tego materiału do ogrzewania domu. Tylko odpowiednio długo sezonowane drewno nadaje się na opał w kominku czy domowym kotle. Okres ten może wynieść od 18 do 24 miesięcy. Przez ten czas celem jest doprowadzenie, aby wilgotność drewna utrzymywała się na poziomie 20%. Wtedy pali się dłużej i wytwarza więcej ciepła, ponieważ generuje więcej energii opałowej. Co ważne, tak sezonowane drewno emituje mniej zanieczyszczeń do atmosfery, mniej się dymi i wytwarza zdecydowanie mniejsze ilości sadzy.

Wiata na drewno jak zrobić?

Aby odpowiednio sezonować drewno wiatę wykonuje się z kratowanych ścian, które umożliwiają swobodną wentylację i cyrkulację powietrza. Przed jej budową należy wybrać odpowiednie miejsce – najlepiej sprawdzą się te nasłonecznione, ponieważ pozwalają szybko wyschnąć drewnu. W dodatku zadaszona wiata osłania zgromadzony materiał przed deszczem i śniegiem. Warto zdecydować się również na podesty, które umożliwiają umieszczenie jej na podłożu lub ruszt uniesiony nad podłożem. W ten sposób zapewniamy obieg powietrza w kierunku góra-dół, czyli nie dopuszczamy do spleśnienia wilgotnego drewna.

 

 

Budowa wiaty drewnianej krok po kroku

Na początku skupiamy się na fundamentach pod słupy wiaty. Można je wykonać jako stopy fundamentowe betonowe kwadratowe lub okrągłe w rozstawie 1,0-1,2 m wzdłuż ścian. Kiedy wykopiemy już doły o odpowiednich wymiarach, zalewamy je betonem. Gdy zacznie wiązać pośrodku umieszczamy wsporniki słupów drewnianych. Rozkładamy betonowe bloczki fundamentowe w odpowiedniej ilości rzędów. Muszą być wykonane w takim samym rozstawie jak stopy fundamentowe, które służą do podpierania konstrukcji podestu. Na tym etapie zabezpieczamy bloczki folią izolacyjną lub papą, których zadaniem będzie ochrona całej konstrukcji przeciw wodzie.

Po tych czynnościach możemy przejść do montowania wsporników na drewniane słupy. W rogach wiaty mogą to być krawędziaki, natomiast przy wejściu i symetrycznie na tylnej ścianie, słupy w przekroju prostokątnym. Dach wiaty powinien być pochylony, dlatego też tylne słupy powinny być niżej, tak aby woda swobodnie spadała. Do słupów montuje się legary, czyli konstrukcję, która jest wsporcza dla podestu. Następnie na wierzchołkach słupów montujemy krokwie dachowe równolegle do legarów. Są one oparciem do prostopadle zamontowanych łat. Krótsze boki wiaty mocuje się od wewnątrz na jednej lub dwóch drewnianych deskach, po to aby dobrze usztywnić całą konstrukcję.

Kiedy konstrukcja jest gotowa czas na wykończenie. Podłogę montuje się z desek, które przykręca się w poprzek legarów, tak aby pozostały pomiędzy nimi szczeliny. Mają one zapewnić odpowiedni dopływ powietrza. Dach wykonuje się z płyty OSB, którą pokrywa się papą dachową. Estetyczny wygląd zapewnią deski przymocowane na krawędziach. Ściany wiaty wykańcza się deskami z odstępem między nimi, zapewniając odpowiednią wentylację wnętrza.

Wszystkie używane materiały powinny być odpowiednio zabezpieczone np. impregnatem. Po zakończeniu budowy warto też wiatę na drewno pomalować specjalną farbą do drewna lub lakierobejcą.

Ciekawym pomysłem jest wiata na drewno z palet. Jest szybka w wykonaniu, a do jej stworzenia potrzebujemy zaledwie kilku starych palet. Wystarczy je odpowiednio połączyć. Palety same w sobie mają już przestrzenie, które zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza.

Wiata na drewno przy granicy działki

Postawienie wiaty na drewno przy granicy działki z sąsiadem budzi pewne wątpliwości. Jak wskazują przepisy prawa budowlanego w przypadku działki, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2c można postawić bez żadnych formalności wiatę o powierzchni 50 m2 (przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki). Jeśli chodzi natomiast o możliwość jej lokalizacji uzależnione jest to w pierwszej kolejności od miejscowych przepisów planistycznych, które może określać miejscowy plan zagospodarowania.

Wiata teoretycznie jest uznawana za obiekt budowlany niepełniący funkcji użytkowej budynku, co oznacza, że nie trzeba jej odsuwać od granicy na 3 lub 4 m, tak jak dom. Ale jeśli chcemy tam przechowywać drewno trzeba wziąć pod uwagę przepisy rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w zakresie ochrony przeciwpożarowej budynków.

Jak wskazują przepisy w § 4 ust. 1 pkt 6 zabrania się składowania poza budynkiem w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej gałęzi, chrustu i innych materiałów palnych. Oznacza to, że wiata powinna być oddalona od granicy, chyba że ma ogniotrwałą przegrodę od strony działki sąsiedniej. Wymagania te nie są ważne w przypadku wiat rekreacyjnych ale tylko wtedy, kiedy nie mają ścian.

 
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: