Zamieszkaj na Żoliborzu

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 29.08.2022, Data aktualizacji: 30.09.2022

9 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 33 głosów

Warszawski Żoliborz – kameralna dzielnica z licznymi terenami zielonymi
Żoliborz to warszawska dzielnica, w której występuje spory popyt na zakup własnego lokum. Czym wyróżnia się ta część miasta i dlaczego jest atrakcyjnym miejscem do zamieszkania? Sprawdź.

Żoliborz to dzielnica zlokalizowana w północno-zachodniej części stolicy. Na tle pozostałych dzielnic Warszawy wyróżnia się kameralną zabudową i bogactwem terenów zielonych. Dowiedz się, dlaczego warto tu zamieszkać.

Dzięki lekturze tekstu dowiesz się m.in.:

  • jakie inwestycje są planowane na terenie Żoliborza,
  • jak przedstawia się oferta gastronomiczna, edukacyjna, kulturalna i rekreacyjna dzielnicy,
  • w jaki sposób można poruszać się po mieście i gdzie tworzą się największe korki.

Żoliborz – informacje ogólne

Nazwa dzielnicy pochodzi od francuskiego zwrotu „Joli Bord”, który w języku polskim oznacza piękny brzeg. Określenie to odnosi się do skarpy wiślanej, z której rozciągają się atrakcyjne widoki.

Żoliborz dzieli się na 3 rejony:

  • Sady Żoliborskie,
  • Stary Żoliborz,
  • Marymont-Potok.

Jest najmniejszy pod względem powierzchni (8,47 km²) ze wszystkich dzielnic w stolicy. Według danych GUS z 2021 roku, lokalizację zamieszkuje 52 907 mieszkańców, a gęstość zaludnienia wynosi 6246 os./ km².

Żoliborz do dziś zachował swój kameralny charakter. Dominuje tu prosta wielorodzinna zabudowa. Nie ma natomiast zbyt wielu wysokich wieżowców.

Artystyczny Żoliborz Artystyczny Żoliborz

Położenie dzielnicy na mapie Warszawy

Żoliborz jest położony na lewym brzegu Wisły, w północno-zachodniej części stołecznego miasta. Graniczy z Bemowem, Bielanami, Śródmieściem oraz Wolą. Jego wschodnia część znajduje się bezpośrednio nad brzegiem Wisły.

Nowe mieszkania na sprzedaż Żoliborz

Planowany rozwój dzielnicy

W najbliższych latach na terenie Żoliborza zostanie zrealizowanych wiele inwestycji, które mają przyczynić się do jego rozwoju.

Planowana jest przebudowa budynku zlokalizowanego przy ulicy Śmiałej 21, który ma pełnić funkcję siedziby Żoliborskiego Domu Kultury. W ramach inwestycji powstanie m.in. pracownia fonograficzna, studio nagrań, kawiarenka, sala teatralno-kinowa, zaplecze do przechowywania instrumentów, a także pracownie, w tym komputerowa, językowa czy krawiecka.

Na Żoliborzu powstanie również zespół przedszkolno-żłobkowy przy ulicy Ficowskiego. Będzie to 3-piętrowy budynek mogący pomieścić 200 dzieci w przedszkolu oraz 150 w żłobku. Zostanie wyposażony m.in. w salę gimnastyczną oraz miejsce do integracji sensorycznej.

Kolejna ważna inwestycja w lokalizacji to wybudowanie nowego Środowiskowego Domu Samopomocy. Będzie mogło w nim zamieszkać 30 pacjentów z chorobami psychicznymi oraz 30 z niepełnosprawnościami umysłowymi i sprzężonymi. Powstaną zarazem nowe tereny zielone, w tym ogródki warzywne dla podopiecznych.

W planach miasta jest także remont zlokalizowanego przy ulicy Potockiej Ośrodka Sportu i Rekreacji. Projekt inwestycji zakłada modernizację stadionu lekkoatletycznego. Powstaną również nowe sale sportowe, boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią, ścianka wspinaczkowa, skatepark oraz tereny zielone i rekreacyjne.

Atrakcje i miejsca warte zobaczenia

W lokalizacji znajduje się wiele wartych zobaczenia zabytków i innych atrakcji turystycznych. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • Fort Sokolnickiego Cytadeli Warszawskiej,
  • Muzeum Sportu i Turystyki przy ul. Wybrzeże Gdyńskie,
  • Muzeum Katyńskie przy ul. Jana Jeziorańskiego,
  • Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej przy ulicy Skazańców,
  • neoklasycystyczny kościół św. Jana Kantego,
  • modernistyczny kościół św. Stanisława Kostki w Warszawie,
  • modernistyczny kościół Matki Boskiej Królowej Polski,
  • Twierdza Zmartwychwstanek przy ul. Krasińskiego,
  • galerie sztuki przy ul. Alei Wojska Polskiego, Mysłowickiej i Krasińskiego.
Fort Sokolnickiego Fort Sokolnickiego

Bezpieczeństwo dzielnicy

Żoliborz od wielu lat znajduje się na czołowych pozycjach w rankingach najbezpieczniejszych dzielnic Warszawy. Stosunkowo często w lokalizacji tej dochodzi jednak do wypadków drogowych na trasach szybkiego ruchu i aktów wandalizmu. Sporym problemem jest również nieprawidłowe parkowanie.

Oferta dla dzieci

Dzielnica oferuje wiele atrakcji i zajęć pozalekcyjnych dla dzieci. Mogą one korzystać z nowoczesnych placów zabaw. Najpopularniejszy z nich znajduje się w Parku Stefana Żeromskiego, gdzie do dyspozycji są m.in. zjeżdżalnie, ścianka wspinaczkowa i piaskownice, sprężynowe bujaki i liczne ławeczki. Teren placu jest wyłożony tartanem.

Sporą popularnością cieszą się także zajęcia judo dla dzieci, które są organizowane w Szkole Podstawowej nr 68.

Komunikacja na Żoliborzu

Komunikacja w dzielnicy cechuje się wysokim poziomem. Mieszkańcy mogą szybko dotrzeć do centrum i pozostałych części Warszawy zarówno samochodem, autobusem, tramwajem, jak i metro. Niedaleko znajduje się również stacja kolejowa Warszawa Gdańska.

Kierowcy mogą szybko dostać się do południowych rejonów stolicy drogą ekspresową S8. Przez Żoliborz przebiega także droga wojewódzka 63, trasy europejskie E67, E77 oraz drogi krajowe nr 8 i 7. Sporym problemem jest niewystarczająca liczba miejsc parkingowych.

Komunikacja na Żoliborzu

Ile zajmuje dojazd do centrum?

Najszybciej (w około 10 minut) można dostać się do centrum trasą metro ze stacji Plac Wilsona. Dojazd autobusem lub samochodem poza godzinami szczytu zajmuje kilkanaście minut. Do Śródmieścia można także dojechać na rowerze – w zależności od kondycji rowerzysty potrwa to około 20-30 minut.

Tramwaje

Z Żoliborza można dojechać tramwajem do następujących dzielnic – Śródmieście, Wola, Mokotów i Praga Północ. W lokalizacji funkcjonują następujące linie tramwajowe:

  • 35 (Wyścigi-Nowe Bemowo),
  • 33 (Metro Młociny-Kielecka),
  • 28 (Piaski-Dworzec Wschodni)
  • 27 (Metro Marymont-Cm. Wolski),
  • 22 (Wiatraczna-Piaski),
  • 15 (Marymont Potok-P+R Aleja Krakowska),
  • 6 (Metro Młociny-Gocławek).

Autobusy

Przez dzielnicę przebiega kilkanaście linii autobusowych. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • 518 (Pl. Trzech Krzyży-Nowodwory),
  • 185 (Gwiaździsta-Ursynów Zach.),
  • 181 (Cm. Północny-Pl. Wilsona),
  • 157 (Gwiaździsta-Szczęśliwice),
  • 122 (Gwiaździsta-Os. Górczewska),
  • 116 (Wilanów-Chomiczówka),
  • 114 (Bródno Podgrodzie-Młociny UKSW).

Metro

Na Żoliborzu do dyspozycji mieszkańców są dwie stacje linii M1 metro: Na placu Wilsona (A18) i na Marymoncie (A19). Na obu znajduje się Punkt Obsługi Pasażerów ZTM.

Metro Plac Wilsona

Dworce / zajezdnie

W odległości kilku kilometrów od dzielnicy położony jest dworzec kolejowy Warszawa Gdańska. Przy stacji Metro Marymont powstał węzeł przesiadkowy, z którego można dotrzeć autobusem do Nieporętu, Zegrza i Bielan. Pętla autobusowa jest zlokalizowana przy ulicy Gwiaździstej.

W dzielnicy funkcjonują także dwie pętle tramwajowe – Marymont-Potok i Metro Marymont oraz zajezdnia tramwajowa „Żoliborz” przy ul. Zgrupowania AK.

Ścieżki rowerowe

Żoliborz słynie z dobrze rozwiniętej infrastruktury rowerowej. Rowerzyści mogą dojechać przebiegającymi przez dzielnicę ścieżkami m.in. do Śródmieścia, na Bielany czy Młociny. Do najpopularniejszych tras zalicza się nadwiślański szlak rowerowy oraz ścieżka Ursynów-Żoliborz.

Ścieżki rowerowe na Żoliborzu

Korki – gdzie najczęściej występują?

W godzinach szczytu zatory drogowe najczęściej tworzą się w rejonach następujących miejsc:

  • ulica Popiełuszki,
  • ulica Broniewskiego,
  • ulica Andersa,
  • ulica Mickiewicza,
  • wiadukt przy Moście Gdańskim.

Planowane inwestycje drogowe

Na Żoliborzu w najbliższych latach zostanie zrealizowanych wiele inwestycji drogowych. Do najważniejszych z nich można zaliczyć przebudowę ulicy Przasnyskiej na odcinku Rydygiera-Krasińskiego – inwestycja będzie także obejmować utworzenie nowego ronda na skrzyżowaniu z ulicą Rydygiera. Planowane jest również oświetlenie przejścia dla pieszych przez ulicę Krasińskiego.

W planach miejscowych władz znajduje się również przebudowa ulicy Śmiałej na odcinku od ulicy Hauke-Bosaka do ulicy gen. J. Zajączka. Ma dojść m.in. do wymiany krawężników, chodników, podbudowy jezdni i zjazdów, a także przebudowy odwodnienia i oświetlenia.

Jeszcze innymi zakładanymi inwestycjami drogowymi są oświetlenie chodnika przy Szkole Podstawowej nr 27 za pomocą trzech latarni oraz oświetlenie ulicy Broniewskiego przy użyciu 25 latarni LED.

ul Rydgiera, Żoliborz ul. Rydgera, Żoliborz 

Edukacja na Żoliborzu

Dzielnica oferuje bogatą ofertę dydaktyczną dla osób w każdym wieku. Funkcjonuje tutaj wiele placówek publicznych i prywatnych. W instytucjach edukacyjnych sektora publicznego znajduje zatrudnienie 1815 nauczycieli.

Żłobki i przedszkola

W lokalizacji funkcjonuje 13 przedszkoli publicznych i 3 publiczne żłobki, a także wiele placówek prywatnych. Rodzice mogą wybierać dla swoich dzieci m.in. oddziały integracyjne, dwujęzyczne i Montessori.

Szkoły podstawowe

Na Żoliborzu można posłać dziecko do jednej z dziewięciu publicznych szkół podstawowych i kilkunastu niepublicznych. Największą i najnowocześniejszą placówką jest otwarta w 2022 roku Szkoła Podstawowa nr 396 przy ulicy Anny German.

Licea i technika

W dzielnicy funkcjonują 3 publiczne licea ogólnokształcące – LXIV Liceum Ogólnokształcące Stanisława Ignacego Witkiewicza, XVI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefanii Sempołowskiej i I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Bolesława Limanowskiego. Za najbardziej prestiżowe z nich uchodzi LXIV LO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, które w 2022 roku zajęło 11 miejsce w rankingu warszawskich liceów serwisu Perspektywy.pl.

Młodzież może również podjąć naukę w prywatnych liceach, w tym w Liceum Filmowym przy Warszawskiej Szkole Filmowej i Liceum Ogólnokształcącym Kreacji Gier Wideo. Oferta edukacyjna obejmuje także technika, m.in. Technikum Elektryczne nr 2 im. Synów Pułku, Technikum Mechaniczne nr 7, Technikum Samochodowe nr 3 i Technikum Elektroniczne nr 3 im. Żołnierzy AK „Żywiciel”.

Uczelnie wyższe

W lokalizacji znajduje się siedziba Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Absolwenci szkół średnich mogą również studiować na prywatnych uczelniach – Warszawskiej Szkole Filmowej, Mazowieckiej Uczelni Medycznej oraz Wyższej Szkole Bezpieczeństwa i Ochrony.

Rekreacja na Żoliborzu

Dzielnica słynie z bogatej oferty zajęć rekreacyjnych dla osób w każdym wieku. Można wypocząć na terenie lokalnych parków, a także aktywnie spędzić czas poprzez uczestnictwo w zajęciach sportowych.

Tereny zielone

Powierzchnia terenów zielonych na Żoliborzu wynosi 250 ha. Znajdują się tutaj liczne parki miejskie, w tym Park Stefana Żeromskiego i Park Kępa Potocka. Popularnym terenem zielonym jest także Plac Wilsona.

Park Kępa Potocka Park Kępa Potocka

Miejsca przeznaczone do rekreacji

W dzielnicy do dyspozycji mieszkańców są m.in. liczne siłownie plenerowe, korty tenisowe i boiska do gier zespołowych.

Ważnym miejscem jest Ośrodek Sportu i Rekreacji, na terenie którego znajdują się m.in. baseny, jacuzzi i sauna. Za popularną przestrzeń rekreacyjną uchodzą również Sady Żoliborskie z ofertą SPA i beauty. W lokalizacji znajduje się także plaża Żoliborz na piaszczystej skarpie przy Wiśle.

Żoliborska gastronomia i kultura

Żoliborz słynie z bogatej oferty gastronomicznej – można w tej lokalizacji zjeść zarówno tradycyjne dania kuchni polskiej, jak i egzotycznej, w tym azjatyckiej czy tureckiej. Funkcjonuje tutaj także wiele placówek kulturalnych, m.in. biblioteki, kina i teatry.

Gdzie zjeść w dzielnicy?

Popularna strefa gastronomiczna znajduje się w rejonach Placu Inwalidów. Mieszkańcy mogą skorzystać tutaj z oferty wielu restauracji, w tym włoskiej Trattoria Rucola, która serwuje lokalne specjały Italii, np. pizzę na cienkim cieście i makarony. Warto zjeść także pączka ze słynnej pączkarni „Warszawskie Pączki” oraz wybrać się na lody do lodziarni „Ulica Baśniowa”.

W okresie od wiosny do jesieni na Żoliborzu organizowany jest weekendowy targ śniadaniowy przy alei Wojska Polskiego. Na miejscu można spróbować egzotycznych potraw z różnych części świata.

Rozrywka w dzielnicy

W lokalizacji funkcjonują kina i teatry – Kino Wisła, Teatr Komedia oraz Teatr TrzyRzecze. Mieszkańcy mogą również wybrać się na seans kinowy do Cinema City w centrum handlowym Westfield Arkadia.

Teatr Komedia Teatr Komedia

Gdzie wybrać się na zakupy?

Najpopularniejszym ośrodkiem handlowo-usługowym jest centrum Westfield Arkadia, które znajduje się na granicy Żoliborza i Śródmieścia. Zakupy można także zrobić w wielu miejscowych dyskontach i supermarketach, m.in. w Biedronce, Carrefourze i Delikatesach Top Market. W dzielnicy funkcjonuje również bazar na Marymoncie.

Zdrowie

Dzięki licznym terenom zielonym i bogatej ofercie zajęć sportowych mieszkańcy dzielnicy mogą zadbać o swoje zdrowie. Mają także możliwość korzystania z wielu placówek medycznych.

Jakość powietrza i wody

Sporym problemem na Żoliborzu jest smog. Często dochodzi tutaj do przekroczenia dopuszczalnych poziomów zawartości szkodliwych substancji w powietrzu. Stanowi to głównie efekt sporego natężenia ruchu drogowego oraz ogrzewania mieszkań paliwami stałymi. Szansą na poprawę sytuacji jest wprowadzona w życie uchwała antysmogowa dla Mazowsza, która zabrania od października 2023 roku palenia węglem.

Jakość wody kranowej w dzielnicy jest zadowalająca, co potwierdza Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Można bez obaw pić ją prosto z kranu.

Stary Żoliborz Stary Żoliborz

Oferta placówek medycznych

Na Żoliborzu funkcjonuje Samodzielny Publiczny Zespół Lecznictwa Otwartego, Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej, Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej, a także liczne przychodnie i apteki, w tym całodobowa przy Jana Pawła II.

Warto wiedzieć o dzielnicy

Żoliborz to jedna z najatrakcyjniejszych dzielnic do zamieszkania w Warszawie. Znajduje się tutaj wiele terenów zielonych, liczne strefy rekreacyjne, a także bogata oferta dydaktyczna, gastronomiczna i rozrywkowa. Lokalizacja jest dobrze skomunikowana z pozostałymi częściami miasta i znajduje się blisko centrum. Do jej najważniejszych wad można zaliczyć częste korki, smog oraz niewystarczającą liczbę miejsc parkingowych.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    nagroda forbes 2022
    nagroda forbes 2021
    nagroda digital excellence awards 2022
    nagroda laur klienta 2023
    nagroda dobry pracodawca 2023
    nagroda gazele biznesu 2023
    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: