Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Ile zapłacisz za nowe mieszkanie w Warszawie? [RAPORT]

Paulina Bartkowska
Paulina Bartkowska

Data publikacji: 16.11.2020, Data aktualizacji: 20.07.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 25 głosów

Warszawski rynek mieszkaniowy - III kw. 2020
Ile kosztowało mieszkanie w Warszawie w III kw. 2020? Gdzie powstało najwięcej inwestycji? Sprawdziliśmy, Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl!

W III kwartale 2020 r. liczba inwestycji deweloperskich zwiększyła się z 329 do 333 projektów. Obecnie najwięcej nowych inwestycji powstaje na terenie Białołęki i Mokotowa, natomiast do dzielnic z ich najmniejszą liczbą należą Żoliborz, Wesoła, Rembertów i Ochota. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak wygląda podaż mieszkań w Warszawie
 • w których stołecznych dzielnicach zapłacimy najmniej za mieszkanie
 • w której warszawskiej dzielnicy znajdują się najdroższe mieszkania

Jeśli chodzi o ilość dostępnych mieszkań na terenie całej Warszawy, zaobserwowano niewielki, wynoszący zaledwie 2 proc., wzrost podaży z 16 913 ofert (w II kw. 2020 roku) do 17 242 ofert (w III kw. 2020 roku). Bez wątpienia wzrost wystawionych na sprzedaż lokali miał związek z rosnącą liczbą mieszkań w takich dzielnicach jak Białołęka, Praga-Południe i Wola.

Parkur Residence - inwestycja

O zróżnicowaniu oferty stołecznych deweloperów mogą świadczyć oferowane metraże oraz średnie ceny mieszkań. W III kwartale 2020 roku największą średnią powierzchnię odnotowano na Wilanowie - 105 mkw, a najmniejszą na Pradze-Południe - 44 mkw. Natomiast najdroższe mieszkania można było kupić w Śródmieściu za ok. 1 371 605 zł, natomiast najtańsze na Rembertowie za nieco ponad 346 000 zł. 

Ilość inwestycji w Warszawie III kw. 2020 - zestawienie

Ceny w warszawskich dzielnicach

Wiele osób marzących o zakupie swoich własnych czterech kątów liczyło, że wprowadzony w marcu lockdown wpłynie na znaczne obniżki cen. Niestety tych w dalszym ciągu nie widać i jak na razie nic nie wskazuje na to, że ta sytuacja ulegnie zmianie.

W porównaniu z poprzednim kwartałem ceny nowych mieszkań uległy niewielkiemu wzrostowi, wynoszącemu zaledwie 0,2 proc. Choć obecnie możemy mówić o stabilizacji na stołecznym rynku mieszkaniowym, to warto wspomnieć, że w ciągu roku średnia cena 1 mkw. w stolicy wzrosła aż o 7,9 proc. (z 9 600 zł/mkw w III kw. 2019 r. do 10 365 zł/mkw. w III kw. 2020 r.).

POBIERZ RAPORT "RYNEK MIESZKANIOWY W WARSZAWIE III KW. 2020"

W okresie lipiec - październik, największa podwyżka cen widoczna była na Bielanach (+4,9 proc.), które pod względem stawek - ponad 12 000 zł/mkw. możemy zaliczyć już do prestiżowych lokalizacji. Warto pamiętać, że ta określana mianem “zielonych płuc” stolicy dzielnica jest mocno zróżnicowana cenowo. Na koszty, jakie będziemy musieli ponieść za zakup nowego lokum, wpływa m.in. odległość inwestycji od stacji metra.

Czy w III kwartale kupujący mogli liczyć na znaczne obniżki? Niestety, w żadnej z dzielnic nie odnotowano spadku cen mieszkań o więcej niż 0,6 proc. Wpływ na to miał m.in. wzrost sprzedaży lokali o ok. 40 proc. jaki stołeczni deweloperzy odnotowali w okresie IV - VI 2020.

Najdroższe i najtańsze dzielnice

Już od kilku kwartałów, dzielnicą, która systematycznie zwiększa swoje znaczenie na rynku mieszkaniowym w Warszawie jest Wawer. Co sprawia, że wybiera go coraz więcej osób? 

Bez wątpienia na wzrost znaczenia tańszych dzielnic, w tym Wawra, ma wpływ bardziej restrykcyjna polityka banków. Dla przypomnienia chodzi zarówno o wzrost wymagań dotyczących wysokości wkładu własnego, w niektórych instytucjach nawet do 30 procent depozytu, a także wykluczenie niektórych branż uznawanych za ryzykowne, jak np. turystyka czy branża eventowa. 

Osoby szukające tańszego mieszkania powinny przygotować się na to, że w Warszawie najniższa średnia cena ofertowa wynosi już ponad 7 tys. zł/mkw. Do najbardziej atrakcyjnych cenowo dzielnic należą Wesoła (7172 zł/mkw.), Białołęka (7715 zł/mkw.), Rembertów (7706 zł/mkw.) oraz wspomniany wyżej Wawer (7939 zł/mkw.).

Najdroższą stołeczną dzielnicą bez zmian pozostaje Śródmieście (17 654  zł/mkw.). Na podium znalazły się również Wola (14 299 zł/mkw.) i Ochota (13 933 zł/mkw.).

Ceny i średni metraż w Warszawie III kw. 2020

Oferta stołecznych deweloperów

Deweloperzy starają się dostosować ofertę do gustów i potrzeb swoich klientów, dlatego w na stołecznym rynku mieszkaniowym niezmiennie dominują mieszkania dwu- i trzypokojowe o powierzchni do 60 mkw. 

Osoby szukające swojego pierwszego lokum oraz inwestorzy powinni zainteresować się ofertą kawalerek i małych mieszkań dwupokojowych na Rembertowie oraz Pradze-Północ, gdzie ich ilość zdecydowanie wyróżnia się na tle całej oferty stołecznych deweloperów. Ich najmniejszą ilość znajdą na Żoliborzu, Ochocie i Wilanowie, gdzie zwłaszcza w ostatniej wspomnianej dzielnicy dominują duże metraże.

Co warto odnotować, średni metraż różni się w zależności od dzielnicy. Największe mieszkania mają do dyspozycji osoby chcące zamieszkać na Wilanowie - ok. 105 mkw., z kolei nabywcy poszukujący mniejszych nieruchomości z pewnością znajdą idealne lokum na Pradze-Północ i w Rembertowie, gdzie średnia powierzchnia wynosi kolejno 44 mkw. i 46 mkw. 

Informacja prasowa przygotowana na podstawie raportu eksperckiego “Rynek mieszkaniowy w Warszawie — III kw. 2020 r.” udostępnionego przez analityków portalu RynekPierwotny.pl.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023