Zamieszkaj w Wesołej

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 20.09.2022, Data aktualizacji: 30.09.2022

9 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 2 głosów

Warszawska Wesoła – zielona dzielnica, w której warto zamieszkać
Wesoła to spokojna dzielnica Warszawy, która szybko się rozwija i staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem do zamieszkania. Chcesz wiedzieć dlaczego? Sprawdź.

Wesoła to najmłodsza warszawska dzielnica, która słynie z wielu terenów zieleni i miejsc rekreacji. Przeczytaj, jak się w niej żyje. Sprawdź, jakie inwestycje zostaną niebawem zrealizowane.

Po przeczytaniu artykułu, będziesz wiedzieć m.in.:

 • czy lokalizacja jest przyjazna dla dzieci
 • jaki jest plan rozwoju dzielnicy
 • czy Wesoła to bezpieczne miejsce do zamieszkania

Wesoła – informacje ogólne

Wesoła została przyłączona do granic Warszawy w 2002 roku, co czyni ją najmłodszą dzielnicą w stolicy. Ma powierzchnię 22,94 km² i znajduje się w obszarze Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

Łączna liczba mieszkańców – według danych GUS z 2021 roku – wynosi 25 926, co oznacza, że w stolicy mniej osób zamieszkuje jedynie Rembertów. Gęstość zaludnienia wynosi 1130 osób/km² – mniejszą ma tylko Wawer.

W dzielnicy obowiązuje podział na 5 osiedli wg Miejskiego Systemu Informacji:

 • Stara Miłosna,
 • Groszówka,
 • Wola Grzybowska,
 • Stara Miłosna,
 • Zielona-Grzybowa.
Plac wojska polskiego kosciol jana pawla ii Wesola WarszawaKościół Jana Pawła II w Wesołej na Placu Wojska Polskiego 

Położenie dzielnicy na mapie Warszawy

Wesoła jest zlokalizowana we wschodniej części stolicy Polski. Graniczy od zachodu z Wawrem i Rembertowem, od północy z Zielonką, od wschodu z Sulejówkiem, a od południa z Wiązowną.

Planowany rozwój dzielnicy

W najbliższych kilku latach jest planowane zrealizowanie wielu inwestycji, które mają przyczynić się do rozwoju Wesołej.

Z końcem 2023 roku ma zostać zakończona budowa nowej siedziby CLXIII Liceum Ogólnokształcącego. Nowoczesna szkoła mieszcząca 600 uczniów znajdzie się przy ulicy Słowackiego i stanie się pierwszym publicznym LO w Wesołej. W ramach inwestycji zostanie wybudowana m.in. siłownia, sala sportowa, aula widowiskowa i wewnętrzne patio.

W planach jest również budowa kulturoteki na osiedlu Stara Miłosna w Wesołej. Inwestycja zakłada m.in. wybudowanie sali widowiskowej na 150 osób, strefy relaksu oraz miejsca służącego ekspozycji wystaw.

W dzielnicy powstanie także pokazowy ogród deszczowy, który umożliwi upowszechnianie wiedzy na temat sposobów zagospodarowywania wód opadowych oraz aranżacji przestrzeni. W ogrodzie znajdzie się m.in. wiata, tablice edukacyjne i ławki – w tym niektóre z zadaszeniem. Teren inwestycji będzie obejmował ulice Skalistą i Majową.

Inne planowane inwestycje w Wesołej to:

 • budowa przystanków autobusowych przy ulicy Cieplarnianej – w tym przebudowa ścieżki rowerowej i chodnika,
 • budowa plenerowych poidełek na placu zabaw przy ul. A. Kostki-Napieralskiego i na placu zabaw przy ul. Akacjowej,
 • remont dachu hali sportowej SP nr 385 przy ulicy Klimatycznej,
 • budowa boiska „Uliczny futbol” przy pl. Wojska Polskiego oraz modernizacja istniejącego boiska z nawierzchnią trawiastą wraz z montażem krzesełek dla kibiców,
 • powstanie nowej sieci kanalizacyjnej i wodociągowej (2,2 km) przy ulicach Piaskowej, Zacisznej, Dobrej, Wschodniej i Krasickiego.

Atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Wesoła słynie z wielu atrakcji turystycznych, tym zabytków. Warto zobaczyć zwłaszcza:

 • teren Mazowieckiego Parku Krajobrazowego,
 • Bagno Jacka,
 • Kościół Parafialny Opatrzności Bożej ufundowany przez księcia Emanuela Bułhaka,
 • Kościół Parafialny Św. Antoniego Padewskiego w Starej Miłośnie,
 • Polichromie Jerzego Nowosielskiego,
 • Głaz Piłsudskiego,
 • Kamień Żołnierzy Rzeczypospolitej i Harcerzy,
 • Schrony Przedmościa Warszawskiego,
 • Pomnik Ofiar Żydowskich,
 • Obelisk poświęcony mieszkańcom Wesołej,
 • Kamień Armii Krajowej i Szarych Szeregów.
Mazowiecki Park Krajobrazowy Mazowiecki Park Krajobrazowy - Macierowe Bagno

Bezpieczeństwo dzielnicy

Lokalizacja od wielu lat jest uznawana za jedną z najbezpieczniejszych w całej stolicy. Potwierdzeniem tego są zarówno policyjne statystyki przestępstw, jak i odczucia samych mieszkańców.

Nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwają policjanci z Komisariatu Policji Warszawa Wesoła przy ulicy 1 Praskiego Pułku.

Do najważniejszych zagrożeń w dzielnicy zalicza się nieprzepisową jazdę kierowców, którzy często przekraczają dopuszczalną prędkość i wyprzedzają w bezpośrednich rejonach przejść dla pieszych. Wesoła została w 2021 roku wskazana przez wojewodę mazowieckiego jako jeden z obszarów zagrożonych w związku z wykryciem wścieklizny u zwierząt.

Oferta dla dzieci

W dzielnicy znajduje się sporo ogólnodostępnych placów zabaw dla dzieci, w tym na Placu Wojska Polskiego oraz przy ulicach Jana Pawła II, Jeździeckiej, Warszawskiej, Napieralskiego i Akacjowej.

Najmłodsi mogą uczestniczyć w warsztatach i innych zajęciach aktywizacyjnych organizowanych przez Dom Kultury oraz miejscowe biblioteki. Do dyspozycji dzieci jest również sala zabaw Miejskie Zoo przy al. Piłsudskiego.

Rodzice mogą zachęcić swoje pociechy do uczestnictwa w zajęciach sportowych na terenie Wesołej, m.in. klubie KS Wesoła, Akademii Sportu Michała Maliszewskiego czy Karate Klubie Wesoła.

Komunikacja w Wesołej

Dzielnica jest przeciętnie skomunikowana z pozostałymi częściami stolicy. Mieszkańcy mogą korzystać głównie z połączeń linii autobusowych i kolejowych. Przez Wesołą przebiega droga wojewódzka nr 61 oraz droga krajowa nr 2.

Ile zajmuje dojazd do centrum?

Najszybciej do Śródmieścia można dojechać pociągiem Szybkiej Kolei Miejskiej – zajmuje to około 20 minut. Dojazd samochodem i autobusem trwa około pół godziny, jednak może się znacznie wydłużyć (do około 60 minut) w godzinach szczytu z powodu korków.

Warszawskie autobusy Warszawskie autobusy

Tramwaje

Na terenie Wesołej nie funkcjonuje żadna linia tramwajowa. Najbliższy przystanek jest zlokalizowany przy Dworcu Warszawa Wschodnia im. Romana Dmowskiego między Pragą-Północ a Pragą Południe.

Autobusy

Mieszkańcy dzielnicy mogą korzystać z wielu połączeń autobusowych. Do najważniejszych linii można zaliczyć:

 • 514 (Wola Grzybowska-Metro Politechnika),
 • 198 (Stara Miłosna-PKP Wesoła),
 • 115 (Aleksandrów-Mokry Ług),
 • 411 (Stara Miłosna-Metro Politechnika),
 • 183 (Wiatraczna-Zielona),
 • 502 (Stara Miłosna-Metro Politechnika),
 • 173 (Stara Miłosna-Dworzec Wschodni),
 • 147 (Stara Miłosna-Dw. Wschodni).

Metro

Lokalizacja jest jak dotąd pozbawiona stacji metra. Najbliższa stacja linii M2 (Dworzec Wileński) znajduje się w dzielnicy Praga-Północ.

Dworce / zajezdnie

W Wesołej nie ma żadnego dworca ani zajezdni. Funkcjonuje natomiast przystanek kolejowy Warszawa Wesoła przy ul. Władysława Raczkiewicza, z którego odjeżdżają pociągi Warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich. 

Ścieżki rowerowe

Przez południową część dzielnicy biegnie kilka ścieżek dla rowerzystów. Większość z nich przebiega przez Osiedle Stara Miłosna, np. trasa wzdłuż ul. Jana Pawła II i ul. Gościniec.

Inna ścieżka jest poprowadzona wzdłuż ulicy Raczkiewicza, a jeszcze inne przebiegają przez ulice Niemcewicza, Mazowiecką, Wspólną, 1 Praskiego Pułku, Armii Krajowej i Wolę Grzybowską.

ścieżki rowerowe w dzielnicy Wesoła

Korki – gdzie najczęściej występują?

Zatory drogowe tworzą się najczęściej w okolicach stacji kolejowej Warszawa Wesoła, na ulicach 1 Praskiego Pułku i Bartosza Głowackiego.

Planowane inwestycje drogowe

Jedną z najważniejszych inwestycji drogowych zaplanowanych na najbliższe lata jest budowa Wschodniej obwodnicy Warszawy – przebiegającej przez Wesołą i Rembertów trasy ekspresowej.

Planowana jest także modernizacja układu drogowego osiedla Plac Wojska Polskiego. Inwestycja ma obejmować budowę drogi przy ogródkach działkowych oraz drogi przy przedszkolu.

Inne mające powstać inwestycje drogowe to:

 • budowa ul. Szlacheckiej wraz z kanalizacją deszczową,
 • budowa drogi od ul. Berenta,
 • przebudowa ul. Starzyńskiego i budowa odwodnienia,
 • budowa ulic Dworkowej, Fiołków, Kolendrowej, Saren i Szlacheckiej z kanalizacją deszczową,
 • budowa ulic Konwaliowej, Narutowicza, Słowackiego, Niemcewicza, Długiej, Borkowskiej, Malwy i Cienistej.

Edukacja – oferta dzielnicy Wesoła

W dzielnicy nie znajduje się zbyt wiele placówek edukacyjnych. Brakuje zwłaszcza żłobków, przedszkoli i szkół wyższych.

Żłobki i przedszkola

W Wesołej znajdują się tylko 4 żłobki – Żłobek nr 53 przy ulicy Akacjowej, Mini Żłobek - Oddział Żłobka nr 53 Praskiego Pułku, Żłobek nr 67 A.P Łaguny i Placówka nr 134 Gabikar - dzienny opiekun.

Do dyspozycji rodziców z dziećmi jest także kilka publicznych przedszkoli – przy ulicach Armii Krajowej, 1 Praskiego Pułku, Jeździeckiej, Nowowiejskiej, Poezji, Łaguny, Trakcie Brzeskim i Placu Wojska Polskiego. W dzielnicy znajdują się także przedszkola niepubliczne, w tym Montessori przy ul. Jana Pawła II.

Szkoły podstawowe

W lokalizacji znajduje się 6 publicznych szkół podstawowych – przy ulicach Brata Alberta, Armii Krajowej, Cieplarnianej, Klimatycznej, Placu Wojska Polskiego i Trakcie Brzeskim. Funkcjonuje również kilka placówek prywatnych, w tych dwujęzyczne.

Licea i technika

Obecnie w Wesołej znajduje się tylko jedna publiczna szkoła średnia – CLXIII Liceum Ogólnokształcące. Jej placówka jest zlokalizowana przy ulicy Klimatycznej, lecz powstaje nowy budynek przy ulicy Słowackiego. Uczniowie mogą wybrać jedną z czterech klas: humanistyczną, ekonomiczną, biologiczno-chemiczną lub lingwistyczno-społeczną.

W lokalizacji funkcjonuje także kilka niepublicznych liceów – przy ulicach Trakt Brzeski, Kruszyny i Al. Marszałka Piłsudskiego. Za najbardziej prestiżowe uchodzi Prywatne LO im. Zofii i Jędrzeja Moraczewskich, które znalazło się wśród 100 najlepszych warszawskich liceów rankingu portalu Perspektywy.pl.

Uczelnie wyższe

W dzielnicy nie znajduje się żadna szkoła wyższa.

edukacja w dzielnicy Wesoła

Rekreacja – jak spędzać czas w dzielnicy Wesoła?

Wesoła oferuje mieszkańcom wiele atrakcyjnych miejsc do rekreacji, gdzie można wypocząć i uprawiać różne sporty.

Tereny zielone

Na terenie dzielnicy znajduje się spora powierzchnia lasów – głównie sosnowych, lecz nie brakuje brzóz i dębów.

Do najatrakcyjniejszych terenów zielonych można zaliczyć:

 • obszar Mazowieckiego Parku Krajobrazowego,
 • rezerwat Bagno Jacka z malowniczymi mokradłami,
 • torfowisko Macierowe Bagno,
 • Bagno Śmiardki,
 • Las Milowy.

Miejsca przeznaczone do rekreacji

Do popularnych miejsc rekreacji zaliczają się m.in.:

 • Ośrodek Szkoleniowy Sportów Konnych i Rekreacji w Starej Miłośnie,
 • Ognisko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej,
 • park linowy w Starej Miłośnie,
 • Aqua Park Wesolandia z wodospadami, zjeżdżalniami i sztuczną rzeką,
 • siłownie plenerowe, m.in. przy ulicy Akacjowej, Granicznej i Jeździeckiej,
 • rolkostrada przy ul. Niemcewicza i 1 Praskiego Pułku,
 • Młodzieżowy Park Kultury i Rekreacji,
 • lodowisko przy ul. Armii Krajowej.
Ośrodek Kultury - Warszawa Wesoła Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła 

Gastronomia i kultura – Warszawa Wesoła

W dzielnicy nie brakuje wartych uwagi punktów gastronomicznych i obiektów kulturalnych. Rozrywkę zapewnia zwłaszcza miejscowy Ośrodek Kultury.

Gdzie zjeść w dzielnicy?

Sporą popularnością cieszą się restauracje sushi przy ul. Trakt Brzeski i Wspólnej. W dzielnicy znajduje się także sporo lokali z tradycyjną kuchnią polską, w tym Villa Park Wesoła, Karczma Smaczna Chata i Trakt. Nie brakuje także pizzerii, np. Carmelo, Dolce Vita czy Klimat.

W dzielnicy znajdują się również punkty popularnych sieci fast food, w tym McDonald’s i KFC.

Rozrywka w dzielnicy

Ośrodek Kultury Dzielnicy Wesoła organizuje dla mieszkańców m.in. seanse filmowe, przedstawienia teatralne, koncerty, wieczory poetyckie, wystawy i wernisaże.

Gdzie wybrać się na zakupy?

Najpopularniejszym ośrodkiem handlowym jest N-Park przy ul. Trakt Brzeski. Na zakupy można także wybrać się do Galerii Wesoła oraz supermarketów znanych sieci, w tym Biedronka, Lidl czy Brico Marche.

Zdrowie – dzielnica Wesoła

Dzięki sporej powierzchni terenów zielonych i bogatej ofercie sportowo-rekreacyjnej, mieszkańcy mogą zadbać o swoje zdrowie na świeżym powietrzu. W dzielnicy znajduje się kilka placówek służby zdrowia.

Zdrowie w dzielnicy Wesoła

Jakość powietrza i wody

Ze względu na sporą ilość zieleni i stosunkowo niewielki ruch, problem smogu w lokalizacji jest mniej nasilony niż w wielu innych częściach Warszawy. W sezonie grzewczym często zdarza się jednak, że dopuszczalne normy pyłów zawieszonych są przekraczane. Jest to głównie skutkiem ogrzewania mieszkań przy użyciu pieców na paliwa stałe.

Woda w Wesołej jest w pełni bezpieczna i zdatna do spożycia. Potwierdzeniem tego są wyniki badań próbek wody wykonane z końcem 2021 roku przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. W wodzie nie zaobserwowano bakterii grupy coli.

Oferta placówek medycznych

W dzielnicy obecnie nie ma żadnych publicznych szpitali, jednak niedaleko znajdują się placówki szpitalne na terenie sąsiednich dzielnic, w tym Szpital Grochowski, Centralny Szpital MON i Szpital Praski.

Najważniejszym ośrodkiem medycznym w Wesołej jest Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego. Mieszkańcy mogą korzystać w jego ramach z 4 przychodni – przy ul. Warszawskiej, Kilińskiego, Jana Pawła II i Kamyk. Do ich dyspozycji są również prywatne przychodnie przy ul. Trakt Brzeski, Jana Pawła II oraz Cieplarnianej.

Warto wiedzieć o dzielnicy

Wesoła to spokojna dzielnica z dużą powierzchnią terenów zielonych i miejsc do rekreacji, a także wieloma zabytkami oraz innymi atrakcjami. Jest prężnie rozwijającą się lokalizacją, czego potwierdzeniem są liczne inwestycje. Uchodzi za miejsce bezpieczne i przyjazne rodzinom z dziećmi.

Zobacz nowe inwestycje w Wesołej

Do głównych wad dzielnicy zaliczają się spore oddalenie od Śródmieścia, uboga oferta żłobków i przedszkoli oraz brak szkół wyższych.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: