Umowa pożyczki w rodzinie i prywatnej: wzór umowy pożyczki w PDF i DOC
Data publikacji: 29.02.2024, Data aktualizacji: 08.08.2024
Średnia ocen 4/5 na podstawie 41 głosów
Zastanawiasz się, jak skonstruować umowę pożyczki? Nie wiesz, jak wypełnić wzór umowy? W artykule znajdziesz gotowy do pobrania wzór umowy pożyczki wraz z instrukcją wypełnienia.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- czym jest umowa pożyczki,
- jakie dane powinna zawierać umowa pożyczki,
- jak wygląda wzór umowy pożyczki.
Pożyczka prywatna — co to jest?
Kodeks cywilny dokładnie określa to, co jest przedmiotem pożyczki prywatnej:
- 1. Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
- § 2. Umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej.
Mówiąc nieco prościej pożyczka prywatna to forma pożyczki, która nie jest udzielana przez instytucje finansowe, takie jak banki czy firmy pożyczkowe, lecz przez osoby prywatne. Osoba udzielająca pożyczki może to robić jako inwestycja lub sposób na pomoc finansową dla rodziny, przyjaciół czy nawet nieznajomych. Warunki takiej pożyczki, w tym oprocentowanie, terminy spłaty, odsetki, warunki, na jakich można odstąpić od umowy i określona ilość pieniędzy albo rzeczy, są ustalane indywidualnie pomiędzy stronami.
Pożyczki prywatne mogą obejmować różne formy, od umów pomiędzy znajomymi czy rodziną po umowy pożyczkowe nawiązywane z obcymi ludźmi. Podstawową zasadą jest to, że niezależnie od tego z kim nawiązywana jest umowa o pożyczkę, powinna być ona zabezpieczona prawem cywilnym. W przypadku takich formalnych umów pożyczkowych ważne jest, aby zostały one odpowiednio udokumentowane, aby zapewnić ochronę zarówno pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy, oraz aby uniknąć ewentualnych nieporozumień dotyczących warunków pożyczki.
Pożyczka od rodziny czy darowizna?
Pożyczki od osób prywatnych nie są ograniczone ustawą maksymalną wysokością świadczenia, jakie pożyczkobiorca może zaciągnąć. Niemniej jednak taką pożyczkę obowiązuje ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych, a opłata podatku należy do obowiązków pożyczkobiorcy.
Jeśli pożyczka udzielana jest przez członka rodziny, pozostaje jeszcze możliwość udzielenia darowizny. Podstawową różnicą jest to, że darowizna jest bezzwrotną zapomogą udzielaną członkowi rodziny dobrowolnie. Pożyczkobiorca nie ma obowiązku spłaty zobowiązania, tak jak ma to miejsce przy pożyczce.
Darowizna również jest opodatkowana, jednak podatkiem od darowizn i spadków, który w porównaniu do PCC przyjmuje niższą wartość. Możliwe jest również zwolnienie z podatku dla kwot nieprzekraczających odgórnie ustalonych progów w poszczególnych grupach podatkowych. Zatem darowizna jest opłacalna, jeśli jej wartość nie przekroczy 9637 zł.
Co powinna zawierać umowa pożyczki?
Treść umowy sprowadza się do określenia przedmiotu pożyczki oraz stron umowy, pomiędzy którymi jest zawarta. Jeżeli umowa zawiera te dane, można uznać, że doszło do jej zawarcia. W praktyce jednak umowa pożyczki zawiera więcej informacji. Są to m.in.:
- miejsce i data zawarcia umowy,
- dane stron umowy (imiona i nazwiska, daty urodzenia, adresy zamieszkania, numery dowodów osobistych, opcjonalnie numery PESEL. W razie prowadzenia działalności gospodarczej może być zawarty NIP strony).
- dane osób reprezentujących strony umowy (jeśli występują),
- opis przedmiotu umowy,
- miejsce i sposób przekazania pożyczki oraz dane potrzebne do przelewu środków pieniężnych,
- termin przekazania pożyczki,
- termin zwrotu pożyczki (jeśli termin nie zostanie wskazany, pożyczka powinna zostać zwrócona w ciągu 6 tygodni po wypowiedzeniu umowy),
- prowizja osoby udzielającej pożyczki,
- podpisy obu stron.
Czy można odstąpić od umowy pożyczki?
Z całą pewnością można wypowiedzieć umowę pożyczki, ale uprawnienie to nie przysługuje pożyczkobiorcy, a następuje z woli pożyczkodawcy. W takim przypadku pożyczkobiorca ma obowiązek zwrócić całość należnych mu środków w określonym terminie. Okres wypowiedzenia pożyczki często wskazany jest w umowie. Jeśli jednak w umowie nie oznaczono terminu spłaty pożyczki, przyjmuje się ustawowe 6 tygodni.
Odstąpienie od umowy również jest możliwe i jest to przywilej zarezerwowany dla pożyczkobiorcy. Może on z niego skorzystać w ciągu 14 dni od zawarcia umowy pożyczki bez podania przyczyny. Wówczas konieczne jest niezwłoczne zwrócenie całkowitej kwoty pożyczki wraz z odsetkami za kilka lub kilkanaście dni, podczas których środki były w posiadaniu biorącego pożyczkę.
Odstąpienie od umowy pożyczki pobierz wzór
Pobierz darmowy wzór umowy pożyczki pieniędzy
Wzór umowy pożyczki możesz bezpłatnie pobrać z załącznika. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl opracowali uniwersalny dokument, dzięki któremu podpiszesz umowę pożyczki. Wystarczy wprowadzić niezbędne dane w pola oznaczone żółtym tłem.
Wzór umowy pożyczki: podsumowanie
Pożyczka prywatna jest cenną opcją dla tych, którzy poszukują elastyczności finansowej poza tradycyjnymi instytucjami bankowymi. Ważne jest jednak, aby podejść do tego procesu z pełną świadomością, korzystając z dobrze przygotowanej umowy pożyczki. Pamiętaj, że zarówno pożyczkodawca, jak i pożyczkobiorca powinni dokładnie zapoznać się z warunkami umowy oraz upewnić się, że wszystkie kluczowe informacje są w niej zawarte.
Jako copywriter i PR-owiec, od ponad 7 lat pomaga firmom z branży nieruchomościowej w tworzeniu wizerunku i podnoszeniu sprzedaży za pomocą treści. Dobra znajomość rynku nieruchomości oraz umiejętność analizowania i łączenia faktów sprawia, że tworzy merytoryczne teksty, pomagające zrozumieć mechanizmy rynkowe. Prywatnie entuzjastka śpiewu i gry na ukulele.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: