Wiadomości mieszkaniowe

Trendy kolorystyczne 2019

Jakie trendy kolorystyczne zostały przewidziane na 2019 rok? Sprawdźcie!

Oddaj swój głos!

Średnia ocena 4/5 na
podstawie 12 głosów
Trendy kolorystyczne 2019

W ostatnich latach wyraźnym trendem kolorystycznym było używanie odważnych barw.  W 2019 roku dominować będą jasne i pastelowe kolory, ale także mocne odcienie. Według Instytutu Pantone Kolorem Roku jest Living Coral, czyli żywy, energetyczny odcień koralowy z kroplą złota. A z kolei portal Apartament Therapy wskazuje ciemną zieleń oraz intensywny niebieski. Czy te kolory zawładną designem i aranżacjami?

Kolor ma znaczenie

Kolor ma ogromne znaczenie nie tylko we wnętrzach. To z nim się identyfikujemy, to on nas wyróżnia. Wielokulturowość sprawia, że barwy nabierają odpowiednich znaczeń, są pewnego rodzaju symbolem. Nie przeszkadza to również w ich przenikaniu. Co ważne mogą definiować pewne emocje, a nawet na nie wpływać. Najważniejsze jest natomiast to, że powinny być odzwierciedleniem nas i naszego stylu.

Living Coral kolorem roku według Instytutu Panton

Co roku Instytut Panton dyktuje trendy kolorystyczne, nie tylko we wnętrzach. W 2018 roku dominował Ultra Violet, który spowodował, że chętniej sięgano po odważne barwy. W 2017 rządził natomiast odcień zieleni – Greenery. W 2019 został wytypowany Living Coral - najbardziej rześki i optymistyczny kolor, który niesie również przesłanie związane z ochroną środowiska. To inspiracja związana z egzotycznymi rafami koralowymi. Living Coral stanowi intrygującą mieszankę różu, pomarańczu, czerwieni i złota. I to właśnie te kolory najlepiej sprawdzą się w jego sąsiedztwie. Ale dobrze wypadnie również obok błękitu, turkusu, czy granatu i szmaragdowej zieleni. Możemy go połączyć także z brązami i beżami. Używając Living Coral nadamy wnętrzy dynamiki i znacznie je ożywimy. Sprawdzi się w nowoczesnych, ale i klasycznych aranżacjach.

Szlachetna zieleń i intensywny błękit według portalu Apartament Therapy

Dwaj najwięksi producenci farb na rynku amerykańskim ogłosili dwa kolory roku, które zdominują 2019 rok. Są to bardzo intensywne i odważne odcienie, które są doskonałą przeciwwagą dla trendów skandynawskich wnętrz. Mowa tutaj o szlachetnej zieleni i intensywnym błękicie.

Zieleń doskonale wpisuje się do coraz popularniejszego stylu botanicznego i trendu urban jungle. Idealnie współgra z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, wiklina, bambus, bawełna czy len. Dopełnieniem mogą być natomiast złote lub miedziane dodatki. Rozwiązanie to znajdzie zastosowanie w estetyce retro, gdzie nie brakuje klimatycznych motywów i kontrastowych połączeń.

Błękit natomiast sprawdzi się ze stonowaną kolorystyką. To on powinien dominować w stylizacji, szczególnie w połączeniu z nowoczesnymi i minimalistycznymi wnętrzami. Aby uniknąć efektu chłodnego wnętrza, wystarczy ocieplić je dodatkami w barwach brązu, zieleni czy szarości.

Te kolory doskonale wpływają na nasz nastrój i są przede wszystkim nawiązaniem do mody związanej z dbaniem i przybliżaniem się do natury. Połączone ze sobą pięknie współgrają, tworząc niepowtarzalne wręcz pomieszczenia. Jednak tutaj trzeba uważać, aby nie używać ich w nadmiarze, ponieważ możemy przytłoczyć pomieszczenie.

Spiced Honey Dulux

Marka Dulux ogłosiła z kolei kolorem roku barwę Spiced Honey. Wyróżnia go ciepła, bursztynowa tonacja, która perfekcyjnie oddaje pozytywny nastrój. Jest to odcień na tyle wszechstronny, że pozwala na dowolną aranżację wnętrza. W połączeniu z czerwienią stworzy przytulne pomieszczenie, z wyciszonymi pastelami, ciepłym drewnem i miękkimi tkaninami, stworzona zostanie przestrzeń idealna do odpoczynku i relaksu, z błękitem natomiast utworzymy energetyczne pomieszczenie zachęcające do działania.

 

Dodaj komentarz

Twoje imię

Twój komentarz

Artykuły powiązane

Ultrafiolet kolorem roku 2018

Ultrafiolet kolorem roku 2018

Style wnętrz - przegląd

Style wnętrz - przegląd