Wiadomości mieszkaniowe

Aneta Filipczak

Aneta Filipczak

Porady - Wyposażenie wnętrz - Nieruchomości

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosów

Szafa na wymiar

Szafa na wymiar sprawdzi się w każdym wnętrzu. Możemy ją zamówić lub wykonać samodzielnie. Którą opcję wybierzesz?

Szafa na wymiar

Szafy na wymiar to doskonałe rozwiązanie od wszystkich wnętrz, także tych które mają nietypowe kształty. Stwarzają wiele możliwości aranżacyjnych, a co najważniejsze mogą być dokładnie takie jakie sobie wymarzyliśmy. Dobrze zaprojektowana szafa jest nie tylko funkcjonalna, ale przede wszystkim pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń mieszkania. Możemy ją zamówić w sklepach z meblami, bezpośrednio u stolarza lub spróbować zrobić samodzielnie.

Na początek

Jeśli szafę na wymiar chcemy zaprojektować samodzielnie na początku powinniśmy dokładnie zmierzyć to, ile miejsca będziemy potrzebowali do przechowywania poszczególnych rzeczy. Najlepsze i najpopularniejsze są następujące wymiary: 60 cm głębokości oraz szerokość od 50 do 100 cm. Minimalna głębokość przestrzeni na ubrania na wieszakach wynosi 55 cm. Jeśli mamy mniej miejsca rozwiązaniem może być wieszak poprzeczny prostopadle wysuwany do skrzydła drzwiowego. Warto również pamiętać, że im dłuższe półki w szafie zaplanujemy, tym większe prawdopodobieństwo ich odkształcania się z czasem.

Przy projektowaniu szafy na wymiar równie ważne jest zaplanowanie jej lokalizacji. Musi mieć  tyle miejsca, aby wysuwane drzwi nie zawadzały o inne meble lub ścianę. Popularne są przesuwne, ponieważ doskonale się sprawdzają, szczególnie w mniejszych pomieszczeniach.

Następnie przy pomocy poziomicy należy dokładnie sprawdzić czy sufit i podłoga są równe, podobnie jak boki ściany. Wszelkie nierówności wpływają na późniejsze projektowanie.

Jak zrobić szafę na wymiar?

Zabudowę szafy na wymiar zwykle robi się od podłogi do samego sufitu. Należy natomiast zachować z 1–2 mm odległości, ponieważ płyta główna stanowiąca plecy szafy musi być swobodnie postawiona i mniejsza od pomieszczenia. W wersji oszczędnej można zrezygnować z płyty i przymocować wszystkie półki oraz rurki do samej ściany.

Następnie warto pomyśleć o układzie wewnętrznych półek. Projekt szafy możemy narysować na zwykłej kartce, nanieść wymiary i rozplanować ułożenie jej elementów. Jeśli niektóre półki będą przeznaczone do cięższych rzeczy muszą mieć podparcie, np. w postaci metalowej rurki lub odpowiednich kątowników. Tutaj równie ważne jest uwzględnienie wymiarów wszystkich zawiasów, mocowań i prowadnic.

Wieszaki najcześciej są przymocowywane na bolcach lub rurkach montowanych na tyle szafy. Dobry zabiegiem, który pozwala oszczędzić miejsce jest zaprojektowanie jednej wyższej komory na dłuższe ubrania, a drugiej podzielonej drążkiem na dwie części na krótsze rzeczy jak np. marynarki. 

Możemy również skorzystać z gotowych systemów wyposażenia szafy jak np. koszy czy wysuwanych półek. Przeważnie wykonane są z metalu lub tworzywa sztucznego. Pozwalają natomiast w skuteczny sposób uporządkować przestrzeń w naszym meblu. Najcześciej stosowany jest moduł co 10 cm, a planowany rozstaw ścianek wynosi 40, 50, 60 i 80 cm.

Poszczególne płyty na fronty oraz półki warto zamówić w stolarni. Po naszym zaplanowaniu zostaną przycięte na konkretny wymiar, a wewnątrz nich znajdą się specjalnie wycięte dziury pod wybrane przez nas modele zawiasów. Dodatkowo możemy zaplanować również sposób okleinowania brzegów.

Fronty najczęściej wykonane są z płyty z MDF-u o grubości od 10 do 40 mm. Najpopularniejsze są te 18-, 16- i 12-milimetrowe. W ostatnim czasie coraz większe zainteresowanie zyskują fronty szaf z powłoką akrylową, która jest trwalsza niż lakier.

Montaż dobrze zaprojektowanej szafy nie powinien stwarzać trudności. Na początek powinniśmy przygotować odpowiednie płyty. Kiedy mamy już je gotowe montujemy pionowe ścianki nośne, a następnie wnętrze szafy, czyli wszystkie półki, kosze, prowadnice itp. Na koniec zostają nam drzwi i dekoracja naszego mebla. Popularne są szafy na wymiar z lustrem. Jeśli przy samodzielnym projekcie obawiamy się klejenia lustra, które jest materiałem kruchym warto zdecydować się już na gotowy model np. zamówić w stolarni. Lustro zawsze i skutecznie powiększa optycznie przestrzeń.

Szafa na wymiar cena

To ile kosztuje szafa na wymiar zależy od kilku czynników. Wielu producentów i stolarzy bez projektu nie jest w stanie podać kosztu jej wykonania. Wszystko zależy od tego jakie elementy będziemy chcieli w niej zmieścić, jakich materiałów użyjemy oraz przede wszystkim od jej wymiarów.

Równie ważna jest lokalizacja. Szafa na wymiar do przedpokoju może być znacznie mniejsza niż ta do sypialni. Najbardziej opłacalne jest oczywiście samodzielne wykonanie szafy. Sam koszt dużego mebla w sypialni wykonanego własnoręcznie może zamknąć się w cenie nawet 2 tys. złotych, kiedy dla porównania stolarz za taką szafę może policzyć nawet 5-6 tys. złotych. Może warto spróbować samemu?

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy