Jak zrobić szafę na wymiar?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 21.09.2019, Data aktualizacji: 02.08.2022

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 13 głosów

Szafa na wymiar
Szafa na wymiar sprawdzi się w każdym wnętrzu. Możemy ją zamówić lub wykonać samodzielnie. Którą opcję wybierzesz?

Szafy na wymiar to doskonałe rozwiązanie od wszystkich wnętrz, także tych które mają nietypowe kształty. Stwarzają wiele możliwości aranżacyjnych, a co najważniejsze mogą być dokładnie takie jakie sobie wymarzyliśmy. Dobrze zaprojektowana szafa jest nie tylko funkcjonalna, ale przede wszystkim pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń mieszkania. Możemy ją zamówić w sklepach z meblami, bezpośrednio u stolarza lub spróbować zrobić samodzielnie.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym kierować się kupując szafę na wymiar
 • jak zamontować szafę na wymiar 
 • jakie narzędzia będą potrzebne do jej montażu 

Szafa na wymiar – od czego zacząć?

Jeśli szafę na wymiar chcemy zaprojektować samodzielnie na początku powinniśmy dokładnie zmierzyć to, ile miejsca będziemy potrzebowali do przechowywania poszczególnych rzeczy. Najlepsze i najpopularniejsze są następujące wymiary: 60 cm głębokości oraz szerokość od 50 do 100 cm. Minimalna głębokość przestrzeni na ubrania na wieszakach wynosi 55 cm. Jeśli mamy mniej miejsca rozwiązaniem może być wieszak poprzeczny prostopadle wysuwany do skrzydła drzwiowego. Warto również pamiętać, że im dłuższe półki w szafie zaplanujemy, tym większe prawdopodobieństwo ich odkształcania się z czasem.

Przy projektowaniu szafy na wymiar równie ważne jest zaplanowanie jej lokalizacji. Musi mieć  tyle miejsca, aby wysuwane drzwi nie zawadzały o inne meble lub ścianę. Popularne są przesuwne, ponieważ doskonale się sprawdzają, szczególnie w mniejszych pomieszczeniach.

Następnie przy pomocy poziomicy należy dokładnie sprawdzić czy sufit i podłoga są równe, podobnie jak boki ściany. Wszelkie nierówności wpływają na późniejsze projektowanie.

Jak zrobić szafę na wymiar?

szafa na wymiar

Zabudowę szafy na wymiar zwykle robi się od podłogi do samego sufitu. Należy natomiast zachować z 1–2 mm odległości, ponieważ płyta główna stanowiąca plecy szafy musi być swobodnie postawiona i mniejsza od pomieszczenia. W wersji oszczędnej można zrezygnować z płyty i przymocować wszystkie półki oraz rurki do samej ściany.

Następnie warto pomyśleć o układzie wewnętrznych półek. Projekt szafy możemy narysować na zwykłej kartce, nanieść wymiary i rozplanować ułożenie jej elementów. Jeśli niektóre półki będą przeznaczone do cięższych rzeczy muszą mieć podparcie, np. w postaci metalowej rurki lub odpowiednich kątowników. Tutaj równie ważne jest uwzględnienie wymiarów wszystkich zawiasów, mocowań i prowadnic.

Wieszaki najcześciej są przymocowywane na bolcach lub rurkach montowanych na tyle szafy. Dobry zabiegiem, który pozwala oszczędzić miejsce jest zaprojektowanie jednej wyższej komory na dłuższe ubrania, a drugiej podzielonej drążkiem na dwie części na krótsze rzeczy jak np. marynarki. 

Możemy również skorzystać z gotowych systemów wyposażenia szafy jak np. koszy czy wysuwanych półek. Przeważnie wykonane są z metalu lub tworzywa sztucznego. Pozwalają natomiast w skuteczny sposób uporządkować przestrzeń w naszym meblu. Najcześciej stosowany jest moduł co 10 cm, a planowany rozstaw ścianek wynosi 40, 50, 60 i 80 cm.

Poszczególne płyty na fronty oraz półki warto zamówić w stolarni. Po naszym zaplanowaniu zostaną przycięte na konkretny wymiar, a wewnątrz nich znajdą się specjalnie wycięte dziury pod wybrane przez nas modele zawiasów. Dodatkowo możemy zaplanować również sposób okleinowania brzegów.

Fronty najczęściej wykonane są z płyty z MDF-u o grubości od 10 do 40 mm. Najpopularniejsze są te 18-, 16- i 12-milimetrowe. W ostatnim czasie coraz większe zainteresowanie zyskują fronty szaf z powłoką akrylową, która jest trwalsza niż lakier.

Montaż dobrze zaprojektowanej szafy nie powinien stwarzać trudności. Na początek powinniśmy przygotować odpowiednie płyty. Kiedy mamy już je gotowe montujemy pionowe ścianki nośne, a następnie wnętrze szafy, czyli wszystkie półki, kosze, prowadnice itp. Na koniec zostają nam drzwi i dekoracja naszego mebla. Popularne są szafy na wymiar z lustrem. Jeśli przy samodzielnym projekcie obawiamy się klejenia lustra, które jest materiałem kruchym warto zdecydować się już na gotowy model np. zamówić w stolarni. Lustro zawsze i skutecznie powiększa optycznie przestrzeń.

Szafa na wymiar cena

To ile kosztuje szafa na wymiar zależy od kilku czynników. Wielu producentów i stolarzy bez projektu nie jest w stanie podać kosztu jej wykonania. Wszystko zależy od tego jakie elementy będziemy chcieli w niej zmieścić, jakich materiałów użyjemy oraz przede wszystkim od jej wymiarów.

Równie ważna jest lokalizacja. Szafa na wymiar do przedpokoju może być znacznie mniejsza niż ta do sypialni. Najbardziej opłacalne jest oczywiście samodzielne wykonanie szafy. Sam koszt dużego mebla w sypialni wykonanego własnoręcznie może zamknąć się w cenie nawet 2 tys. złotych, kiedy dla porównania stolarz za taką szafę może policzyć nawet 5-6 tys. złotych. Może warto spróbować samemu?

Montowanie szafy na wymiar krok po kroku

Montaż dobrze zaprojektowanej szafy nie powinien stwarzać trudności. Odpowiednio wymierzone elementy wystarczy poskładać w całość i zamontować do ściany lub przygotowanych płyt nośnych. Tego typu zabudowa pozwala w idealny sposób wykorzystać wszystkie skosy, wnęki czy naroża. Przedstawiamy jak samemu złożyć szafę na wymiar.

Na początek przygotuj narzędzia

Narzędzia, które z pewnością przydadzą się do montowania to wiertarka, szlifierka kątowa, wkrętarka lub śrubokręt, poziomica oraz wyrzynarka. Szafa na wymiar składa się zwykle z płyt MDF oraz ewentualnego lustra. Do uzbrojenia jej będziemy potrzebować prowadnice do szuflad i drzwi przesuwnych, zawiasy do zamykanych drzwi oraz kołki i śruby do mocowania półek. Nie możemy zapomnieć o uchwytach, belkach i rozetkach na wiszące ubrania, kątownikach do półek, zaślepkach na śruby oraz listwach maskujących.

Przygotuj płyty

Na początek powinniśmy przygotować odpowiednie płyty. Na nich trzeba zaznaczyć miejsca na półki. Dopiero po zaznaczeniu odpowiednich punktów możemy przystąpić do wiercenia otworów na śruby mocujące półki (czyli konfirmaty). Kiedy mamy już je gotowe montujemy pionowe ścianki nośne, a następnie wnętrze szafy.

Zamontuj półki

Montując wnętrze szafy powinniśmy zostawić miejsce na system prowadnic. W tym celu zwykle zewnętrzne ścianki powinny być o 10 cm dłuższe od tych wewnętrznych. Takie odległości mierzy się od tyłu. Montaż odbywa się przy pomocy przykręcania wkrętów do podłogi i górnej części  naszej szafy.

W dolnej prowadnicy umieszcza się stopery, które ograniczają ruch drzwi. Górną prowadnicę mocujemy przy pomocy kołków rozporowych do sufitu. Co ważne, obie muszą być idealnie równoległe względem siebie, no i najpierw trzeba włożyć w prowadnice drzwi wewnętrzne, a później zewnętrzne.

Montaż szafy wnękowej. Jak wykonać. Leroy Merlin. Źródło: YouTube.

Drążki i pozostałe elementy

Drążek możemy przyciąć szlifierką kątową, a do jego zamontowania potrzebne będą specjalne rozetki, które przymocowuje się wkrętami. Umieszczamy je na odpowiedniej wysokości zgodnie z naszym projektem. Belki do zawieszania ubrań najlepiej umieścić w wewnętrznej ścianie szafy. Spowoduje to, że nie będą nam się przycinały nasze rzeczy podczas zamykania drzwi. Następnie możemy umieścić wszystkie pozostałe elementy, które zaprojektowaliśmy jak np. półki i kosze.

Drzwi i dekoracja

Na koniec zostają nam listwy maskujące, zaślepki oraz drzwi i dekoracja naszego mebla, np. naklejkami. Montując skrzydło włóż je w prowadnicę górną, a następnie dolną. Następnie trzeba wyregulować je za pomocą śrub. Co ważne muszą być równoległe do bocznych ścian szafy.

Popularne są szafy na wymiar z lustrem. Jeśli przy samodzielnym projekcie obawiamy się klejenia elementów lustra, które jest materiałem kruchym warto zdecydować się już na gotowy model np. zamówić w stolarni drzwi już z przygotowanymi lustrzanymi elementami. Lustro zawsze skutecznie powiększa optycznie przestrzeń.

 
wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: