Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Styl vintage we wnętrzach: kuchnia, łazienka, salon i sypialnia w stylu vintage

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 06.09.2024, Data aktualizacji: 06.09.2024

Średnia ocen 4/5 na podstawie 13 głosów

Styl vintage we wnętrzach: kuchnia, łazienka, salon i sypialnia w stylu vintage
Co to jest styl vintage we wnętrzu? Jak urządzić mieszkanie w stylu vintage? Sprawdź inspiracje aranżacji na rynekpierwotny.pl!

Obecnie rynek daje ogromne możliwości wyboru, a projektanci prześcigają się w pomysłach, które mogą przyprawiać o potężny ból głowy. Zabierając się do planowania aranżacji wnętrz, warto zwrócić uwagę na kolory, przedmioty i materiały, które odpowiadają naszym preferencjom. Warto też poznać różne style urządzania mieszkań. Ostatnimi czasy, dużą popularnością cieszy się wnętrze vintage. Styl vintage we wnętrzach to połączenie nostalgii z elegancją dawnych lat, które zyskuje na popularności. Przenosząc elementy przeszłości do współczesnych wnętrz, tworzymy niepowtarzalny klimat pełen ciepła i charakteru. Jak wprowadzić ten styl do czterech ścian? W tym artykule znajdziesz najważniejsze porady.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • co to znaczy styl vintage w mieszkaniu,
  • o czym trzeba pamiętać, aranżując wnętrza vintage,
  • jak stworzyć dom vintage.

Styl vintage – co to jest? Krótka historia

W ostatnim czasie słowo vintage na dobre zagościło nie tylko w świecie mody, ale i w licznych aranżacjach wnętrz. Styl vintage – co to znaczy? Terminologicznie, mianem vintage określa się szlachetne wino z dobrego rocznika. Nic więc dziwnego, że świat mody szybko zachłysnął się tym określeniem, stosując je niemal do wszystkiego, co w tym wypadku nie jest już nowością. Trudno się zatem dziwić, że mieszkanie rodem z dawnych lat stało się hitem także wśród licznych aranżacji przestrzeni zarówno  publicznych, jak i  tych prywatnych. Co to jest styl vintage w designie? To wybuchowa mieszanka połączenia tradycji z nowoczesnością. 

Styl vintage we wnętrzach charakteryzuje się czerpaniem inspiracji z przeszłości, zwłaszcza z okresu od lat 20. do 70. XX wieku. To estetyka, która łączy w sobie retro, antyki, rękodzieło i unikalne przedmioty z duszą, nadając wnętrzom niepowtarzalny klimat. W stylu vintage dominują naturalne materiały, takie jak drewno, porcelana czy metal, a także bogactwo wzorów – od kwiecistych tapet po geometryczne akcenty. Ważnym elementem tego stylu jest również umiejętne łączenie starego z nowym, co pozwala na stworzenie wnętrz zarówno stylowych, jak i funkcjonalnych.

architekci
 

Vintage style – dla kogo?

Lubisz starocie, z pasją kolekcjonujesz meble i akcesoria po dziadkach i nie boisz się odważnych kolorów? Styl wnętrz vintage będzie strzałem w dziesiątkę! To propozycja przede wszystkim dla tych, którzy kochają przedmioty z historią, a ich wnętrza mają opowiadać pewną narrację, pełną wspomnień i sentymentalnych akcentów. Vintage przemawia również do miłośników ekologii, którzy preferują odnowione, używane meble i dodatki zamiast nowych produktów. Styl ten spodoba się także osobom poszukującym ciepła i przytulności, które chcą stworzyć przestrzeń pełną charakteru, zamiast sterylnych, minimalistycznych wnętrz.

Aranżowanie mieszkania w stylu vintage to także ciekawe rozwiązanie w starszym mieszkaniu, gdzie dominują meble sprzed lat. Jeśli jesteśmy posiadaczami lokum, określanego przez życzliwych „staroświeckim” powinniśmy wykonać zabieg odwrotny, a więc wprowadzić do pomieszczenia kilka nowoczesnych dodatków i prostych form. 

Styl vintage – czym się charakteryzuje? Najważniejsze elementy

Urządzenie mieszkania w stylu vintage wymaga umiejętnego połączenia starego wnętrza z nowoczesnymi akcentami. Kluczowe jest zachowanie równowagi między nostalgią a funkcjonalnością, aby wnętrze było zarówno stylowe, jak i wygodne na co dzień. Wybierając meble, kolory i dodatki w stylu vintage, warto stawiać na te, które wprowadzą do przestrzeni ciepło i charakter, jednocześnie dbając o spójność całej aranżacji. Styl vintage pozwala na twórcze podejście do wystroju, dzięki czemu każde wnętrze może stać się wyjątkowe i niepowtarzalne.

Aranżacja w stylu vintage

Styl vintage – wnętrza i kolory

Styl vintage to połączenie stylu nowoczesnego z elementami, które pierwszą młodość mają już za sobą. Nie ma tu miejsca na nudę, szarą rutynę i spokój. Warto więc poeksperymentować, dopasować nowoczesność do lat ubiegłych i cieszyć się z efektów. Świetnie sprawdzą się tu:

  • wyraziste barwy (kolory vintage to przede wszystkim róż, pomarańcz, zieleń, błękit czy czerwień),
  • tapety z dawnych lat i wszelkie desenie wykorzystywane w latach 60. i wcześniejszych (miłośnicy pasków i grochów będą zachwyceni).

A co na podłogę? Drewniane deski, mozaiki czy klasyczne kafle dodadzą wnętrzom autentyczności i charakteru. Styl retro vintage to zabawa kolorem i formą, a planowanie, projektowanie i urządzanie powinno być przyjemnością.

Styl vintage – meble

Wybierając meble w stylu vintage, nie będziesz musiał spędzać godzin w salonach meblowych w poszukiwaniu najnowszych trendów. Na aukcjach internetowych, pchlich targach i second-handach znajdziesz prawdziwe perełki, często za przysłowiowe grosze. Oczywiście napotkasz też na takie, które kosztowały będą więcej niż Twój samochód (im starsze, tym droższe). Niemniej poświęć trochę czasu na poszukiwania. Z pewnością znajdziesz mnóstwo odpowiednich rzeczy. 

Meble vintage powinny być proste, najlepiej wykonane z drewna, pochodzące z lat ubiegłych. Jeśli lubisz proste, funkcjonalne formy, świetnie sprawdzą się zapomniane meble z lat 50. i 60. Gładkie blaty, brak zdobień, proste nóżki mebli – to charakterystyczne cechy popularnych w tamtych latach elementów, które połączone z odpowiednią kolorystyką i nowoczesnymi rozwiązaniami dadzą efekt vintage. Oczywiście główną rolę grają mocne i drewniane akcenty, zarówno w aranżacji sypialni, jak i salonu. Mogą to być krzesła, komody czy masywne szafy. Bardzo ważne są też miejsca ich ustawienia.

Innym rozwiązaniem są nowe meble vintage stylizowane na stare, które – choć nowe – dzięki specjalnym zabiegom postarzania, sprawiają wrażenie, jakby stały i czekały na klienta od lat. Wystrój vintage może być dzięki temu klasyczny i elegancki.

Co oznacza vintage oświetlenie?

Vintage oświetlenie to element wystroju wnętrz, który nawiązuje do estetyki przeszłych dekad, przywołując na myśl urok i elegancję dawnych lat. Charakteryzuje się dekoracyjnymi detalami, takimi jak metalowe klosze, kryształowe żyrandole czy lampy na ozdobnych nogach. W stylu vintage często wykorzystuje się materiały takie jak mosiądz, miedź czy szkło w odcieniach złota i brązu, które dodają ciepła i elegancji. Vintage oświetlenie obejmuje także lampy z klasycznymi abażurami i lampy stołowe z unikalnymi wzorami, które wprowadzają do wnętrza niepowtarzalny klimat i przytulność.

Styl vintage we wnętrzach – dodatki

Dom w stylu vintage przede wszystkim wyróżniają dodatki. To one nadają wnętrzu charakter i podkreślają to, co chcemy uzyskać. Urządzając pokój vintage, trzeba eksperymentować nie tylko z kolorami retro, ale i z formą. To zdecydowanie rozwiązanie dla osób odważnych, które nie boją się ekstrawaganckich połączeń. To także styl, który świetnie podkreśla przywiązanie do tradycji i nostalgiczne przywiązanie do duchów minionych epok.

Świetnie sprawdzą się tu znalezione na pchlich targach starocie, takie jak stylizowane lampy, stare lustra, ramy obrazów, zegary rodem z PRL-u czy wszelkie atrybuty lat ubiegłych. Przetwarzanie tych dodatków w stylu vintage może dawać niesamowitą satysfakcję. Wybierając się na poszukiwania, zwróć uwagę na aparaty telefoniczne, gramofony i inne charakterystyczne sprzęty. Dzięki nim wnętrze nabierze charakteru.

Salon w stylu vintage

Mieszkanie vintage – jak je urządzić?

Wiesz już, czym charakteryzuje się styl vintage i na co zwrócić uwagę przy jego wprowadzaniu do wnętrz. Jednak jak stworzyć prawdziwe vintage mieszkanie? Jak rozplanować poszczególne pomieszczenia, by nadać im charakteru, a jednocześnie uniknąć smutnego efektu „przestarzałej” aranżacji? Podpowiadamy!

Pomieszczenie Najważniejsze cechy stylu vintage
Salon

 

  • meble z lat 50-70m XX wieku (drewniane komody, sofy),
  • intensywne kolory (musztardowy, zielony, błękitny),
  • tapety z klasycznymi wzorami (kwiaty, geometryczne).
Kuchnia
  • meble z drewna lub w kolorach pastelowych,
  • zaokrąglone rogi mebli,
  • stylowe uchwyty i kredensy.
Łazienka
  • płytki w klasycznych wzorach (mozaika, kafle), 
  • wanna na nóżkach,
  • armatura w chromie lub miedzi.

Sypialnia

  • łóżko z ozdobnym wezgłowiem lub metalową ramą, 
  • pościel z kwiatowymi wzorami i pastelowe poduszki, 
  • tapety z klasycznymi wzorami (damask, geometryczne).

Styl vintage – salon

Vintage salon to przestrzeń, która łączy w sobie elegancję dawnych lat z ciepłem i przytulnością. Kluczowe znaczenie mają tu meble z duszą, które powinny nawiązywać do klasycznych wzorów z lat 50., 60. czy 70. Drewniane komody, regały i stoliki kawowe na smukłych nogach doskonale wpiszą się w tę estetykę. Tapicerowane fotele i sofy w stylu retro, zwłaszcza te obite tkaninami w intensywnych kolorach lub wzorzystych materiałach, wprowadzą do wnętrza wyjątkowy klimat. Dobrym rozwiązaniem są także wspomniane meble z drugiej ręki, odrestaurowane i odnowione, które zyskają drugie życie i nadadzą przestrzeni unikalny charakter.

Salon w stylu vintage może świetnie współgrać z drewnem

Odcienie musztardowe, zielenie, błękity czy pomarańcze to świetne, ciepłe kolory do salonu w stylu vintage. Aranżacje często sięgają po ciekawe pomysły jak na przykład tapety z geometrycznymi wzorami lub kwiecistymi motywami, które były popularne w ubiegłych dekadach. Ostateczny efekt dopełnią starannie dobrane dodatki, takie jak stylizowane lampy, lustra w ozdobnych ramach czy retro zegary. Kluczem do stworzenia harmonijnej aranżacji jest umiejętne połączenie różnych elementów z epoki z nowoczesnymi detalami, które dodadzą wnętrzu funkcjonalności i współczesnego charakteru.

Styl vintage – kuchnia

Mieszkanie w stylu vintage to również kuchnia. Możemy ją odpowiednio zaaranżować, wprowadzając zaokrąglone rogi mebli i urządzenia AGD, stylowe uchwyty, kredensy, stylizowaną armaturę i dodatki. Warto postawić na meble kuchenne z naturalnego drewna lub pomalowane w pastelowe kolory, które nadadzą kuchni ciepły i przytulny charakter.

Kuchnia w stylu vintage może nawiązywać również do stylu farmerskiego

Tapety w klasyczne wzory, takie jak kratka czy kwiaty, oraz dodatki jak porcelanowe filiżanki i miedziane garnki świetnie dopełnią całości. Efekt vintage można uzyskać także dzięki staremu lub odrestaurowanemu sprzętowi AGD, który doda kuchni w stylu vintage niepowtarzalnego klimatu.

Styl vintage – łazienka

Łazienka w stylu vintage to przestrzeń, która może zachwycać elegancją i urokiem dawnych lat. Aby uzyskać efekt retro, warto zacząć od wyboru płytki w klasycznych wzorach, takich jak mozaika czy kafle w odcieniach bieli, beżu lub pastelowych kolorach. Wanna na nóżkach lub z delikatnie zaokrąglonymi brzegami to jeden z najważniejszych elementów, który natychmiast przywołuje styl vintage. Można również zdecydować się na umywalkę na postumentach, co było popularne w ubiegłych dekadach.

Łazienka w stylu vintage to również przestrzeń do zastosowania tapety

Armatura łazienkowa, jak kran czy prysznic, powinna mieć chromowane lub miedziane wykończenie, a lustra w ozdobnych ramach dodadzą elegancji. Meble w łazience, takie jak mała komoda czy stylowa szafka, najlepiej, jeśli będą wykonane z drewna i pomalowane na odcienie bieli lub pastelowe kolory. Dopełnieniem aranżacji będą akcesoria takie jak porcelanowe dozowniki do mydła, stylizowane ręczniki i ozdobne kosze na bieliznę. Dobrze jest również pomyśleć o szafkach z retro uchwytami, które wprowadzą dodatkowy akcent stylistyki vintage.

Styl vintage – pokój w stylu retro

Jak urządzić pokój w stylu vintage? Należy pamiętać, że powinna być to przestrzeń pełna ciepła i romantyzmu. Łóżko z ozdobnym wezgłowiem lub metalową ramą stanowi kluczowy element aranżacji. Pościel z kwiatowymi wzorami i poduszki w pastelowych kolorach dodają przytulności. Meble – drewniane komody i toaletki, a także szafy z ozdobnymi uchwytami, wprowadzają elegancję, przy jednoczesnym zachowaniu stylu vintage.

Meble w stylu vintage

Sypialnia to jednak nie tylko meble. Na ścianach świetnie sprawdzą się tapety z klasycznymi wzorami jak damask czy geometryczne motywy. Vintage dodatki do pokoju, takie jak eleganckie lampy, lustra w ozdobnych ramach i retro obrazy, dopełniają aranżację. Zasłony z lekkich materiałów i dywaniki w klasycznych wzorach tworzą spójną, stylową przestrzeń. Vintage pokój to miejsce, które zachwyca urokiem dawnych lat i przytulnością, łącząc w sobie elegancję i komfort.

Wnętrza w starym stylu – jak uniknąć podstawowych błędów?

Styl mieszkania vintage, choć pełny uroku, można też łatwo „zepsuć”, wpadając w pułapki typowe dla nieudanych aranżacji retro. Aby uniknąć podstawowych błędów, kluczowe jest zachowanie umiaru i staranności w doborze elementów. Ważne jest, aby nie zapełniać przestrzeni zbyt dużą ilością antyków i stylizowanych przedmiotów, co może prowadzić do przytłaczającego efektu.

Warto postawić na spójność kolorystyczną i materiałową, aby uniknąć wrażenia chaosu. Zastosowanie nowoczesnych akcentów może pomóc w utrzymaniu funkcjonalności wnętrza i równocześnie podkreślić jego vintage charakter. Dobrze dobrane oświetlenie i odpowiednie dodatki do mieszkania dopełnią całość, tworząc harmonijną i stylową przestrzeń.

Klimat vintage w mieszkaniu o małym metrażu? Jak najbardziej!

Małe mieszkania nie muszą być ciężkie w aranżacji. Wręcz przeciwnie. Należy jednak pamiętać, aby nie wprowadzić za dużo przedmiotów. Wszystko zależy od ich ustawienia. Nie wolno zagracać przestrzeni i trzeba pamiętać o jej funkcjonalności. Należy również wziąć pod uwagę, że dawne meble były dużo masywniejsze i cięższe niż te produkowane obecnie. Jednak odpowiednio wprowadzone, nawet w małych przestrzeniach sprawdzą się idealnie. Warto wybrać meble kompaktowe i wielofunkcyjne, jak składane stoliki czy łóżka z szufladami, które maksymalizują przestrzeń.

Kolory we wnętrzach vintage o małym metrażu najlepiej utrzymać w jasnych, pastelowych odcieniach, które optycznie powiększają przestrzeń. Dodatki, takie jak lustra w ozdobnych ramach czy eleganckie lampy, mogą dodać głębi i stylu, nie zajmując dużo miejsca. Tapety z delikatnymi wzorami lub obrazki w retro stylu mogą wzbogacić ściany, a półki na książki i dekoracje pomogą w uporządkowaniu przestrzeni.

Aranżacja w stylu vintage – zrób to sam

Przy odrobinie  zapału i czasu, również samodzielnie możesz urządzić aranżację mieszkania vintage. Dzięki zastosowaniu przecierki, lakieru lub bejcy uzyskasz efekt starej komody czy regału. Zwłaszcza że esencją stylu vintage jest jego eklektyzm, a więc brak sztywnych reguł, swobodne połączenia, ekstrawaganckie dodatki.

We wnętrzach w stylu vintage przydatne okazują się wzorzyste tapety, koronkowe dodatki, staroświeckie bibeloty, kwieciste poduszeczki. To, co z reguły wydaje się niemodne, w przypadku stylu vintage okazuje się niezwykle trafionym pomysłem. Świetnie sprawdzą się tu stare lampy z abażurem, narzuty z frędzlami, porcelanowe figurki na komodę czy stara rozkładana rogówka.

Mieszkanie w stylu vintage: podsumowanie

Styl vintage kocha elegancję dawnych lat w połączeniu z nowoczesnymi akcentami, wprowadzając do wnętrz ciepło i charakter. Charakteryzuje się naturalnymi materiałami, takimi jak drewno i porcelana, oraz wzorami i kolorami z lat 20. do 70. XX wieku. Meble nawiązujące do dawnych lat i stylizowane akcesoria będą kluczowe w łazience i kuchni. Styl vintage w domu i mieszkaniu warto wprowadzić też do salonu i sypialni – te zyskują dzięki intensywnym kolorom i klasycznym wzorom.

Małe przestrzenie również mogą być urządzone w stylu vintage, jeśli postawimy na funkcjonalność i jasne kolory. Miłośnicy nostalgii, elegancji i przytulności z pewnością pokochają styl vintage. Mieszkanie w tym klimacie jest pełne ciepła i charakterystycznego uroku dawnych lat.

aranżacja mieszkania z architektem
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Slow home: czym jest dobrostan w Twoim domu i jak wspierać well-being?

      Slow home: czym jest dobrostan w Twoim domu i jak wspierać well-being?

      Dziewięćdziesiąt procent czasu spędzamy wewnątrz budynków. Średnio czternaście godzin dziennie przebywamy we własnych domach. Tak wynika z badań organizacji non-profit World Green Building Council. Nie ulega zatem wątpliwości, że to jak wyglądają wnętrza, ma ogromne znaczenie. Ich wygląd wpływa na nasze samopoczucie i poziom energii. Jak zatem zadbać o wygląd najbliższego otoczenia? Na czym polega idea slow home i jak ją wprowadzić w życie? Przede wszystkim warto skupić się na tym, na co mamy wpływ, czyli na naszych mieszkaniach. Poznaj sposoby na zaaranżowanie czterech ścian tak, aby stały się przyjaznym miejscem do odpoczynku i wspierały Twój dobrostan.

      05 kwietnia 2024

      Marlena Rzepniewska

    • Jak oddzielić kuchnię od salonu: inspiracje na aranżacje kuchni z salonem

      Jak oddzielić kuchnię od salonu: inspiracje na aranżacje kuchni z salonem

      Moda na otwarte przestrzenie we wnętrzach trwa w najlepsze. Jak oddzielić kuchnię od salonu? Kuchnia z salonem to rozwiązanie polecane szczególnie do małych mieszkaniach. Warto wyznaczyć granice między pomieszczeniami. Oto 10 sposób na oddzielenie aneksu kuchennego do salonu.

      04 kwietnia 2024

      Dagmara Osińska

    • Wnętrza w stylu modern classic: salon, kuchnia, sypialnia, przedpokój i łazienka w stylu modern classic

      Wnętrza w stylu modern classic: salon, kuchnia, sypialnia, przedpokój i łazienka w stylu modern classic

      Modern classic to styl, który łączy przede wszystkim tradycyjne formy i współczesne techniki aranżacji wnętrz. Tutaj spotyka się XIX-wieczne wzornictwo i nowoczesność. Oznacza to, że elegancja i dyskretny luksus łączą się z funkcjonalnością i wygodą. Czym charakteryzuje się styl wnętrz modern classic i jak wprowadzić go do swojej aranżacji? Podpowiadamy, jak przenieść ponadczasowy styl klasyczny w pałacowym wydaniu do współczesnych mieszkań.

      19 stycznia 2024

      Dominika Perkowska

    • Pakiety wykończeniowe

      Pakiety wykończeniowe

      Marzy Ci się pięknie, nowe i wykończone już wnętrze? Nie masz jednak czasu ani wiedzy, aby zrobić to samodzielnie? Skorzystaj z pakietów wykończeniowych! Czym dokładnie są i co warto o nich wiedzieć? Czytaj dalej.

      19 maja 2023

      Marlena Rzepniewska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023