Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Mieszkanie w stylu skandynawskim

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 24.08.2018, Data aktualizacji: 05.11.2024

11 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 50 głosów

Styl skandynawski
Styl skandynawski zdobywa polskie mieszkania. Zasady aranżacji wnętrza w stylu skandynawskim prezentuje portal RynekPierwotny.pl.


Styl skandynawski jest bardzo popularny ostatnimi czasy. Wpływ na to ma wiele czynników. Przede wszystkim jest on dość uniwersalny i prosty w aranżacji. Nie wymaga dużego nakładu pracy i pieniędzy, a niezbędne wyposażenie można kupić od ręki w wielu sklepach. W pewnych aspektach przypomina
styl minimalistyczny czy nowoczesny, ale nie jest aż tak spartański. Meble mogą i powinny być kolorowe, a we wnętrzu spotkamy niewielką liczbę dodatków, które jednak są dobrane z pomysłem i smakiem.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym charakteryzuje się styl skandynawski
  • jakie meble pasują do tego stylu
  • jakie wybrać dodatki 
styl skandynawski - opis rynekpierwotny.pl IKEA
źródło: IKEA

Jak wygląda styl skandynawski?

W stylu skandynawskim najważniejsze są przestrzeń i naturalność. Na ścianach powinna królować biel, ewentualnie bardzo jasny granit. By uniknąć efektu sterylnego pomieszczenia, charakter wnętrzu nadajemy za sprawą mebli i dodatków. Najbardziej polecane kolory to:

  • beż,
  • écru,
  • brąz,
  • czerń,
  • zieleń,
  • błękit.

Wskazówką dla nas powinny być wszystkie te barwy, które przypominają nam naturalny krajobraz za oknem. Dlatego też styl ten jest tak popularny – wykorzystujemy jasne, radosne kolory, które bezpośrednio oddziałują na nasze samopoczucie.

Naturalność przede wszystkim

Nie tylko naturalne barwy królują w skandynawskim stylu, ale również materiały. Tworzywa sztuczne wykorzystuje się bardzo rzadko w tego typu aranżacjach. Podobnie sytuacja przedstawia się z oświetleniem. Choć oczywiście lampy muszą być obecne z powodów praktycznych, to głównym źródłem światła w dzień powinny być okna. Zapomnijmy więc o ciężkich kotarach. Wiedząc już, na co zwracać uwagę podczas zakupu wyposażenia, możemy przejść do wyboru konkretnych mebli i dodatków w stylu skandynawskim.

Styl skandynawski – meble rynekpierwotny.pl IKEA
źródło: IKEA

Styl skandynawski – meble proste i jasne

W stylu skandynawskim meble również powinny cechować się naturalnością, a dodatkowo:

  • prostotą wykonania,
  • jasnymi barwami z ciemniejszymi zdobieniami,
  • wysoką wielofunkcyjnością.

Dzięki temu samo wnętrze również wydaje się większe i przestronniejsze. Wielofunkcyjność mebli stylu skandynawskiego najczęściej polega na dodatkowym ukryciu schowka, który może nam służyć do przechowywania pościeli, narzędzi czy innych drobnostek, które na co dzień nie muszą być widoczne i nie są używane.

Sofa – styl skandynawski potrzebuje strefy relaksu

Projektując wnętrze w stylu skandynawskim, najważniejsza zawsze jest sofa - obowiązkowo duża i wygodna. Materiał obicia musi być naturalny bądź taki przypominać. Dobrze się tu sprawdzi:

  • len,
  • bawełna,
  • mikrofibra,
  • skóra ekologiczna.

Sofy stylu skandynawskiego najczęściej są rozkładane – posiadają funkcję spania – i mają dodatkowy pojemnik na pościel. To bardzo dobre rozwiązanie, nawet jeśli dysponujemy osobną sypialnią. Bez problemu będziemy mogli zaoferować naszym gościom nocleg w razie potrzeby. Poduszki powinny pełnić funkcję dekoracyjną. Mogą mieć ten sam kolor co sofa lub wyróżniać się i stanowić ciekawy kontrapunkt. Innym, bardzo ciekawym rozwiązaniem może być zakup narożnika. Styl skandynawski jak najbardziej pozwala na zastosowanie tak dużych mebli - pod warunkiem, że są proste i funkcjonalne.

Komoda – styl skandynawski rynekpierwotny.pl IKEA
źródło: IKEA

Komoda – styl skandynawski zamknięty w drewnie

Cechą charakterystyczną komody w stylu skandynawskim jest wykonanie z płyty drewnianej. Kolejną wydaje się dość specyficzne ustawienie nóżek mebla. Są one lekko skierowane na zewnątrz, ku krótszym bokom komody. Proste uchwyty mogą być zarówno frezowane, jak i w postaci gałki.

Wystrzegajmy się jednak dodatkowych zdobień, które spowodują, że meble w stylu skandynawskim staną się bardziej luksusowe niż naturalnie proste. Nie jest również powiedziane, że musimy decydować się na monotonne, brązowe modele w kolorze naturalnego drewna. Wręcz przeciwnie!

Możemy wybrać komodę w stylu skandynawskim również w kolorze:

  • zielonym,
  • grafitowym,
  • białym,
  • czarnym.

Bardzo popularnym rozwiązaniem wydaje się urozmaicanie frontu za pomocą jednej wyróżniającej się kolorystycznie półki czy ciekawych kształtów uchwytów. Równie często już po zakupie mebla właściciele decydują się na obklejenie frontu jedno- lub dwukolorowym motywem w postaci paska ciągnącego się przez dany obszar, kół czy nawet szachownicy. Komoda w stylu skandynawskim powinna rzucać się w oczy i jednocześnie uzupełniać kolorystykę wnętrza.

Szafa – styl skandynawski to pojemność i funkcjonalność

Szafy w stylu skandynawskim koniecznie muszą być pojemne. Nie ma wyznacznika dotyczącego liczby drzwi czy półek, ani nawet kształtu. Na drzwiczkach mogą mieć lustro lub być całkowicie jednorodne. Musimy jednak pamiętać o prostocie. Jedynym lekko zaokrąglonym elementem, na jaki można sobie pozwolić, są nóżki. Unikajmy zdobień i ornamentów. Warto również podkreślić, że ponieważ szafa w stylu skandynawskim jest największym reprezentantem tegoż, powinna być biała – szczególnie w przypadku niewielkich wnętrz. Na ciemne barwy możemy sobie pozwolić jedynie przy bardzo znacznej powierzchni aranżacyjnej.

Fotel – styl skandynawski a relaks

Jeśli wybieramy fotel, styl skandynawski oferuje dwie możliwości – możemy zakupić mebel w komplecie z sofą, co daje nam gwarancję utrzymania konsekwencji w aranżacji. To jest również najprostsze rozwiązanie, choć nie jedyne. Z drugiej strony możemy kupić całkowicie niezależny jeden fotel lub cały komplet. Najbardziej popularne są tzw. uszaki, czyli bardzo wygodne i komfortowe meble z nieco większą częścią zagłówkową, która jest również wygięta równolegle do poręczy. Obowiązkowe są drewniane nóżki i odpowiednia kolorystyka.

Fotel – styl skandynawski rynekpierwotny.pl IKEA
źródło: IKEA

Stolik kawowy – styl skandynawski i miejsce przyjmowania gości

Stolik kawowy w stylu skandynawskim może mieć dowolne kształty – musimy jedynie zachować jego prostotę. Bardzo popularne są modele prostokątne z czterema nóżkami lub krągłe na trzech nóżkach. Oczywiście drewniane. Możemy jednak pozwolić sobie na nieco więcej ekstrawagancji przy zakupie mebli w stylu skandynawskim.

Ciekawą propozycją wydaje się niewielki mebel na stojaku w kształcie graniastosłupa foremnego. Bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem do małych mieszkań jest skrytka w stoliku kawowym. Styl skandynawski charakteryzuje się właśnie możliwością ukrycia drobnych przedmiotów w schowkach najróżniejszych rodzajów.

Biurko – styl skandynawski w pracy

Jeśli aranżujemy pomieszczenie codzienne lub pokój do pracy, niezbędne okaże się również nabycie biurka. Styl skandynawski charakteryzuje je jako prosty i dość płaski mebel z wyraźnie odznaczającymi się, cienkimi nóżkami. Nie znajdziemy tu zatem wielkich szuflad i schowków, które widzieliśmy w stylizacjach ludwikańskich. Funkcjonalność osiągamy w nieco inny sposób. Miejsce przeznaczone do odkładania materiałów biurowych, dokumentów czy dekoracji znajduje się najczęściej nad biurkiem.

W stylu skandynawskim jest bowiem zachowanie jak największej prostoty mebla funkcjonalnego. Na ścianie montuje się zatem jedną lub kilka półek, które mogą (choć nie muszą) być połączone z głównym meblem za pomocą cienkiej płyty wiórowej. Jeśli w blacie umieszczono szuflady, to mają one niewielki rozmiar, w dodatku często okazują się dość płaskie, co umożliwia nam przechowywanie najwyżej kilku najważniejszych w pracy przedmiotów. Innym, ciekawym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie nieco podniesionych krawędzi biurka od strony tyłu i boków. Uniemożliwia to przypadkowe spadnięcie długopisu czy notesu z blatu.

Meble kuchenne – styl skandynawski w kuchni

Meble w stylu skandynawskim mogą pojawić się nie tylko w salonie czy pokoju dziennym, ale również w kuchni. Ponieważ to pomieszczenie najczęściej jest projektowane jako jasne i przestronne, tego typu aranżacja również bardzo dobrze tu pasuje. Wybierając szafki kuchenne, musimy pamiętać o wszystkich wskazówkach, które zostały przytoczone wcześniej. Najlepsze będą białe, jasne i naturalne zestawy o dużej liczbie schowków, dzięki czemu pomieszczenie zyska na funkcjonalności. Kontrapunkty kolorystyczne możemy osiągnąć za pomocą:

Nieco więcej problemów może nam sprawić stół w stylu skandynawskim wraz z krzesłami, które umieścimy w części jadalnej domu.

styl skandynawski w kuchni rynekpierwotny.pl IKEA
źródło: IKEA

Stół w stylu skandynawskim

Styl skandynawski opiera się na prostocie i takie też powinny być stoły – zarówno stół do jadalni, jak i mniejszy, kawowy. Ich design bardzo przypomina biurka w stylu skandynawskim. Blat jest cienki, drewniany lub ewentualnie pokryty warstwą laminatu.

Dzięki laminatowi mebel ten będzie odporny na zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne, a dodatkowo łatwy w czyszczeniu. Nóżki rozstawione szeroko, również cienkie, pozwalają na swobodne trzymanie nóg. Najczęściej spotykamy blat koloru białego lub brązowego, choć do wyboru mamy również grafit czy czerń. By zyskać przytulny efekt zamiast bardzo spartańskiego, możemy wspomóc się różnego rodzaju dodatkami, które zostaną omówione w dalszej części.

Krzesła – styl skandynawski rynekpierwotny.pl IKEA
źródło: IKEA

Krzesła – styl skandynawski w pełni wykorzystany

Jak zatem do tego prostego stołu w stylu skandynawskim dobrać krzesła? Tutaj również mamy kilka możliwości. Przy bardziej minimalistycznym wystroju dobrze będą wyglądać standardowe, drewniane z poduszką do siedzenia w kolorze blatu lub ścian. Innym rozwiązaniem są obite tkaniną krzesła. Styl skandynawski bardzo lubi jasne i żywe kolory mebli, dlatego mamy do wyboru wiele barw, które sprawią, że każdy posiłek będzie wyjątkowy:

  • pomarańcz,
  • żółć,
  • błękit,
  • zieleń.

Ciekawą propozycją mogą być również krzesła w stylu skandynawskim w różnych barwach, co doda wnętrzu życia i radości.

Styl skandynawski – meble dla każdego

Skandynawski styl charakteryzuje się uniwersalnością. Meble typowe dla takiej aranżacji mogą zostać wstawione do praktycznie każdego wnętrza – dużego i małego, salonu i kuchni, niskiego i wysokiego. Ich prostota nie jest tylko wyznacznikiem estetyki, ale również bezproblemowego dopasowywania do siebie danych elementów czy wykonywania przemeblowania w przyszłości. Możemy dowolnie zmieniać elementy dekoracyjne czy wyposażenie bez utraty jednorodności wystroju. Styl skandynawski pasuje zarówno do bardziej minimalistycznych wnętrz, jak i tych urządzonych z dużą liczbą ozdób i dekoracji. Naturalność mebli stylu skandynawskiego sprawia, że są one bezpieczne dla najmłodszych czy zwierząt. Zastosowanie płyt meblowych czyni je stosunkowo tanimi i dostępnymi dla szerszego grona odbiorców.

Styl skandynawski – dodatki rynekpierwotny.pl IKEA
źródło: IKEA

Styl skandynawski – dodatki

Każdy styl musi zawierać pewne elementy dekoracyjne. Może być ich mniej lub więcej, ale powinny być one obecne. Nie inaczej jest ze skandynawskim stylem, choć tutaj mamy dość duży wybór ozdób, z czego żadna nie jest obowiązkowa. Daje nam to nieprawdopodobne możliwości aranżacyjne, dzięki czemu dopasujemy wnętrze do naszych potrzeb. Do wyboru mamy:

  • lampy,
  • dywany,
  • obrazy,
  • zasłony i firanki,
  • plakaty,
  • poduszki.

Tapeta – styl skandynawski to nie tylko farba

Styl skandynawski uwielbia jasne kolory, ale wcale nie jest powiedziane, że ściany muszą być pomalowane farbą. Równie ciekawie zaprezentują się tapety. Styl skandynawski wymaga ciekawego motywu – najlepiej dwu- lub maksymalnie trójkolorowego w stonowanych barwach. Może przedstawiać:

  • delikatną szachownicę,
  • trójkąty w różnym położeniu,
  • zygzaki,
  • liście i kwiaty.

Pamiętajmy, by tapety w stylu skandynawskim były zgodne z przyjętą konwencją barw. Najlepiej sprawdzą się biało-grafitowe wzory. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się plakaty na ścianę. Styl skandynawski bardzo lubi kreatywne i dające do myślenia pomysły odwzorowane grafiką, którą możemy powiesić w pokoju.

Tapeta – styl skandynawski rynekpierwotny.pl IKEA
źródło: IKEA

Obrazy – styl skandynawski na ścianach

Poza tapetami czy plakatami na ścianę, styl skandynawski to również dekorowanie ścian za pomocą obrazów. Zawieszamy je w prostych, drewnianych ramach – najlepiej w kolorze odznaczającym się od tła, na którym został powieszony obraz. Styl skandynawski ma bardzo wiele wspólnego ze stylem eklektycznym, gdzie domownik powinien nie tylko czuć się swobodnie i naturalnie, ale mieć również na czym zawiesić oko.

Lampy – styl skandynawski to dużo światła

Naturalne światło jest podstawą stylu skandynawskiego. Dodatki powinny naturalnie ułatwiać dotarcie promieni słonecznych do wnętrza. W razie konieczności jednak niezbędne okażą się lampy. Pamiętajmy o dobrym doświetleniu każdego zakątka pokoju za pomocą lamp w stylu skandynawskim:

  • wiszących,
  • podłogowych,
  • biurkowych,
  • kinkietów.

Lampy w stylu skandynawskim nie powinny zakrywać żarówki. Pełny klosz zbytnio rozprasza światło, a powinno ono być jasne i wyraźne. Dlatego wybieramy osłonki z bardzo rzadkiej plecionki wiklinowej lub metalowych drucików. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się zamontowanie samych żarówek, które zostaną w ozdobny sposób zawieszone na belce sufitowej. Pomysłów jest bardzo wiele.

Firanki i zasłony – styl skandynawski to okna przepuszczające światło

Skoro omówiliśmy już lampy, pora na firanki i zasłony. Styl skandynawski nie zaleca używania tych drugich – szczególnie na co dzień. Ciężkie kotary nie przepuszczają światła słonecznego, które jest bardzo ważne w aranżacji wnętrza. Jeśli już chcemy je umieścić w naszym salonie czy w sypialni – co sprawdzi się w trakcie snu, pamiętajmy, by były maksymalnie rozsunięte, kiedy nie są potrzebne. Jeśli zaś chodzi o firanki, mamy bardzo dużą dowolność. Najpopularniejsze i równocześnie najpraktyczniejsze są te na przelotkach. Tutaj używajmy z kolei jasnych i pastelowych kolorów, które podkreślą naturalność wnętrza, a jednocześnie przepuszczą więcej światła.

Dywany – styl skandynawski na podłodze

Nie może oczywiście w naszym wnętrzu zabraknąć dywanów. Styl skandynawski jest ciepły i przytulny, a wnętrze z gołą podłogą z pewnością takie nie jest. Nie wybierajmy jednak puszystych i bardzo grubych modeli. Powinny być takie same, jak reszta wyposażenia w stylu skandynawskim. Dodatki wybierajmy w tych samych kolorach i z podobnymi motywami graficznymi. Dobrze będą wyglądać wzory czy kształty geometryczne. Zwróćmy jednak uwagę, by dywan w stylu skandynawskim nie pokrywał całej podłogi. Umieśćmy go w centralnym punkcie pomieszczenia pod stolikiem kawowym lub fotelem.

Dywany – styl skandynawski rynekpierwotny.pl IKEA
źródło: IKEA

Nie przesadzajmy z liczbą dodatków

Choć w stylu skandynawskim możemy pozwolić sobie na sporą liczbę różnorakich dodatków, to zawsze musimy mieć na uwadze, że wnętrze powinno być przestronne, a my - mieć swobodny dostęp do każdego elementu wyposażenia. Nie możemy więc przesadzać z ilością kupowanych ozdób, choć bogactwo wyboru w sklepach z wyposażeniem o skandynawskim stylu może przyprawiać o zawrót głowy.

Styl skandynawski jest bardzo popularny zarówno w niewielkich mieszkaniach, jak i sporej wielkości domach. Bogactwo wyboru, stosunkowo niskie ceny i bardzo prosta aranżacja wnętrz sprawiają, że zyskuje coraz więcej zwolenników.

Musimy jedynie pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Wnętrze musi być przestronne i dobrze oświetlone światłem słonecznym. Dzięki temu spełni podstawowy warunek stylu skandynawskiego – stanie się naturalne. Stąd też decydujemy się na meble z drewna, ewentualnie z dodatkami metalowymi. Rezygnujemy z tworzyw sztucznych. Kolorystyka powinna być jasna – szczególnie w małych pomieszczeniach. Obowiązkowym elementem wyposażenia salonu jest sofa bądź narożnik w stylu skandynawskim. Nie może również zabraknąć stolika kawowego czy regału, nad którym znajdą się obramowane plakaty i obrazy.

W przeciwieństwie do stylu nowoczesnego czy minimalistycznego, skandynawski styl nie jest aż tak restrykcyjny, jeśli chodzi o liczbę ozdób i dekoracji. Wręcz przeciwnie – choć powinniśmy zachować przejrzystość i sporo wolnej przestrzeni,  możemy wybierać poduszki, obrazy w stylu skandynawskim i figurki według naszego uznania. Bardzo dużą zaletą jest możliwość samodzielnego zaaranżowania praktycznie każdego wnętrza. Inspiracje znajdziemy zarówno w katalogach meblowych, jak i na licznych blogach internetowych. Nie musimy zatrudniać profesjonalnego projektanta wnętrz, co również pozwoli zaoszczędzić nam sporo pieniędzy i czasu. Jak widać, styl skandynawski jest pełen zalet i możliwości. Wystarczy jedynie pomysł, który będziemy rozwijać i udoskonalać każdego dnia.

Wszystkie zdjęcia do artykułu dostarczyła IKEA. Poszczególne elementy wyposażenia wnętrz dostępne są w ofercie sklepu.

Zobacz także: Architekt wnętrz - kim jest oraz jakie są korzyści ze współpracy?

aranżacja mieszkania z architektem
Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023