Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Rynek najmu w Sosnowcu

Mzuri
Mzuri

Data publikacji: 03.12.2020, Data aktualizacji: 04.01.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 9 głosów

Rynek najmu w Sosnowcu
Czy opłaca się inwestować w mieszkania na wynajem w Sosnowcu? Jakie są perspektywy inwestycyjne tego miasta? Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl!

Na inwestycyjnej mapie Polski Aglomeracja Śląska zajmuje szczególne miejsce. Gdy patrzymy na wszystkie miasta tej konurbacji z osobna, dość łatwo przeoczyć potencjał drzemiący w ich wspólnej sile. Tymczasem wystarczy porównać powierzchnię GZM z Warszawą, by zobaczyć, że jego powierzchnia jest dużo większa, a liczba ludności w 2019 roku przewyższyła tę ze stolicy. Jeśli chodzi zaś o rynek nieruchomości na Śląsku, dorównuje on swoją atrakcyjnością najpopularniejszej Łodzi i oferuje stopy zwrotu wyższe, niż największe miasta w Polsce. 

Apartamenty inwestycyjne na RynekPierwotny.pl

Inwestor poszukujący nieruchomości na Śląsku powinien wiedzieć, że istnieją 3 profile inwestycyjne śląskich miast. Pierwszą kategorię stanowią miasta „bezpieczne”, czyli Katowice, Gliwice i Tychy. Ich atrakcyjność polega na stabilnym charakterze gospodarki i wysokich stopach zwrotu w porównaniu z dużymi miastami Polski, przy niższych od nich cenach zakupu. Zachowawcza kalkulacja ROI dla tych miast to 5,5% - 6%, choć zdarzają się oferty o lepszej opłacalności. 

Na przeciwległym biegunie znajdują się miasta o profilu agresywnym. Oferują najwyższe stopy zwrotu z całego GZM (6,5% - 7,5%), najniższe ceny mieszkań, lecz ryzyko pustostanów jest w nich analogicznie wyższe. Ich potencjał wzrostu jest wysoki, ze względu na programy rewitalizacyjne i transformacyjne. Do tego grona należą na przykład Bytom, Ruda Śląska czy Siemianowice Śląskie

Pośrednią kategorią są miasta zrównoważone (Dąbrowa Górnicza, Zabrze, Chorzów i Sosnowiec), dające możliwość relatywnie bezpiecznego inwestowania i stóp zwrotu w granicach 6% - 6,5% (podawane stopy zwrotu prezentują typowy wariant pesymistyczny, faktyczne stopy zwrotu z reguły są wyższe, w zależności od typu mieszkania, stanu budynku, lokalizacji w mieście etc. Okresowo mogą się zdarzać mieszkania o wyższych stopach zwrotu).

Spośród miast o profilu zrównoważonym, ciekawym przypadkiem jest Sosnowiec. To po Katowicach drugie pod względem liczby ludności miasto Aglomeracji Śląskiej i stolica Zagłębia Dąbrowskiego. Pod względem inwestycyjnym to dobra alternatywa dla Katowic, a ich bliskość wpłynęła na rozwój Sosnowca w ostatnich latach. Tradycyjnie (i żartobliwie) mówi się, że „Sosnowiec to nie Śląsk”, co wynika z zawiłej historii naszego kraju, bowiem w czasach zaborów to właśnie na Sosnowcu kończył się zabór rosyjski, a za nim zaczynał się już zabór pruski, z Katowicami włącznie. W rosyjskiej części regionu swoje zakłady i biznesy lokowali inwestorzy z Warszawy i Łodzi, a co za tym idzie, kamienice, które budowali, powstawały w stylu tych właśnie miast. Po dziś dzień typowa sosnowiecka kamienica przypomina te, które znajdziemy w Łodzi, lub nawet na ulicy Marszałkowskiej w Warszawie.

Sosnowiec - Kościół św. Tomasza Apostoła

W Sosnowcu znajdziemy różnorodne typy nieruchomości: kamienice, bloki murowane, budynki wielorodzinne w zabudowie szeregowej, wieżowce z wielkiej płyty, oraz w niewielkim zakresie nową zabudowę deweloperską. Najlepsze okazje inwestycyjne w Sosnowcu znaleźć można w Śródmieściu i w dzielnicach Pogoń, Sielec, Milowice i Środula. Z punktu widzenia mieszkańców niezmiernie ważne jest doskonałe połączenie z Katowicami, Mysłowicami, Czeladzią, Dąbrową Górniczą oraz Jaworznem. Atrakcyjna lokalizacja miasta oraz istnienie od 2000 roku dwóch parków przemysłowo-technologicznych i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przyczyniły się do wzrostu powstania zakładów produkcyjnych, będących filiami dużych zagranicznych koncernów, np. Amazon, 7R Solution, Raben Logistics, Bowim, Centrum Nowoczesnych Technologii, Magneti Marelli Poland, etc. 

Dominującym typem mieszkań w Sosnowcu są lokale maksymalnie trzypokojowe, trudno o mieszkania z większą ilością pomieszczeń. Duży jest za to udział małych lokali dwupokojowych i kawalerek o powierzchni ok. 20 – 25 metrów kwadratowych. Sosnowiec to miasto z jednym z najniższych w Polsce średnich metraży. W 2019 roku wartość ta wynosiła zaledwie 45 mkw. 

Plusem tego miasta są jednak niewątpliwie niskie ceny nieruchomości i dość wyrównane ceny za metr kwadratowy. To dobre wieści dla właścicieli mieszkań, zwłaszcza tych, którzy szukają w Sosnowcu okazji inwestycyjnych, ponieważ to miasto konsekwentnie znajduje się w czołówce lokalizacji z najwyższą stopą zwrotu, sięgającą w niektórych przypadkach nawet 9,9% brutto w skali roku. To jednak kiepska wiadomość dla potencjalnych najemców – Sosnowiec to miasto, gdzie koszt najmu w odniesieniu do raty kredytu na podobny typ mieszkania jest jednym z najwyższych w Polsce. W 2019 roku różnica ta wyniosła nawet  83%. Pomimo tego, kupno mieszkania na własność i zaprzestanie płacenia wysokich czynszów najmu w Sosnowcu, dla wielu najemców jest nadal nieosiągalne, głównie z powodu konieczności posiadania dużych oszczędności na wkład własny oraz odpowiedniej zdolności kredytowej.

Mzuri
Mzuri

W ramach Grupy Mzuri kompleksowo wspieramy naszych klientów w inwestowaniu w nieruchomości na wynajem i ich zarządzaniu.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • ROI: co to jest i jak obliczyć opłacalność inwestycji

      ROI: co to jest i jak obliczyć opłacalność inwestycji

      Wynajem mieszkań to działalność postrzegana jako bardzo atrakcyjna forma inwestycji na rynku nieruchomości. Kupujący mogą liczyć na dochody większe od innych, mało ryzykownych form inwestowania, takich jak lokaty bankowe. Czy jednak rzeczywiście jest to biznes tak zyskowny? Kluczem do oszacowania, czy kupno nieruchomości pod wynajem będzie się opłacać, jest rzetelne oszacowanie zysków. Chodzi o wskaźnik rentowności inwestycji i czas potrzebny na to, by uzyskać zwrot z nakładów.

      13 lutego 2024

      Marcin Moneta

    • Ile można zyskać inwestując w wynajem?

      Ile można zyskać inwestując w wynajem?

      Rynek wynajmu mieszkań, jak każdy, uzależniony jest od sytuacji makroekonomicznej. Wysoka inflacja podnosi koszty utrzymania nieruchomości, co oczywiście musi przekładać się na czynsze najmu. Z danych Eurostatu wynika, że koszty utrzymania mieszkań w Polsce w okresie roku - do sierpnia 2022 poszły w górę aż o 23 proc.

      10 listopada 2022

      Marcin Moneta

    • Inwestowanie dla początkujących

      Inwestowanie dla początkujących

      Inwestowanie w nieruchomości to bardzo intratne zajęcie. Co prawda wymaga sporej dawki wiedzy i ogromu pracy, jednak warto podjąć ten wysiłek. Efekty mogą przejść nasze najśmielsze oczekiwania. Od czego zatem zacząć? Jak poradzić sobie z pierwszymi inwestycjami? Odpowiadamy!

      01 marca 2022

      Marlena Rzepniewska

    • Wynajem garażu lub miejsca postojowego jako inwestycja

      Wynajem garażu lub miejsca postojowego jako inwestycja

      Czy inwestowanie w najem miejsca parkingowego się opłaca? Sprawdź na RynekPierwotny.pl. Inwestowanie w nieruchomości nie musi ograniczać się tylko i wyłącznie do rynku mieszkaniowego. Jedną z opcji, która może być traktowana jako lokata kapitału, jest możliwość wynajmowania miejsca parkingowego. Co...

      27 czerwca 2018

      Dominika Perkowska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023