Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Raport cenowy kwiecień 2024: Poznań liderem podwyżek cen nowych mieszkań. W Trójmieście cenowa flauta

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 07.05.2024, Data aktualizacji: 21.05.2024

7 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 3 głosów

Raport cenowy kwiecień 2024
Jak kształtowały się ceny mieszkań w kwietniu 2024 roku? Czy ceny lokali deweloperskich będą spadać? Jakie zmiany obserwujemy na rynku nieruchomości? Zobacz analizę ekspertów portalu RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

Sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo dynamiczna. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w kwietniu 2024 roku w wielu miastach odnotowano zmiany względem ubiegłego miesiąca. Sprawdź, w których miastach były one najbardziej widoczne.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak kształtowały się ceny mieszkań z rynku pierwotnego oraz ceny mieszkań z rynku wtórnego,
 • gdzie mieszkania są najdroższe, a gdzie najtańsze,
 • w których miastach ceny mieszkań odnotowały największy wzrost.

Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym: wzrosty i spadki w kwietniu 2024 roku

Sprawdźmy, jak kształtują się stawki za m kw. w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Aglomeracji Katowickiej.

- W tym roku deweloperzy działający w siedmiu największych metropoliach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Łódź, Poznań i Aglomeracja Katowicka) zwiększyli swoją ofertę. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że pod koniec kwietnia br. kupujący nowe mieszkania mogli przebierać w blisko 51 tys. lokali. Łącznie było ich o 3% więcej niż rok wcześniej, choć w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście deweloperzy wciąż nie uzupełnili oferty do poziomu sprzed roku - wyjaśnia Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl. 

Średnie ceny mieszkań w Warszawie

Średnia cena mieszkań w Warszawie w kwietniu 2024 roku wynosiła 17 585 za m kw. Tym samym stolica nie odnotowała zmiany średniej ceny ofertowej względem poprzedniego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 17 500 zł za m kw.

Ceny mieszkań Warszawa

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca warszawscy deweloperzy posiadali w swojej bazie dokładnie 11 235 ofert nowych mieszkań, czyli o 191 szt. mniej niż w marcu 2024. 

Ponadto, rynek wtórny w Warszawie stanął pod znakiem wzrostów cen mieszkań względem poprzedniego miesiąca. Właśnie tutaj w kwietniu 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 18 559 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”.

Zobacz ofertę mieszkań w Warszawie

 Warszawa

Średnie ceny mieszkań w Krakowie

Średnia cena mieszkań w Krakowie w kwietniu 2024 roku wynosiła 16 127 zł za m kw. Tym samym stolica Małopolski odnotowała wzrost cen o 1% względem poprzedniego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 16 030 zł za m kw.

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca krakowscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 5 011 ofert nowych mieszkań, czyli o 128 szt. mniej niż w marcu 2024.

- W kwietniu, w stolicy Małopolski, praktycznie zniknęły z rynku mieszkania z ceną poniżej 10 tys. zł za metr kwadratowy - mówi Marek Wielgo.

Ponadto, rynek wtórny w Krakowie stanął pod znakiem wzrostów cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w kwietniu 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 17 552 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”.  

Zobacz ofertę mieszkań w Krakowie

Kraków

Średnie ceny mieszkań w Trójmieście

Średnia cena mieszkań w Trójmieście w kwietniu 2024 roku wynosiła 15 003 zł za m kw. Tym samym w Gdańsku, Gdyni i Sopocie nie odnotowano zmiany średniej ceny ofertowej względem poprzedniego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 15 056 zł za m kw.

Ceny mieszkania Gdańsk

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca trójmiejscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 6 290 ofert nowych mieszkań, czyli o 277 szt. więcej niż w marcu 2024.

Ponadto, rynek wtórny w Trójmieście stanął pod znakiem wzrostów cen mieszkań względem poprzedniego miesiąca. Właśnie tutaj w kwietniu 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 15 489 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz ofertę mieszkań w Trójmieście

 Trójmiasto

Średnie ceny mieszkań we Wrocławiu

Średnia cena mieszkań we Wrocławiu w kwietniu 2024 roku wynosiła 13 554 zł za m kw. Tym samym w stolicy Dolnego Śląska odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 1% względem poprzedniego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 13 359 zł za m kw.

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży wzrosła. Na koniec miesiąca wrocławscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 6 509 ofert nowych mieszkań, czyli o 1020 szt. więcej niż w marcu 2024.

- W kwietniu firmy deweloperskie wyraźnie wyhamowały nową podaż. Wyjątkiem był Wrocław. Tam mieszkań wprowadzonych do sprzedaży było przeszło dwukrotnie więcej niż miesiąc wcześniej. Najprawdopodobniej to właśnie pojawienie się na rynku potężnej puli mieszkań spowodowało, że wrocławscy deweloperzy jako jedyni zwiększyli w kwietniu ich sprzedaż - mówi Marek Wielgo. 

Ponadto, rynek wtórny we Wrocławiu stanął pod znakiem wzrostu cen mieszkań względem poprzedniego miesiąca. Właśnie tutaj w marcu 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 13 836 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz ofertę mieszkań we Wrocławiu

 Wrocław

Średnie ceny mieszkań w Łodzi

Średnia cena mieszkań w Łodzi w kwietniu 2024 roku wynosiła 10 975 zł za m kw. Tym samym w stolicy Ziemi Łódzkiej odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 1% względem poprzedniego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 10 843 zł za m kw.

Ceny mieszkań w Łodzi

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca łódzcy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 7 906 ofert nowych mieszkań, czyli o 175 szt. więcej niż w marcu 2024 roku.

W styczniu rynek wtórny w Łodzi stanął pod znakiem wzrostu cen mieszkań względem poprzedniego miesiąca. Właśnie tutaj w kwietniu 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 8 493 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz oferty mieszkań w Łodzi

 Łódź

Średnie ceny mieszkań w Poznaniu 

Średnia cena mieszkań w Poznaniu w kwietniu 2024 roku wynosiła 13 175 zł za m kw. Tym samym w stolicy Wielkopolski odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 3% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 12 809 zł za m kw.

Ceny mieszkań Poznań

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca poznańscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 6 535 ofert nowych mieszkań, czyli o 145 szt. mniej niż w marcu 2024.

Ponadto, rynek wtórny w Poznaniu stanął pod znakiem stabilizacji cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w kwietniu 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 11 508 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Jak mówi Marek Wielgo - W kwietniu tegorocznym liderem podwyżek był Poznań. Od początku roku średnia cena metra kwadratowego nowych mieszkań wzrosła w tym mieście aż o 7%, czyli najbardziej ze wszystkich metropolii. Oczywiście to jeszcze nie przesądza, że taka sytuacja utrzyma się w kolejnych miesiącach. Sytuacja na rynkach mieszkaniowych jest bowiem dynamiczna. W skali miesiąca średnia cena metra kwadratowego może wzrosnąć lub spaść w zależności od tego, czy na rynek trafi pula drogich czy stosunkowo tanich, jak na dany rynek, lokali.

Zobacz oferty mieszkań w Poznaniu

 Poznań

Średnie ceny mieszkań w Aglomeracji Katowickiej

Średnia cena mieszkań w Aglomeracji Katowickiej w kwietniu 2024 wynosiła 10 632 za m kw. Tym samym w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii nie odnotowano zmiany średniej ceny ofertowej względem poprzedniego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 10 637 zł za m kw. 

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca lokalni deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 7 480 ofert nowych mieszkań, czyli o 5 szt. więcej niż w marcu 2024 r.

Ponadto, rynek wtórny w Aglomeracji Katowickiej stanął pod znakiem spadku cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w kwietniu 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 8 530 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”.

Zobacz oferty mieszkań w Aglomeracji Katowickiej

 Aglomeracja Katowicka

Podsumowanie

Marzec 2024 stanął pod znakiem względnej stabilizacji cen mieszkań z rynku pierwotnego. Jednak skok cenowy zanotowaliśmy w takich miastach jak: Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań. Ceny na tym samym poziomie utrzymały się w: Warszawie, Aglomeracji Katowickiej i Trójmieście. 

Jak natomiast będą wyglądały kolejne tygodnie?

– Ceny nowych mieszkań najpewniej pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja – mówi Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl. 

Poznaj średnie ceny mieszkań w Rzeszowie

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023