Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Przepisy dotyczące grillowania

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 14.05.2018, Data aktualizacji: 30.09.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 134 głosów

Przepisy dotyczące grillowania
Czy można grillować na balkonie? W jakich warunkach można rozpalać grilla? Co mówią przepisy? Odpowiadamy!

Maj rozgościł już się na dobre, dni są zdecydowanie dłuższe, a pogoda rozpieszcza nas o wiele bardziej niż jeszcze kilka tygodni temu. Długo oczekiwany sezon grillowy powoli zaczyna się rozkręcać. W sklepach, jak co roku, pojawiły się grillowe 'must have' i wielu z nas cieszy się już na samą myśl o spędzaniu weekendów na grillowych imprezach.

Zanim to jednak nastąpi, warto zapoznać się z przepisami. W tym artykule umieściliśmy kilka niezbędnych informacji dotyczących grillowania na zewnątrz, które każdy powinien zapamiętać, aby uniknąć prawnych konsekwencji, często wynikających po prostu z niewiedzy.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy można grillować na balkonie
  • czy można grillować na plaży
  • co należy wiedzieć o bezpiecznym grillowaniu 

Regulacje dotyczące grillowania

Jeśli jesteście posiadaczami wolnostojącego domku z działką, macie szczęście. Obowiązują was wówczas tylko zasady bezpieczeństwa, rozpalanie grilla na własnej posesji jest bowiem całkowicie dozwolone. Jeśli jednak w niewielkiej odległości od waszej posesji znajdują się inne domy, warto poinformować sąsiadów o planowanym grillu, zwłaszcza jeśli macie zamiar zachowywać się głośniej niż zwykle.

bezpieczne grillowanie

Grill na balkonie

Wbrew różnym opiniom, które się słyszy, grill można rozpalać na balkonie, ponieważ balkon jest częścią naszego mieszkania. Przepisy zabraniają pozostawiania go jednak bez nadzoru i oczywiście naruszania porządku publicznego. Jeśli więc wyjątkowo nadgorliwy sąsiad uprze się, że wasz grill i hałasujący goście zakłócają jego spokój, to służby pilnujące porządku mogą nie okazać zrozumienia i otrzymacie mandat. W przypadku wynajmu mieszkania spółdzielczego zasięgnijcie opinii u źródła i zapytajcie o wewnętrzne regulacja. Może się bowiem zdarzyć, że w regulaminie spółdzielni jasno stoi zapis o zakazie grillowania na balkonie.

Grill na plaży

Jeśli chodzi o grillowanie nad morzem, prawo nie jest jednoznaczne. Przepisy nie zabraniają rozpalania grilla nawet nad samym morzem, jednak jasno wskazują konsekwencje w przypadku zakłócenia porządku publicznego. Dodatkowo grill z jakiegoś powodu (np. ogłoszonej suszy, lub zbyt intensywnego dymienia) może stwarzać zagrożenie pożarowe. W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że nie powinno się rozpalać grilla na bardzo zatłoczonej plaży, gdzie nie ma odpowiednio dużo miejsca na zachowanie bezpieczeństwa swojego i innych.

Warto zapoznać się z regulaminami odpowiednimi dla danej miejscowości, wewnętrzne zakazy i nakazy ustalają bowiem włodarze gmin. Dobrze się też rozejrzeć, ponieważ w wielu nadmorskich miejscowościach znaleźć można specjalnie wydzielone miejsca przeznaczone właśnie dla amatorów grillowych rozrywek.

Grill w parku i w lesie

Grillować można także w parkach, lasach itd., prawo odnosi się do tego przychylnie. Niemniej jak w powyższych przypadkach, zawsze należy sprawdzić dokładne zasady dla danego miejsca, aby uniknąć przykrych konsekwencji.

Grill to jedno, impreza - drugie

Dla większości z nas grillowanie łączy się nieodmiennie z alkoholem. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, że tam, gdzie można rozpalić grill, niekoniecznie wolno pić piwo. Miejsca publiczne, jak lasy, parki czy plaża, okazują się często obwarowane zakazami, w tym właśnie dotyczącymi spożywania napojów wyskokowych.

Bezpiecznie pić alkohol możemy w zasadzie tylko na balkonie czy własnej działce. Poza wyjątkami (np. w Warszawie nad Wisłą), w miejscach publicznych już samo otwarcie piwa wiąże się z mandatem w wysokości 100 zł. Takich mandatów można dostać nawet kilka w ciągu dnia. Reguluje to Ustawa o wychowaniu w trzeźwości. Niekiedy trudno znaleźć miejsce publiczne, w którym można i pić piwo, i grillować. Jeśli nie chcemy otrzymać mandatu, poświęćmy trochę czas na znalezienie go - w Warszawie to np. plaża Poniatowskiego.

grillowanie

Co należy wiedzieć o bezpiecznym grillowaniu?

Przypomnimy sobie także kilka ważnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa. Ustawienie grilla w odpowiedni sposób to jedna z podstawowych zasad. W zależności od tego, jakiego typu grilla posiadacie (najmniej bezpieczne są te najtańsze, zakupione na szybko w supermarketach), musicie go odpowiednio umiejscowić. Powinien stać na płaskiej i wystarczająco twardej powierzchni, aby się nie przewrócił. Jeśli wasz grill nie jest zadaszony lub przykrywany, powinien stać w miejscu osłoniętym od wiatru.

Bardzo dobrym trikiem, który warto wykorzystywać, jest wyłożenie grilla folią aluminiową. Ten sposób pozwoli dłużej utrzymać ciepło, ale też sprawnie i szybko wyczyścić później urządzenie. Wielu z was nie ma też świadomości, że aby rozpalić grill, wystarczy odpowiedni węgiel drzewny (lub brykiet) poprzetykany rozpałką, ewentualnie polany bezpieczną rozpałką w płynie, dostępną w wielu sklepach. Nigdy nie powinniście używać do tego celu materiałów łatwopalnych (takich jak benzyna!) oraz kłaść produktów przeznaczonych do grillowania, zanim ogień nie zamieni się w żarzące się węgle.

Pamiętajcie też o tym, żeby od czasu do czasu sprawdzać, czy nic się nie zapaliło i na wszelki wypadek mieć w pogotowiu wiaderko z wodą. Przezorny zawsze ubezpieczony, a dzięki zachowaniu tych prostych zasad bezpieczeństwa grillowanie będzie znacznie przyjemniejsze.

Grill ogrodowy – jaki wybrać? Sprawdź

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023