Spadła liczba pozwoleń na domy jednorodzinne

Data publikacji: 08.08.2022, Data aktualizacji: 23.09.2024
Średnia ocen 4/5 na podstawie 9 głosów
:format(jpg)/articles/gallery/image/12099/budowa-domu_fd9dfb.jpg)
Wzrost liczby pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych, który obserwowaliśmy w I półroczu 2021 r. nie utrzymał się w tym roku. Jaki jest tego powód? Nasz ekspert wyjaśnia, dlaczego rok temu budowało się więcej i co wpływa na spadek zgłoszeń.
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- o ile spadła liczba pozwoleń na budowę domu
- dlaczego buduje się mniej domów jednorodzinnych
- co wpływa na koszt budowy domu
Załamanie w budownictwie jednorodzinnym
Według wstępnych danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GNUB) w I półroczu 2022 r. wydano ponad 48,6 tys. pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. W analogicznym okresie 2021 r. takich pozwoleń było prawie 61,8 tys., czyli aż o 21% mniej. Nawet podczas kryzysu finansowego w 2009 r. nie było tak nagłego załamania.
Z czego wynika obecna sytuacja? Pandemia zmieniła sposób postrzegania miejsca, w którym mieszkamy i pracujemy.
Nasz ekspert Marek Wielgo mówi, że wzrost liczby pozwoleń na budowę, z którym mieliśmy do czynienia w 2021 r. (+28%) wynikał z potrzeby posiadania własnego domu i zapewnienia sobie dobrych warunków pracy zdalnej.
Wzór wniosku o pozwolenie na budowę Sprawdź
Dlaczego buduje się mniej domów?
Być może wielu inwestorów, którzy już dysponują pozwoleniem na budowę, odłoży swoje plany – mówi Marek Wielgo.
Ekspert wymienia powody. Są nimi nie tylko droższe kredyty i obawy co do skutków gospodarczych wojny w Ukrainie. Istotnym czynnikiem jest wzrost cen głównych materiałów budowlanych, co znacząco utrudnia wycenę inwestycji.
Szukaj nieruchomości
Warszawa
mazowieckie, Warszawa
12999 ofert
Wrocław
dolnośląskie, Wrocław
6893 oferty
Kraków
małopolskie, Kraków
5736 ofert
Poznań
wielkopolskie, Poznań
5004 oferty
Łódź
łódzkie, Łódź
3437 ofert
Tak szybkiego wzrostu cen nie widzieliśmy od 15 lat. Zakłócenia w łańcuchu dostaw podczas pandemii wzmocniła wojna. Z kolei wysoka inflacja wpływa na koszty produkcji. Zdrożały przede wszystkim materiały, na które jest największe zapotrzebowanie.
Serwis Intercenbud podaje, że w II kwartale 2022 r. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku:
- wyroby stalowe zdrożały o 96,4%,
- izolacje termiczne – o 53,5%,
- drewno – o 52,2%.

Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego 120 m2? Grzegorz Lusa z Intercenbudu obliczył, że koszty budowy 120-metrowego domu jednorodzinnego wzrosły w ostatnim roku przeciętnie aż o 25%.
W II kwartale 2022 r. w porównaniu z I kwartałem podniosły się ceny:
- stali (53,2%),
- wyrobów z betonu (28,7%),
- izolacji termicznych (23,8%)
- stolarki (23,3%).
Spadła cena drewna o 3,4% oraz gipsu i wyrobów z gipsu o 4,8%.
Dom bez formalności
Marek Wielgo podkreśla, że program „Dom bez formalności” ma wspomóc budownictwo jednorodzinne. Rządowe rozwiązanie obowiązuje od 3 stycznia 2022 r. i ma ułatwiać budowę domu do 70 m kw. W I półroczu 2022 r. (dane GUNB) inwestorzy zgłosili budowę 439 takich domów, co stanowiło niespełna 1% wszystkich domów, na które wydano pozwolenie na budowę lub ją zgłoszono.
To nie pierwsze tego typu rozwiązanie wprowadzone przez rząd. W 2015 r. weszła w życie zmiana w Prawie budowlanym, dzięki której można wybudować na zgłoszenie dom o dowolnej powierzchni. Przez pierwsze pół roku do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wpłynęło niecałe 4,1 tys. zgłoszeń dotyczących tego typu budowy.

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: