Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Dzielnica Jeżyce – co warto wiedzieć o poznańskim fyrtlu?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 15.12.2022, Data aktualizacji: 16.04.2024

13 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 2 głosów

Poznańska dzielnica Jeżyce
Jeżyce to jedna z dzielnic Poznania, która cieszy się niezmiennie dużą popularnością. Dlaczego wciąż rośnie tutaj popyt na mieszkania? Co warto wiedzieć o poznańskich Jeżycach? Sprawdź.

Jeżyce to jedno z najbardziej znanych i najmodniejszych miejsc w Poznaniu, gdzie można znaleźć dziesiątki urokliwych knajpek oraz restauracji. Współcześnie jest to dynamicznie rozwijający się ośrodek mieszkaniowy i kulturalny. Mieszkańcy Jeżyc mają dostęp do najważniejszych instytucji publicznych, terenów rekreacyjnych, bogatej oferty handlowo-usługowej oraz rozwiniętej sieci połączeń komunikacyjnych.

Z tego artykułu dowiedz się m.in.:

 • dlaczego dzielnica cieszy się sporym zainteresowaniem
 • jak się mieszka w Jeżycach na co dzień
 • jakie atuty przemawiają za wyborem tej lokalizacji

Dzielnica Jeżyce – informacje ogólne

Jeżyce usytuowane są w bliskiej odległości od ścisłego centrum miasta. Obecnie wchodzą w skład 42 jednostek pomocniczych zwanych osiedlami. Podział ten funkcjonuje od 2011 roku. Dawniej Jeżyce były jedną z pięciu tradycyjnych fyrtli, czyli administracyjnych dzielnic Poznania. Poprzednia nomenklatura zachowała się w świadomości mieszkańców i wciąż występuje w statystyce wielu urzędów. Z tego względu w opisie posłużono się nazewnictwem, które obowiązywało przed reorganizacją administracyjną. W skład Jeżyc wchodzą następujące jednostki urbanistyczne.

 • Bonin – osiedle położone jest w bliskim otoczeniu ośrodków handlowych i mniejszych sklepów. Przeważa tu zabudowa wielorodzinna.
 • Golęcin – na terenie osiedla znajduje się Jezioro Rusałka i Lasek Golęciński. Nie brakuje tu obiektów sportowych, wojskowych oraz uczelnianych.
 • Jeżyce – osiedle skoncentrowane jest wokół Rynku Jeżyckiego. Słynie z zabytkowej architektury secesyjnej, kojarzone z miejskim ośrodkiem kulturowym.
 • Sołacz – osiedle położone jest w Dolinie Bogdanki. Obecnie dominuje tu niska zabudowa jednorodzinna i willowa.
 • Ogrody – skoncentrowane jest wokół Placu Ludwika Waryńskiego, gdzie mieści się jeden z najważniejszych punktów przesiadkowych. W tej części dzielnicy znajdują się liczne blokowiska, natomiast od pl. Waryńskiego dominuje zabudowa jednorodzinna.
 • Podolany – osiedle jest doskonale skomunikowane z pozostałymi częściami miasta. Dominuje tu zabudowa jednorodzinna.
 • Wola – znajduje się wzdłuż najdłuższej w Poznaniu ul. Dąbrowskiego. Przede wszystkim charakteryzuje się zabudową domów jednorodzinnych i szeregowych.
 • Strzeszyn – osiedle dynamicznie się rozwija pod względem handlu oraz usług. Na jego obszarze zabudowa jest dość zróżnicowana.
 • Strzeszynek – to wypoczynkowa część Poznania, która znajduje się pośród rozległych kompleksów leśnych. Osiedle położone jest nad Jeziorem Strzeszyńskim, gdzie nie brakuje punktów małej gastronomii oraz miejsc noclegowych i rekreacyjnych.
 • Krzyżowniki-Smochowice – znajdują się w niedalekiej odległości od DK 92, w otoczeniu lasu i jezior (Strzeszyńskiego oraz Kierskiego). Na tym obszarze przeważa zabudowa jednorodzinna.
 • Kiekrz – osiedle położone jest nad Jeziorem Kierskim. Na jego terenie dominuje zabudowa jednorodzinna, można też znaleźć kilka ośrodków wypoczynkowych oraz żeglarskich.

Chcesz zamieszkać na Jeżycach? Zobacz oferty mieszkań na sprzedaż

Położenie dzielnicy Jeżyce na mapie Poznania

Jeżyce usytuowane są w północno-zachodniej części miasta, po lewej stronie Warty. Od południa sąsiadują z dzielnicą Grunwald, a od wschodu z poznańskim Starym Miastem. Jeżyce zajmują powierzchnię prawie 58 km kw., przez co są uznawane za drugą pod względem wielkości dzielnicę Poznania.

Planowany rozwój dzielnicy Jeżyce

Na terenie Jeżyc powstaje wiele nowoczesnych inwestycji mieszkaniowych oraz miejsc sprzyjających rekreacji na świeżym powietrzu. Z roku na rok przybywa tu osiedli budowanych przez prywatnych inwestorów. Wiele z nich składa się z kameralnych budynków wielorodzinnych zapewniających dostęp do sporej liczby udogodnień. Mieszkańcy Jeżyc zyskują też kolejne miejsca do wypoczynku. W lipcu 2022 roku został oddany do użytku nowy park kieszonkowy przy ulicy Jeżyckiej, który stworzono w ramach programu „Zasadzka na fyrtle”.

Przy ulicy Meissnera powstaje nowoczesna inwestycja „Nowe Ogrody”. Projekt realizowany jest w otoczeniu licznych terenów zielonych. Finalizacja VII etapu została zaplanowana na I kwartał 2023 roku. Natomiast inwestycja „Nowe Ogrody 8.0” na poznańskich Jeżycach ma powstać w II kw. 2024 r. Najnowszy projekt jest realizowany nieopodal ul. Polskiej. Bez wątpienia spełni oczekiwania osób, które chcą korzystać z miejskich udogodnień oraz doceniają przestrzeń i spokój.

Osiedle Wieża Jeżyce Osiedle Wieża, Jeżyce

Atrakcje i miejsca warte zobaczenia na Jeżycach

Na terenie dzielnicy z pewnością odnajdą się miłośnicy przyrody. Mieszkańcy Jeżyc chętnie korzystają z okolicznych terenów do rekreacji, stawów i jezior, ścieżek rowerowo-spacerowych, restauracji oraz atrakcji kulturalnych. Na szczególne wyróżnienie zasługuje zielony szlak turystyczny Golęcin-Krzyżowniki, alejki miejscowego zoo i Ogród Botaniczny. Jeżyce znane są również z secesyjnych kamienic, przepięknych murali, klimatycznych knajpek, dogodnej komunikacji miejskiej oraz zróżnicowanej oferty handlowo-usługowej.

 • Stare Zoo – poznański ogród zoologiczny istnieje od 1871 roku i zajmuje powierzchnię ponad 5 ha. Na jego terenie znajduje się ogólnodostępny park i wiele zabytkowych budowli, przez co został wpisany do rejestru zabytków. Wstęp do Starego Zoo jest bezpłatny.
 • Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza – placówka edukacyjna i naukowa, która pełni również funkcję publicznego parku. Na obszarze chętnie odwiedzanym przez mieszkańców znajdują się unikatowe okazy roślin. Placówka organizuje także warsztaty, kursy, zajęcia terenowe, ścieżki edukacyjne oraz liczne imprezy plenerowe.
 • Rynek Jeżycki – jeden z najpopularniejszych placów targowych w Poznaniu, który rozmieszczony jest na powierzchni prawie 4 tys. m kw. Można tu kupić świeże warzywa i owoce, kwiaty, artykuły spożywcze oraz przemysłowe. Rynek Jeżycki jest wizytówką dzielnicy, istotnym węzłem komunikacji miejskiej i miejscem organizacji wydarzeń kulturalnych.
 • Jezioro Kierskie – znajduje się w golęcińskim klinie zieleni. Jeden z największych zbiorników wodnych w Poznaniu położony jest na powierzchni 285-310 ha. Stanowi zaplecze rekreacyjne miasta, wokół którego znajdują się liczne plaże, ośrodki wypoczynkowe oraz kluby żeglarskie.
 • Teatr Nowy – jedyna w swoim rodzaju instytucja kulturalna położona jest przy ulicy Dąbrowskiego. W repertuarze placówki znajduje się szeroki wybór dramatów polskich oraz światowych.
Stare Zoo Poznań Stare Zoo, Poznań 

Bezpieczeństwo dzielnicy Jeżyce

W przeszłości Jeżyce były uznawane za miejsce, którego warto unikać po zmroku. Policyjne statystyki wskazują, że obecnie jest tutaj coraz spokojniej. Dochodzi do mniejszej ilości rozbojów i włamań w porównaniu z latami 2010-2015. Znacznie poprawiło się również bezpieczeństwo na ulicach. Do najbezpieczniejszych miejsc zalicza się okolice osiedla Wola oraz rejon Krzyżowników, Strzeszyna i Ogrodów. Na terenie dzielnicy znajduje się Komisariat Policji Poznań – Jeżyce.

Oferta dla dzieci na poznańskich Jeżycach

Na najmłodszych mieszkańców czeka moc atrakcji w Starym Zoo przy ulicy Zwierzynieckiej, które jest czynne przez cały rok. Na jego terenie i w bliskim sąsiedztwie znajduje się sporo alejek, kilka pawilonów ze zwierzętami, ogrodzony plac zabaw oraz park linowy. Na szczególną uwagę zasługuje oferta edukacyjna Starego Zoo. Placówka organizuje prelekcje tematyczne i oprowadzanie z przewodnikiem dla wszystkich grup wiekowych.

Na obszarze Jeżyc znajdują się także nowoczesne place zabaw. Większość z nich jest zaprojektowana w przemyślany sposób oraz dostosowana zarówno dla starszych, jak i nieco młodszych dzieci. Do najpopularniejszych można zaliczyć plac zabaw:

 • przy ulicy Brodnickiej, gdzie mieści się wiele instalacji do wspinania, zjeżdżania i przechodzenia, w tym „małpi gaj”;
 • przy Sochaczewskiej, wyposażony w rozbudowane konstrukcje oraz miejsce do gry w kółko i krzyżyk;
 • nad Jeziorem Strzeszyńskim, nie brakuje tu atrakcji dla starszaków i maluszków.

Komunikacja w dzielnicy Jeżyce

Przez obszar dzielnicy biegnie wiele linii tramwajowych oraz autobusowych. Mieszkańcy mogą wygodnie dotrzeć środkami komunikacji miejskiej w pozostałe rejony Poznania. Do najważniejszych przystanków autobusowych i tramwajowych można zaliczyć Ogrody, Rynek Jeżycki oraz Rondo Kaponiera.

Ile zajmuje dojazd do centrum?

Mieszkańcy Jeżyc mogą korzystać z dogodnych połączeń komunikacji miejskiej. Podróż tramwajem z okolic ul. Dąbrowskiego do centrum miasta zajmuje ok. 15 minut. Czas przejazdu z os. Kiekrz czy Krzyżowniki może wynieść 40-45 min. Na podróż samochodem w godzinach szczytu trzeba przeznaczyć 50-60 minut.

komunikacja miejska w Poznaniu komunikacja miejska w Poznaniu

Tramwaje

Przez Jeżyce przebiega kilka linii tramwajowych. Wiele z nich rozpoczyna kurs z pętli Ogrody. Spośród najważniejszych połączeń tramwajowych warto wymienić:

 • 2 – (Ogrody – Rynek Jeżycki – Dębiec);
 • 7 – (Ogrody – Rondo Starołęka – Zawady);
 • 18 – (Ogrody – Poznań Główny – Franowo).

Autobusy

Przez Jeżyce przebiega również wiele linii autobusowych. Przystanki dla autobusów miejskich zlokalizowane są w bliskiej odległości od osiedli mieszkaniowych. Do najważniejszych linii autobusowych w dzielnicy Jeżyce można zaliczyć:

 • 121 – (Ogrody – Piękna – Meissnera);
 • 148 – (Ławica – Szpitalna – Rondo Kaponiera);
 • 156 – (Krzyżowniki – Smochowice – Ogrody);
 • 186 – (Kiekrz – Pilotów – Ogrody);
 • 193 – (Os. Sobieskiego – Os. Winiary – Górczyn PKM);
 • 195 – (Kiekrz – Strzeszynek – Ogrody).

Metro

Na terenie Poznania nie ma żadnej stacji metra. Funkcjonuje jednak Poznański Szybki Tramwaj. Na trasie PST znajduje się obecnie 9 przystanków: Sobieskiego, Szymanowskiego, Kurpińskiego, Lechicka Poznań Plaza, Aleje Solidarności, Słowiańska, Most Teatralny, Rondo Kaponiera, Dworzec Zachodni.

Dworce / zajezdnie

W tej części Poznania znajdują się trzy stacje kolejowe: Kiekrz, Strzeszyn oraz Wola. Można stąd szybko dotrzeć do dworca Poznań Główny. W ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej planowana jest budowa przystanku kolejowego Poznań Jeżyce. Nowa inwestycja powstanie prawdopodobnie w pobliżu ulicy Kościelnej. W granicach dzielnicy Jeżyce znajduje się pętla tramwajowa Ogrody. Niektóre linie tramwajowe są tymczasowo przekierowywane do Rynku Jeżyckiego lub Ronda Kaponiera.

Ścieżki rowerowe

Infrastruktura dla miłośników dwóch kółek jest stale rozbudowywana. W ubiegłym roku mieszkańcy Jeżyc zyskali m.in. ponad 900-metrową trasę rowerową wzdłuż ulicy św. Wawrzyńca. Nowa ścieżka dla cyklistów powstała na odcinku od skrzyżowania z ul. Kościelną do Niestachowskiej z Żeromskiego. Najbardziej malownicza trasa rowerowa biegnie w okolicy Jeziora Kierskiego. Do dyspozycji mieszkańców Jeżyc pozostają też miejskie wypożyczalnie rowerów.

ścieżki rowerowe Jeżyce Poznań

Korki – gdzie najczęściej występują na Jeżycach?

Największy ruch odbywa się w pobliżu głównych arterii komunikacyjnych. Z reguły najbardziej zakorkowana jest najdłuższa w Poznaniu ulica Dąbrowskiego. Na utrudniony przejazd często też narzekają mieszkańcy osiedla Sołacz, którzy podróżują w godzinach szczytu wzdłuż al. Wielkopolskiej. Najczęściej zakorkowane są również arterie przy granicach dzielnicy, czyli Pułaskiego, Księcia Mieszka I oraz droga wojewódzka nr 433.

Planowane inwestycje drogowe

W ramach kolejnej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego powstanie droga rowerowa wzdłuż ul. Literackiej. Mieszkańcy zyskają bezpieczną ścieżkę, która będzie prowadzić do szkoły, punktów handlowych oraz przystanku kolejowego. Wybrany do realizacji projekt zakłada nie tylko wydłużenie istniejącej ścieżki rowerowej, ale też połączenie drogi ul. Cegłowskiej z Literacką. Prace z tym związane mają potrwać do stycznia 2023 roku.

Jeżyce z lotu ptaka Jeżyce z lotu ptaka

Edukacja w dzielnicy Jeżyce

Oferta edukacyjna w dzielnicy jest dość bogata. Na terenie Jeżyc znajduje się wiele placówek edukacyjnych, które oferują ciekawy program nauczania. Szczególnie popularne są szkoły ponadpodstawowe, zajmujące wysokie miejsce w corocznych rankingach. Ze względu na stosunkowo niewielkie zagęszczenie ludności w dzielnicy, nie odnotowuje się większych problemów z dostępnością miejsc.

Żłobki i przedszkola

Ogółem funkcjonuje tutaj prawie 30 placówek edukacyjnych dla dzieci w wieku 3-6 lat. Na obszarze dzielnicy znajduje się w sumie 16 żłobków, w tym miejskie oraz niepubliczne. Oprócz tego działa 12 przedszkoli publicznych. Spośród najpopularnieszych placówek edukacyjnych dla najmłodszych dzieci warto wymienić:

 • Żłobek Miejski „Niezapominajka”;
 • Żłobek „Kalinka”;
 • Żłobek „Stokrotka”;
 • Przedszkole nr 3 „Promyczek”;
 • Przedszkole nr 14;
 • Przedszkole nr 30 „Mały Olimpijczyk”;
 • Przedszkole nr 71 „Pod Topolą”;
 • Przedszkole nr 86 „Tęczowy Świat”;
 • Publiczne Przedszkole Kolumbus;
 • Przedszkole nr 142;
 • Przedszkole nr 155 „Polanie”.

Szkoły podstawowe

Oferta edukacyjna przypadnie do gustu mieszkańcom, którzy mają dzieci w wieku wczesnoszkolnym. W Jeżycach znajduje się 15 publicznych szkół podstawowych oraz kilka prywatnych. Na liście ogólnodostępnych placówek znajduje się:

 • Szkoła Podstawowa nr 1 przy ul. Hezjoda;
 • Szkoła Podstawowa nr 23 im. gen. Józefa Bema;
 • Szkoła Podstawowa nr 27 im. Stefana Czarneckiego;
 • Szkoła Podstawowa nr 28 im. Kornela Makuszyńskiego;
 • Szkoła Podstawowa nr 36 im. mjr. Henryka Sucharskiego;
 • Szkoła Podstawowa nr 57 im. Józefa Kostrzewskiego;
 • Szkoła Podstawowa nr 62 im. gen. Stanisława Taczaka;
 • Szkoła Podstawowa nr 70 im. Mikołaja Kopernika;
 • Szkoła Podstawowa nr 73 przy ul. Michała Drzymały;
 • Szkoła Podstawowa nr 89 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego;
 • Szkoła Podstawowa nr 92 przy ul. Juliusza Słowackiego;

Oprócz tego funkcjonuje:

 • Szkoła Podstawowa Specjalna nr 106 przy ul. Janickiego;
 • Szkoła Podstawowa Specjalna nr 107 im. Arkadego Fiedlera;
 • Szkoła Podstawowa Specjalna nr 109 przy ulicy Sanatoryjnej;
 • Szkoła Podstawowa Specjalna nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych;
edukacja Jeżyce

Licea i technika

Na terenie Jeżyc funkcjonuje kilka szkół średnich. Dostępne placówki oświatowe cieszą się dobrą renomą. Zalicza się do nich:

 • IV LO im. Komisji Edukacji Narodowej;
 • VII LO im. Dąbrówki;
 • XXXII Liceum Ogólnokształcące;
 • Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Romka Strzałkowskiego;
 • Zespół Szkół Zawodowych nr 1 (Technikum nr 6 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego);
 • Technikum Energetyczne im. Henryka Zygalskiego.

Uczelnie wyższe

Jeżyce to dzielnica, która jest chętnie zamieszkiwana przez studentów. Do najpopularniejszych uczelni wyższych w tej części miasta zalicza się:

 • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (Wydział Ekonomiczny, Nauk o Żywności i Żywieniu, Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu);
 • Wydział Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza;
 • Wydział Nauk Społecznych UAM;
 • Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Rekreacja w dzielnicy Jeżyce

Niewątpliwym atutem tej lokalizacji jest bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych. Z rozwiniętej bazy turystycznej i żeglarskiej słyną północne osiedla, usytuowane w pobliżu Jeziora Kierskiego, Strzeszyńskiego oraz Rusałka. Miejsca te chętnie odwiedzają również mieszkańcy pozostałych dzielnic. Jeżyce są znane z bogatej oferty rekreacyjnej. Na terenie dzielnicy znajduje się wiele klubów fitness oraz ośrodków sportowych.

Tereny zielone

Mieszkańcy poznańskiego osiedla na Sołaczu chętnie wybierają na spacer Park Sołacki, który rozmieszczony jest na powierzchni prawie 15 ha. Obszar ten został urządzony w stylu angielskim i wyposażony w elementy małej architektury. Na jego terenie znajduje się Port Sołacz, gdzie mieści się hotel oraz restauracja. Dużą popularnością cieszy się także Park Adama Wodziczki, który położony jest również na północnym osiedlu. Na powierzchni 7 ha znajdują się alejki spacerowe i rowerowe oraz niewielki plac zabaw.

Stare Zoo, Poznań Stare Zoo, Poznań 

Miejsca przeznaczone do rekreacji

Dużą popularnością cieszą się miejsca, tj.: „GYM Spot”, "Nowa Forma", „Stacja Podolany Fitness”. Mieszkańcy Jeżyc mogą też skorzystać z oferty kompleksu POSiR. Na os. Golęcin usytuowany jest obiekt sportowy, na terenie którego znajduje się stadion lekkoatletyczny i żużlowy, park tenisowy oraz boisko piłkarskie. W sezonie letnim często korzystają z kąpielisk miejskich zlokalizowanych w Kiekrzu czy Strzeszynku. Rodziny z dziećmi chętnie spędzają czas wolny w Parku Linowym – Stare Zoo lub na quadach.

Gastronomia i kultura na Jeżycach

Oferta gastronomiczna Jeżyc jest polecana zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Wiele renomowanych restauracji znajduje się w pobliżu Rynku Jeżyckiego. W klimatycznych lokalach gastronomicznych w Jeżycach serwowane są potrawy z różnych stron świata. Nie brakuje takich, które zostały docenione również przez mieszkańców pozostałych dzielnic Poznania. Na wyróżnienie zasługuje także oferta kulturalna Jeżyc, która staje się coraz bogatsza. 

Gdzie zjeść w dzielnicy?

W czołówce ulubionych lokali gastronomicznych znajduje się restauracja „Twoja Wina”, która serwuje między innymi świeże owoce morza czy deski tapasów. Koreańskich dań można spróbować w „Min’s Table” lub „Kim Chi Ken” przy ul. Kraszewskiego. Na przysmaki kuchni azjatyckiej warto też wpaść do „BankCook Jeżyce”. Dania wegetariańskie są podawane w przytulnej restauracji „Falla”. Natomiast tradycyjne potrawy w nowej odsłonie serwuje „Modra Kuchnia”. Smaczny lunch można zjeść w bistro „Nóż i widelec” przy ul. Wawrzyniaka.

Rozrywka w dzielnicy Jeżyce

W samym sercu Jeżyc znajduje się studyjne Kino Rialto, które działa nieprzerwanie od ponad 75 lat. Na terenie dzielnicy funkcjonuje także Teatr Nowy im. T. Łomnickiego. Placówka posiada ciekawy repertuar i prowadzi zajęcia dla dzieci. Oprócz tego usytuowany jest Teatr Cortique Anny Niedźwiedź oraz Teatr WojArt organizujący spektakle gościnne. W Jeżycach znajduje się też Jeżyckie Centrum Kultury i Biblioteka Raczyńskich Filia 3. Funkcjonuje również galeria sztuki „ABC Gallery”, gdzie można znaleźć ekspozycje prac znanych artystów.

Gdzie wybrać się na zakupy?

Mieszkańcy Jeżyc mogą skorzystać z oferty Centrum King Cross Marcelin, które usytuowane jest przy ulicy Bukowskiej. Na jego terenie znajduje się ponad 120 markowych sklepów i kilka punktów usługowych. Na zakupy mogą się też wybrać do centrum handlowego Galeria Podolany, Galeria Kiekrz, Poznań Plaza czy Nowe Serce Jeżyc. Do dyspozycji mieszkańców pozostaje wiele osiedlowych sklepów oraz supermarketów. Handel kwitnie również na Rynku Jeżyckim, gdzie nie brakuje świeżych warzyw, owoców i kwiatów.

Rynek Jeżycki - Poznań Rynek Jeżycki, Poznań

Zdrowie na Jeżycach – oferta dzielnicy

Na terenie dzielnicy znajduje się wiele placówek medycznych. Mieszkańcy Jeżyc mogą korzystać z publicznych i prywatnych przychodni, które udzielają świadczeń odpłatnie. Mają też dostęp do licznych aptek oraz szpitali publicznych. Wiele oddziałów szpitalnych znajduje się również w pobliskich dzielnicach.

Jakość powietrza i wody

Stolica Wielkopolski zmaga się z problemem smogu w sezonie grzewczym. Władze Poznania podejmują jednak szereg działań, które przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. Czasami dochodzi tutaj do przekroczenia dopuszczalnych norm PM10 i PM2.5. Dlatego warto na bieżąco śledzić mapy stanu powietrza, które są dostępne przykładowo na airly.org. Woda kranowa jest bezpieczna dla zdrowia i nadaje się do picia bez przegotowania. Dobrej jakości kranówka zawiera drogocenne pierwiastki, tj. wapń i magnez.

Oferta placówek medycznych

Mieszkańcy Jeżyc są zadowoleni z opieki medycznej. Nie brakuje tu przychodni POZ i specjalistycznych. Z dostępnych placówek medycznych w Jeżycach warto wymienić, tj.:

 • Jeżycka Poradnia Medycyny Rodzinnej;
 • Poradnia Lekarza Rodzinnego przy ul. Słowackiego;
 • Szpital Miejski im. Franciszka Raszei;
 • Szpital Rehabilitacyjny przy ul. Sanatoryjnej;
 • Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera.

Warto wiedzieć o Jeżycach

Niewątpliwym atutem dzielnicy Jeżyce jest dobrze rozwinięta siatka połączeń komunikacyjnych, wyspecjalizowana opieka medyczna duża liczba terenów rekreacyjnej, bogata oferta kulturalna oraz gastronomiczna. Z pewnością odnajdą się tutaj zarówno zwolennicy wielkomiejskiego stylu życia, jak i miłośnicy przyrody. Najwięcej zieleni znajduje się w północnych częściach dzielnicy. Do minusów lokalizacji można zaliczyć korki w godzinach szczytu, zanieczyszczenie powietrza oraz gęstą zabudowę.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023