Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Nabywcy doceniają zieleń w inwestycjach - chcą żyć w zgodzie z naturą

Agnieszka Studzińska
Agnieszka Studzińska

Data publikacji: 16.09.2021, Data aktualizacji: 14.10.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 2 głosów

Polacy chcą mieszkać w zieleni
Polacy deklarują chęć mieszkania w zieleni. Co na to deweloperzy? Czy znajduje to odzwierciedlenie w ich ofercie? Sprawdź!

Już nie tylko świetna lokalizacja i dobra komunikacja z centrum stanowi ważne kryterium wyboru inwestycji. Dla osób szukających mieszkań równie ważny stał się dostęp do terenów zielonych. Coraz częściej zwracają uwagę np. na zielone dachy, łąki kwietne czy nasadzenia drzew i roślin na terenie osiedla. O zielone otoczenie dbają również deweloperzy, którzy już w fazie planowania i realizacji projektu m.in. wybierają działki w pobliżu parków i skwerów.

W których inwestycjach znajdziemy najwięcej zieleni i jakie dodatkowe działania podejmują deweloperzy, aby rozwijać "zielony trend"? O to RynekPierwotny.pl zapytał przedstawicieli firm deweloperskich.

Dworzysko Park - Etap I Rzeszów

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy kupujący zwracają uwagę na obecność zieleni w pobliżu mieszkań
  • jak deweloperzy zagospodarowują tereny zielone
  • jakie ekologiczne rozwiązania stosują w inwestycjach 
 
 
Bouyguies Immobiler

Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska

Można śmiało powiedzieć, że poza metrażem, układem i ceną, Klienci zwracają uwagę na otoczenie inwestycji, w tym tereny zielone. To oczywiste, że mieszkańcy chcą mieć kontakt z naturą. Wiemy o tym, dlatego w naszych projektach przy wyborze lokalizacji kierujemy się bliskością terenów zielonych i jednocześnie dobrym połączeniem komunikacyjnym. Przykładowo Le Vert we Wrocławiu położone jest w pobliżu parku, lasu i rzeki i ma wygodne połączenie z centrum miasta.

Oferujemy Klientom mieszkania z ogródkami na parterze, jednak zależy nam, aby każdy mieszkaniec mógł cieszyć się kontaktem z naturą, nawet jeśli wybiera mieszkania na wyższych piętrach. Dlatego dbamy o tworzenie części wspólnych w otoczeniu zieleni i wzbogacanie przestrzeni o nowe rośliny. Projektujemy specjalne miejsca do odpoczynku na świeżym powietrzu – patia i zielone place spotkań, np. w Perspective we Wrocławiu czy warszawskim Aparté Mokotów, a także przestrzeń do rekreacji, jak boisko do siatkówki plażowej w Soleil de Malta.

LokumMichał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper

Zdecydowanie wielu klientów docenia wartość płynącą z bliskości terenów zielonych w okolicy, którą zamieszkują, w końcu wybór właściwego miejsca do życia nie ogranicza się jedynie do wyboru lokum. Równie ważne jest to, jakie możliwości wypoczynku dają osiedle czy dzielnica. Spędzanie czasu z dziećmi, spacery z psem, bieganie, jazda na rowerze – także składają się na komfort naszego codziennego funkcjonowania.  Właśnie dlatego, kiedy analizujemy tereny, na których możemy realizować nasze budowy, zawsze bierzemy pod uwagę ich otoczenie.

Dużą wagę przykładamy także do projektowania części wspólnych, w tym stref z bujną roślinnością wewnątrz osiedla. Chcemy, żeby mieszkańcy bardzo dobrze czuli się w bezpośrednim sąsiedztwie swojego wymarzonego mieszkania. Planujemy dziedzińce z oryginalnymi kwiatami, krzewami i drzewami, małą architekturę i place zabaw idealne na relaks dla dorosłych i dzieci, czy często kojarzone z naszymi inwestycjami urokliwe fontanny.

Ronson

Karolina Bronszewska, członek Zarządu, Dyrektor Marketingu i Innowacji RONSON Development

Dzisiejszy rynek nieruchomości jest bardzo dynamiczny i konkurencyjny, dlatego nie jest już sztuką wybudować osiedle, czy budynek wielorodzinny. Sztuką jest dzisiaj sprawić, by otoczenie inwestycji było dla przyszłych mieszkańców satysfakcjonujące. Pod tym słowem kryje się z jednej strony dostęp do infrastruktury, bliskość sklepów, punktów usługowych, czy placówek edukacyjnych. Z drugiej strony zieleń, a więc sąsiedztwo terenów rekreacyjnych, ale też miejsca do odpoczynku i aktywności w obrębie osiedla. Dzisiejszy klient jest bardzo świadomy, a przyszłe miejsce zamieszkania analizuje pod kątem wielu kryteriów. Coraz częściej tych ekologicznych.

Przykładami takich inwestycji w naszym portfolio są nazywane przez nas samowystarczalnymi warszawskie osiedla Ursus Centralny oraz Miasto moje, a także Nova Królikarnia, która powstała w sercu parku na Mokotowie.

Od lat w RONSON Development wdrażamy narzędzia, dzięki którym przyszli mieszkańcy mogą żyć zdrowiej, oszczędniej i komfortowo. Zieleń na elewacjach, zielone dachy, łąki kwietne, rozwiązania dotyczące wykorzystania wody deszczowej jak zbiorniki retencyjne czy skrzynki rozsączające, ale też nasadzenia drzew i roślin w inwestycjach – to wszystko jest dziś bardzo istotne dla klientów i doceniają wszystkie działania, które mogą przyczynić się do walki z postępującymi zmianami klimatu.

 

Robyg logo

 

Anna Wojciechowska, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Robyg w Gdańsku i Poznaniu.

Zainteresowanie klientów zielonymi rozwiązaniami jest ogromne. Powodów jest kilka a wśród nich najpopularniejsze to chęć mieszkania w przyjaznym, zielonym otoczeniu oraz rosnąca świadomość ekologiczna Polaków. Wskazują na to nie tylko rozmowy z naszymi klientami, ale też realizowane przez nas badania opinii publicznej. ROBYG w sumie przekazał już klientom ponad 55 ha terenów zielonych, na których znajdują się tereny rekreacyjne, place zabaw, łąki kwietne, strefy relaksu z łóżkami słonecznymi, strefy barbecue, boiska sportowe czy strefy fitness. Podczas wyboru swojego przyszłego lokum otoczenie budynku, a zwłaszcza ilość zieleni na osiedlu, jest tak samo ważne dla klientów jak wygląd samego mieszkania.

Istotne są dla nich także zielone rozwiązania, których częścią są panele fotowoltaiczne na dachach naszych budynków, oświetlenie LED, ale też bioróżnorodne tereny zielone oraz błękitna infrastruktura. Pozwalają one na oszczędności w domowym budżecie poprzez obniżenie kosztów utrzymania budynku, a jednocześnie są wyrazem proekologicznej postawy. Osiedla ROBYG od lat realizują założenia 15 minutowych miast. Tworzymy swoje osiedla w taki sposób, aby były jak najbardziej przyjazne, zapewniały wszystkie potrzeby naszych klientów, w tym potrzebę spędzania czasu na świeżym powietrzu, uprawiania sportu, ale też jednocześnie starając się ograniczać ślad węglowy czyli promując na naszych osiedlach mikro i elekromobilność.

Cordia logo

Michał Melaniuk, Dyrektor Zarządzający Inwestycjami Mieszkaniowymi w Cordia Polska i Prezes Zarządu Polnord SA

Obecność terenów zielonych to ważna kwestia dla klientów rozważających zakup mieszkania na danym osiedlu. Co więcej, z raportu CBOS „Jak Polacy mieszkają, a jak chcieliby mieszkać” wynika, że dla jednej trzeciej kupujących to właśnie ilość zieleni i wolnej przestrzeni wokół nieruchomości jest kluczowym kryterium wyboru miejsca do życia. Liczy się też bliskość ogólnodostępnych parków, skwerów czy lasów.

Na skutek pandemii, mieszkańcy miast mocniej docenili również ogródki przynależne do mieszkań, a także balkony i tarasy. Zdając sobie z tego sprawę, w Cordii wyposażamy w nie wszystkie lokale i dbamy o różnorodną roślinność na terenie naszych osiedli. Chcemy, by nasi klienci mogli żyć w zacisznym, spokojnym otoczeniu, w zgodzie z otaczającą przyrodą.

 

Profbud logo

 

Anna Skotnicka-Ryś, Dyrektor Działu Handlowego firmy Profbud

Klienci stają się coraz bardziej świadomi i stosunkowo często pytają zarówno o rozwiązania ekologiczne, jak i o tereny zielone w powstających inwestycjach. Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności staramy się, aby nasze projekty były otoczone „zielonymi miejscami” oraz zostały wyposażone w coraz bardziej innowacyjne rozwiązania. Jednym z tego typu przykładów jest prestiżowe Osiedle Awangarda, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie parkowej zieleni Fortu Bema na warszawskim Bemowie.

Na Osiedlu, które powstało w 2018 roku mieszkańcy mogą cieszyć się m.in. wykończeniem budynku z elementami drewna, ogrodami zimowymi, zielonymi dachami użytkowymi z indywidualnym dostępem, czy rozwiązaniami umożliwiającymi zbieranie wody opadowej w zbiornikach retencyjnych i jej powtórnym wykorzystaniem do nawadniania części wspólnych oraz prywatnych. Umiejscowienie inwestycji stanowi także doskonałe miejsce do spacerów oraz spotkań.

Szachy plenerowe, rowery wodne, największy w Warszawie plac zabaw, ścieżki rowerowe i biegowe, drewniane kładki nad fosą, a także liczne inicjatywy plenerowe czy koncerty to tylko kilka z wielu przykładów bogatej oferty rekreacyjnej Fortu Bema. Taka okolica stwarza nieograniczone możliwości pozwalające na aktywne, przyjemne spędzanie czasu w rodzinnym gronie.

Przykładem innej realizowanej przez nas obecnie inwestycji jest także Zakątek Cybisa, mieszczący się w sercu zielonego Ursynowa. Osiedle położone jest zaledwie 200 metrów od parku, jednak w promieniu kilkuset metrów znajdują się metro, przystanek autobusowy, przedszkole, a także wiele innych lokali usługowo-handlowych. Wszystko to sprawia, że Zakątek Cybisa jest idealnym miejscem do prowadzenia spokojnego, wygodnego życia. Sąsiadujące tereny zielone to jednak nie wszystko.

Biorąc pod uwagę chęć współistnienia z przyrodą zależy nam na czymś więcej, dlatego w niedalekiej przyszłości planujemy projekt, który zostanie  dosłownie zanurzony w zieleni, a przyszli mieszkańcy będą mogli czerpać z wielu darów, które zapewni im bliskość natury. Będzie to propozycja, która mamy nadzieje sprosta oczekiwaniom wszystkich, nawet najbardziej wymagających Klientów. W końcu korzyści płynących z kontaktu z przyrodą nie da się przecenić.

Atal logo

Angelika Kliś, Członek Zarządu ATAL S.A.

Klienci decydujący się na zakup mieszkania, zwracają uwagę przede wszystkim na lokalizację, biorą też pod uwagę dogodną komunikację z centrami miasta, dostęp do rozbudowanej infrastruktury społecznej i oferty handlowo-usługowej, wielkość lokalu, a także standard osiedla. Wszystkie te elementy wpływają na ostateczną cenę nieruchomości, ta z kolei jest czynnikiem kluczowym jeśli chodzi o finalną decyzję o wyborze mieszkania.

Oczekiwania nabywców są zróżnicowane, jednak coraz bardziej widoczny staje się trend związany z zakupem mieszkań w inwestycjach oferujących nową jakość życia, a na znaczeniu zyskuje estetyczne zagospodarowanie terenu osiedla. Zwiększa się także świadomość i zapotrzebowanie na ekologiczne rozwiązania. Obecność zieleni na osiedlu jest więc czynnikiem wpływającym na jego atrakcyjność, ale także wprowadzając zieleń na osiedla mieszkaniowe współtworzymy zdrowy ekosystem miast. Dlatego realizując projekty deweloperskie ATAL wzbogaca przestrzeń o tereny zielone i rekreacyjne. Ich planowanie jest integralnym elementem całego procesu prac architektonicznych.

W inwestycjach ATAL zieleń i tereny rekreacyjne lokujemy wokół budynków, na dziedzińcach i patiach, ale także realizujemy zielone tarasy na dachach i górnych kondygnacjach, czy projektujemy ogrody deszczowe. Dla przykładu w naszym najnowszym trójmiejskim projekcie Bursztynowa Zatoka powstaną ogólnodostępne tarasy zielone wraz z ogrodami deszczowymi wyposażonymi w instalację do retencji wody, co zapewni zróżnicowany system odwadniający. Z kolei na terenie poznańskiego osiedla Zacisze Marcelin powstanie osiedlowy park, tu również zdecydowaliśmy się na wykorzystanie systemy nawadniania zieleni wodą z retencji.

 

Nickel logo

 

Edyta Kołodziej, dyrektor sprzedaży i marketingu w Nickel Development

Nasi klienci już od dawna przywiązują ogromną wagę do bliskości terenów zielonych. My zaś staramy się tak dobierać lokalizacje, żeby tę bliskość zapewnić. Natomiast w ostatnich latach rzeczywiście czuć większe zainteresowanie nabywców nieruchomościami, które nie tylko są blisko zieleni, ale mają jej dużo na swoim terenie. Ogromnym uznaniem cieszyły się nasze apartamenty w Willach przy Parku Wodziczki na poznańskim Sołaczu, gdzie zieleń zajmowała 70% powierzchni działki. Teraz obserwujemy ogromne zainteresowanie naszą inwestycją FIQUS Marcelin, która leży w niedalekim sąsiedztwie Lasku Marcelińskiego.

Zauważamy też, że już nie tylko ilość zieleni, ale także jej jakość, ma duże znaczenie dla klientów. Zwracają oni uwagę na gatunki roślin, które są uwzględnione w projekcie zieleni, a szczególnie na występowanie tych rodzimych. Ważne dla naszych klientów są również kwestie związane projektowaniem uwzględniającym zmiany klimatyczne. Idąc tym tropem zdecydowaliśmy się na terenie FIQUSA postawić na rośliny odporne na trudne warunki klimatyczne, w tym szczególnie na letnie upały. Zamiast trawy zastosujemy karmnik ościsty - czyli taki gatunek mchu, który świetnie radzi sobie w suche dni, a przy tym jest odporny na zadeptywanie.

Murapol logoNikodem Iskra, prezes zarządu Murapol SA.

Otoczenie inwestycji, w tym sąsiedztwo parków miejskich czy terenów rekreacyjnych, jest jednym z ważniejszych czynników, decydującym o wyborze mieszkania. Trend ten wzmocniony został dodatkowo przez okres pandemii, a w szczególności lockdowny. To wówczas parki i inne miejskie zieleńce były dla nas jedynymi miejscami rekreacji i odpoczynku. Jako ogólnopolski deweloper, analizując grunty pod inwestycje mieszkaniowe, zwracamy uwagę aby powstawały w pobliżu miejsc sprzyjających rekreacji.

Przykładowo Murapol Malta to osiedle realizowane tuż obok Jeziora Maltańskiego, Murapol Parki Krakowa powstają niedaleko trzech parków miejskich, a Murapol Nadmorskie Tarasy w odległości zaledwie 2 km od wybrzeża. Dla mieszkańców ważne jest też ciekawe zagospodarowanie terenów wspólnych samej inwestycji. Przykładem takiej realizacji jest nasz projekt Murapol Osiedle Zdrovo w Gdańsku. Na jego terenie powstają ogrody deszczowe, mające służyć mieszkańcom, jako m.in. miejsce spotkań i rekreacji. Dodatkowo, wykorzystane w nich rośliny hydrofitowe to również proekologiczne rozwiązanie, wspierające bioróżnorodność. Ogrody deszczowe działają także na korzyść gospodarki wodnej osiedla, gdyż oczyszczają i wchłaniają do 40% wody więcej niż trawniki.

Rosnąca eco-świadomość społeczeństwa oraz postęp technologiczny sprawiają, że trend budowania ekologicznych osiedli, z zielonymi przestrzeniami na pewno będzie się nasilał. W naszych inwestycjach standardem stały się już m.in. technologia Home Management System, pakiet antysmogowy, a w kolejnych inwestycjach także stacje ładowania pojazdów elektrycznych czy energooszczędne oświetlenia LED części wspólnych. Tych rozwiązań z pewnością będzie przybywać.

Develia

Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży, Develia S.A.

W ostatnich latach coraz mocniej dostrzegamy taką tendencję. O ile kiedyś nabywcy mieszkań przykładali wagę przede wszystkim do wnętrza mieszkania, a powierzchniami wspólnymi inwestycji interesowali się dopiero w dalszej kolejności, dziś coraz więcej kupujących zwraca uwagę na wielkość i zagospodarowanie terenów zielonych. Zgodnie z nową strategią Develii na lata 2021-2025, staramy się wychodzić naprzeciw tym oczekiwaniom – dobrym przykładem może być na przykład nasza katowicka inwestycja Ceglana Park, gdzie tereny zielone stanowią aż prawie 50 proc. całego osiedla.

Aleje Praskie, nowy projekt Develii w Warszawie, którego sprzedaż ruszy już niebawem również będzie się wyróżniać pod tym względem – centralny punkt tej inwestycji to wielki wewnętrzy dziedziniec z dużą ilością drzew i roślin tlenowych, z placem zabaw, siłownią, urozmaiconymi elementami małej architektury i tężnią solankową.

Agnieszka Studzińska
Agnieszka Studzińska

Ex dziennikarz, copywriter, a obecnie Senior PR Specialist w portalu RynekPierwotny.pl. Na co dzień stara się wypełniać internet dobrymi treściami, stawiając przede wszystkim na gruntowny research. Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Fanka nowych technologii i social mediów.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w listopadzie 2024 roku notuje spadek rdr oraz spadek względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i spadek w porównaniu do października 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      20 grudnia 2024

      Redakcja

    • Ceny materiałów budowlanych

      Ceny materiałów budowlanych

      Ceny materiałów budowlanych w listopadzie 2024 roku notują kolejne zmiany, które odbiją się na sytuacji zarówno inwestorów, jak i klientów indywidualnych. Indeks cen materiałów budowlanych po raz kolejny opublikowała Grupa PSB Handel S.A.

      18 grudnia 2024

      Redakcja

    • Najtańsze mieszkania w Polsce – gdzie i za ile?

      Najtańsze mieszkania w Polsce – gdzie i za ile?

      Gdzie znajdziemy najtańsze mieszkania? Sprawdziliśmy, w których miastach wojewódzkich można kupić stosunkowo tanie lokale. Doradzimy także na co uważać, szukając okazyjnych ofert mieszkań i odpowiemy na pytanie, czy kupując kawalerkę rzeczywiście płacimy mniej i oszczędzamy. Jeżeli nie chcesz przepłacać czytaj dalej!

      18 grudnia 2024

      Marlena Rzepniewska

    • Targi mieszkaniowe w Katowicach 2025: kiedy odbędą się targi mieszkań i domów na Śląsku?

      Targi mieszkaniowe w Katowicach 2025: kiedy odbędą się targi mieszkań i domów na Śląsku?

      Jeżeli, planujesz zakup mieszkania lub domu czy remont lub wykończenie swoich czterech kątów, nie możesz przegapić targów odbywających się w Katowicach. Koniecznie zróbcie sobie miejsce w kalendarzu na wybrane imprezy targowe!

      16 grudnia 2024

      Dominika Perkowska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023