Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Podwyżka czynszu - o czym pamiętać?

Iwona Bortniczuk
Iwona Bortniczuk

Data publikacji: 27.01.2017, Data aktualizacji: 07.11.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 10 głosów

Podwyżka czynszu - o czym pamiętać?
Wynajmujący mieszkanie ma prawo do podwyższenia czynszu. Musi przy tym pamiętać o przepisach, które określają m.in. wysokość podwyżek oraz częstotliwość ich wprowadzania.

W przypadku długoterminowego wynajmu nieruchomości podwyżka czynszu jest czymś naturalnym i nieuchronnym. Wynikać może chociażby ze zmieniających się warunków na rynku czy też sytuacji życiowej właściciela. Nie oznacza to jednak, że można swobodnie ustalać wysokość nowej opłaty i np. podwyższyć ją dwukrotnie. Byłoby to niezgodne z prawami lokatora, a dokładniej – ustawą o ochronie praw lokatorów z 21 czerwca 2001 r.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak zgodnie z prawem poinformować o podwyżce czynszu
  • jak często może dochodzić do zmian w wysokości opłat czynszowych 
  • czy lokator może się nie zgodzić na podwyżkę

Zawiadom trzy miesiące wcześniej

Okazuje się, że aby podnieść czynsz, należy przestrzegać ściśle określonej procedury. W pierwszej kolejności (i najpóźniej przed końcem miesiąca) właściciel powinien wypowiedzieć wynajmującemu dotychczasową wysokość opłat (w postaci jednostronnego oświadczenia woli w formie wypowiedzenia – forma pisemna jest tu wymagana pod rygorem nieważności). Miejmy na uwadze, że minimalny okres wypowiedzenia wysokości opłat wynosi 3 miesiące, należy to więc zaplanować odpowiednio wcześniej. Ważne są tu ustalenia zawarte w umowie najmu – 3 miesiące to okres obowiązujący strony, jeśli nie zdecydowały one inaczej. Wyższą stawkę lokator zacznie płacić od miesiąca następującego po tym okresie.

podwyżka czynszu

Nie częściej niż raz na pół roku i o określonej wysokości

Przepisy regulują również częstotliwość wprowadzania zmian w wysokości opłat czynszowych. Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów właściciel może przeprowadzić podwyżkę nie częściej niż raz na sześć miesięcy (okres ten liczymy od dnia, w którym zaczęła obowiązywać poprzednia podwyżka).

Właściciel nie ma wolnej ręki także jeśli chodzi o wysokość podwyżki. W myśl ustawy i w większości przypadków podwyżka w skali roku nie może przekroczyć 3% tzw. wartości odtworzeniowej lokalu. Oblicza się ją, mnożąc powierzchnię użytkową i wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia mkw. mieszkania – za ustalanie tegoż wskaźnika odpowiedzialni są wojewodowie.

opłaty czynszowe

Zgodzić się na podwyżkę czy nie?

Każda podwyżka, która mieści się w opisanych założeniach, nie wymaga uzasadnienia przed sądem. Lokator może jednak zażądać podania przyczyny podwyżki oraz dostarczenia szczegółowych obliczeń. Właściciel ma obowiązek przedstawienia ich na piśmie w ciągu 14 dni od otrzymania żądania, inaczej podwyżkę uzna się za nieważną.

Załóżmy, że właściciel złożył wyjaśnienia, a podwyżka okazała się być zgodna z wymaganiami ustawy. Lokator mimo wszystko ma prawo odmówienia jej przyjęcia – w ciągu 2 miesięcy od dnia wypowiedzenia wysokości czynszu. Oznacza to jednocześnie rozwiązanie umowy wynajmu, nawet jeśli została ona zawarta na inny okres czasu. Za okres wypowiedzenia uważa się wtedy okres wypowiedzenia wysokości czynszu.

czynsz

Z kolei w przypadku, gdy podwyżka jest wyższa niż zakładają to przepisy, lokator może ją zakwestionować, wnosząc sprawę do sądu (ma na to 2 miesiące od dnia wypowiedzenia wysokości czynszu). Co istotne, to właściciel będzie musiał wykazać, że podwyżka była zasadna. Do momentu rozstrzygnięcia opłacany jest czynsz w dotychczasowej wysokości, jeśli jednak sąd orzeknie na korzyść właściciela, wtedy najemca ma obowiązek dopłacić różnicę pomiędzy starym a nowym czynszem.

Pamiętajmy, że właściciel może podwyższyć nie tylko wysokość samego czynszu, ale również opłat niezależnych, np. za dostawy energii czy wody do lokalu – jednak tylko o taką kwotę, która będzie w stanie pokryć dodatkowe wydatki. W tej sytuacji ma obowiązek przedstawienia lokatorowi na piśmie zestawienia opłat, w którym znajdzie się wyjaśnienie przyczyn ich podwyższenia.  

Iwona Bortniczuk
Iwona Bortniczuk

Dziennikarz - freelancer, piszący z domowego zacisza lub lokalnego coworkingowego centrum. Przypadkiem zainteresowałam się tematyką budowlaną, ekologiczną, aby następnie całkiem w nią wsiąknąć; wielkie uczucie organicznie przeszło na dziedzinę nieruchomości. Kiedy nie piszę, gotuję, kiedy nie gotuję, wykonuję fotografie tego, co ugotowałam. Abo czytam. Ten typ tak ma.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      21 listopada 2024

      Redakcja

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023