Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Płacimy za mieszkanie mniej niż Węgrzy i Czesi?

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 22.11.2018, Data aktualizacji: 17.11.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 2 głosów

Płacimy za mieszkanie mniej niż Węgrzy i Czesi?
Wg danych Eurostatu przeciętny poziom opłat za mieszkanie polskich rodzin jest niższy od średniej unijnej. Płacimy nawet mniej od niektórych naszych sąsiadów.

Porównywanie przeciętnego poziomu kosztów mieszkaniowych w różnych krajach Europy, bywa dość problematyczne ze względu na spore różnice poziomu cen oraz siły nabywczej zarobków. Ten problem rozwiązują ciekawe dane Eurostatu. Dzięki nim możemy np. sprawdzić, czy przeciętny Polak płaci za mieszkanie więcej niż Węgier lub Czech.

Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) co roku publikuje wiele ciekawych wyników z regularnie przeprowadzanych badań ankietowych. W ramach wspomnianych badań, sprawdzany jest między innymi poziom przeciętnych wydatków mieszkaniowych gospodarstw domowych z krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Warto przyjrzeć się danym na ten temat, ponieważ są one rzadko wykorzystywane przez polskie media. Ważną zaletą informacji Eurostatu wydaje się uwzględnienie różnic cenowych w poszczególnych krajach. Wspomniane różnice zniwelowano poprzez zastosowanie tzw. parytetów siły nabywczej.

Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl dane Eurostatu wskazują, że w 2017 r. przeciętny poziom kosztów mieszkaniowych ponoszonych przez polskie rodziny oraz singli był o 20% niższy od średniej z 26 krajów Starego Kontynentu. Za utrzymanie mieszkań więcej płacili na przykład Czesi (+21%). Warto jednak wspomnieć, że dla wielu krajów „nowej unii” odnotowano znacznie niższy poziom kosztów mieszkaniowych. Przykład stanowią takie państwa jak Bułgaria (-12% względem wyniku z Polski), Węgry (-20%), Estonia (-29%), Łotwa (-32%), Litwa (-40%) oraz Rumunia (-48%). Tylko minimalną różnicę poziomu kosztów mieszkaniowych (1%) odnotowano pomiędzy Polską oraz Słowacją.

Analizowane informacje Eurostatu niestety wskazują, że w przypadku Polski problemem jest wysokość kosztów ponoszonych przez najemców. Jak tłumaczy portal RynekPierwotny.pl takie przeciętne koszty mieszkaniowe są tylko o 11% niższe od unijnej średniej (wynik z 2017 r.). Dane Eurostatu wskazują, że Polacy ponoszą podobne koszty najmu jak Czesi, ale równocześnie płacą znacznie więcej od Słowaków (wynik dla Słowacji: -32% względem kosztów z Polski) oraz Węgrów (wynik dla Węgier: -15% względem kosztów z Polski).

Andrzej Prajsnar

Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Raport cenowy grudzień 2024

      Raport cenowy grudzień 2024

      Sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo ciekawa. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w grudniu 2024 roku w wielu miastach odnotowano stabilizację cen mieszkań.

      13 stycznia 2025

      Redakcja

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w listopadzie 2024 roku notuje spadek rdr oraz spadek względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i spadek w porównaniu do października 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      20 grudnia 2024

      Redakcja

    • Ceny materiałów budowlanych

      Ceny materiałów budowlanych

      Ceny materiałów budowlanych w listopadzie 2024 roku notują kolejne zmiany, które odbiją się na sytuacji zarówno inwestorów, jak i klientów indywidualnych. Indeks cen materiałów budowlanych po raz kolejny opublikowała Grupa PSB Handel S.A.

      18 grudnia 2024

      Redakcja

    • Najtańsze mieszkania w Polsce – gdzie i za ile?

      Najtańsze mieszkania w Polsce – gdzie i za ile?

      Gdzie znajdziemy najtańsze mieszkania? Sprawdziliśmy, w których miastach wojewódzkich można kupić stosunkowo tanie lokale. Doradzimy także na co uważać, szukając okazyjnych ofert mieszkań i odpowiemy na pytanie, czy kupując kawalerkę rzeczywiście płacimy mniej i oszczędzamy. Jeżeli nie chcesz przepłacać czytaj dalej!

      18 grudnia 2024

      Marlena Rzepniewska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023