Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Oświetlenie punktowe w mieszkaniu

Klaudia Jóźwik
Klaudia Jóźwik

Data publikacji: 21.07.2020, Data aktualizacji: 19.05.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 4 głosów

Oświetlenie punktowe w mieszkaniu
Jak prawidłowo rozplanować oświetlenie w mieszkaniu? Sprawdź na RynekPierwotny.pl

Dziś oświetlenie w naszych domach stanowi bardzo ważny punkt aranżacyjny. Skupiamy się nad jego wyborem równie mocno, jak przy dobieraniu mebli do salonu, czy łóżka w sypialni. Prawda jest taka, że oświetlenie może całkowicie zmienić wystrój naszego wnętrza. Niezwykle ważne jest dobranie więc odpowiedniego światła do każdego pomieszczenia w naszym domu.

Obecnie prócz dużej lampy, w centralnej części pokoju, bardzo często spotkać możemy dodatkowe oświetlenie punktowe. Może pełnić ono zarówno funkcje dekoracyjną, jak i dodatkowego podświetlenia. Do tego celu najczęściej dziś stosuje się oprawy halogenowe z żarówkami LED. To eleganckie i energooszczędne połączenie, które nie tylko efektownie wygląda, ale także odpowiednio podświetla wnętrze.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Oprawy halogenowe, czyli oczka sufitowe

Oprawki halogenowe występują w wersji ruchomej i stałej. Typ ruchomy pozwala nam regulować kąt świecenia żarówki, w ten sposób, aby odpowiednio dopasować kierunek jej światła do naszego wnętrza. Stałe oczka najczęściej służą jako główne oświetlenie, w długich korytarzach, czy przedpokojach. Oprawy halogenowe najczęściej wykonane są z jednego z dwóch materiałów. Może być to odlew aluminium lub stal. Oprawki aluminiowe to produkty Premium, trwałe i wytrzymałe.

Stalowe oczka to wybór ekonomiczny, który jest tani w zakupie, elegancko się prezentuje, ale ma znacznie słabszą trwałość. W przypadku instalacji zewnętrznych lub tych narażonych na wysoką wilgotność polecamy wersje aluminiowe. Do wnętrza mieszkania spokojnie możemy zastosować oprawki stalowe.

oprawy halogenowe, oświetlenie punktowe

Szklane oczka sufitowe, czyli lustrzane odbicie

Oczka halogenowe mogą być również wykonane z grubego szkła. Występują one wtedy w dwóch kolorach. Przezroczysta oprawka jest oczkiem lustrzanym odbijającym światło, nastomiast wersja czarna elegancko komponuje się w nowoczesnych wnętrzach. Dziś są to bardzo porządane rodzaje oprawek na rynku, które wykorzystywane są głównie w łazienkach i nowoczesnych wnętrzach. Występują podobnie jak inne oczka sufitowe, w wersji okrągłej i kwadratowej. Polecane są jednak do każdego wnętrza z oknem, gdzie światło nie jest zapalane za każdym razem przy wejściu, tak aby mogły swoim wyglądem oczerować również przy zgaszonym oświetleniu.

Jakie żarówki do oprawek halogenowych?

oświetlenie punktowe

Żarówki wykorzystywane dziś w oprawkach halogenowych to oczywiście te wykonane w enegooszczędnej technologii LED. Najczęściej spotkamy w nich żarówki LED GU10, czy halogeny LED, które podłączamy bezpośrednio do prądu 230V. Nie potrzebują one w swojej instalacji żadnych zewnętrznych zasilaczy ani transformatorów. Do łazienek i innych pomieszczeń o podwyższonej wilgotności polecamy żarówki zasilane prądem o bezpiecznym napięciu. Są to żarówki LED MR16, które zasilane są prądem o niskim napięciu 12V. Wtedy do nich powinniśmy wykorzystać odpowiedni zasilacz o stabilizowanym napęciu wyjściowym.

Materiał opracowany przez eksperta sklepu SMD-LED.pl

wykończenie mieszkania z architektem

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Jak zaplanować święta: urządzanie domu na Boże Narodzenie

      Jak zaplanować święta: urządzanie domu na Boże Narodzenie

      Jak zorganizować pierwsze święta w nowym domu? Jak przygotować się do wigilii? Organizacja świąt to nie lada wyzwanie. Sprawdź, jak dobrze się przygotować do świąt.

      12 grudnia 2024

      Dominika Perkowska

    • Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania, domu i lokalu: wzór ogólny w PDF

      Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania, domu i lokalu: wzór ogólny w PDF

      Przyszłego nabywcę mieszkania czeka jego protokolarny odbiór od dewelopera. To właśnie wtedy podpisuje się protokół odbioru mieszkania. W dokumencie takim wpisujemy m.in. usterki występujące w lokalu podczas jego odbioru. Jakie są konsekwencję wpisania lub niewpisania do protokołu zdawczo-odbiorczego wad mieszkania w przejmowanym od dewelopera lokalu? Sprawdź.

      12 grudnia 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Jak zmienić dostawcę prądu: zmiana dostawcy energii

      Jak zmienić dostawcę prądu: zmiana dostawcy energii

      Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej to coraz częstszy sposób na obniżenie domowych kosztów. Jest to istotne w obliczu "odmrożenia" cen energii z początkiem 2025 roku. Warto więc już teraz dokładnie przeanalizować dostępne oferty, aby wybrać sprzedawcę, który zapewni korzystne warunki i stabilność cen.

      12 grudnia 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Co to jest nadpłata czynszu w spółdzielniach mieszkaniowych

      Co to jest nadpłata czynszu w spółdzielniach mieszkaniowych

      W teorii zwrot nadpłaty czynszu powinien następować na wniosek mieszkańca i być obsługiwany bezproblemowo. Ale czy tak jest zawsze? Sprawdzamy.

      11 grudnia 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023