Oświetlenie punktowe w mieszkaniu

Klaudia Jóźwik
Klaudia Jóźwik

Data publikacji: 21.07.2020, Data aktualizacji: 19.05.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 4 głosów

Oświetlenie punktowe w mieszkaniu
Jak prawidłowo rozplanować oświetlenie w mieszkaniu? Sprawdź na RynekPierwotny.pl

Dziś oświetlenie w naszych domach stanowi bardzo ważny punkt aranżacyjny. Skupiamy się nad jego wyborem równie mocno, jak przy dobieraniu mebli do salonu, czy łóżka w sypialni. Prawda jest taka, że oświetlenie może całkowicie zmienić wystrój naszego wnętrza. Niezwykle ważne jest dobranie więc odpowiedniego światła do każdego pomieszczenia w naszym domu.

Obecnie prócz dużej lampy, w centralnej części pokoju, bardzo często spotkać możemy dodatkowe oświetlenie punktowe. Może pełnić ono zarówno funkcje dekoracyjną, jak i dodatkowego podświetlenia. Do tego celu najczęściej dziś stosuje się oprawy halogenowe z żarówkami LED. To eleganckie i energooszczędne połączenie, które nie tylko efektownie wygląda, ale także odpowiednio podświetla wnętrze.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Oprawy halogenowe, czyli oczka sufitowe

Oprawki halogenowe występują w wersji ruchomej i stałej. Typ ruchomy pozwala nam regulować kąt świecenia żarówki, w ten sposób, aby odpowiednio dopasować kierunek jej światła do naszego wnętrza. Stałe oczka najczęściej służą jako główne oświetlenie, w długich korytarzach, czy przedpokojach. Oprawy halogenowe najczęściej wykonane są z jednego z dwóch materiałów. Może być to odlew aluminium lub stal. Oprawki aluminiowe to produkty Premium, trwałe i wytrzymałe.

Stalowe oczka to wybór ekonomiczny, który jest tani w zakupie, elegancko się prezentuje, ale ma znacznie słabszą trwałość. W przypadku instalacji zewnętrznych lub tych narażonych na wysoką wilgotność polecamy wersje aluminiowe. Do wnętrza mieszkania spokojnie możemy zastosować oprawki stalowe.

oprawy halogenowe, oświetlenie punktowe

Szklane oczka sufitowe, czyli lustrzane odbicie

Oczka halogenowe mogą być również wykonane z grubego szkła. Występują one wtedy w dwóch kolorach. Przezroczysta oprawka jest oczkiem lustrzanym odbijającym światło, nastomiast wersja czarna elegancko komponuje się w nowoczesnych wnętrzach. Dziś są to bardzo porządane rodzaje oprawek na rynku, które wykorzystywane są głównie w łazienkach i nowoczesnych wnętrzach. Występują podobnie jak inne oczka sufitowe, w wersji okrągłej i kwadratowej. Polecane są jednak do każdego wnętrza z oknem, gdzie światło nie jest zapalane za każdym razem przy wejściu, tak aby mogły swoim wyglądem oczerować również przy zgaszonym oświetleniu.

Jakie żarówki do oprawek halogenowych?

oświetlenie punktowe

Żarówki wykorzystywane dziś w oprawkach halogenowych to oczywiście te wykonane w enegooszczędnej technologii LED. Najczęściej spotkamy w nich żarówki LED GU10, czy halogeny LED, które podłączamy bezpośrednio do prądu 230V. Nie potrzebują one w swojej instalacji żadnych zewnętrznych zasilaczy ani transformatorów. Do łazienek i innych pomieszczeń o podwyższonej wilgotności polecamy żarówki zasilane prądem o bezpiecznym napięciu. Są to żarówki LED MR16, które zasilane są prądem o niskim napięciu 12V. Wtedy do nich powinniśmy wykorzystać odpowiedni zasilacz o stabilizowanym napęciu wyjściowym.

Materiał opracowany przez eksperta sklepu SMD-LED.pl

wykończenie mieszkania z architektem

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: