Jakie żarówki LED wybrać?

Klaudia Jóźwik
Klaudia Jóźwik

Data publikacji: 26.08.2020, Data aktualizacji: 19.05.2022

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu

Jakie żarówki LED wybrać?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia? Sprawdź na RynekPierwotny.pl

Obecnie żarówki LED stanowią najczęściej wybierane źródło światła w naszych domach i mieszkaniach. Stały się standardem oświetleniowym, który możemy obecnie kupić w bardzo atrakcyjnych cenach. Żarówki LED to potoczna nazwa lamp LED stanowiących zamiennik tradycyjnych żarówek wolframowych i energooszczędnych. Pobierają nawet 90% energii mniej od zwykłych żarówek, a przy tym mamy w nich możliwość wyboru barwy światła. Żarówki Ledowe możemy wybierać o różnej mocy świetlnej, które będą emitować światło w barwie ciepłej, zimnej bądź neutralnej.

Rodzaje żarówek LED

Najpopularniejsze obecnie lampy LED to oczywiście żarówki LED E27. Wyposażone w duży gwint są najczęściej wykorzystywane w większości żyrandoli czy lamp sufitowych obecnie dostępnych na rynku. Zaraz później mamy żarówki E14, czyli mały gwint, który spotkamy w mniejszych oprawach, czy w lampach stołowych. Żarówki halogenowe również doczekały się swoich zamienników w postaci źródeł światła LED. Mamy tutaj do wyboru dwie opcje. Pierwsza to żarówki LED GU10, które podłączamy bezpośrednio do prądu 230V i nie wymagają żadnych zewnętrznych zasilaczy. Alternatywa to żarówki LED MR16, które zasilane prądem 12V. Dedykowane są do miejsc, w których potrzebujemy oświetlenia pracującego przy bezpiecznym prądzie o obniżonym napięciu. Z bardzo chętnie wybieranych żarówek występują jeszcze takie o trzonku G4 i G9. Są to zazwyczaj żarówki niezbyt dużych wymiarach, stanowiące zamiennik małych halogenów, które zasilane są prądem o napięciu 12V lub 230V. Żarówki LED mają również różne kształty. Dostępne są bańki, świeczki, reflektory, talerzyki, a nawet sztyfty.

1W LED ile to Wat?

Moc świetlną żarówek LED przeliczamy, biorąc pod uwagę głównie ich strumień świetlny (ilość lumenów), a nie jak to było do tej pory moc w watach. Najczęściej żarówka LED emituje strumień świetlny o wartości 80 lumenów z każdego 1W pobieranej mocy. Oczywiście w zależności od wybranego modelu te wartości mogą być większe bądź mniejsze. Przejdźmy teraz to porównania tradycyjnych mocy tradycyjnych żarówek, z tymi wykonanymi w energooszczędnej technologii LED. Poniżej przedstawiamy Państwu poglądową tabelę obrazującą w jaki sposób możemy wymieniać zwykłe żarówki, na te wyposażone w źródło światła LED.

Moc tradycyjnej żarówki [W]

Moc żarówki LED [W]

Ilość lumenów żarówki LED [lm]
25 W 3 200-250
40 W 4 i 5  300-500
60 W 6 i 7 500-800
75 W 8 i 10 800-1100
100 W 11 i 15 1100-1500
150 W 15-25 2100-2300

Czy żarówki LED są szkodliwe?

Światło już nie od dziś ma ogromny wpływ równie na naszą efektywność, jak i wypoczynek. Oczywiście najlepsze dla ludzi jest światło słoneczne, ale nie zawsze mamy do niego dostęp. Coraz częściej poruszanym tematem przez specjalistów jest pytanie "Czy żarówki LED są zdrowe". Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od wybranego przez nas produktu. Jeśli decydujemy się na najtańsze opcje w mało wiarygodnych sklepach, to takie żarówki mogą posiadać szkodliwe związki chemiczne. Inaczej jest w przypadku markowych produktów, które pod tym względem mają przeprowadzane odpowiednie bania. Dobre żarówki LED to nie tylko niski pobór energii, ale także brak szkodliwych związków chemicznych i promieniowania UV.

 

Materiał opracowany przez specjalistę sklepu SMD-LED.pl

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: