Jak zabezpieczyć dom przed burzą?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 29.06.2021, Data aktualizacji: 01.07.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 3 głosów

Ochrona domu przed burzą
Jak zabezpieczyć swój dom przed burzą? Sprawdź praktyczne porady na RynekPierwotny.pl.

W okresie letnim szczególnie narażeni jesteśmy na gwałtowne burze. Najczęściej następstwem silnych wyładowań atmosferycznych są pożary, powodzie, uszkodzenia budynków i elektrycznych instalacji oraz zniszczenie sprzętu elektrycznego.

Jak uniknąć niepożądanych skutków złej pogody i jak zabezpieczyć dom przed burzą? Podpowiadamy.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy podczas burzy powinniśmy zamykać okna i drzwi
  • czy piorunochron to skuteczna ochrona przed wyładowaniami elektrycznymi
  • czym jest odgromnik

Jak ochronić dom przed skutkami burzy? 

Podstawowe działania jakie należy podjąć, aby zapobiec dotkliwym następstwom burz w Polsce to przede wszystkim: zamknięcie drzwi i okien, dzięki czemu można skutecznie zabezpieczyć dom przed piorunami.

Uderzenie pioruna w domową instalację elektryczną może przepalić wszystkie podłączone do niej sprzęty, a przez to wywołać pożar. Dlatego tak ważne jest, aby odłączyć sprzęt elektroniczny i uniknąć powstawania spięć wewnątrz domu, a nawet spalenia urządzeń – w tym celu należy wyjąć wtyczki z gniazdek. W trakcie burzy nie powinno się korzystać z telewizora, komputera, a nawet z telefonu komórkowego czy stacjonarnego. Nie wspominając już o zostawianiu włączonych sprzętów pod nieobecność. 

Z otwartego terenu natomiast należy usunąć wszystkie rzeczy, które z łatwością może porwać silny wiatr i spowodować poważne uszkodzenia na podwórku wokół domu czy tarasie. Działania zależą też od tego, jaki jest stopień zagrożenia. Co jeszcze warto zabezpieczyć?

jak ochronić dom przed burzą

Ochrona odgromowa budynku 

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego wskazane budynki muszą mieć montaż instalacji odgromowej. Są to budynki:

  • położone w strefie, w której zwiększone jest ryzyko wystąpienia atmosferycznych wyładowań, np. na wzgórzach,
  • zlokalizowane poza zwartą zabudową, o powierzchni powyżej 500 m2 oraz wysokość ponad 15 m2,
  • zbudowane z materiałów łatwopalnych lub nimi pokrytych.

Biorąc pod uwagę jakie szkody mogą wyrządzić pioruny, warto zainwestować w taką instalację. Jej głównym zadaniem jest przejęcie energii wyładowania atmosferycznego a następnie przekierowanie jej do ziemi. Zabezpieczenia wewnętrzne chronią elektryczną i informatyczną instalację przed napięciem pochodzenia atmosferycznego. Może ono po uderzeniu pioruna powstać w elektrycznej sieci zasilającej. 

Decyzję najlepiej podjąć już na etapie budowy domu. Instalacja odgromowa zapewnia ochronę całego budynku, dlatego też należy prowadzić ją przez całą długość kalenicy i bocznych krawędzi dachu. Zarówno różnego rodzaju anteny, jak i maszty także powinny być do niej podpięte. W jednym domu powinny znajdować się co najmniej 2 przewody odgromowe na dwóch oddzielnych końcach dachu. To skutecznie ochroni dom przed skutkami potężnych burz z błyskawicami.

Na dachach płaskich natomiast instalację odgromową prowadzi się wykonując specjalne nakładki dystansowe o grubości dostosowanej do rodzaju pokrycia dachowego. Zadaniem tych nakładek jest zachowanie właściwej odległości od pokrycia dachowego, co zapobiega przed ewentualnym pożarem. Dobrym rozwiązaniem jest także piorunochron, czyli aktywny maszt z ostrzem, najczęściej przymocowany do komina. W porównaniu do tradycyjnej instalacji szybciej wyłapuje wszelkie wyładowania i chroni przed bezpośrednimi uderzeniami pioruna w budynek.

W skład systemu instalacji odgromowej wchodzi zwód, czyli metalowe elementy ułożone poziomo na najwyższych punktach dachu. Mają na celu przejęcie pierwszego uderzania i przekazanie energii dalszym częściom piorunochronu, przewody odprowadzające – elementy łączące zwody z uziomem przez zaciski probiercze, położone pionowo na ścianach budynku oraz uziomy, czyli metalowe elementy ułożone w ziemi. Co ważne, do budowy systemu odgromowego wykorzystuje się stal ocynkowaną, miedź oraz aluminium.

Ochrona instalacji elektrycznej 

Aby skutecznie chronić elektryczną instalację przed skokami napięcia, warto zastosować odgromnik. Jest to specjalne urządzenie do ochrony sprzętów elektrycznych przed czasowymi przepięciami, które ograniczają czas trwania i częstotliwość prądu następczego. Dostępne są dwa rodzaje odgromników - iskrowe i tlenowo-metalowe. Każdy zainstalowany odgromnik ogranicza wartość udarów napięciowych i prądowych na wejściu budynku.

Nic natomiast nie ochroni lepiej niż prawidłowo wykonana instalacja elektryczna w budynku, która daje gwarancję poprawnego uziemienia domu i wyrównanie potencjałów urządzeń elektrycznych. Te drugie natomiast zapewniają prawidłową pracę zabezpieczeń przeciwprzepięciowych oraz uniemożliwienie przeskoków iskry pomiędzy poszczególnymi elementami potencjałów elektrycznych.

Ogranicznik przepięć 

Najpopularniejszą formę ograniczników stanowią te z przepięć klasy D. Są to listwy antyprzepięciowe lub przeciwprzepięciowe. Często posiadają też stabilizator napięcia, chroniący sprzęty przed mniejszymi wahaniami napięcia prądu. Zwykle są to przedłużacze z wyłącznikiem, wyposażone w bezpieczniki zapobiegające uszkodzeniu podłączonych do sieci urządzeń. Nie jest to droga inwestycja, ponieważ ich ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Ważne jest natomiast to, że jeśli instalacja budynku nie jest chroniona ogranicznikami przepięć przy rozdzielnicy głównej i złączu budynku, w razie zagrożenia piorunowego, a właściwie kiedy piorun uderzy w dom, same listwy mogą nie wystarczyć.

Ograniczniki pozwalają odpowiednio zabezpieczyć budynek, dlatego powinny znaleźć się w każdym budynku. Ochrona przepięciowa pozwala na ograniczanie przepięć, czyli nagłych, silnych wzrostów napięcia w sieci elektrycznej. 

Ubezpieczenie to podstawa 

Sezon burzowy może dać się we znaki i spowodować, że nawet najlepsze zabezpieczenia czy pozamykane okna i drzwi nie uchronią nas od szkód. Co ważne, ich następstwa pomoże złagodzić odpowiednie ubezpieczenie. Na szczęście coraz więcej właścicieli nieruchomości w Polsce wybiera zabezpieczenie budynku ubezpieczeniem od zdarzeń losowych, do których zaliczają się m.in. pożary, uderzenia piorunów oraz zniszczenia dokonane przez porywisty wiatr czy będące skutkami wyładowań atmosferycznych.

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    nagroda forbes 2022
    nagroda forbes 2021
    nagroda digital excellence awards 2022
    nagroda laur klienta 2023
    nagroda dobry pracodawca 2023
    nagroda gazele biznesu 2023
    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: