Antena satelitarna a wspólnota mieszkaniowa

Michał Koralewski
Michał Koralewski

Data publikacji: 02.07.2019, Data aktualizacji: 29.09.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 168 głosów

Antena satelitarna a wspólnota mieszkaniowa
Czy można zamontować antenę satelitarną na budynku wspólnoty mieszkaniowej? Kiedy trzeba pytać o zgodę sąsiadów? Wyjaśniamy!

Problem z montażem anten satelitarnych wynika z faktu, iż dokonuje się tego na częściach wspólnych nieruchomości. Najczęściej anteny satelitarne montujemy na balkonach, dachach albo fasadach budynków. Czyli elementach zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe. Te zaś troszcząc się o stan techniczny części wspólnych starają się je chronić przed potencjalnymi uszkodzeniami spowodowanymi montażem anten i innych urządzeń. Czy jednak mają do tego prawo?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • co mówią przepisy o montażu anteny
 • czy trzeba pytać sąsiadów o zgodę na instalację 
 • na co należy uważać montując antenę 
anteny satelitarne w bloku

Co o montażu anteny mówi prawo?

Śledząc orzecznictwo sądów oraz poglądy wyrażane przez organy krajowe i unijne, stwierdzić należy, że nie zawsze. Co prawda bowiem nawet balkon stanowi część wspólną budynku, jednakże zarówno przepisy ustawy o własności lokali, jak i kodeksu cywilnego zakładają, że współwłaściciele mogą korzystać z rzeczy wspólnych zgodnie z ich przeznaczeniem. Dodatkowo wymaga się, aby tego typu korzystanie nie wpływało negatywnie na uprawnienia innych współwłaścicieli (sąsiadów).

Co więcej, sądy rozpatrujące skargi na uchwały wspólnot mieszkaniowych przeważnie dostrzegają, że nieruchomość budynkowa prócz funkcji mieszkalnej spełnia także funkcję użytkową. Elementy budynku stanowiące części wspólne mogą być zatem wykorzystywane również w innych celach. Jednym z nich jest właśnie montaż anten satelitarnych. Instytucje europejskie idą w tym zakresie jeszcze dalej wskazując, że prawo do posiadania odbiornika satelitarnego, czy radiowego, wynika też między innymi z prawa do swobodnego przepływu usług. Zakaz montowania anten byłby ograniczeniem w dostępie do usług, co jest niezgodne z prawem unijnym. Wskazuje się również, że nie powinno się utrudniać montażu anteny satelitarnej ani poprzez zbyt kosztowne warunki instalacji i użytkowania, co spowodowałoby ograniczenie przysługującej każdemu możliwości odbioru wszystkich programów, które wybierze, ani tym bardziej poprzez ogólny zakaz lub nieuzasadnioną odmowę czy sprzeciw np. z przyczyn estetycznych lub technologicznych.

Na co należy uważać montując antenę?

Nie oznacza to jednakże pełnej swobody poszczególnych mieszkańców w instalowaniu tego typu urządzeń na budynku. W każdym przypadku należy bowiem upewnić się, czy czynność taka nie będzie wiązała się z:

 • naruszeniem lub uszkodzeniem części wspólnych nieruchomości, np. montaż anteny na fasadzie budynku może skutkować uszkodzeniem elewacji oraz ocieplenia, a nawet innych urządzeń i okablowania,
 • utrudnieniami, zakłóceniami, a nawet niemożnością korzystania przez sąsiadów z ich mieszkania, bądź przyległych do niego części wspólnych budynku. Antena satelitarna może zakłócać odbiór sygnału przez inne osoby, a nawet chociażby częściowo zasłaniać dostęp światła słonecznego do innych lokali mieszkalnych,
 • koniecznością prowadzenia robót budowlanych. Montaż anteny satelitarnej na fasadzie albo dachu budynku może wiązać się z koniecznością doprowadzenia kabla do tejże anteny. To z kolei wymagać może podejmowania czynności będących robotami budowlanymi.

O ile zatem montaż anteny satelitarnej na balkonie, o ile nie będzie ona oddziaływać na sąsiednie mieszkania, nie może zostać przez wspólnotę mieszkaniową zakazany, to w pozostałych przypadkach należy zachować ostrożność.

Wymagana zgoda sąsiadów i wspólnoty

Jeżeli w wyniku montażu anteny wywiera ona ujemny wpływ na inne lokale lub zainstalowane w nich urządzenia, spytajmy o zgodę sąsiadów. Ci bowiem mogą bowiem podnosić roszczenia z tytułu tzw. immisji, czyli zakłóceń korzystania z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę. Podobnie, gdy do zainstalowania anteny musimy wykonać określone roboty budowlane, niezbędna będzie zgoda wspólnoty mieszkaniowej, jako podmiotu uprawnionego do dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane.

Analogicznie, jeżeli liczymy się z ewentualnością uszkodzenia części wspólnych, uregulujmy tą kwestię ze wspólnotą mieszkaniową, zanim powstanie szkoda. Wszelkie następcze próby ugodowego zakończenia sprawy mogą być trudniejsze.

Konsekwencje prawne

Należy bowiem pamiętać, że niezależnie od twoich uprawnień do korzystania z części wspólnych nieruchomości, ponosisz odpowiedzialność za wszelkie szkody spowodowane w niej przez twoje działania lub zaniechania. Jeżeli zatem uszkodzisz dowolny element części wspólnych, musisz liczyć się z koniecznością pokrycia kosztów jego naprawy.

Powyższe nie wyczerpuje pełnego zakresu twojej odpowiedzialności odszkodowawczej. Jeśli bowiem zamontowana przez ciebie antena spadłaby wyrządzając szkody w mieniu lub na osobie, to ponosić będziesz wyłączną odpowiedzialność z tego tytułu. Odpowiedzialność ta ciąży bowiem na osobie zajmującej dany lokal. Będąc właścicielem anteny masz obowiązek dbałości o jej właściwe zamontowanie. Zasada ta oznacza jednak, że gdy antena satelitarna została zamontowana przez twojego najemcę albo inną osobę korzystającą z twojego mieszkania, to odpowiedzialność za tego typu szkody spoczywać będzie na tych podmiotach.

Jak widzisz, prosta czynność techniczna, jaką najczęściej jest montaż anteny satelitarnej, może mieć daleko idące konsekwencje prawne. Warto zatem zastanowić się nad potencjalnymi skutkami ich wystąpienia przed instalacją anteny.

Aranżacja ściany medialnej Przeczytaj

Michał Koralewski
Michał Koralewski

Radca prawny, absolwent studiów II i III stopnia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, wspólnik zarządzający w Kancelarii Radców Prawnych Legitus s.c.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: