Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Rekuperacja: co to jest, na czym polega w domu oraz mieszkaniu w bloku?

Edyta Wara-Wąsowska
Edyta Wara-Wąsowska

Data publikacji: 10.08.2019, Data aktualizacji: 17.05.2024

16 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 50 głosów

Rekuperacja: co to jest, na czym polega w domu oraz mieszkaniu w bloku?
Wiele osób zadaje sobie pytanie - co to jest rekuperacja? Wentylacja z rekuperacją stała się już wyznacznikiem nowoczesnej inwestycji. Jakie są jej zalety? Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

Wiele osób zadaje sobie pytanie - co to jest rekuperacja? Wentylacja z rekuperacją stała się już wyznacznikiem nowoczesnej inwestycji. Jakie są jej zalety? Czy możliwa jest dotacja na rekuperacje i o czym pamiętać, decydując się na to rozwiązanie?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • na czym polega rekuperacja,
  • do czego służy rekuperator, 
  • ile kosztuje rekuperacja.

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja powietrza zapewnia nieporównywalny komfort, poprzez stałą i regularną jego wymianę. Wpływa również na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją umożliwia wymianę powietrza, bez konieczności otwierania okien. Jest to bardzo ważne szczególnie w miastach, które borykają się z problemem smogu.

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła z powietrza. W przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, która opiera się na zasysaniu powietrza przez instalację kominową, rekuperacja koncentruje się na ruchu powietrza zachodzącym wewnątrz urządzenia zwanego rekuperatorem.

Jak działa rekuperator i czym właściwie jest? Jest to główny element systemu rekuperacji, zwany również centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła. Najważniejszym elementem instalacji rekuperatora jest wymiennik ciepła, w którym następuje przekazanie energii pomiędzy strumieniami powietrza nawiewanego i wywiewanego. W zależności od rodzaju wymiennika wyróżniamy rekuperator krzyżowy, obrotowy i przeciwprądowy. Różnią się one od siebie efektywnością odzysku energii. Rekuperator przeciwprądowy pozwoli nam odzyskać nawet 95% ciepła, natomiast wydajność modelu obrotowego sięga 80-88%. Najgorzej w zestawieniu wypada rekuperator krzyżowy (50-60%), ale jeżeli większą wagę przywiązujemy do wydajnego systemu wentylacji, a oszczędność energetyczna ma dla nas drugorzędne znaczenie, możemy w niego zainwestować.

Rekuperator wyposażony jest również w filtry, które oczyszczają powietrze napływające przez wentylatory - nawiewny i wywiewny. Jest to ważny element systemu rekuperacji - czyste filtry ochraniają wymiennik ciepła przed kurzem i większymi zanieczyszczeniami oraz gwarantują dobrą jakość powietrza nawiewanego. Poziom zużycia filtrów rekuperatora należy sprawdzać co 3 miesiące. Filtry wielokrotnego użytku wystarczy wyczyścić (czyścimy je na sucho - wyprane stracą swoje oczyszczające właściwości), natomiast jednorazowe, wykonane z tkaniny, należy wymienić.

Pamiętajmy, że zabrudzone filtry rekuperatora powodują zmniejszenie wydajności systemu wentylacji nawet o 1/3. Szacuje się, że filtry powinny być wymieniane lub czyszczone co 3-4 miesiące. W przypadku obszarów o niewielkim zanieczyszczeniu powietrza, okres ten może ulec wydłużeniu do 5-6 miesięcy.

rekuperator

Rekuperacja – zasada działania

Wymiana powietrza we wnętrzu rekuperatora odbywa się za pośrednictwem czterech kanałów systemu wentylacji. Dwa z nich działają na zasadzie wyciągu - jeden zaciąga zimne, świeże powietrze z zewnątrz, drugi w tym samym czasie pobiera ogrzane, zużyte powietrze z pomieszczenia. Oba strumienie powietrza, kierowane przez wentylatory, trafiają w wymiennik ciepła, w którym odbywa się przekazanie energii.

Wykończenie lub remont mieszkania z gwarancją ceny i terminu Sprawdź oferty od 1200 zł/m2

Co jest ważne - nie ulegają one zmieszaniu, jedynie płyną obok siebie. Następnie pracę podejmują dwa kolejne kanały instalacji rekuperatora, działające na zasadzie nawiewu - zużyte, pozbawione ciepła powietrze odprowadzane jest na zewnątrz, natomiast świeże, ogrzane rozprowadzane jest w domu. Tak więc podczas zimy lub kiedy panują niskie temperatury, rekuperator odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego za pomocą wymiennika płytowego lub obrotowego i przekazuje energię cieplną powietrzu nawiewanemu. Nie wyziębia to pomieszczeń, w przeciwieństwie do otwierania okien.

Latem natomiast cały proces przebiega odwrotnie. Powietrze wychodzące jest tym razem chłodniejsze, tak więc schładza rozgrzany strumień napływający z zewnątrz. Obniża to temperaturę powietrza nawiewanego do domu. Dzięki temu zimą szybciej schnie pranie, nie parują szyby i nie rozwija się pleśń i grzyby. Latem nie musimy też otwierać okien, aby wpuścić świeże, chłodniejsze powietrze, dzięki czemu do domu nie wpadają komary, muchy i inne owady.

Aby wentylacja mechaniczna przebiegała jeszcze sprawniej, można ją podłączyć do gruntowego wymiennika ciepła, który dodatkowo wspomaga rekuperator w zmniejszaniu wahań temperatury powietrza dostarczanego do budynku. Istnieje też możliwość zastosowania wielostopniowego odzysku energii. W tym modelu, do instalacji rekuperacji i gruntowego wymiennika dołącza powietrzna pompa ciepłaW rezultacie powietrze ulega ogrzaniu zimą, bądź ochłodzeniu latem na trzech etapach - rekuperatora, GWC i parowacza/skraplacza pompy ciepła.

Rekuperacja a wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna to najstarszy i zarazem najprostszy sposób wymiany powietrza. Działa ona w oparciu o zmiany ciśnienia wywołane różnicą temperatur pomiędzy budynkiem a jego otoczeniem. W założeniu wentylacja kominowa powinna wyciągać zużyte powietrze na zewnątrz, podczas gdy świeży strumień będzie napływał przez otwarte okno podczas wietrzenia, szczeliny w drzwiach i oknach oraz wywietrzniki.

Ta podstawowa zasada działania wentylacji grawitacyjnej średnio się sprawdza w przypadku nowoczesnego budownictwa, kładącego nacisk na eliminację wszelkich nieszczelności i mostków cieplnych. Jedną z wad wentylacji grawitacyjnej jest to, że jej wydajność w dużej mierze zależy od czynników atmosferycznych, szczególnie temperatury i wiatru. Jeżeli temperatura na zewnątrz nie będzie się różniła od tej w środku, nie wytworzy się różnica ciśnień i zużyte powietrze nie zostanie "wypchnięte" w kierunku kanału wentylacyjnego.

W przypadku wentylacji grawitacyjnej nie można także mówić o jakiejkolwiek filtracji powietrza i oszczędności energetycznej - ogrzane powietrze wywiewane jest z naszego domu, a w zamian napływa zimne, które dopiero musi ulec ociepleniu w środku. Z tego też głównie wynika przewaga instalacji rekuperacji nad systemem wentylacji grawitacyjnej.

rekuperacja

Rekuperacja – wady i zalety

Rekuperacja pomaga nie tylko w oczyszczaniu powietrza, ale też dzięki rekuperacji można zmniejszyć zużycie energii. Warto jednak mieć świadomość, że mimo wszystko rekuperacja w domu ma również pewne wady.

Zalety instalacji rekuperacji

Sprawna rekuperacja zapewnia wymianę powietrza. To, które trafia do pomieszczenia, jest już oczyszczone, a tym samym zdrowsze. Nasze pomieszczenia są przewietrzone w każdych warunkach, niezależnie od temperatury i kierunku wiatru - dzięki instalacji rekuperatora, świeże powietrze znajdzie się i w naszej sypialni, gwarantując zdrowy sen, jak i w pokoju dziecięcym, gdzie wymogi higieny zdrowotnej są szczególnie wysokie. Rekuperacja sprawia, że nie mamy potrzeby wietrzenia pomieszczeń przez otwieranie okien, co zapobiega przeciągom. W ten sposób wrażliwi domownicy chronieni są przed przeziębieniami.

Dzięki instalacji wentylacji mechanicznej pozbywamy się dwutlenku węgla, alergenów, pyłków, smogowych zanieczyszczeń oraz bakterii i wirusów z powietrza nawiewanego do środka. Dodatkowo usuwamy z mieszkania nadmierną wilgoć, która może powodować namnażanie zarodników grzybów i osadzanie się pleśni na ścianach. Możemy również wyposażyć nasz rekuperator w instalację oczyszczająco-jonizującą, która dodatkowo podniesie jakość powietrza, a także jednostkę chłodzącą - dzięki temu rozwiązaniu klimatyzacja w domu nie będzie nam już potrzebna.

Dzięki instalacji rekuperatora zyskujemy oszczędności na ogrzewaniu. Zmniejszają się koszty eksploatacji i instalacji systemu grzewczego, co oznacza, że rachunki będą wynosić nawet 30-50% mniej (Konkretne wyliczenia kosztów ogrzewania domu z rekuperacją o powierzchni 150 m2 można sprawdzić na stronie https://remont.biz.pl/rekuperacja/). Dom z rekuperacją ma mniejsze zapotrzebowanie na ciepło - na bieżąco odzyskuje je z wywiewanego powietrza. Rekuperacja to szczególny ważny element domu energooszczędnego lub pasywnego.

Domy korzystające z wentylacji grawitacyjnej mają zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 120 kWh/mkw. w ciągu roku. W przypadku domu energooszczędnego wartość ta spada do 60 kWh/mkw., a dom pasywny zużywa tylko 15 kWh/mkw. na rok. Aby taki wynik był osiągalny, należy zminimalizować utratę ciepła, gdzie tylko jest to możliwe - bez instalacji rekuperatora nie byłoby to możliwe.

Inną ważną zaletą montażu rekuperacji jest zminimalizowanie dochodzącego z zewnątrz, co jest szczególnie uciążliwe, gdy mieszkamy przy wyjątkowo ruchliwej ulicy. W takiej sytuacji otwieranie okien, szczególnie latem, nie jest dobrym pomysłem. Pozostaje klimatyzacja, która jednak bardzo wysusza powietrze i nie wymienia go na świeże.

Istotnym i bardzo przyszłościowym argumentem przemawiającym za rekuperacją, jest możliwości zautomatyzowania instalacji rekuperatora. Przy zastosowaniu czujników wilgoci i CO2, wentylacja może działać w systemie inteligentnego domu i regulować parametry niezależnie od naszego udziału. Jest to szczególnie przydatne, gdy przewidujemy dłuższą nieobecność w domu - rekuperator dostosuje swoje działanie tak, aby oszczędzić energię elektryczną.

Rekuperacja – wady

Do potencjalnych problemów z rekuperacją należy m.in. przesuszanie powietrza nawiewanego; w niektórych wypadkach konieczny może okazać się zakup domowych nawilżaczy powietrza. Instalując rekuperator, trzeba też liczyć się z kosztami jego eksploatacji (wymiany filtrów, zużycia prądu czy regularnego przeglądu serwisowego).

rekuperator - co to takiego

Montaż rekuperacji

Kwestię wentylacji najlepiej przemyśleć jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu – istotny jest projekt rekuperacji. Docelowo w projekcie znajdzie się wentylacja grawitacyjna, więc jeżeli skłaniamy się ku instalacji rekuperatora, powinniśmy od razu zrezygnować z budowy kominów. To pozwoli nam zaoszczędzić kilka tysięcy złotych. Na wczesnym etapie budowy nie ma jeszcze potrzeby kupować rekuperatora - ważne jest tylko, aby taka wentylacja była przewidziana w projekcie. Wtedy firma instalacyjna będzie mogła poprowadzić kanały wentylacyjne i zabezpieczyć miejsce, w którym będzie docelowo zamontowany rekuperator.

Rekuperacja, jako system, składa się z "serca" instalacji, czyli rekuperatora oraz kanałów nawiewnych (dostarczają one czyste powietrze do pokojów) i wywiewnych (odprowadzają zużyte powietrze z kuchni, toalety i łazienki). Właściwy kierunek strumieniowi powietrza nadają wentylatory. To w tych pomieszczeniach najczęściej zlokalizowane są również punkty nawiewne i wywiewne.

Zanim przystąpimy do montażu rekuperacji, musimy dobrać odpowiedni rekuperator. W tym celu specjalista sporządza projekt, w którym uwzględnia się dane o kubaturze budynku, ilości zamieszkujących go osób i przeznaczeniu poszczególnych pomieszczeń. Na tej podstawie wylicza się bilans powietrza i wybiera rekuperator, który podoła zadaniu. Nie może on być za słaby, bo nie spełni swojego zadania, a jego praca będzie bardzo głośna.

Pamiętajmy, że rekuperator musi być zamontowany w miejscu, gdzie zawsze panuje temperatura powyżej 5 stopni, inaczej rekuperacja nie będzie efektywnie działać. Najczęściej instaluje się rekuperator na poddaszu nieużytkowym, w pralni, bądź w garażu - pomyślmy zatem o ociepleniu, jeżeli niecałego pomieszczenia, to chociaż samego urządzenia. Ponadto rekuperator powinien być tak umiejscowiony, abyśmy mieli do niego swobodny dostęp w celu wymiany filtrów lub wykonania przeglądu technicznego.

Inną ważną rzeczą, o której należy pamiętać przy montażu rekuperacji, jest jakość wykonania kanałów wentylacyjnych. Do wyboru mamy sztywne kanały stalowe oraz polietylenowe, które zdobywają coraz większą popularność. Czym jedne różnią się od drugich?

Kanały stalowe to obecnie najczęściej używana opcja podczas montażu rekuperacji. Są one twarde i odporne na uszkodzenia. Ze względu na dobry dostęp do wnętrza, można je łatwo wyczyścić, a serwisowanie nie nastręcza problemów. Konieczne jest zaizolowanie ich wełną mineralną, bowiem jest to miejsce, gdzie rekuperacja wykazuje największe tendencje do strat ciepła. Kanały ze stali należy umiejętnie poprowadzić w przestrzeniach technicznych, aby zminimalizować konieczność zabudowy płytami gipsowo-kartonowymi.

Rekuperacja jest jedną z najważniejszych zmian Twojej nieruchomości.

Kanały polietylenowe również są bardzo wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu. Dużą zaletą przemawiającą za tym, żeby je wykorzystać w montażu rekuperacji, są małe średnice, dzięki czemu można je ukryć w ścianach, bądź stropie. Będą całkowicie niewidoczne bez konieczności zabudowy. Dodatkowo są one od wewnątrz pokryte powłoką antybakteryjną, która zapewnia lepszą ochronę biologiczną.

Jak przebiega sam montaż rekuperacji? Zakładając, że zdecydujemy się umieścić rekuperator na poddaszu nieużytkowym, zaczynamy od poprowadzenia kanałów wentylacyjnych, zgodnie z projektem. Rury do rekuperacji docina się na odpowiednią długość i łączy za pomocą kolanek lub trójników. Przed ułożeniem kanałów, należy je zaizolować - grubość wełny mineralnej powinna wynosić ok. 2 cm.

Ważne przy montażu rekuperacji jest to, aby przed kształtkami pozostawić proste odcinki o odpowiedniej długości - zapobiegnie to głośnej pracy instalacji i zastojom powietrza. Następnie montaż rekuperacji przenosi się na parter. Aby przeprowadzić kanały z poddasza, trzeba będzie wykonać otwory w stropie lub ścianach. Dalej biegną one najczęściej pod sufitem, blisko ścian.

Aby rekuperacja spełniała swoje zadanie, konieczne jest właściwe rozmieszczenie nawiewników. Powinny się one znajdować jak najdalej od drzwi wejściowych. Rekuperacja będzie działać najefektywniej, jeżeli punkty nawiewu i wywiewu zlokalizowane zostaną w górnej części pomieszczenia - zapewni to odpowiednią cyrkulację powietrza. Zazwyczaj jest to jeden anemostat, ale w pomieszczeniach długich i wąskich lub dużych montuje się dwa. W pomieszczeniach o różnej wysokości, na przykład ze skosami. Umieszcza się nawiewniki w najwyższym ich punkcie.

W domu, w którym zainstalowana jest rekuperacja, niektóre pomieszczenia pełnią funkcję transferowych. Nie ma w nich punktów nawiewowych i wywiewowych, a powietrze przepływa przez tzw. podcięcia wentylacyjne. Są to szczeliny pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłogą, których przekrój powinien wynosić minimum 80 cm kw. Dzięki nim zachowana jest prawidłowa cyrkulacja powietrza wewnętrznego i rekuperacja może działać bez przeszkód.

Kolejną ważną rzeczą w domach z rekuperacją jest rozmieszczenie czerpni i wyrzutni, czyli otworów, za pomocą których - odpowiednio - pobierane jest świeże powietrze, a zużyte usuwane. Aby rekuperacja działała efektywnie, powinny one znajdować się daleko od siebie, najlepiej po drugiej stronie domu. Dodatkowo czerpnia powinna być zlokalizowana w odległości przynajmniej 8 metrów od skupisk samochodów liczących ponad 20 pojazdów, wysypisk odpadów i innych źródeł zanieczyszczenia powietrza. Wyrzutnię natomiast należy zamontować w odpowiedniej odległości od sąsiadującego domu.

Rekuperacja nie musi być droga.

Po zakończeniu montażu kluczową kwestią jest wyregulowanie anemostatów. W przeciwnym razie rekuperacja przyniesie więcej szkody niż pożytku. Jest to ostatni krok i wykonuje się dopiero po zakończeniu wszystkich prac montażowych. Wykonawca reguluje nawiewniki, co zapewni optymalny dopływ powietrza do wszystkich pomieszczeń. Domownicy nie powinni potem zmieniać tych ustawień. Na koniec wykonawca przeprowadza pomiary za pomocą urządzenia zwanego anemometrem, żeby się upewnić czy przepływ powietrza jest zgodny z projektem i sporządza protokół pomiarowy. Pamiętajmy, żeby zachować ten dokument.

Koszt systemu rekuperacji

To, ile będzie nas kosztowała rekuperacja, zależy przede wszystkim od metrażu naszego domu, kubatury i rodzaju pomieszczeń, a także ceny zastosowanych urządzeń, instalacji i prac wykonanych przez ekipę wykonawczą. Wycena zawsze przygotowywana jest dla konkretnego budynku, dlatego nie da się jej uśrednić. Na koszt rekuperacji składa się zatem suma cen poszczególnych czynników:

  • rekuperator (w zależności od rodzaju, mocy i jakości urządzenia, jego cena waha się od 7 000 do 25 000 zł. Rekuperator nie jest jednak elementem, na którym powinniśmy oszczędzać. Od jego wydajności w dużej mierze zależy to, czy rekuperacja spełni swoje podstawowe zadanie.)
  • sporządzenie projektu
  • rodzaj instalacji (przewody stalowe, czy polietylenowe)
  • montaż i uruchomienie systemu
  • wymiana filtrów (jest to koszt ok. 50 - 70 zł, za komplet filtrów jednorazowych i ok. 280 zł za filtry wielorazowego użytku. To kolejna rzecz na której nie warto oszczędzać - od czystości filtrów zależy jakość napływającego powietrza.)
  • pobór energii elektrycznej (rekuperator zasilany jest prądem - kolejny powód dla którego nie należy oszczędzać na zakupie tego urządzenia. Dobry, energooszczędny rekuperator zapewni nam konsumpcję energii na niskim poziomie.)
  • przeglądy serwisowe (jest to warunek tego, aby rekuperacja działała, jak należy. Powinny one odbywać się raz do roku. Zazwyczaj obejmują sprawdzenie poprawności działania systemu, badanie anemometrem, czyszczenie wymiennika ciepła w rekuperatorze oraz sprawdzenie czerpni i wyrzutni.)
  • czyszczenie instalacji rekuperacyjnej (szacuje się, że powinno się ono odbywać raz na 8 - 10 lat. Sztywne, stalowe kanały wentylacyjne można czyścić mechanicznie, za pomocą obracających się szczotek i powietrza.)
  • dodatkowe urządzenia (nie jest to wymóg niezbędny - rekuperacja będzie działała niezależnie od nich, niemniej jednak warto je rozważyć dla lepszego efektu. Jest to, na przykład gruntowny wymiennik ciepła, jednostka chłodząca, która dodatkowo ochładza powietrze napływające w okresie letnim, czy też zaawansowana instalacja filtrująco-jonizująca, która zatrzymuje grzyby i mikroorganizmy i podnosi jakość efektu, jaki daje rekuperacja.)
  • podłączenie rekuperatora do inteligentnego systemu zarządzania domem, jeżeli taki posiadamy (zautomatyzowana rekuperacja to ogromna wygoda i jeszcze większa oszczędność dla naszego domu)

Rekuperacja - o czym jeszcze pamiętać?

Ostatecznie zdecydowaliśmy i w naszym domu zainstalowana zostanie rekuperacja. Na co jeszcze musimy zwrócić uwagę, mając w domu wentylację mechaniczną?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na okna. W domu, gdzie działa rekuperacja, muszą one być maksymalnie szczelne - to samo dotyczy zresztą drzwi zewnętrznych. Usunięte muszą zostać wszelkie rozszczelnienia, napowietrzniki i ewentualne mostki termiczne w miejscu styku okna z murem. Najlepiej zainwestować w trójszybowe okna energooszczędne i profile, mające jak najniższy współczynnik przenikania ciepła. Jeżeli już stwierdziliśmy, że rekuperacja to rozwiązanie dla nas, to rozważmy tzw. ciepły montaż za pomocą taśm izolacyjnych albo zamontowanie okien w warstwie izolacji, a nie w murze. W ten sposób unikniemy mostków termicznych, ponieważ ościeżnica nie będzie miała kontaktu z murem.

Inną ważną rzeczą, o której należy pamiętać w domu, w którym działa rekuperacja, jest izolacja budynku jako takiego. Tutaj również powinniśmy zadbać o wyeliminowanie mostków termicznych. Niestety, rekuperacja wymaga od nas praktycznie przekształcenia naszego domu w energooszczędny pod każdym względem. Współczynnik izolacyjny naszego budynku powinien być odpowiednio wysoki, nie tylko w przypadku ścian, ale również dachu, podłóg i fundamentów. Szczególnie dotyczy to przestrzeni, w których będą biegły kanały wentylacyjne - jest to fragment instalacji wyjątkowo podatny na straty ciepła.

Rekuperacja wymusza również zastosowanie niezależnej instalacji wywiewnej dla okapu. Jest to związane z tym, że podczas jego działania może się wytworzyć niewielkie podciśnienie - w krótkim czasie z pomieszczenia wyciągnięta została przecież duża ilość powietrza. Aby wyrównać różnicę ciśnień, należy otworzyć okno. Można także rozważyć zakup okapu w wersji jedynie filtrującej, bez odprowadzania powietrza na zewnątrz. Jeżeli nie zdecydujemy się na tę opcję, pamiętajmy, aby na wyrzutni zainstalować klapkę uniemożliwiającą dopływ powietrza z zewnątrz, gdy okap nie pracuje.

Wielbiciele spędzania wieczorów przy kominku muszą pamiętać, że w domu z rekuperacją może zostać zamontowany wyłącznie kominek z zamkniętą komorą spalania, czyli taki, do którego powietrze doprowadzane jest bezpośrednio z zewnątrz - w żaden sposób nie korzysta on z powietrza krążącego w budynku. Dlaczego jest to takie ważne? W kominku z otwartą komorą spalania tylko część zimnego powietrza pobieranego z zewnątrz zostaje wchłonięta do środka - pozostała część chłodzi okolice wkładu kominkowego. W rezultacie zagwarantuje nam to dodatkowe ochłodzenie pomieszczenia, kiedy kominek już wygaśnie. Energia, którą zużyjemy, żeby je dogrzać, negatywnie odbije się na naszych rachunkach, a nie po to przecież instalowaliśmy rekuperację, prawda?

Rekuperacja może być dofinansowana.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku kominka z zamkniętą komorą spalania. Tutak powietrze z zewnątrz dostarczone jest bezpośrednio pod palenisko i nie ma możliwości zmieszania się z powietrzem w pokoju i tym samym nie powodując wychłodzenia, odczuwalnego, gdy kominek wygaśnie. Nie ma też ryzyka, że rozpalony kominek wytworzy podciśnienie zaciągające powietrza znad okapu kuchennegoW tej sytuacji nasz kominek współpracuje z rekuperacją, zamiast niwelować jej działanie i staje się funkcjonalnym, uzupełniającym źródłem ciepła.

Rekuperacja – dofinansowanie

Dobra wiadomość dla części właścicieli nieruchomości jest taka, że rekuperacja w starym domu może zostać dofinansowana. W ramach programu Czyste Powietrze rekuperacja może zostać wykonana w starszym budynku mieszkalnym; na zakup i instalację rekuperatora można otrzymać do 10 tys. zł.

Rekuperacja – czy warto w bloku?

Niektórzy mogą się zastanawiać, czy rekuperacja w bloku – a dokładniej, rekuperacja w mieszkaniu – jest w ogóle możliwa, a jeśli tak, to czy ma ona sens. W rzeczywistości system wentylacji mechanicznej można bez przeszkód zastosować również w lokalu mieszkalnym. Należy jedynie pamiętać, że konieczne jest odpowiednie przygotowanie mieszkania, w tym m.in. uzyskanie zgody zarządcy na umieszczenie otworów pobierających i usuwających powietrze na zewnętrznej ścianie budynku. Warto również pamiętać, że do lokalu mieszkalnego wystarczający będzie rekuperator o nieco mniejszej mocy – idealny na mały metraż. Dużą popularnością cieszy się rekuperacja ścienna.

Nowoczesne inwestycje a rekuperacja

Coraz częściej deweloperzy budują mieszkania, w których za wentylację odpowiada rekuperacja. Jedną z takich inwestycji jest Osiedle Sielanka, budowane przez II-Inwestycje CL. Znajduje się w Tarnowskich Górach. To osiedle nowoczesnych parterowych lub dwukondygnacyjnych domów. Jako jedna z nielicznych na rynku, firma ta zorientowała się, że rekuperacja w każdym mieszkaniu oraz dokładne zaizolowanie całego budynku to świetny pomysł. Dzięki temu jest on energooszczędny oraz generuje niższe koszty utrzymania.

Rekuperacja nie tylko eliminuje straty ciepła powodowane przez tradycyjny system wentylacji, ale również wytwarza dodatkowe oszczędności poprzez wielokrotne wykorzystanie tego samego ciepła. Dzięki niemu mieszkania są wolne od alergenów, wirusów i smogu. Rekuperacja zapewnia o każdej porze dnia i nocy, świeże i czyste powietrze we wszystkich pomieszczeniach. Dodatkowo pozwala na szybkie usunięcie nieprzyjemnych zapachów (np. z gotowania czy papierosów) oraz szybką możliwość usunięcia pary wodnej z łazienki, czy pralni. Latem rekuperacja zapewnia dodatkową możliwość chłodzenia.

Kolejnym przykładem jest warszawska inwestycja Modern House, zrealizowana na Ursynowie. To projekt deweloperski firmy Albero Invest skierowany do osób, które chciałyby mieszkać na nowoczesnym osiedlu w dobrej lokalizacji. Budynki są przede wszystkim energooszczędne, wyposażone w rekuperator i okna z pakietem 3-szybowym oraz przystosowane do umieszczenia kolektorów słonecznych. Osiedle domów, na którym zainstalowana została rekuperacja, znajdziemy również w Starych Babicach, w inwestycji e4 Kampinoska, realizowanej przez firmę Ostoja Development.

Rekuperacja: podsumowanie

Wentylacja z rekuperacją to rozwiązanie, które można bez przeszkód zastosować zarówno w dużym domu, jak i w lokalu mieszkalnym (choć bez wątpienia rekuperacja w domu rodzinnym jest znacznie bardziej popularna). Warto jednak jeszcze przed podjęciem decyzji o montażu, dokładnie zapoznać się z kosztem systemu i odpowiednio przygotować budynek lub mieszkanie.

remont mieszkania z architektem
Edyta Wara-Wąsowska

Dziennikarka i copywriterka z dziesięcioletnim doświadczeniem w tworzeniu treści dla mediów online, agencji reklamowych i klientów indywidualnych. Specjalizuje się w treściach z zakresu nieruchomości, finansów i prawa.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Przed nami 154. Targi Domów i Mieszkań w Krakowie

      Przed nami 154. Targi Domów i Mieszkań w Krakowie

      W weekend 23-24 listopada w Hali Cracovia przy al. Focha 40 w Krakowie odbędzie się ostatnia w tym roku edycja targów mieszkaniowych organizowanych przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań. Przez oba dni analitycy rynku mieszkaniowego, eksperci finansowi i inspektorzy budowlani będą się dzielić swoim doświadczeniem podczas darmowych prelekcji. Doradzą na co zwrócić uwagę przy zakupie i odbiorze technicznym domu lub mieszkania, omówią bieżące tematy związane z kredytami hipotecznymi. Na uczestników targów czekać będą specjalne oferty i promocje przygotowane przez deweloperów.

      12 listopada 2024

      Redakcja

    • Gdzie kupić mieszkanie w Krakowie?

      Gdzie kupić mieszkanie w Krakowie?

      Jeśli wciąż nie masz wymarzonego mieszkania lub planujesz przeprowadzkę do Krakowa, sprawdź, co warto wziąć pod uwagę, szukając miejsca do życia w stolicy Małopolski.

      15 listopada 2021

      Marta Gług

    • Targi mieszkaniowe w Krakowie 2024 i 2025: kiedy odbywają się targi mieszkaniowe w Krakowie?

      Targi mieszkaniowe w Krakowie 2024 i 2025: kiedy odbywają się targi mieszkaniowe w Krakowie?

      Rynek nieruchomości może niektórych przerastać, dlatego warto skorzystać z okazji, jaką są targi mieszkań i domów. Zwiedzający mogą doradzić się w istotnych kwestiach ekspertów finansowych i inspektorów budowlanych czy analityków rynku mieszkaniowego. Targi nieruchomości w Krakowie to doskonałe miejsce, w którym można spełnić marzenia o własnym domu.

      18 listopada 2024

      Dominika Perkowska

    • Raport cenowy październik 2024

      Raport cenowy październik 2024

      Sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo dynamiczna. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w październiku 2024 roku w wielu miastach odnotowano zmiany względem ubiegłego miesiąca. Sprawdź, w których miastach były one najbardziej widoczne.

      12 listopada 2024

      Redakcja

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023