Nowe trendy w projektowaniu osiedli
Średnia ocen 3/5 na podstawie 1 głosu
Nowe trendy w projektowaniu dotyczą nie tylko wnętrz, ale także całych osiedli – zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym. Obecne stawia się na jakość i atrakcyjność wizualną inwestycji, które przy tym zawierają ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania. Kolejną coraz popularniejszą formą jest łączenie architektury ze sztuką.
Niektóre budowle stanowią prawdziwe arcydzieła. Dziś klienci nie kupują samego mieszkania, ale raczej styl życia.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jakie są najnowsze trendy w projektowaniu osiedli
- czy eko budownictwo jest w modzie
- czy otoczenie inwestycji jest istotne
Najważniejsze trendy
Obecnie w budownictwie mieszkaniowym można zauważyć kilka przodujących trendów. Bardzo popularne są wszelkie nowinki, które umożliwiają oszczędzanie energii, np. kolektory słoneczne lub specjalne instalacje. Kolejnym kierunkiem są innowacyjne technologie, których zadaniem jest pomoc w codziennym życiu, w tym np. inteligentny system sterowania domem.
Sprawdź oferty architektów na RynekPierwotny.pl
Architekt Warszawa Architekt Kraków
Architekt Poznań Architekt Wrocław
W nowoczesnym budownictwie dba się również o przestrzenie wspólne. Na osiedlach oprócz garaży, boisk, czy placów zabaw pojawiają się rzeźby, murale, mozaiki oraz inne instalacje, które wpływają pozytywnie na zachowania i samopoczucie mieszkańców, a przede wszystkim integrują społeczności lokalne.
Zielone osiedla
Osiedla ekologiczne narodziły się w krajach skandynawskich. Na kształt takiej inwestycji składają się nie tylko naturalne surowce, ale przede wszystkim wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii. Ich zadaniem jest możliwie najmniejsza ingerencja w środowisko naturalne.
Wykorzystanie takich rozwiązań jak panele fotowoltaiczne montowane na dachu budynku wielorodzinnego, stosowanie oświetlenia LED-owego, wykorzystywanie zbieranej deszczówki czy czujników ruchu jest w stanie obniżyć nasze rachunki za energię nawet o kilkadziesiąt procent.
W dobie postępującej ekologii trudno decydować się na budowę domu, czy kupno mieszkania bez brania pod uwagę możliwości, jakie dają nowoczesne metody przyjazne środowisku. Rozwiązania architektoniczne, które coraz bardziej wspierają tę ideę powoli opanowują również polski rynek mieszkaniowy.
Warto także wspomnieć, że energooszczędność to jeden z najważniejszych wymogów stawianych przez Unię Europejską. To wszystko sprawia, że perspektywa zielonych osiedli jest coraz bliższa. Jeśli jest to jedynie trend za którym obecnie podążamy ważne, aby utrzymywał się jak najdłużej. Służy nie tylko deweloperom i mieszkańcom, ale także środowisku.
Otoczenie
Coraz więcej osób poszukuje mieszkań ergonomicznych, o przemyślanym i funkcjonalnym rozkładzie. Mają przede wszystkich pozwalać na indywidualną aranżację przy maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni, ale poza obserwowaniem jak będzie wyglądał przyszły lokal, dla nowych mieszkańców coraz bardziej liczy się całe otoczenie osiedla i przestrzenie wspólne. Dlatego też deweloperzy na terenie inwestycji planują miejsce na place zabaw, boiska, strefy fitness, czy po prostu zielone dziedzińce, które są miejscem spotkań mieszkańców. Osiedlowe centra rekreacji cieszą się dużym zainteresowaniem. Dodatkowo standardem stają się są wygodne i przestronne garaże oraz wystarczająca liczba miejsc postojowych.
Odpowiednie dopasowanie
Budynki są dopasowywane wyglądem do charakteru otoczenia inwestycji i wyróżnia je duże poczucie estetyki. Trendem w projektowaniu osiedli jest również dążenie do maksymalnej prostoty oraz harmonijne łączenie materiałów. Często łączy się ze sobą, z pozoru nie pasujące do siebie materiały jak drewno i stal, czy beton i szkło. Dzisiejsza, nowoczesna przestrzeń mieszkalna jest jasna i przestronna, dlatego też możemy zauważyć, że coraz więcej osiedli, które powstają mają białe elewacje.
Atrakcyjność
Z pewnością aktualne inwestycje mieszkaniowe są bardziej atrakcyjne wizualnie. Wpłynęło na to zastosowanie zróżnicowanej kolorystyki oraz stawianie na lepsze materiały i dodatki na elewacjach jak choćby kamień, szkło lub drewno. Architektura budynków stała się również ciekawsza poprzez projektowanie dużych balkonów i tarasów, zupełnie zmieniających charakter inwestycji.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż twórcy przestrzeni publicznych coraz chętniej łączą architekturę i sztukę. Dla przykładu ławka może wyglądać jak kłoda drzewa, a huśtawka jak gitara. Wszystkie te zabiegi powodują, że powstają miejsca, które są przyjazne, sprzyjają relaksowi, a przede wszystkim tworzeniu i eksperymentowaniu. Pierwszą taką inwestycją, gdzie stworzono elementy sztuki na dużą skalę, był Żoliborz Artystyczny w Warszawie.
Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: