Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Neony do domu

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 25.04.2019, Data aktualizacji: 12.08.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 5 głosów

Neony do domu
Neony wpisują się w retrofuturyzm i nadają wnętrzom niepowtarzalnego klimatu. Sprawdźcie sami!

Każde wnętrze jest inne, zaprojektowane według gustu mieszkańców, ale przede wszystkim wyjątkowe. Niekiedy wystarczą detale dekoracyjne, które tworzą niepowtarzalny i unikalny klimat. Jednym z takich elementów są neony. Są nietuzinkowe i designerskie. Niegdyś rozświetlały ulice wielkich miast, dziś coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Co najważniejsze, możemy kupić gotowe neony lub złożyć specjalne zamówienie na autorski projekt w firmach zajmujących się ich produkcją.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jaka jest historia neonów
  • gdzie sprawdzą się neonowe dodatki
  • jak oświetlić nimi pokój 

Trochę historii

W historii świecąca rurka wypełniona neonem po raz pierwszy pojawiła się na początku XX wieku. Od ponad 100 lat ich proces produkcji praktycznie się nie zmienił. Wygląda on tak, że szklana rurka pod wpływem ciepła jest formowana przez rzemieślnika do wybranego kształtu. W następnej kolejności jest wypełniania gazem szlachetnym – najczęściej neonem (stąd nazwa). Potem montuje się w niej elektrody, a części szkła, które mają być niewidoczne podczas świecenia są pokrywane ciemną farbą.

Na ulicach neony pojawiły się w dwudziestoleciu międzywojennym, ale największa ekspansja nastąpiła po wojnie. Głównie kojarzą nam się ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie oświetlały restauracje i motele w pobliżu autostrad. W Polsce natomiast, a dokładniej w Warszawie pojawiły się po 1945 roku. Skutecznie rozświetlały ciemne ulice zniszczone wojną. Największą popularnością cieszyły się natomiast w latach 50. i 60.

Neonowe napisy

To najpopularniejsza i najbardziej znana forma neonów. Jest to rozwiązanie bardziej dynamiczne niż plakat i w łatwy sposób może przekazać nasz komunikat i wyrazić myśli domowników. Może to być hasło, cytat lub grafika, w przeróżnych kolorach od mocnej czerwieni i zielni po lekkie odcienie żółci czy różu.

neon w mieszkaniu

Neonowe lampki

To ciekawy pomysł na designerskie oświetlenie naszego mieszkania. Możemy kupić gotowe lampki w wybranych przez nas kształtach lub zamówić autorski projekt u producentów. Rzucają lekkie światło na pomieszczenie tworząc trochę retro, ale też przytulny klimat. W dzień możemy grać kolorami, wieczorem podziwiać połączenie światła i cieni.

Neonowe kształty

Neon możemy zawiesić w dowolnym miejscu. Może przybierać kształt ludzi np. bohaterów z naszych ulubionych seriali czy zwierząt. W dodatku możemy zaprojektować również to co jest obecnie w największych trendach, czyli kształty zielonych liści monstery czy różowych flamingów. Tym samym wprowadzamy nie tylko retro klimat, ale także nowoczesny design.

Gdzie się sprawdzą?

Neonowe dekoracje sprawdzą się w pomieszczeniach typu studio, gdzie mamy dużo przestrzeni i w łatwy sposób możemy ją zaaranżować. W dużych otwartych przestrzeniach neony mogą posłużyć jako połączenie odrębnych części.

W salonie neony sprawdzą się na betonowej lub ceglanej ścianie, zarówno nad stołem lub kanapą. W aranżacji sypialni natomiast nadadzą romantycznego charakteru zawieszone tuż nad łóżkiem. To także doskonała ozdoba do dziecięcego pokoju. Sprawdzi się jako świecące imię naszej pociechy, czy w ulubionych kształtach dziecka np. gwiazdkach czy statkach kosmicznych. W kuchni natomiast możemy zawiesić logotypy naszych lubionych kawiarni czy knajp, które zawsze będą przywoływać miłe wspomnienia.

wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Slow home: czym jest dobrostan w Twoim domu i jak wspierać well-being?

      Slow home: czym jest dobrostan w Twoim domu i jak wspierać well-being?

      Dziewięćdziesiąt procent czasu spędzamy wewnątrz budynków. Średnio czternaście godzin dziennie przebywamy we własnych domach. Tak wynika z badań organizacji non-profit World Green Building Council. Nie ulega zatem wątpliwości, że to jak wyglądają wnętrza, ma ogromne znaczenie. Ich wygląd wpływa na nasze samopoczucie i poziom energii. Jak zatem zadbać o wygląd najbliższego otoczenia? Na czym polega idea slow home i jak ją wprowadzić w życie? Przede wszystkim warto skupić się na tym, na co mamy wpływ, czyli na naszych mieszkaniach. Poznaj sposoby na zaaranżowanie czterech ścian tak, aby stały się przyjaznym miejscem do odpoczynku i wspierały Twój dobrostan.

      05 kwietnia 2024

      Marlena Rzepniewska

    • Jak oddzielić kuchnię od salonu: inspiracje na aranżacje kuchni z salonem

      Jak oddzielić kuchnię od salonu: inspiracje na aranżacje kuchni z salonem

      Moda na otwarte przestrzenie we wnętrzach trwa w najlepsze. Jak oddzielić kuchnię od salonu? Kuchnia z salonem to rozwiązanie polecane szczególnie do małych mieszkaniach. Warto wyznaczyć granice między pomieszczeniami. Oto 10 sposób na oddzielenie aneksu kuchennego do salonu.

      04 kwietnia 2024

      Dagmara Osińska

    • Wnętrza w stylu modern classic: salon, kuchnia, sypialnia, przedpokój i łazienka w stylu modern classic

      Wnętrza w stylu modern classic: salon, kuchnia, sypialnia, przedpokój i łazienka w stylu modern classic

      Modern classic to styl, który łączy przede wszystkim tradycyjne formy i współczesne techniki aranżacji wnętrz. Tutaj spotyka się XIX-wieczne wzornictwo i nowoczesność. Oznacza to, że elegancja i dyskretny luksus łączą się z funkcjonalnością i wygodą. Czym charakteryzuje się styl wnętrz modern classic i jak wprowadzić go do swojej aranżacji? Podpowiadamy, jak przenieść ponadczasowy styl klasyczny w pałacowym wydaniu do współczesnych mieszkań.

      19 stycznia 2024

      Dominika Perkowska

    • Pakiety wykończeniowe

      Pakiety wykończeniowe

      Marzy Ci się pięknie, nowe i wykończone już wnętrze? Nie masz jednak czasu ani wiedzy, aby zrobić to samodzielnie? Skorzystaj z pakietów wykończeniowych! Czym dokładnie są i co warto o nich wiedzieć? Czytaj dalej.

      19 maja 2023

      Marlena Rzepniewska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023