Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Neony do domu

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 25.04.2019, Data aktualizacji: 12.08.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 5 głosów

Neony do domu
Neony wpisują się w retrofuturyzm i nadają wnętrzom niepowtarzalnego klimatu. Sprawdźcie sami!

Każde wnętrze jest inne, zaprojektowane według gustu mieszkańców, ale przede wszystkim wyjątkowe. Niekiedy wystarczą detale dekoracyjne, które tworzą niepowtarzalny i unikalny klimat. Jednym z takich elementów są neony. Są nietuzinkowe i designerskie. Niegdyś rozświetlały ulice wielkich miast, dziś coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Co najważniejsze, możemy kupić gotowe neony lub złożyć specjalne zamówienie na autorski projekt w firmach zajmujących się ich produkcją.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jaka jest historia neonów
  • gdzie sprawdzą się neonowe dodatki
  • jak oświetlić nimi pokój 

Trochę historii

W historii świecąca rurka wypełniona neonem po raz pierwszy pojawiła się na początku XX wieku. Od ponad 100 lat ich proces produkcji praktycznie się nie zmienił. Wygląda on tak, że szklana rurka pod wpływem ciepła jest formowana przez rzemieślnika do wybranego kształtu. W następnej kolejności jest wypełniania gazem szlachetnym – najczęściej neonem (stąd nazwa). Potem montuje się w niej elektrody, a części szkła, które mają być niewidoczne podczas świecenia są pokrywane ciemną farbą.

Na ulicach neony pojawiły się w dwudziestoleciu międzywojennym, ale największa ekspansja nastąpiła po wojnie. Głównie kojarzą nam się ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie oświetlały restauracje i motele w pobliżu autostrad. W Polsce natomiast, a dokładniej w Warszawie pojawiły się po 1945 roku. Skutecznie rozświetlały ciemne ulice zniszczone wojną. Największą popularnością cieszyły się natomiast w latach 50. i 60.

Neonowe napisy

To najpopularniejsza i najbardziej znana forma neonów. Jest to rozwiązanie bardziej dynamiczne niż plakat i w łatwy sposób może przekazać nasz komunikat i wyrazić myśli domowników. Może to być hasło, cytat lub grafika, w przeróżnych kolorach od mocnej czerwieni i zielni po lekkie odcienie żółci czy różu.

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
neon w mieszkaniu

Neonowe lampki

To ciekawy pomysł na designerskie oświetlenie naszego mieszkania. Możemy kupić gotowe lampki w wybranych przez nas kształtach lub zamówić autorski projekt u producentów. Rzucają lekkie światło na pomieszczenie tworząc trochę retro, ale też przytulny klimat. W dzień możemy grać kolorami, wieczorem podziwiać połączenie światła i cieni.

Neonowe kształty

Neon możemy zawiesić w dowolnym miejscu. Może przybierać kształt ludzi np. bohaterów z naszych ulubionych seriali czy zwierząt. W dodatku możemy zaprojektować również to co jest obecnie w największych trendach, czyli kształty zielonych liści monstery czy różowych flamingów. Tym samym wprowadzamy nie tylko retro klimat, ale także nowoczesny design.

Gdzie się sprawdzą?

Neonowe dekoracje sprawdzą się w pomieszczeniach typu studio, gdzie mamy dużo przestrzeni i w łatwy sposób możemy ją zaaranżować. W dużych otwartych przestrzeniach neony mogą posłużyć jako połączenie odrębnych części.

W salonie neony sprawdzą się na betonowej lub ceglanej ścianie, zarówno nad stołem lub kanapą. W aranżacji sypialni natomiast nadadzą romantycznego charakteru zawieszone tuż nad łóżkiem. To także doskonała ozdoba do dziecięcego pokoju. Sprawdzi się jako świecące imię naszej pociechy, czy w ulubionych kształtach dziecka np. gwiazdkach czy statkach kosmicznych. W kuchni natomiast możemy zawiesić logotypy naszych lubionych kawiarni czy knajp, które zawsze będą przywoływać miłe wspomnienia.

wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Najem krótkoterminowy

      Najem krótkoterminowy

      Mieszkanie na wynajem to coraz częstszy sposób na pasywny dochód. Na popularności zyskuje dziś również wynajem krótkoterminowy – i to nie tylko w turystycznych miejscowościach w okresie wakacyjnym. Staje się on popularną alternatywą dla droższych i obleganych hoteli - w szczególności w dużych aglomeracjach. Czy to rzeczywiście opłacalny biznes? Jak wyglądają przepisy? Jaki podatek od wynajmu mieszkania musimy zapłacić? Czy da się zorganizować najem krótkoterminowy bez działalności? Sprawdzamy!

      17 lipca 2025

      Dominika Perkowska

    • Stopy procentowe: wzrost i obniżka stóp procentowych oraz wpływ na kredyty hipoteczne

      Stopy procentowe: wzrost i obniżka stóp procentowych oraz wpływ na kredyty hipoteczne

      2 lipca 2025 roku Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych o kolejnych 0,25 pkt proc., sprowadzając stopę referencyjną do najniższego od wielu miesięcy poziomu 5,00 proc. To kontynuacja wiosennego, półprocentowego cięcia (do 5,25 proc.), które weszło w życie 8 maja 2025 r. Czy zwrot w polityce pieniężnej to początek prawdziwego odmrożenia na rynku kredytów? Sprawdzamy, co decyzja NBP oznacza dla kredytobiorców i jak wpłynie na rynek nieruchomości.

      04 lipca 2025

      Marcin Moneta

    • Spółdzielnia a wspólnota mieszkaniowa

      Spółdzielnia a wspólnota mieszkaniowa

      Różnice między spółdzielnią mieszkaniową a wspólnotą mieszkaniową obejmują wiele elementów, zwłaszcza prawa i obowiązki członków, a nawet składowe comiesięcznych opłat. Dominujący obecnie model budownictwa mieszkaniowego, który opiera się w przeważającej mierze na deweloperach, powiązany jest z tworzeniem wspólnot. Ten trend nie wyeliminował jednak z rynku spółdzielni mieszkaniowych, tak popularnych w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Jak wyglądają praktyczne różnice między nimi? Sprawdzamy!

      02 lipca 2025

      Dominika Perkowska

    • Oszczędzanie energii elektrycznej: jak oszczędzać energię elektryczną w domu i mieszkaniu?

      Oszczędzanie energii elektrycznej: jak oszczędzać energię elektryczną w domu i mieszkaniu?

      Ceny energii elektrycznej rosną systematycznie i konsekwentnie. Za podwyżki odpowiadają m.in. niestabilna sytuacja na rynku, gwałtowny wzrost popytu i coraz wyższe koszty uprawnień do emisji CO₂, narzucane w ramach polityki klimatycznej. Sprawdź, jak wybrać dostawcę prądu i odpowiednią taryfę, by oszczędzić na rachunkach.

      01 lipca 2025

      Edyta Wara-Wąsowska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023