Naturalne materiały w aranżacji wnętrz
Data publikacji: 27.03.2012, Data aktualizacji: 11.05.2021
Średnia ocen 1/5 na podstawie 1 głosu
Len
Chociaż len kojarzy się z szorstkim materiałem, wcale nie musy taki być. Lniane firanki są bardzo delikatne, a subtelny splot przepuszcza promienie słoneczne. Materiał o grubszym splocie możemy wybrać na zasłonki- barwiony len świetnie sprawdzi się w tej roli. Często wykorzystujemy go również jako płótno na serwety, serwetki i obrusy. Nawet jeśli nie jesteśmy fanami ekologicznego trendu, z pewnością mamy w domy klasyczny, śnieżnobiały lniany obrus. Len, dobrze sprawdzi się również jako materiał na poszewki poduszek. Obecnie, dzięki oddychającym właściwościom, często bywa wykorzystywany do produkcji pościeli. Ciekawa faktura lnu oraz naturalny, odrobinę surowy kolor, sprawiają, że świetnie sprawdzi się w większości wnętrz.
Drewno
Zalety wykorzystywania w mieszkaniu drewna znane są od wielu lat. Najchętniej używamy go jako materiału do produkcji podłóg i mebli. Szeroka gama kolorystyczna oraz różne właściwości drewna sprawiły, że jest ono najczęściej wykorzystywanym naturalnym materiałem w aranżacji wnętrz. Chętnie wykorzystujemy je także do wykończenia i ozdobienia mieszkania. Drzwi, żaluzje, schody, barierki, ramy, - większość elementów wystroju mogłaby być drewniana. Z twego powodu łatwo jest wymieszać na jednej przestrzeni różne jego gatunki- powinniśmy tego unikać, lub łączyć je na zasadzie kontrastu lub dopełnienia. Drewno pasuje do każdego stylu urządzania wnętrz. Jego ciekawą odmianą jest bambus, z którego wykonuje się, wyglądające bardzo, naturalnie maty i rolety.
Korek
Korek, (czyli kora dębu korkowego), używany do zamykania butelek z winem, coraz częściej zostaje wykorzystany w aranżacji wnętrz. Dzieje się tak ze względu na jego specyficzne właściwości- izoluje ciepło, jest bardzo trwały i odporny na wgniecenia oraz zapewnia właściwą akustykę. Ponad to, nie wchłania zapachów, nie niszczy się pod wpływem wody, nie przyciąga kurzu a także nie powoduje alergii. Produkuje się z niego tapety korkowe, okładziny ścienne i wykładziny podłogowe. Podłogi oraz ściany z korka to rozwiązanie ekologiczne, praktyczne oraz estetyczne. Łatwo jest go zestawić z innymi elementami wnętrza. Jako funkcjonalny dodatek, korek występuje w podkładach w aranżacji jadalni, koszyczkach termoizolacyjnych na szklanki oraz tablicach korkowych.
Wiklina
Ze względu na prostą estetykę oraz funkcjonalność wiklina bywa wykorzystywana jako materiał do produkcji mebli oraz wielu dodatków. Wiklinowe meble to nie tylko te ogrodowe. Coraz częściej bowiem, w sklepach możemy znaleźć typowo domowe meble z tego tworzywa- pufy, fotele, krzesła oraz stoliki. Gama akcesoriów do mieszkania jest niezwykle szeroka. Najpopularniejszymi są kosze, skrzynie i pojemniki. Wbrew wielu obiegowym opiniom, wiklina jest bardzo trwałym materiałem, odpornym na działanie wody. Łatwo jest ją zestawić z innymi elementami wyposażenia wnętrza, dobrze komponuje się zwłaszcza ze stylem retro, skandynawskim oraz angielskim. Naturalne materiały w aranżacji wnętrz to przede wszystkim ekologiczne, funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie. Ważne jest jednak aby nie nadużywać ich na jednej przestrzeni, ponieważ wtedy zamiast podkreślać charakter pomieszczenia, wprowadzą wrażenie chaosu.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: