Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Wieżowce w Warszawie

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 03.02.2020, Data aktualizacji: 30.09.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 96 głosów

Najwyższe budynki w Warszawie
Jaki jest najwyższy budynek w Warszawie? Zapraszamy na przegląd wieżowców w stolicy. Sprawdź na RynekPierwotny.pl!

Warszawa nie należy do najwyższych miast świata, ale w stolicy znajdziemy kilka ciekawych wieżowców, które są architektonicznymi perełkami. W dodatku kolejne budynki są w trakcie budowy lub projektowania. W ciągu najbliższych lat powstanie kilkanaście nowych drapaczy chmur. Przedstawiamy ranking najwyższych budynków.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jaką wysokość ma Pałac Kultury i Nauki
  • jaki budynek jest uznawany za najbardziej luksusowy w stolicy 
  • co wyróżnia Warsaw Trade Tower 

Mimo iż Warszawa nie należy do najwyższych miast świata, to zdecydowanie wyróżnia się na tle Europy. W stolicy znajduje się około 50 budynków, których wysokość wynosi ponad 65 metrów. Jest tutaj aż 8 najwyższych obiektów w kraju. W samej Europie natomiast wyższe są jedynie Moskwa, Paryż, Londyn i Frankfurt nad Menem.

Pałac Kultury i Nauki

Pałań Kultury i Nauki - najwyższy budynek w Warszawie, to także najwyższy budynek w Polsce. Jego wysokość całkowita wynosi 237 metrów, ale wysokość do poziomu dachu 180 metrów. Sam obiekt składa się z 42 kondygnacji, a całkowita powierzchnia wszystkich pomieszczeń których jest prawie 3300 wynosi 123 tys. m2. Mieszczą się tutaj liczne instytucje kultury jak teatry, kina oraz przedsiębiorstwa. Siedzibę ma tutaj także Rada m.st. Warszawy czy władze Polskiej Akademii Nauk.

Pałac Kultury i Nauki to najbardziej charakterystyczny i znany punkt na mapie stolicy. To pamiątka socrealizmu, który wzbudza kontrowersje wśród mieszkańców. Jedni chcą jego wyburzenia, inny nie wyobrażają sobie miasta bez niego.

Źródło: unsplash.com, autor: Valik Chernetskyi

Warsaw Spire

Warsaw Spire to drugi najwyższy budynek w Warszawie. Jest to właściwie kompleks biurowców, na który składają się 80-metrowy wieżowiec (licząc iglice obiekt ma 220 m) oraz dwa mniejsze budynki nieprzekraczające 55 m. Co ciekawe jest on niższy od PKiN jedynie o 17 cm. Obiekt zajmuje powierzchnię 60 tys. m², a na 49 piętrach znajdują się biura firm i organizacji. Na Placu Europejskim wokół kompleksu powstał  przestronny, otwarty dla mieszkańców stolicy plac, na którym znajdziemy elementy malej architektury oraz tereny zielone jak np. kaskadowy strumień i małe jeziorko.

Posadzono tutaj także 140 drzew i ok. 14 tys. innych roślin. Wokół wieżowca działają bary i restauracje oraz odbywają się różne wydarzenia kulturalne. Sam budynek zdecydowanie wyróżniają ogromne szklane okna, które sprawiają wrażenie jakby cały był pokryty tym materiałem. Na obiekcie często wyświetlane są ciekawe napisy widoczne z dalszych części miasta. Najpopularniejszym hasłem jest „Kocham Warszawę”.

Warsaw Trade Tower

Na trzecim miejscu znajduje się również wieżowiec biurowy - Warsaw Trade Tower, który wznosi się na wysokość 208 metrów. Jest to także czwarty najwyższy budynek w Polsce, wyprzedza go wrocławski Sky Tower. Spośród 45 kondygnacji, aż trzy znajdują się pod ziemią zapewniając 300 miejsc parkingowych.

To co zdecydowanie wyróżnia budynek, to windy, które osiągają prędkość 7 metrów na sekundę. Oznacza to, że odległość pomiędzy najniższym a najwyższym piętrem możemy pokonać zaledwie w 35 sekund. Warsaw Trade Tower powstał już w latach 1997–1999, a w 2016 roku trwała modernizacja budynku podczas której zmieniono część aranżacji oraz unowocześniono wnętrza.

Q22

Q22 to budynek, który znajduje się w Śródmieściu. Mierzy 195 metrów wysokości oraz liczy 42 piętra. Wewnątrz znajduje się blisko 54 tys. m2 powierzchni użytkowej. Nazwa odnosi się do kryształu kwarcu (ang. Quartz), który przypomina konstrukcja budynku, a liczba 22 jest częścią adresu.

Złota 44

Złota 44 to bardzo ciekawy obiekt na mapie Warszawy. Jest to najwyższy budynek mieszkalny w stolicy, a także najwyższy luksusowy apartamentowiec w całej Europie. Mierzy 192 metry, składa się z 52 pięter o powierzchni użytkowej aż 72,5 tys. m2. Został zaprojektowany przez znanego amerykańskiego architekta o polskich korzeniach - Daniela Libeskind.

Znajdziemy w nim luksusowe apartamenty, centrum spa, klub fitness, basen oraz taras widokowy, z którego roztacza się przepiękny widok na panoramę stolicy. Sam projekt nawiązuje do żagla. Architekt Złotej 44 potraktował wieżowiec jak powyginaną, dynamiczną rzeźbę. Ideą budynku było stworzenie nowej ikony Warszawy, który przykuwałby bardziej uwagę niż PKiN.

Varso Tower

Varso Tower to wprawdzie budynek, który dopiero powstaje, ale ma być piątym pod względem wielkości wieżowcem w Europie i najwyższym na terenie Unii Europejskiej. Wyprzedzi wysokością także znany w Londynie The Shard. Varso Tower docelowo ma mierzyć 310 metrów wysokości. Powstaje w okolicy Dworca Centralnego, z którego podziemiami będzie można dostać się do budynku. Projekt stworzył jeden z najsłynniejszych światowych architektów – Norman Foster.

To co będzie wyróżniać drapacz chmur to wnętrze, a jednym z ciekawszych elementów będzie ceramiczna, ręcznie szkliwiona mozaika na ścianie, która zostanie wykonana przez jednego z warszawskich rzemieślników. Powstanie także zielona strefa spotkań i odpoczynku, z której będzie można wjechać windą na taras widokowy umieszczony na wysokości 230 m.

Najwyższe biurowce polskich miast Przeczytaj

Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Domy modułowe: ceny, opinie, projekty i pozwolenia

      Domy modułowe: ceny, opinie, projekty i pozwolenia

      Całoroczne domy modułowe są ciekawą alternatywą dla tradycyjnego budownictwa. To ekonomiczne i optymalne rozwiązanie dla osób, które chcą wybudować budynek mieszkalny w krótkim czasie. Ile kosztuje projekt nowoczesnego domku modułowego w Warszawie i innych polskich miastach? Jak kształtują się ceny montażu konstrukcji drewnianych, kontenerowych czy keramzytobetonowych? Czy warto inwestować w modułowe domy? Sprawdź na RynekPierwotny.pl.

      13 września 2024

      Dagmara Osińska

    • Nowy Ursus: blisko 1,5 tys. mieszkań po starej fabryce Ursusa od Ronson

      Nowy Ursus: blisko 1,5 tys. mieszkań po starej fabryce Ursusa od Ronson

      Niegdysiejsza duma Warszawy, a dzisiaj opuszczona i zaniedbana Fabryka Ursus, ma już wkrótce stać się domem dla blisko 2773 mieszkańców nowego osiedla. Nowy Ursus, projekt deweloperski firmy Ronson Development ma połączyć historię z nowoczesnością i powołać do życia niemal samowystarczalną, zieloną enklawę.

      25 lipca 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Osiedle Portowo w Poznaniu: rusza budowa 1800 mieszkań od Vastint Poland i Mostostal Warszawa

      Osiedle Portowo w Poznaniu: rusza budowa 1800 mieszkań od Vastint Poland i Mostostal Warszawa

      Osiedle Portowo, mające powstać w okolicy ulicy Hetmańskiej i Ronda Starołęka, zapowiada się na prawdziwy hit Poznania. Nowa inwestycja Vastint Poland, licząca łącznie blisko 1800 mieszkań ma zmienić oblicze dzielnicy i starego portu, który dotąd był jedynie domem dla zardzewiałych barek. Jakie są plany, co do budowy osiedla nad rzeką Wartą na Starołęce?

      24 lipca 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Aquamarina Dąbki: nowe apartamenty wakacyjne od SABE Investments tuż przy plaży

      Aquamarina Dąbki: nowe apartamenty wakacyjne od SABE Investments tuż przy plaży

      Dąbki są wyjątkowym miejscem na turystycznej mapie Polski — szerokie plaże, drobny, jasny piasek i świetnie zagospodarowane okolice jeziora Bukowo. To wszystko składa się na obraz wspaniałego letniego wypoczynku. Podobnego zdania jest deweloper SABE Investments, który właśnie w tym miejscu postanowił zrealizować swoją najnowszą inwestycję: Aquamarina Dąbki.

      24 lipca 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023