Najpiękniejsze parki w Poznaniu

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 29.01.2021, Data aktualizacji: 10.02.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 25 głosów

Najpiękniejsze parki w Poznaniu
Jakie parki w Poznaniu są najpiękniejsze? Co warto o nich wiedzieć? Sprawdzisz na RynekPierwotny.pl!

Poznań to przepiękne miasto, które wyróżnia nie tylko nowoczesna architektura, cenne zabytki, ale również pasma zieleni. Już przy samym wjeździe od strony Kiekrza czy Warty można zauważyć piękną przyrodę. Mieszkańcy stolicy Wielkopolski nie muszą wyruszać daleko poza miasto, aby rozłożyć kocyk na trawie lub posiedzieć nad wodą. W pobliżu głównych atrakcji znajdują się jeziora i parki, do których łatwo można dostać się spacerkiem lub rowerem. To doskonałe miejsca do wypoczynku i relaksu. Przedstawiamy najpiękniejsze parki w Poznaniu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jaki jest największy park w Poznaniu
 • jakie atrakcje znajdziemy w Rezerwacie Morasko 
 • jaka powierzchnię zajmuje Park Sołacki 

Park Cytadela

To największy park w Poznaniu, nazywany również zielonymi płucami miasta. Spacerują tutaj codziennie dziesiątki, jak nie setki mieszkańców. Jest to także swego rodzaju pomnik historii, ponieważ niespełna 70 lat temu był miejscem krwawych walk o Poznań. Kończyły one straszne czasy światowej wojny, zaś wcześniej park stanowił największy fort artyleryjski w Europie. Znaki czasu widać tutaj niemal na każdym kroku. Są to cmentarze na stokach wzgórza, pozostałości pruskich fortyfikacji czy wysoka iglica wieńcząca okazałe schody.

Raz w roku nad Cytadelą rozlega się huk wystrzałów i słychać krzyki walczących żołnierzy. Odbywa się wtedy rekonstrukcja Walk o Poznań z 1945 roku. To z pewnością miejsce, które warto zobaczyć będąc w mieście.

 

 

Ogród botaniczny UAM

Jest to jeden z najbardziej lubianych i najczęściej odwiedzanych parków w Poznaniu. Wstęp do niego jest bezpłatny. Ogród botaniczny UAM to także miejsce, gdzie odbywają się ciekawe wykłady, warsztaty i imprezy cykliczne, takie jak Majówka w Botaniku i wrześniowe Urodziny Botanika. Znajdują się tutaj liczne kolekcje roślinne, które służą m.in. dydaktyce i ochronie zagrożonych gatunków.

Odwiedzając park można zajrzeć do alpinarium, gdzie zgromadzono rośliny spotykane zazwyczaj w górach. Latem podziwiać można kwitnące róże, liliowce i piwonie, które posadzono w dużych grupach. Pięknie prezentują się również naturalne stawy obsadzone ciekawymi roślinami bagiennymi i szuwarowymi. Wzdłuż ścieżek rosną natomiast rzadkie odmiany drzew i krzewów.

Ogród Botaniczny PoznańŹródło: Wikipedia, autor: Mark14

Park Sołacki

W plebiscycie „Głosu”, lokalnego wydania gazety w Wielkopolsce uznany został za najpiękniejszy park w Poznaniu. Zajmuje aż 14,63 ha i mieści się w dzielnicy Sołacz. Znajduje się tuta przepiękny staw oraz kilka mostów. Uroku miejscu nadają oświetlone lampami spacerowe ścieżki oraz bogaty i zróżnicowany drzewostan, także egzotyczne gatunki, jak np. daglezja, choina kanadyjska, cypryśnik błotny, klon tatarski, klon srebrzysty. W samym parku spotkać można niezliczone gatunki ptaków, w tym rzadko spotykane kaczki mandarynki czy dzięcioły.

Znajdzie się tutaj również miejsce na obszernej łące, gdzie można przyjść z kocem i sobie urządzić, np. piknik. Nieopodal stawu znajduje się restauracja, z której zawsze słychać klimatyczną muzykę. To wszystko doskonale uzupełnia to miejsce.

Park Wilsona

Wyróżniając parki w Poznaniu trzeba wspomnieć o Parku Wilsona. Znajduje się blisko dworca PKP i zajmuje powierzchnię około 7 ha.  Jest jednym z najbardziej zadbanych, a także najpiękniejszych i najciekawszych. To także najstarszy ogród botaniczny, który powstał w 1834 roku na terenie dawnej szkółki drzew i krzewów według dyrektora Ogrodów Miejskich – Hermana Kube. Sam park podzielony jest na dwie części: geometryczną oraz krajobrazową. W pierwszej z nich znajduje się palmiarnia, czyli największa atrakcja parku oraz muszla koncertowa.

W części krajobrazowej znajdziemy natomiast sztuczne stawy zasilane przez strumień spływający z wybudowanego tam alpinarium. Zamieszkuje je ptactwo wodne. Przy głównym wejściu znajduje się popiersie Thomasa Woodrowa Wilsona dłuta Gutzona Borgluma. Co ciekawe, na terenie Parku Wilsona można zwiedzać z przewodnikiem historyczny schron przeciwlotniczy z roku 1944.

Park WilsonaŹródło: Wikipedia, autor: Radomil talk 

Rezerwat Morasko

To zdecydowanie najciekawszy i najcenniejszy obiekt, który spotkamy na granicy miasta. Teren ten, o powierzchni ok. 55 hektarów, uznano w 1976 roku za rezerwat przyrody. Stanowi zespół kraterów powstałych w wyniku upadku meteorytu. Kratery są skutkiem uderzenia w ziemię odłamków dużego meteorytu żelaznego (tzw. syderytu). Prawdopodobnie należały do roju Perseidów, z którym Ziemia spotyka się w połowie sierpnia każdego roku. To jedno z największych na Ziemi skupisk tego rodzaju obiektów, zarówno jeśli chodzi o wielkość, jak i liczbę.

Sam rezerwat znajduje się na stoku Góry Moraskiej. Wzgórze o tej nazwie jest swego rodzaju kulminacją ciągnącego się na północ od Poznania wału moreny czołowej utworzonej pod koniec ostatniego zlodowacenia. To także najwyższe wzniesienie w okolicach Poznania – jego wysokość to 154 m n.p.m.

Ale to nie wszystko. Oprócz walorów tzw. "kosmicznych" i krajobrazowych sam Rezerwat Morasko jest zabytkiem przyrodniczym wysokiej klasy. Większość kraterów położona jest w niegdyś typowym dla Wielkopolski, a obecnie coraz rzadziej spotykanym lesie dębowo-grabowym. Spotkać tutaj można dobrze zachowaną florę roślin tworzących barwne aspekty w trakcie wiosennego kwitnienia. Znajdziemy również interesujące fragmenty łęgu wiązowo-jesionowego czy dąbrowy świetlistej, boru i olsu. 

 

 

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim. Pisze o tym co modne, ale i klasyczne. Zawodowo związana z branżą public relations, gdzie obsługuje znane marki oraz te, które dopiero wchodzą na rynek.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: