Najciekawsze projekty deweloperskie

Adrian Jochymczyk
Adrian Jochymczyk

Data publikacji: 21.07.2018, Data aktualizacji: 19.06.2020

Średnia ocen 3/5 na podstawie 3 głosów

Najciekawsze projekty deweloperskie
Ostatnimi czasy wielu nabywców mieszkań podkreśla, iż na rynku jest bardzo duża ilość inwestycji, jednak ciężko wybrać z nich to jedno - wymarzone mieszkanie.

Wynika to po prostu z mnogości ofert, jakie przedstawiają deweloperzy. Inwestycje różnią się między sobą sposobem wykończenia oraz udogodnieniami, jakie oferują przyszłym nabywcom. Ważnym wyróżnikiem jest też lokalizacja i cena, na którą mają wpływ wszystkie, wcześniej wymienione cechy. Dziś przedstawimy, co oferują deweloperzy, aby oferta była najciekawsza na rynku.

Na początek, warto zadać sobie pytanie, czym jest standard deweloperski, tak często opisywany w wielu prospektach informacyjnych? Pojęcie to nie jest określone w żadnych przepisach. Przyjęte jednak zostało, iż jest to cały wykonany budynek wraz z rozprowadzonymi instalacjami elektrycznymi oraz z osprzętem, a także instalacje wodno-kanalizacyjne, które polegają na doprowadzeniu instalacji do poszczególnych punktów odbioru, takich jak:

 • wanny,

 • ubikacje,

 • prysznice,

 • umywalki,

 • pralki itp.

W mieszkaniach takich wykonane są wylewki oraz tynki. Zainstalowane są drzwi wejściowe, natomiast wewnętrzne drzwi pozostawione są do wyboru przez przyszłych nabywców. Bardzo często części wspólne, do których zaliczamy balkony i tarasy również są całkowicie wykończone.

Czym zachęcają nas deweloperzy?

Oczywiście bardzo ważną kwestią jest lokalizacja oraz widok z samego mieszkania. Należy w szczególności brać tu pod uwagę czy widok ten jest tymczasowy, czy może się okazać, iż w przyszłości zostanie wybudowany kolejny budynek w sąsiedztwie, przez co nasze okna zamiast na park będą skierowane na sąsiednią inwestycję.

Z lokalizacją często związany jest prestiż inwestycji. Deweloperzy, budując mieszkania, odnoszą się wówczas do historii danego miejsca lub nawet wspominają, kto w przeszłości zamieszkiwał dany region.

Podczas przeglądania ofert deweloperskich nierzadko natrafiamy na szczegółowe opisy udogodnienień w częściach wspólnych, do których zaliczyć możemy np. tereny zielone przyległe do inwestycji wraz z placem zabaw dla najmłodszych. Pamiętać należy również o samym układzie mieszkania. Musi być optymalnie zaprojektowane, aby zachęcić potencjalnych kupujących.  Oczywiście dla każdej osoby słowo „optymalnie” może wyglądać inaczej. Projektując osiedle, zakłada się docelową grupę odbiorców mieszkań. Osoby poszukujące luksusu potrzebują przestronnych lokali wraz z dodatkowymi garderobami i dużymi tarasami. Nabywcy, którzy szukają tańszych alternatyw, zwracają z kolei uwagę na funkcjonalne wykorzystanie każdej wolnej przestrzeni.

Co oprócz terenów zielonych jest ważne w ofercie dewelopera?

Niewątpliwie miejsce postojowe oraz komórki lokatorskie. Przyszli lokatorzy zwracają uwagę, czy miejsc w budynku jest przynajmniej tyle, co mieszkań. Jednak odpowiednia ilość miejsc postojowych jest standardem i często wynika z przepisów. Dodatkowo wielu deweloperów, aby stworzyć bezpieczne miejsce, decyduje się na monitoring. Najczęściej obejmuje on nie tylko miejsca postojowe, ale wszystkie części wspólne wraz z windami oraz terenami zielonymi. Niektórzy inwestorzy tworząc bloki z częścią usługową na parterze, starają się, aby powstały dodatkowe miejsca postojowe dla osób korzystających z części wspólnych. Wobec czego powstają często wielopoziomowe parkingi podziemne.

Co dodatkowego i nietypowego oferują firmy deweloperskie w prestiżowych lokalizacjach?

W niektórych inwestycjach oprócz tradycyjnych terenów zielonych deweloperzy zachęcają np. kortami tenisowymi, boiskiem do kosza, placem zabaw dla dzieci, tarasem z widokami na panoramę miasta na dachu budynku. Prestiżowe apartamenty mają również wbudowane w bryłę kryte baseny oraz siłownie. Jest to spore udogodnienie dla przyszłych mieszkańców. Pamiętać należy, iż inwestycje wykorzystują elementy architektury i sztuki otaczającej inwestycję. Np. podczas przebudowy kamienic zostaje uwidoczniona część dawnego muru.

Deweloperzy projektują również w swoich inwestycjach miejsca do spotkań. Jest to mini bar zlokalizowany często w dolnych kondygnacjach czy balkon na dachu dedykowany wszystkim mieszkańcom inwestycji. Nie musimy już wówczas zapraszać gości do naszego mieszkania i zamiast tego  ugościć ich w specjalnie przygotowanym do tego pomieszczeniu.

Najbardziej prestiżowe apartamenty posiadają również usługi concierge. Podobnie jak w hotelach. Usługi takie polegają na tym, że w dowolnej chwili może ktoś wyjść z psem na spacer lub zrobić dla nas zakupy.

Inwestycje o podwyższonym standardzie charakteryzują się również samym wykończeniem. Wielu deweloperów pomaga również przyszłym nabywcom w wykończeniu mieszkania. Istnieje możliwość wyboru standardu wykończenia. W danym standardzie do wyboru mamy materiały z różnych półek cenowych. Inną formą promocji oferowaną od dewelopera są zniżki na zakupy materiałów budowlanych w wybranych sklepach lub oferta skorzystania z usługi architekta wnętrz. Deweloperzy również oferują dodatkowe usługi, które mogą wykonać w cenie mieszkania.

Jak widać, deweloperzy starają się na wiele sposobów wyróżnić swoją inwestycję. Pamiętać należy, iż najważniejsza jest lokalizacja oraz otoczenie inwestycji. Po spełnieniu tych warunków przyszły nabywca może zwrócić uwagę na pozostałe udogodnienia.

Adrian Jochymczyk
Adrian Jochymczyk

Pracowałem w urzędzie i firmie deweloperskiej; byłem inżynierem; tworzyłem projekty.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: