Zwierzęta w mieszkaniu - jak urządzić M przyjazne zwierzętom?
Data publikacji: 04.10.2021, Data aktualizacji: 16.03.2023
Średnia ocen 4/5 na podstawie 17 głosów
Niedługo zaopiekujesz się psem lub kotem, jednak obawiasz się szkód w mieszkaniu? A może wręcz przeciwnie, mieszkasz już ze zwierzęciem i zastanawiasz się, jak poprawić jego komfort i zapewnić większe bezpieczeństwo? Niezależnie od tego, w jakiej sytuacji obecnie się znajdujesz, zachęcamy do lektury tego artykułu.
Zdajemy sobie sprawę, że nawet najsłodsze czworonogi potrafią sprawiać problemy, jednak odpowiednia aranżacja mieszkania pozwoli cieszyć się ukochanym pupilem bez przykrych konsekwencji. Jak urządzić mieszkanie dla miłośników zwierząt? Jak zaaranżować przestrzeń dla kota i psa? Czy można wynająć mieszkanie z czworonogiem? Podpowiadamy.
Z tego artykułu dowiesz się m.in:
- jak przygotować mieszkanie na przybycie zwierzaka
- jakie akcesoria dla psa i kota sprawdzą się najlepiej
- jak zadbać o bezpieczeństwo pupili w nowym miejscu
Ilu Polaków posiada zwierzęta domowe?
Według badań przeprowadzonych przez Kantar Public, ponad połowa Polaków (52%) ma zwierzęta domowe. Najczęściej jest to pies (42%) lub kot (26%). Co piąty ankietowany posiada zarówno psa, jak i kota. Coraz większą popularnością - jako alternatywa dla kupna zwierzęcia - cieszy się adopcja, dzięki której można odmienić życie czworonogów. Potwierdzeniem tego pozytywnego zjawiska są wyniki Raportu Głównego Lekarza Weterynarii, które jednoznacznie wskazują, że od kilku lat utrzymuje się wysoki wskaźnik adopcji. Na przestrzeni ostatnich lat nowe domy znalazło blisko 60% zwierząt przebywających w schroniskach.
Przybycie do domu czworonoga, niezależnie od tego czy pochodzi ze sprawdzonej hodowli czy ze schroniska, wiąże się z szeregiem przygotowań. Jak zaaranżować mieszkanie dla psa i mieszkanie dla kota? Zakup jakich akcesoriów dla zwierząt warto rozważyć?
Mieszkanie dla psa i mieszkanie kota
Mieszkanie dla zwierząt powinno być dostosowane do tego, czy mieszka z Tobą pies czy kot, jakiej jest wielkości oraz rasy, co wpływa na jego charakter i usposobienie. Każdy zwierzak powinien mieć wyznaczone konkretne miejsca, w których je, odpoczywa i załatwia potrzeby fizjologiczne. Pozwoli to zachować harmonię w pomieszczeniach, czworonogi z kolei przyzwyczaić do konkretnych zachowań.
Jaką podłogę wybrać gdy masz zwierzę?
Zarówno psy, jak i koty mają dość długie pazury. Musisz wziąć pod uwagę, że podczas chodzenia czy zabawy będą nimi drapać podłogę. W związku z tym, na posadzce mogą powstawać zarysowania i uszkodzenia. Jaka podłoga jest polecana właścicielom czworonogów? Na psie lub kocie pazurki najbardziej odporny jest winyl - podłoga winylową jest szczególnie zalecana w przypadku obecności zwierząt, zwłaszcza w aranżacji przedpokoju oraz kuchni. Prócz dużej wytrzymałości jest łatwa w czyszczeniu, co pozwala szybko zetrzeć ślady łapek czy rozlaną wodę. Dodatkowo podłoga winylowa jest cicha, odporna na wilgoć i antypoślizgowa.
W mieszkaniu dla kota i mieszkaniu dla psa - ze względów higienicznych - powinieneś zrezygnować z dywanów i wykładzin, szczególnie modeli z gęstym i długim włosiem. Ewentualnie możesz wybrać chodnik, który bez problemu w razie konieczności odkurzysz lub upierzesz w pralce.
Jak zabezpieczyć meble przed gryzieniem?
Wyposażenie mieszkania w odpowiednie meble może przysporzyć kłopotów, zwłaszcza jeśli w Twoim domu pojawi się szczeniak czy kotek w pierwszych tygodniach życia. Czworonogi lubią spędzać czas na kanapie lub fotelu i wskakiwać na poszczególne meble. Zaczynając od przedpokoju – możesz ustawić tam szafkę na buty. Psy podczas nieobecności właściciela mogą potraktować je jak zabawki. Warto też postawić na szafki w pokojach, aby ukryć większość przedmiotów, które kot mógłby przywłaszczyć sobie do zabawy. Aby regały niepotrzebnie nie przytłoczyły wnętrza, postaw na estetyczne słupki na wysokich nóżkach lub szafki ze szklanymi drzwiczkami.
Jeśli chodzi o meble tapicerowane, zwykle szybko stają się one ulubionym legowiskiem zwierząt. Nawet gdy Twój pies lub kot ma wyznaczone miejsce do spania, warto wybrać obicie o gęstym i ścisłym splocie. Dobrym pomysłem jest także wysokiej jakości welur. Obok sofy warto postawić drapak dla kota, aby nie kusiło go drapanie mebli, a na podłokietniki zarzucić pledy.
Mieszkanie dla kota, ale też długowłosego psa powinno być wyposażone w dużą liczbę rolek do ściągania sierści. Warto zapobiegawczo wybrać kanapę w kolorze zbliżonym do futerka zwierzaka, aby włoski nie rzucały się w oczy, zanim zdążysz je sprzątnąć lub odkurzyć.
Jak osłonić kable przed zwierzętami domowymi?
Najniebezpieczniejsze dla psa czy kota są odsłonięte kable elektryczne, których przegryzienie może skutkować porażeniem prądem. To właśnie dlatego, jeszcze przed przybyciem czworonogów warto dokładnie sprawdzić układ kabli i odpowiednio je zabezpieczyć. W jaki sposób? Wybierając dedykowane maskownice - listwy osłaniające do kabli, dostępne w marketach budowlanych. Sporą popularnością cieszą się także peszle, czyli plastikowe rurki przez które można przeprowadzić kable. Niektórzy właściciele czworonogów decydują się również na spryskanie przewodów preparatami o specyficznym i intensywnym zapachu, który odstrasza pupili.
Bardzo ważną kwestią w przypadku zwierząt w mieszkaniu jest ich bezpieczeństwo. Pamiętaj, aby chować przedmioty oraz środki chemiczne, które mogą niepotrzebnie narazić Twojego czworonoga.
Zwierzęta w domu – przydatne akcesoria
Samo przygotowanie mieszkania to dopiero początek - w wyposażeniu musisz jeszcze uwzględnić akcesoria dla zwierząt. Jakie są niezbędne?
Miski na karmę i wodę
Konieczne będzie wygospodarowanie miejsca na miski na jedzenie i wodę. Może to być kącik w kuchni lub w przedpokoju. Czym kierować się przy ich wyborze? Plastikowe, metalowe, ceramiczne - na rynku istnieje szereg rozwiązań z dedykowanymi akcesoriami dla psów i kotów. Miski plastikowe cieszą się sporą popularnością podczas wyjazdów - są tanie i lekkie. Wykonane ze stali nierdzewnej są nieco trwalsze i odporne na zarysowania. Ceramiczne z kolei są szczególnie polecane przez weterynarzy - nie uczulają i są stabilne.
Jaka miska dla kota? Koty jako zwierzęta nieco bardziej wybredne od psów, powinny mieć miski o większej średnicy i nieco płytsze. Warto także rozważyć zakup specjalnych podkładek lub mat pod miski, które dodatkowo zabezpieczą podłogę. Fajnym rozwiązaniem są też automatyczne podajniki, dzięki którym można zaprogramować dozowanie karmy w ciągu dnia.
Legowisko
Gdzie położyć legowisko dla psa i kota? Najlepszym miejscem na umiejscowienie legowiska będzie przedpokój - tam pupil będzie mógł obserwować wszystkich domowników. Jednak większość opiekunów czworonogów zdaje sobie sprawę, że najlepszym miejscem do spania według psa i kota jest łóżko właściciela.
Nie będziemy przekonywać, czy spanie z psem lub kotem jest dobrym rozwiązaniem. Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiesz, warto wyznaczyć konkretne miejsce do odpoczynku, gdzie położysz miękki koc lub pled, zabawki czy miękkie poduszki.
Checklista dla psa - co jeszcze może się przydać?
- obroża lub szelki
- smycz
- klatka kennelowa
- szczotka do pielęgnacji sierści
- maty do nauki czystości
- zabawki / gryzaki
- smaczki
Kuweta dla kota
Kot załatwia swoje potrzeby fizjologiczne w kuwecie - niezbędne będzie wybranie jednego miejsca, gdzie będzie ona stała. Zwykle najlepszą lokalizacją jest łazienka, ale musisz pamiętać, aby zostawiać w niej uchylone drzwi. Innym rozwiązaniem jest przedpokój lub kuchnia. Przy częstej zmianie żwirku nie odczujesz dyskomfortu.
Drapak dla kota
Jak już wspomnieliśmy, drapak dla kota to podstawa, dzięki której unikniesz podrapanych mebli. Czym kierować się przy jego wyborze? Drapak dla kota powinien być przede wszystkim stabilny i wykonany z bezpiecznych materiałów. Atrakcyjna dla pupila będzie rozbudowana konstrukcja z systemem tuneli i innych kryjówek, z których będzie mógł obserwować mieszkanie.
Checklista dla kota - co jeszcze może się przydać?
- transporter
- szczotka do pielęgnacji sierści
- łopatka do zbierania odchodów
- zabawki / gryzaki
Wszystkie akcesoria i nieużywane w danym momencie zabawki spakuj do jednego pudełka. Smycz i przybory spacerowe zawsze warto przechowywać bezpośrednio przy drzwiach wyjściowych.
Zwierzęta w wynajmowanym mieszkaniu
Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, czy można wynająć mieszkanie z psem czy kotem. Przepisy nie zabraniają trzymania zwierząt w wynajmowanym lokalu, o ile nie ma takiego zapisu w umowie. Zatem jeśli w umowie najmu, którą podpisałeś z właścicielem nieruchomości nie znajduje się adnotacja o zakazie trzymania zwierząt w lokalu, nie ma do tego przeciwwskazań.
Pamiętaj jednak, że jesteś wówczas zobowiązany do naprawienia ewentualnych szkód wyrządzonych przez czworonoga. Zgodnie z art. 431 Kodeksu cywilnego, odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta przechodzi na osobę, która je chowa albo się nimi posługuje. Co warte podkreślenia, właściciel czworonoga odpowiada także za hałasy spowodowane na przykład szczekaniem psa w godzinach nocnych. Jeśli zwierzę pozostawione bez opieki regularnie ujada, opiekunowi grożą konsekwencje wynikające z art. 51 Kodeksu wykroczeń.
Adopcja zwierząt
Przy okazji publikacji artykułu, chcielibyśmy poruszyć również kwestię adopcji zwierząt. Do takiej decyzji należy podejść oczywiście z rozsądkiem, ponieważ bierzemy na siebie odpowiedzialność za życie czworonoga. Zyskujemy jednak oddanego przyjaciela na lata! Jak wygląda adopcja psa i kota ze schroniska? Jak przygotować się do procesu adopcyjnego? Na te i inne pytania odpowiada Joanna Skrajnowska ze Schroniska "Na Paluchu" w Warszawie.
Dlaczego warto adoptować zwierzęta ze schronisk?
Skala bezdomności w Polsce jest bardzo duża. Kupując zwierzaka przez portale ogłoszeniowe wspieramy bezsensowne rozmnażanie zwierząt. Adoptując – ratujemy życie jednemu z nich. Trzeba pamiętać, że stwierdzenie „pies ze schroniska na pewno będzie sprawiał problemy, na pewno jest groźny, bo ma traumy” nie jest prawdą. Zwierzęta ze schronisk wcale nie są w dużej części po traumach, z problemami czy agresywne. Wiele z nich miało domy, straciło opiekuna. Są takimi samymi psami czy kotami jak zwierzęta, które mają domy. Jedyne co je różni to to, że zawiódł je człowiek.
Jak wygląda procedura adopcyjna?
Procedura adopcyjna różni się trochę w zależności czy chcemy adoptować kota, szczeniaka czy psa dorosłego. Adopcja kota czy szczeniaka nie zakłada spacerów zapoznawczych. Wystarczy złożenie ankiety, rozmowa z pracownikiem biura adopcji i można zabrać zwierzaka do domu. W przypadku psów dorosłych, po wybraniu konkretnego psa, należy umówić się z wolontariuszem na spacer zapoznawczy z psem. Po spacerze, jeśli nadal jesteśmy danym psem zainteresowani, należy przesłać ankietę do biura adopcji. Przeprowadzana jest rozmowa z pracownikiem biura. Jeśli nie ma zastrzeżeń – odbywają się dwa spacery przedadopcyjne, które weryfikują czy rzeczywiście dany pies pasuje do danej rodziny i czy rodzina będzie w stanie sobie z nim poradzić. Po rekomendacji wolontariuszy i pozytywnej opinii biura adopcji, można zabierać pieska do domu.
Jak przygotować się do procesu adopcyjnego?
Musimy pamiętać, że adoptując zwierzaka, przyjmujemy do siebie istotę żyjącą, która ma swój charakter. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o adopcji dobrze się do tego przygotować, dowiedzieć się jak prawidłowo opiekować się zwierzęciem, które zamierzamy przyjąć do swojej rodziny, jakie są jego potrzeby i zastanowić się czy jesteśmy w stanie je spełnić. Opieka nad psem czy kotem to nie tylko przyjemność, ale też obowiązek, a czasem ciężar.
Warto uzupełnić swoją wiedzę o podstawy komunikacji zwierzęcia, jak również o problemy jakie mogą się pojawić po adopcji w domu. Im więcej wiemy tym bardziej świadomie i odpowiedzialnie podejmujemy decyzję. Wybierając młode zwierzę, musimy także zastanowić się czy za 10 lat będziemy w stanie się nim nadal opiekować. Dla zwierząt największą traumą jest trafienie z powrotem do schroniska z warunków domowych.
Na jakie aspekty zwrócić uwagę w procesie adopcyjnym?
Na pewno musimy przemyśleć, czy będziemy mieli odpowiednią ilość czasu, aby zaspokoić potrzeby zwierzęcia, które zamierzamy adoptować, pamiętając, że będzie on z nami nie przez chwilę, ale przez kolejne kilka czy kilkanaście lat. Wybierając psa, najważniejsze jest aby kierować się jego charakterem, który musi być dopasowany do naszego stylu życia, aktywności. Musimy zastanowić się, czy jesteśmy gotowi na pogryzione przez psa, czy podrapane przez kota meble czy inne zniszczenia w domu, przemyśleć jak zamierzamy pracować nad różnymi problemami, które mogą się pojawić, jak nieumiejętność zostawania samemu w domu, atakowanie innych psów, sikanie w domu itp. Musimy także zdać sobie sprawę, że opieka nad zwierzęciem to często dość duże koszty i zapytać - sami siebie - czy jesteśmy w stanie je ponosić.
Zwierzak w domu to mnóstwo radości, motywacja do większej aktywności fizycznej z psem i zabaw z kotem. Warto urządzić wspólną przestrzeń, uwzględniając potrzeby pupila, aby czuł się w domu nie tylko kochany, ale przede wszystkim - bezpieczny oraz zrozumiany.
Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: