Mieszkanie dla pary – jak połączyć kobiece i męskie wymagania
Data publikacji: 22.04.2016, Data aktualizacji: 29.10.2021
Urządzacie pierwsze wspólne mieszkanie i zastanawiacie się jak sprawić, aby dwa różne charaktery, gusta i upodobania zmieściły się pod jednym dachem? Nawet jeśli świetnie się dogadujecie, urządzanie wspólnych czterech kątów, może stać się wielkim wyzwaniem. Ściany szare czy różowe? Styl romantyczny czy chłodny, męski minimalizm? Wanna z hydromasażem czy funkcjonalny prysznic? To tylko niektóre ze ścian na wspólnej drodze, jakie napotkacie wybierając farby, tapety, meble i dodatki. Co zrobić, aby połączyć dwa zupełnie różne charaktery w jednym wnętrzu?
Szczęśliwi ci, którzy zgodnie wybierają te same tapety. Nie łudźcie się. Nie ma ich zbyt wielu wśród Was. Największe starcia o wystrój wnętrza spowodowane są najczęściej mało znaczącymi elementami, które rosną do rangi kupna nowego samochodu. Pomożemy Wam przejść przez to z przyjemnością i podpowiemy, jak urządzić męsko – damskie wnętrze, w którym spędzicie Wasze najlepsze chwile.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- o czym pamiętać urządzając mieszkanie
- gdzie szukać inspiracji
- czy tylko mężczyźni lubią funkcjonalne mieszkania
Od czego zacząć?
Wszystko zależy od tego, czy urządzać będziecie mieszkanie, czy dom. Nie ma to, co prawda zbyt wiele wspólnego z aranżacją, jednak w przypadku domu, powierzchnia do zagospodarowania jest zdecydowanie większa, a więc i o wiele więcej projektowania i przygotowywania. Zanim zabierzecie się do kupowania farb i mebli, usiądźcie spokojnie i zastanówcie się, co dla każdego z Was jest w domu najważniejsze, jak widzicie wspólne cztery kąty, co chcielibyście mieć, a czego zdecydowanie wolelibyście uniknąć.
Stwórzcie plan, zaopatrzcie się w katalogi, przejrzyjcie internet. Spróbujcie znaleźć złoty środek, który stanie się wyznacznikiem w długim procesie aranżacji wnętrza. Zastanówcie się nad tym, jaki styl najbardziej Wam odpowiada. Nie obiecujemy, że połączenie stylu rustykalnego z glamour na wysoki połysk będzie strzałem w dziesiątkę, niemniej warto spróbować znaleźć coś, co odpowiadało będzie Wam obojgu.
W poszukiwaniu złotego środka
Dobrym rozwiązaniem, świetnie sprawdzającym się wśród par, które nie umieją się dogadać, jeśli chodzi o stylizację, jest urządzenie wnętrz w kilku stylach i połączenie ich przejściowymi, uniwersalnymi wykończeniami. Pamiętajcie jednak! Trzeba to bardzo dobrze przemyśleć, bo w tym wypadku bardzo łatwo o błędy. Różnicowanie stylów sprawdzi się tylko wtedy, jeśli postawimy na te same podłogi w całym mieszkaniu, dopasujemy kolory i nie odetniemy każdego wnętrza od drugiego.
Sytuacje tego typu mają miejsce, jeśli oboje z partnerów mają silne charaktery i żadne z nich nie chce ustąpić. Umówcie się, że jedno z was urządza salon, a drugie sypialnie i zamieńcie się rolami podczas wyboru dodatków. W tym wypadku każde pomieszczenie będzie indywidualne, ale jednak ze wspólnymi elementami, które sprawią, że powiecie o nim 'nasze'.
Szczęściarzami nazwać się mogą ci, którzy bez problemu radzą sobie ze wspólnym urządzaniem. Choć i w takich przypadkach pojawić się mogą problemy. Kobiety częściej niż mężczyźni decydują się na wnętrza subtelne, przepełnione dodatkami i miękkimi tkaninami. Mężczyźni zdecydowanie wolą prostotę, funkcjonalność i komfort. Można to zgrabnie połączyć, jeśli tylko odpowiednio się do tego podejdzie.
Trochę o funkcjonalności
Przenosząc się z kawalerskiego (czy też panieńskiego) mieszkania do wspólnych czterech kątów, napotkamy wiele różnic w funkcjonalności, których wcześniej nie dostrzegaliśmy lub nie miały one znaczenia. Mieszkanie z drugą osobą powinno być ogromną przyjemnością, a nie źródłem udręk i narzekań na przykład na brak swojego miejsca.
Przemyślcie więc dobrze projekt, zanim przystąpicie do realizacji. Projektując mieszkanie tylko dla dwóch osób, warto postawić na przestrzenie otwarte, nowoczesne i komfortowe, z uwzględnieniem indywidualnych wymagań każdego z Was. Zastanówcie się przede wszystkim nad tym, jak rozwiążecie salon i kuchnię.
Czy chcecie pozostawić kuchnię jako oddzielne pomieszczenie, czy też zależy Wam na otwarciu jej na salon. Jest to o tyle ważne, że pomieszczenia te stanowić będą serce Waszego mieszkania i dobrze jest wszystko wcześniej przemyśleć. Urządzanie wspólnego mieszkania powinno być przede wszystkim przyjemnością, okresem, który będziecie wspominać przez kolejne wspólne lata, odłóżcie więc na bok konieczność dominacji i postawienia na swoim, na rzecz zdrowego kompromisu-zobaczycie, że efekty będą zaskakująco pozytywne.
Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: